agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni225Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2014, 21:14   #271
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bende bugun iki taneçelik aldım ama lavanta mı değil mi bilemiyorum. tıpkı 266.fotograftaki bitkiye benziyor ve kokusu cok güzel, lavantadan çelik alma zamanı şubat_ mart diye biliyorum ama tutturabilirsem çok mutlu olurum. yarın dikecegim.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 22:19   #272
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hecate Mesajı Göster
Bugün peyzajcıdan lavanta fideleri aldım, ilk defa lavanta bakıcam. Tavsiyelere açığım Bu arada peyzajcı açık havada dursun ama yağmur olduğunda kapalı ortama alabilirsiniz, güneş görsün dedi ama her ne kadar antalyada oturuyor olsam da kışın dışarıda bırakmakta tereddüt ediyorum. Ne yapmalıyım sizce ?
Sayın Hecatepe; Lavanta tohumlarını ekerek bir kısım fide almıştım. Daha sonra kış gelince onları içeriye aldım. Cam kenarı olmasına rağmen bir süre sonra teker teker hepsi öldü. Ortam sıcaklığına alıştıkları dışarısının da çok soğuk olduğunu düşünerek onları yeniden açık havaya çıkarmadım. Geçtiğimiz yıl fideler aldım. 1280 rakımda yere toprağa diktim. Kış geçti. Yaz geldi. Sorunsuz bir şekilde ikinci kışlarını geçiriyorlar. Aldığımdan çok daha büyük oldular. Gelecek yıl iyice büyüyeceklerini düşünüyorum. Soğuklara kadar hala çiçek açıyorlardı. Büyümesini istiyorsanız kapalı ortamı hiç düşünmemenizi, bahçeye dikemez iseniz mümkün olduğu kadar büyük bir saksıya dikmenizi öneririm.

aleydi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 18:29   #273
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Hecatepe; Lavanta tohumlarını ekerek bir kısım fide almıştım. Daha sonra kış gelince onları içeriye aldım. Cam kenarı olmasına rağmen bir süre sonra teker teker hepsi öldü. Ortam sıcaklığına alıştıkları dışarısının da çok soğuk olduğunu düşünerek onları yeniden açık havaya çıkarmadım. Geçtiğimiz yıl fideler aldım. 1280 rakımda yere toprağa diktim. Kış geçti. Yaz geldi. Sorunsuz bir şekilde ikinci kışlarını geçiriyorlar. Aldığımdan çok daha büyük oldular. Gelecek yıl iyice büyüyeceklerini düşünüyorum. Soğuklara kadar hala çiçek açıyorlardı. Büyümesini istiyorsanız kapalı ortamı hiç düşünmemenizi, bahçeye dikemez iseniz mümkün olduğu kadar büyük bir saksıya dikmenizi öneririm.
Anladım, saksısı oldukça büyük zaten. Dışarıda bahçeye kamelyanın altında sabah güneşi alan bir yere koydum ama çok tereddüt ettim. Bugün de yağmur yağdı biraz soğuktu falan. Hiç dokunmayayım o zaman olduğu yerde dursun Haftada bir iki bardak su vermeye karar verdim sizce bir mahsuru var mı? Sıvı besin de vereyim mi ? Çiçek açtıktan sonra kokusunun maximum olması açısından neler yapabilirim ?

Hecate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 20:30   #274
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bahçeniz olduğuna göre bahçeye ekmeniz daha mantıklı. Saksıda o kadar iyi gelişmiyorlar. Fotoğrafları tararken daha önce çektiğim resimlerdenbir tanesini ekliyorum. Soğuktan yana hiç bir sıkıntısı yok. Başka bir tür daha var idi. O bizim buralarda kışın öldüğü için almamıştım. Bendeki olan lavantanın fotoğrafı aşağıda. Diğer türünün yaprakları daha geniş ve tırtıklı oluyor. Gelecek yıl çok daha fazla büyüyeceklerini düşünüyorum. Eskişehir'de bir metreye yakın çit gibi olanını gördüm.

Name:  DSCF3730.jpg
Views: 2213
Size:  74.0 KB

Eski 30-12-2014, 16:23   #275
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Bahçeye dikmek isterdim ama bahçemizin toprağı çok verimsiz. Saksıda bahçe toprağı ile tohum çimlendirme çalışmalarım hep kötü sonuçlanmıştı. Hatta sırf bu yüzden bitkilere olan bütün ilgim kırılmıştı ama neyse ki sonradan saksı toprağı ve torf mucizesini keşfettim de rahatça bitkilerimi yetiştirebildim. O yüzden bahçeye dikmemin pek iyi olacağını düşünmüyorum :/

Hecate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 13:13   #276
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
1 buçuk ay evvel aldığım lavandula officinalis aldığımda torfta dikili haldeydi, aldığım zamanla şuan ki hali arasında çok fark var, hızla gelişti. Toprak ve saksı değişimi yapmak istiyorum çünkü torfta kalmasına gönlüm razı olmuyor ayrıcada saksısı küçük geliyor, kökler alttaki deliklerden çıkmış durumda. Sizce şu günlerde saksı ve toprak değişimi yapılabilir mi?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 21:54   #277
Yeni Üye

nurdangul's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2015
merhabalar,lavanta ile ilgili tüm paylaşımları okudum herkese teşekkürler.içinde ağırlıklı olarak ceviz sonra zeytin ve diğer meyve ağaçlarından olan 12 dönüm bir yerim var.ağaçların arasına lavanta dikmek istiyorum.lavantanın güneşi sevdiğini biliyorum.ağaçlar arasında 10'ar metre var ve daha küçükler gölge problemim olmadığı için buralara dikmeyi düşündüm.toprak yapımız biraz kireçli.evn etrafına diktiğim lavantalarım da çok güzel oldular ancak,ticari amaçla dikmek istediğim diğer lavantalrın cinsine karar veremiyorum.forumda lavandula officinalis önerilmiş bir mesajda.lavantanın pazar durumu nedir?en uygun cins hangisidir?başka önerileri olan var mı acaba?teşekkürler.

nurdangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 16:13   #278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Sayin limon, karabasotu (lavandula stoechas) fransiz lavantasi olarak da bilinir ve bir lavanta turudur. Istanbulda kesinlikle yetistirebilirsiniz.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 16:33   #279
Ağaç Dostu

Basliklari okuduktan sonra benim ustune titredigim nazli kizlarimin fotografini koyup ovunmeden edemedim

Name:  dBJiI9n.jpg
Views: 1999
Size:  70.1 KB

Name:  yDs8w9T.jpg
Views: 2065
Size:  72.2 KB

Bahcemde boyle dort adet lavanta var. Soguga dayanikli turden ve zararli bocekleri uzaklastirdigi gibi bahceme ari ve kelebek cekiyorlar. Tek yaptigim bakim, kisa girmeden baya kisa budamak. Ciceklerini hanim bez torbalarda carsaf, yastik kilifi ve nevresimlerin arasina koyuyor. Bu sene yagini cikartmayi da deneyecegim.

Eski 05-02-2016, 10:17   #280
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Sayın flying dragon;

Üzerine titremiş olduğunuz lavantalarınız harika görünüyor. Tebrik ederim. Benim bir sorum olacaktı. En çiçekli lavanta türü hangisidir? Teşekkür ederim.

flying dragon ve Jakin beğendi.
Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 06:54   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2016
Harika görünüyorlar,ellerinize sağlık. Acaba bu lavanta çeşidinin tam adını yazabilirmisiniz. Benim de elimde iki farklı çeşit tohum var. Şimdi çimlendirmek için uygun zamanmıdır.yetiştirmeyi başarabilirsem yaza çiçek açtığını görebilirmiyim sizce.

flying dragon beğendi.
Dilsah99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 08:48   #282
Ağaç Dostu

kusura bakmayin, gec cevap verdim, bi suredir buralara gelmiyordum. lavantamin cesidi lavandula angustifolia ailesinin munstead denen turudur. kokulu ve iri cicekleri var. ben cicekleri budadigimda kurutup bez torbalara koyuyorum. yagini cikartmayi denemedim daha ama ona yetecek kadar cicek cikiyor mu bilmiyorum.

sayin @Dilsah99, muhakkak memnun olursa ilk yilda da cicek verecektir ama calilasmaya ikinci ve ucuncu seneden sonra baslar.

Eski 18-07-2016, 20:42   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2016
Merhabalar
Forumda yeniyim bu nedenle hatam olursa affedin, yeni taşındığım bir evde bana ev sahibi tarafından bırakılan 5 büyük bitki / agaç var. Bunlardan biri de lavanta.

Lavanta uzun süredir büyük dalları olmasına rağmen kupkuru, neredeyse tüm dalları kuru diyebilirim. Son zamanlarda düzenli suladım, haftada 1, biraz yeşermeye başladı gibi. Küçük çiçekler de verdi. Fakat kuruluğu düzelmiyor.

Balkonda ve güneş alan bir yerde. Haftada 1 su vermekle hata mı ediyorum? İyileştirmek için ne yapabilirim?

Zeynep Tugsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2016, 20:45   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2016
merhaba, ben de foruma sırf bilgilerinizden ve önerilerinizden daha iyi yararlanabilmek adına üye oldum. Lavantam için oldum diyebilirim Lavanta ile ilgili sayfaları neredeyse tamamını okudum, umarım daha çok bilgi edinirim. Tohumdan lavanta yetiştirmenin zorluğundan çokça bahsedilmiş. Ben yaklaşık 21 gün önce tohum ektim. ve bişeyler olmaya başladı sanıyorum fakat renkleri kahverengi küçücük bitkicikler bunları yüzeye çıkarmalı mıyım? yoksa üzerine toprak atmalı mıyım? çevre şartları lavanta ne kadar güçlü olsa da yeni fidanlarıma zarar verir mi? Bunlar yaşayabilir mi?

Düzenleyen zecatuu : 06-08-2016 saat 22:27
zecatuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 19:13   #285
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Lavandula dentata

Dişli yapraklara sahip olduğunu adından ilk bakışta anlayabildiğimiz bu lavanta türü Akdeniz bölgesi karakteristiğine sahip yerlerde yıl boyunca çiçekli kalan bir çeşit.

İki yıl önce diktiğim bitki budanmadan önce bu harika çiçekleriyle ve budarken yaydığı o muhteşem kokusuyla bahçede mutlaka bulunmalı dediğim bitkilerden.

Eklenti 488648
Sn kelebek çalısı peyzaj için bu türü mü önerirsin?
Antalya'da arazime lavantalardan büyük bir ay şekli yapmak istiyorum, 2-3 çeşidi satılıyor fidesi 0,50 kuruşlardan ancak sanırım bu türü değil, hangisi daha iyi olur emin olamadım.

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2017, 21:21   #286
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Lavanta çeşitlerinin fotoğraflarının bulunduğu bir site.

LAVENDER: Choosing,Planting,Growing,Pruning,Harvesting and Using lavender plants

Eski 01-02-2017, 01:44   #287
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Bir yıllık lavanta'nın karla imtihanı

15 Ocak 2017' den
Name:  DSCN9946.JPG
Views: 1476
Size:  69.4 KB

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 04:04   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sn osmantyildirim, sizin verdiğiniz lavanta isimlerini yapraklarının altına ekledim.
Yanlış bilgilendirme yaptıysam düzeltiniz.
Merhaba,
Benim lavantam 2.sırada olandan hiç çicek açmıyor.Bu çicek açmayan türümü acaba?

Çiğdem* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2017, 15:53   #289
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Merhaba Çiğdem hanım, ikinci sıradaki geniş yapraklı olan, bahçe çiti kullanımına uygun olan lavanta türü. Diğer lavantalara göre çok az çiçekleniyor, yok denecek kadar az.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2017, 10:11   #290
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Bunlar lavanta fidesimi?
https://i.hizliresim.com/o6QjG9.jpg

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2017, 14:13   #291
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Geniş yapraklı. Lavantanın dar yapraklı olduğu gibi biraz daha geniş yapraklı tırtıklı yapraklı olana da benzemiyor. Lavantanın yapraklarında da biraz ezildiği zaman koku çıkar. Muhtemelen toprakta olan veya başka bir tohumdan çıkan bitki. Lavanta değil.

bergenia beğendi.
Eski 10-09-2017, 14:25   #292
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Teşekkür ederim yaklaşık 2 ay önce netten aldığım bir tutam tohum serpmiştim. Sadece bunlar çıktı. Temiz topraktı bunlardan başka birşey çıkmadı. Bir yaprak koparıp ezdim lavanta kokmuyordu üzüldüm şimdi.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 11:50   #293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
İsparta Sütçüler ilçesi Boğazköy de yeni girişimciler tarafından Lavanta ekilmeye başlandı. Ben ve Kuzenlerim 60 dönüme Lavanta diktik.. Yöre gelecek yıldan itibaren LAVANTA VADİSİ olmaya aday. Toplamda 80 dönüm civarında Lavanta dikildi bölgeye, damlama su sistemi ile sulanıyor. Önümüzdeki sezon da ilk hasat alınmaya başlanacak.

Siteye fotograf yüklemeyi unutmuşum

Resulgur beğendi.

Düzenleyen Mahmut Leventoğlu : 14-12-2017 saat 09:10
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 22:59   #294
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
tohumdan ekmek zor değil aslında tohum kalitesiyle de alakalı
ben Şok marketlerde satılan tohumlardan geçen sene almıştım bir haftada filizlendiler

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 11:35   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2018
Merhabalar bende 1.5 ay kadar önce lavanta tohumu ektim açıkçası çok umutlu değildim çünkü çok sıcak bir bölgede yaşıyorum.Fakat, çimlenme oldu ve bitkim hızlıca büyüyor.Yalnız emin olamadım yaprak şekli benzesede duruşu ve rengi lavanta gibi değil.Birazda anlayacağınız üzere acemilik var bende emin olmak için sizlere sormak istiyorum.

Eklenen Resimler

perimerili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 13:28   #296
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perimerili Mesajı Göster
Merhabalar bende 1.5 ay kadar önce lavanta tohumu ektim açıkçası çok umutlu değildim çünkü çok sıcak bir bölgede yaşıyorum.Fakat, çimlenme oldu ve bitkim hızlıca büyüyor.Yalnız emin olamadım yaprak şekli benzesede duruşu ve rengi lavanta gibi değil.Birazda anlayacağınız üzere acemilik var bende emin olmak için sizlere sormak istiyorum.
bende de aynı şekil bir bitki var. ben 1 adet çam tohumu ekmiştim. galiba o çimleniyor. Şimdi sizinkini görünce ona benzettim. Görünüm aynı.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 15:50   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
bende de aynı şekil bir bitki var. ben 1 adet çam tohumu ekmiştim. galiba o çimleniyor. Şimdi sizinkini görünce ona benzettim. Görünüm aynı.
Aaa eğer öyleyse baya bir süpriz olur bana teşekkür ederim merakla beklemekteyim

perimerili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2018, 21:56   #298
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
ben de tesadüfen migrosta saksıyla satıyorlardı aldım bir tane 9.90 TL

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 17:33   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Sertifikalı lavanta fidesi yetiştirmek ve çoğaltmak istiyorum. Elimde 5 dönümlük lavanta var ancak sertifikası yok. Cinsi intermedia a. Bunlara da sertifika alabilirim ama nasil yapilir bilmiyorum.5 fide ile başlamıştım ama bu isi sevdim ve devam etmek istiyorum. Bilginiz varsa beni yönlendirebilir misiniz.

Ezgibaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2018, 13:43   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2018
Bu beyaz türlerden nerede bulunabilir acaba?!

Veysel. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024