agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2019, 07:27   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Alacağınız arının bölge arısı olması lazım. Aksi durumda verim alamayabilirsiniz. Bölge arısı sizin hatalarınızı tolere edebilir. Fiyata fazla takılmayın. Bölgenizde uzun süredir arıcılık yapan birisinden alın arılarınızı.Tanımadığınız birisinden alacaksanız yanınıza uzman bir arıcıyla gidin. 2 ya da 3 kovan, başlamak için idealdir. Zaten severseniz bir daha bırakamazsınız. Araştırırsınız. Aricilik forumunu takip edin. Her türlü sorunuza yanıt bulursunuz arıcılıkla ilgili.

chelik26 beğendi.
adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2019, 08:59   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adiyez Mesajı Göster
15 yıldan fazladır arılarım var. (Şu an 100+ koloni var.)
Oğul yakalamak istiyorsanız sizin ilacınız melisa değil.
Size limonotu yağı lazım. Lemon grass oil.
Bir ara ithalatçısından almıştım. 100 ml. bitti ve bir daha o firmaya ulaşamadım.
attarlarda satılanların %99 u hikaye.
portakal yağını bile lemongrass oil diye satmaya çalışıyorlar. Ya da limon yağını...
bahçede melisa fidanı var ve yazın akşamları çok güzel kokuyor.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2019, 12:18   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
bahçede melisa fidanı var ve yazın akşamları çok güzel kokuyor.
Melisa çayı çok iyi bir sakinleştiricidir.
Akşamları 1 bardak içerseniz mışıl mışıl uyutur.

adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 15:58   #124
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Benim kızlar çoğaldı
Melissa officinalis ( tıbbi melisa)

Name:  1AE6FCA4-94E0-4FBF-8F20-E0AD32FDF670.jpg
Views: 505
Size:  71.5 KB

Çoğaltmak gerekiyor, salyangozlar bunu hiç sevmiyor.
Her saksıya bir kök diksem salyangozlar uzak durur.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 22:54   #125
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Salyangozları uzak tuttuğunu bilmiyordum. Bahçemin yazın kuruması nedeni ile salyangozlar bahçemden uzak dururken muhtemel getirmiş olduğum bitkiler nedeni ile iri kabuklu salyangozlar ve birkaç tane de kabuksuz salyangoz bahçeme gelmiş. Her saksıya dikme fikri güzel ancak melissa officinalisin uygun ortam bulduğunda büyüme gibi bir özelliği bulunmakta. Benim bahçemde çok büyüyemese de biraz sulamanız durumunda oldukça büyüyecek yan kökler ve filizler ile çoğalacaktır.

nazlı06, ebd ve yavuz10 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 00:17   #126
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Çoğaltmak gerekiyor, salyangozlar bunu hiç sevmiyor.
Her saksıya bir kök diksem salyangozlar uzak durur.
Bizim bahçedekilerin dibini bizzat sığınak olarak kullanıyor salyangozlar. Seviyeli bir ilişkileri var sanırım .

Sn. Muda'nın dediği gibi melisa yetişeceği yeri ve toprağı kendi seçiyor. Tıpkı ısırgan gibi. Doğal yolla yayılan melisalara dikkat ederseniz gölgelik alanları tercih ettiğini görürsünüz. Doğrudan güneşe ekmek yerine ağaç dipleri tercih edilirse daha güzel olur.

nazlı06 beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 08:29   #127
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Corona 19 vürüs için özellikle bu günlerde bol bol oğul otu için. Oğul otlarının tam büyüme zamanı doğada bol miktarda var Corana 19 vürüsü kanda pıthılaşma yapıp insanları bu yoldanda öldürüyor. Oğul otu kanda pıthılaşmaya engel olan doğal tedavilerden biri belli yaş üstü insanların bu dönemde günde 2 su bardağı içmeleri yararlarına olacaktır hiç bir yan tesiride yok.. Ocak ayından beri ara ara Annem ve babama ve eşime cocuklarıma akşamları oğul otundan içiyoruz çok şükür daha nezle bile olmadık..

nazlı06 ve bnymnblr beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 15:49   #128
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Salyangozları uzak tuttuğunu bilmiyordum. Bahçemin yazın kuruması nedeni ile salyangozlar bahçemden uzak dururken muhtemel getirmiş olduğum bitkiler nedeni ile iri kabuklu salyangozlar ve birkaç tane de kabuksuz salyangoz bahçeme gelmiş. Her saksıya dikme fikri güzel ancak melissa officinalisin uygun ortam bulduğunda büyüme gibi bir özelliği bulunmakta. Benim bahçemde çok büyüyemese de biraz sulamanız durumunda oldukça büyüyecek yan kökler ve filizler ile çoğalacaktır.

Bazı bitkilerin yer örtücü olarak yayılması aslında işime geliyor.
Mesela nane çok yayıldı, gelip geçerken üstüne basınca mis gibi koku yayılıyor.
Melisa daha o boyutlara ulaşmadı.
Mercanköşkten umutluyum ama, çok güzel serpiliyor.
Bilimum lüzumsuz otlar yayılmasındansa aroması olan yayılsın.
Melisanın salyangoz kovduğu bilimsel olarak değil de görsel keşfettim.

Tüm Clematisleri tırtıklayan salyangozlar o saksıya diş geçirmemişler, güzelce gelişmiş hepsi

its_just_a_ride ve ebd beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2020, 20:49   #129
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
Merhaba benimde melisalarım şuan çiçek açıp soluyor fakat hala tohum göremedim. Acaba tohum alma konusunda bilgisi olan var mı?

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2020, 01:10   #130
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samarra Mesajı Göster
Merhaba benimde melisalarım şuan çiçek açıp soluyor fakat hala tohum göremedim. Acaba tohum alma konusunda bilgisi olan var mı?
Şu tarz çiçeklere sahip olmanız gerek. Sonrasında çiçekler şöyle tohum keseleri oluşturur.

Eğer bu tarz oluşumlar yoksa bitkiniz melisa değildir. Şayet öyleyse de tohumla uğraşmak yerine çelik alarak veya kök bölerek çoğaltabilirsiniz. Bahçeniz varsa tohum serpme düşünülebilir. Tohum çimlenmesi için "ışık" gereksinimi duyan bir bitki olduğunu da belirteyim.

nazlı06 ve ebd beğendi.
Eski 12-09-2020, 17:49   #131
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Şu tarz çiçeklere sahip olmanız gerek. Sonrasında çiçekler şöyle tohum keseleri oluşturur.

Eğer bu tarz oluşumlar yoksa bitkiniz melisa değildir. Şayet öyleyse de tohumla uğraşmak yerine çelik alarak veya kök bölerek çoğaltabilirsiniz. Bahçeniz varsa tohum serpme düşünülebilir. Tohum çimlenmesi için "ışık" gereksinimi duyan bir bitki olduğunu da belirteyim.
Teşekkür ederim ilginiz ve paylaşımı için. Evet o tarz çiçekler var ama ikinci fotodaki henüz kuruma olmadı sadece çiçekler soldu sanırım aceleci davrandım. Bira süre daha bekleyip gözlemlemelimiyim yoksa çiçekli halide toplayıp bekleyerek mi kurutmalıyım

Eski 12-09-2020, 23:45   #132
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samarra Mesajı Göster
Teşekkür ederim ilginiz ve paylaşımı için. Evet o tarz çiçekler var ama ikinci fotodaki henüz kuruma olmadı sadece çiçekler soldu sanırım aceleci davrandım. Bira süre daha bekleyip gözlemlemelimiyim yoksa çiçekli halide toplayıp bekleyerek mi kurutmalıyım
Tohum başlarını bitkiden sökmeyin. Bitkinin üzerinde kurusun. Yine de başarısız olursanız tohum paylaşımında sizin için açarım katalog. Problem olmaz.

ebd beğendi.
Eski 15-09-2020, 14:08   #133
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Tohum başlarını bitkiden sökmeyin. Bitkinin üzerinde kurusun. Yine de başarısız olursanız tohum paylaşımında sizin için açarım katalog. Problem olmaz.
Teşekkür ederim dediğiniz gibi yapacağım inşallah başarabilirim. Fotoğrafta eklemeyi deneyeceğim

Eski 01-01-2021, 12:38   #134
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Merhabalar,

2 senedir paylaşımlardan melissa oğul otu tohumu alıp çoğaltmaya çalışmıştım ama bir türlü başaramamıştım. Tam vazgeçtim derken saksının dibinde kendiliğinden bitiverdi aynı burada yazıldığı gibi yerini ve toprağını kendi seçiyor bu bitki. Çoğaltmak için çok uğraştım ama bu sene çiçek ve tohum vermedi. Üstelik ben gözünün içine bakarken yaprakları bozulmaya başladı. Soğuktan korkmaz diye yazıyordu üstteki mesajlarda. Acaba kış geldiği için mi yapraklar böyle oldu yoksa birşeyler yanlış mı gidiyor? Yorumlayabilir misiniz?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2021, 15:40   #135
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebd Mesajı Göster
Merhabalar,

2 senedir paylaşımlardan melissa oğul otu tohumu alıp çoğaltmaya çalışmıştım ama bir türlü başaramamıştım. Tam vazgeçtim derken saksının dibinde kendiliğinden bitiverdi aynı burada yazıldığı gibi yerini ve toprağını kendi seçiyor bu bitki. Çoğaltmak için çok uğraştım ama bu sene çiçek ve tohum vermedi. Üstelik ben gözünün içine bakarken yaprakları bozulmaya başladı. Soğuktan korkmaz diye yazıyordu üstteki mesajlarda. Acaba kış geldiği için mi yapraklar böyle oldu yoksa birşeyler yanlış mı gidiyor? Yorumlayabilir misiniz?
Teşekkürler.
Biraz sulasanız mı acaba

ebd beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2021, 16:25   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2020
baya eski konuymuş.

ahmetyildirim06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2021, 16:57   #137
ebd
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Biraz sulasanız mı acaba
Hava soğuk diye azalttım sulamayı ama galiba biraz fazla azalttım anlaşılan. Hemen suladım yarın sabah biraz daha keyifleri yerine gelir umarım. Bu arada balkonda tutmaya devam ediyorum. İnsallah soğuğa gercekten dayanıklıdır. Tesekkurler

Eski 02-01-2021, 09:44   #138
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Bende az önce küçücük bir kaseye az toprak üstü bir tutam torfun üstüne 5..6 tohum ( syn:Şehirli köylü 2019/2020 tohum etkinliğinden) melisa limon otu/oğul otu ektim. Üstünü birşeyle örtmedim. Azcık bastırdım ve suladım. Ev içinde ve aydınlık güneş alan yerde duruyor. Bakalım neler olcak. Umarım limon kokulu melisadır zira ona ihtiyacım var.

şehirliköylü ve ebd beğendi.

Düzenleyen aloe : 02-01-2021 saat 09:45 Neden: cümle eklendi
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2021, 19:13   #139
ebd
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Bende az önce küçücük bir kaseye az toprak üstü bir tutam torfun üstüne 5..6 tohum ( syn:Şehirli köylü 2019/2020 tohum etkinliğinden) melisa limon otu/oğul otu ektim. Üstünü birşeyle örtmedim. Azcık bastırdım ve suladım. Ev içinde ve aydınlık güneş alan yerde duruyor. Bakalım neler olcak. Umarım limon kokulu melisadır zira ona ihtiyacım var.
Bol sans diliyorum sayın Aloe. Ben de 2 yıldır cok ugrastım farklı kapları nemli kalması için strech kapladım, karanlıkta beklettim, aydınlık yerde tuttum ama olmamıstı. Sonra bir anda baska bir çiçeğin saksısında bitiverdi. Umarım siz basarırsınız da ben de aynısını yaparım ileride. Kışı atlatırsa köklü şekilde bölüp coğaltırım umarım.

Eski 02-01-2021, 23:58   #140
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Ben yatmadan önce veya gece uyku tutmayinca içiyorum.
Şuanda bile içerken bu konu denk geldi
Tavsiye ederim
Faydasını görüyorum.

Asia beğendi.
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2021, 05:50   #141
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Siz tohumları ettikten sonra saksılı içeride tutmak yerine açık balkona yağmur alabileceği yere çıkarın. Ben de ilk defa ekmiş olduğum bir sürü tohumdan çıkan olmamış daha sonra bir tane çıkmıştı. Muhtemel soğuklama ihtiyacı var. Daha sonra her yerde kendiliğinden çıkmaya başladılar. Yeter ki ortam biraz nemli olsun. Bir defa çıktıktan sonra kök ölmüyor. Yandan sürgünler ile de büyüyor. İlkbaharda onları ayırıp diktiğiniz zaman çok fazla oluyorlar. Tohumların derine dikilmemesi önemli. Toprak üzerine serpip bir tahta parçası ile sıkıştırmak yeterli.

Asia, Zekoş ve ebd beğendi.
Eski 03-01-2021, 07:46   #142
ebd
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Siz tohumları ettikten sonra saksılı içeride tutmak yerine açık balkona yağmur alabileceği yere çıkarın. Ben de ilk defa ekmiş olduğum bir sürü tohumdan çıkan olmamış daha sonra bir tane çıkmıştı. Muhtemel soğuklama ihtiyacı var. Daha sonra her yerde kendiliğinden çıkmaya başladılar. Yeter ki ortam biraz nemli olsun. Bir defa çıktıktan sonra kök ölmüyor. Yandan sürgünler ile de büyüyor. İlkbaharda onları ayırıp diktiğiniz zaman çok fazla oluyorlar. Tohumların derine dikilmemesi önemli. Toprak üzerine serpip bir tahta parçası ile sıkıştırmak yeterli.
Eminim Afyonkarahisar Bursa'dan daha soğuktur. Siz bahcede veya acık balkonda mı tutuyorsunuz kısın yoksa koruma altına alıyor musunuz sayın Muda?

Eski 04-01-2021, 23:03   #143
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Eminim Afyonkarahisar Bursa'dan daha soğuktur. Siz bahcede veya acık balkonda mı tutuyorsunuz kısın yoksa koruma altına alıyor musunuz sayın Muda?
Soğuklama şart değil. Kuzey(tercihen) veya doğu cephe pencere önünde tohumları doğrudan ışık alacak şekilde nemlendirerek çimlendirebilirsiniz. Yeter ki tohumlar taze olsun.

ebd beğendi.
Eski 05-01-2021, 08:11   #144
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Elinde oğulotu tohumu veya fidesi olan var mı?

Dutlubahçe beğendi.
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2021, 22:25   #145
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Sayın Aloe, evet limon kokulu melisa tohumları benimkiler. Aslında oldukça dayanıklı bir bitki. Benim ana bitkiden dökülen tohumlardan orada burada yeni limon otları yeşeriyor. Donları bilemeyeceğim ama bir miktar soğuğa dayanıklı. Şu anda ısı gündüz 16, gece 8 derece, bitki yemyeşil duruyor. Umarım tohumlarınız sağlıkla çimlenir.
Teşekkürler sn şehirli köylü. İnşalla başarılı olurum. Sizinkilere de bi maşallah deyim Ben hala beklemedeyim. Limon kokulu olmalarına da ayrıca sevindim. O çeşidine ihtiyacım oluştuydu tam da.

Düzenleyen aloe : 05-01-2021 saat 22:31 Neden: cümle eklendi
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2021, 09:36   #146
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Sn. ebd;

Benim melisalar bahçedeler. Rakım 1280 civarı. Bu yıl çok soğuk olmadı ancak 7-8 yıldır hiç sıkıntı yok. Kış döneminde üst kısımlar soğuktan donuyorlar. Ancak alt kısımları biraz daha yayılarak büyüyorlar. İlkbaharda bu kök sürgünlerini ayırarak farklı yerlere dikebilirsiniz. Tamamen doğal olarak yaşıyorlar. Bendeki tek sıkıntı dağlık yerde olması nedeni ile yeteri kadar su veremiyorum. Bitki suyu ve güneşi seviyor. Daha iyi büyüyor. Aşağı tarafta dikmiş olduğum fideler çok fazla büyüyemiyor. Su verebildiğim kısımlar oldukça güzel büyüyorlar.

ebd beğendi.
Eski 06-01-2021, 09:38   #147
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Bu yıl tohum paylaşımı olduğu için ben kendi bitkilerimden tohum almadım. Muhtemel dökülmüş olabilir. Bahçeye gittiğim zaman bakarım. Kök sürgünlerinden rahat bir şekilde çoğalıyorlar. İlkbahar döneminde hatırlatırsanız göndermeye çalışırım.

bnymnblr beğendi.
Eski 06-01-2021, 10:59   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Tohum yok da bahçede fide olabilir. Bu gün yarın gidince bakarım. İstanbul Avrupa yakasındayım.

bnymnblr beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2021, 21:22   #149
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2019
Biraz arsız bir bitki. Kendi haline bırakırsanız kocaman oluyor. Ayrıca sökün istediginiz yere dikin tutmam demiyor. Çayını vs deneme şansım olmadı ama yapraklarına elinizi sürdügünüzde hafif bir limon kokusu var aynı şekilde yeşil yapragı agzınıza aldıgınızda hafif bir limon tadı geliyor.

lime&mint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2021, 21:54   #150
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir süredir Melissa officinalis L. ile başımız dertte.

14 yıl önce küçük bir saksıda limon kokulu olanı evin dibindeki bahçeye koymuştuk. Buradan, önce yakın bahçeye, sonra 5 metrelik duvarı da atlayarak arazinin bir bölümüne yayıldı. Sağda solda bir sürü koloni oluşturdular.

Fakat şikayet bundan değil.

Melissa officinalis L.'nin üç farklı alt türü var. Limon kokulu olan subs. officinalis (yani Melissa officinalis L. spp officinalis).

Ayrıca limon kokulu olmamakla beraber yine hoş kokulu ve aromatik olan subsp. inodora ve subsp.altissima alt türleri var.

Bunlardan biri (hangisi bilmiyorum - bitki aynı, kokudan ayırd etmek kolay değil), arazinin uzak bir noktasından koloniler oluşturmaya başladı ve artık heryerdeler. Bir defa yerleştilermi sökmek de hiç kolay değil. İkidebir biçiyorum ama ilk yağmurla yine çıkıyorlar. Melissa işgalindeyiz yani

nazlı06 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024