agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar > Teorik bilgiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2007, 17:25   #1
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Ağaçdaş (nevzuhur bir kelime)

"Daş" Türkçe'de yüksek işlerliği olan bir kelime , oldukça da eski.
Belli bir alanda ortaklığı ifade ediyor bence bir çoğul eki gibi çalışıyor. Yaygın kullanılan bazı örnekleri var : arkadaş, kardeş (kardaş-karındaş) kandaş, dadaş soydaş.
Ben de ağaçlar.net üyelerinin ağaçlar üzerinden olan paylaşımını ifade etmek için kendi tanımımı ağaçdaş olarak değiştiriyorum. Tüm ağaçdaşlarıma duyururum.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 20:59   #2
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
-daş eki bence; ayını -dan gelen anlamında kullanılıyor. Aynı soydan gelen soydaş, aynı karından gelen kardeş, aynı vatandan gelen vatandaş oluyor. Burdan yola çıkarsak; ağaçdaş kelimesinin açılımı da aynı ağaçtan gelen gibi bir ifade oluyor. Bu ifade Türkçe' de doğru bir kullanım mıdır? Muallakta kaldım..

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 21:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
hepimizin ağaçlar.net altında toplandığımızı düşünürsek bence ağaçdaş ifadesi ağaç ve doğa yoldaşlığını çok güzel ifade ediyor

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 21:37   #4
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
-daş eki bence; ayını -dan gelen anlamında kullanılıyor. Aynı soydan gelen soydaş, aynı karından gelen kardeş, aynı vatandan gelen vatandaş oluyor. Burdan yola çıkarsak; ağaçdaş kelimesinin açılımı da aynı ağaçtan gelen gibi bir ifade oluyor. Bu ifade Türkçe' de doğru bir kullanım mıdır? Muallakta kaldım..
Aynı-dan gelen de olabilir tabii . Ama arkadaş gibi bir örnek var. Aynı arkadan gelen değil de aynı arkaya dayanan, aynı arkayı paylaşan aynı arkada buluşan gibi bir mana ifade ediyor. Ağaçdaş da ağaç bazında buluşan, aynı ağaç amblemini paylaşan olabilir.
Yoldaş da aynı yolu paylaşan demek. Aynı yoldan gelen değil.

Eski 17-01-2007, 21:48   #5
Ağaç Dostu

bir örnekte sırdaş...aynı sırdan gelen diil..aynı sırrı paylaşan

Eski 17-01-2007, 22:06   #6
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Evet haklısınız. Belki kulağımız alışınca Türkçe' ye giren bir kelime olur sitede Dikkat ettiyseniz; Türkçe' de bazı kelimelerin sonuna gelen -den, -dan eki kelimenin son ünlü harfine göre değişiyor. Örnek: Damdan, merdivenden...

Fakat -daş eki kullanım olarak bu şekilde değişim göstermediği gibi, -den, -ten şeklinde de kullanılmıyor. Meslekten, nereden ... şeklinde değil. Örnek: meslektaş değil, meslekdaş. Tek kullanımı mevcut; -daş...

Eski 18-01-2007, 00:03   #7
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
bence aynı ismi paylaşanlar nasıl adaş oluyorsa,
aynı ağaç sevgisini paylaşanlarada ağaçdaş denilebilir ama ben ağaçsever olarak kalıcam

ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 00:07   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hiç önceki mesajları okumadan ağaçdaş kelimesinin anlamı nedir diye sorulsa, aynı ağaç altında toplanmış kişiler derim. Ortak bir noktada birleşenler olarak düşünüyorum daş yapım ekinin anlamını. Aynı karından gelen kardeş, aynı yola baş koymuş yoldaş, biribirinin arkasını kollayan arkadaş gibi. Bence Halit Bey'in kullandığı terim yerinde bir ifade olmuş. Fikrim budur.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 00:14   #9
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Todor bey
kısmen aynı fikiri paylaşıyoruz değilmi?

Eski 18-01-2007, 00:22   #10
Ağaç Dostu

Evet.

Eski 18-01-2007, 00:29   #11
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Halit bey ilginç bir konu açtı , bakalım diğer arkadaşlar neler söyleyecek? bekleyelim görelim ..

Eski 18-01-2007, 00:38   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
AğaçDaş kelimesi bu paydaşlığı karşılamıyor.

YolDaş, KarDaş, ArkaDaş farklı gibi geliyor bana.

AğaçDaş deyince mesela bana o ağaç geliyor.
Gölgesinde mevsimler boyu oturduğumuz.

Ağaç sevgisi hobisi paydaşlığı gelmiyor aklıma.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 00:49   #13
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Aslında uygun bir kelime. Kelimenin sert ünsüzleri fazla olduğundan telaffuzu zor. Tek sorunu bu olabilir. Anlamı konusunda hemfikiriz. Ağaçdaş.

Eski 18-01-2007, 07:22   #14
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Yeni bir akım başladı haberdar mısınız bilmiyorum . Bu akım yahoo gruplarında yaygın. Mesajlardaki Türkçe karakterlerin mesaj yollandığında karışıp okunamaması yüzünden çıktı.
Hatta bir de programı var Türkçe karakterlerden arındırma programı. Mesajlarınızdaki ü leri ç leri filan u lara c lere vb dönüştürüyor. Sanki görünmez bir el mesajlardaki Türkçe harfleri okunmaz hale getirip bizi kendi ekinimizden uzaklaştırmak istiyor. Komplo teorisi gibi değil mi?

Eski 18-01-2007, 09:25   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Dün akşam TRT kanalların dan birinde vardı bu konu. Bu konuda kitapları bulunan bir Profesör le sunucu konuşuyordu. Pek fazla izleyemedim,tanışma ve takdim den sonra o kanaldan ayrıldım.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 10:06   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Ağaçdaş çok özel bir kullanım olur, dışarıdan gelen herhangi biri tam kavrayamaz. Nasıl diyeyim, aynı ağacı paylaşmak **** aynı ağaçtan gelmek gibi birşey olamayacağına göre anlam havada kalır gibi. Ama biz kendi aramızda herhangi bir mana yükleyebiliriz tabi. Ona da kimse karışamaz.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 11:09   #17
Ağaç Dostu

Ağaçdaş kelimesini ilk duyan bir insanın aynı ağaçtan gelen manasını yükleyeceğini sanmıyorum. Yukarıdaki örneklerde belirtildiği gibi sırdaş kelimesi aynı sırdan gelen değil, aynı sırrı paylaşan kişiler için kullanılır. Aynı ağacı paylaşmak ise tarla sınırında çıkmış bir ağacı fiziksel olarak paylaşan iki komşu değil de aynı ağacın manevi ve duygusal yönlerini paylaşanlar gibi düşünülür zannediyorum. Tabii bu ağaç, farklı bir anlam ifade ediyorsa anlamda değişecektir. Kaldı ki, Halit Bey'de ağaç kelimesinin manasını "www.agaclar.net" olarak açıklamış. Belki ilk gören bu çıkarımı yapamayacaktır. Ama duygusal bir birliktelik olduğunu anlayacaktır.

Eski 18-01-2007, 12:05   #18
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Yeni bir akım başladı haberdar mısınız bilmiyorum . Bu akım yahoo gruplarında yaygın. Mesajlardaki Türkçe karakterlerin mesaj yollandığında karışıp okunamaması yüzünden çıktı.
Hatta bir de programı var Türkçe karakterlerden arındırma programı. Mesajlarınızdaki ü leri ç leri filan u lara c lere vb dönüştürüyor. Sanki görünmez bir el mesajlardaki Türkçe harfleri okunmaz hale getirip bizi kendi ekinimizden uzaklaştırmak istiyor. Komplo teorisi gibi değil mi?
Selam..
bu komplo teorisini,
sadece yahoo da değil..etrafımıza baktığımızda hospital lardan tutun shopping center lere kadar heryere yayıldığını görmek mümkün malesef..

Eski 18-01-2007, 12:57   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare Mesajı Göster
Ağaçdaş çok özel bir kullanım olur, dışarıdan gelen herhangi biri tam kavrayamaz. Nasıl diyeyim, aynı ağacı paylaşmak **** aynı ağaçtan gelmek gibi birşey olamayacağına göre anlam havada kalır gibi. Ama biz kendi aramızda herhangi bir mana yükleyebiliriz tabi. Ona da kimse karışamaz.
Dışarıdan gelen biri mutlaka buraya ilgi duyacak ki **** mutlaka bi şekilde dikkattini çekecekki buraya gelmiş olsun..buraya gelen insanlarında doğa ve ağaç sevgisi olan insanlar olduğunu düşünürsek bence bu kavram kesinlike havada kalmayacaktır. ve anlamını kesinlikle açıklıkla ortaya koyacaktır diye düşünüyorum.

Eski 19-01-2007, 13:21   #20
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare Mesajı Göster
EKSİSOZLUK YAZARLARI KENDİNE SUSER (SÖZLÜK USER) DERLERDİ VE SİTENİN KENDİ JARGONU OLUŞMUŞTU. ŞİMDİ NASIL BİLMİYORUM. AMA BİR SİTENİN BAŞARISINDA ÖNEMLİ OLAN UNSURLARDAN BİRİ DE KENDİ JARGONUNU OLUŞTURMASI GALİBA. (büyük harfler için özür dilerim)

Eski 19-01-2007, 21:07   #21
gubse

gubse's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
ağaçdaş bizler bu kelimenin hangi anlamını benimsersek bizim için ifadesi o olur. tartışmanın sonucu her şeyi belirler.
bence ağaçdaş; yoldaş, arkadaş gibi bir anlam taşıyabilir. arkadaş; iki kişinin ilerledikleri duygusal yoldaki paylaşımlarını, birbirlerine olan desteklerini anlatmaz mı? yoldaş; aynı fikiri paylaşan, paylaştıkları fikri bir akım haline getirme arzusunda olanlara; zor anlarında bir birine destek olanlara denmez mi? ağaçdaş; aynı düşüncede olan, ağaçları benzer duygularla seven, doğa zor anlar yaşamasın ve yaşatmasın düşüncesinde olan bizleri anlatamaz mı; ne dersiniz?

gubse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 22:20   #22
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gubse Mesajı Göster
ağaçdaş bizler bu kelimenin hangi anlamını benimsersek bizim için ifadesi o olur. tartışmanın sonucu her şeyi belirler.
bence ağaçdaş; yoldaş, arkadaş gibi bir anlam taşıyabilir. arkadaş; iki kişinin ilerledikleri duygusal yoldaki paylaşımlarını, birbirlerine olan desteklerini anlatmaz mı? yoldaş; aynı fikiri paylaşan, paylaştıkları fikri bir akım haline getirme arzusunda olanlara; zor anlarında bir birine destek olanlara denmez mi? ağaçdaş; aynı düşüncede olan, ağaçları benzer duygularla seven, doğa zor anlar yaşamasın ve yaşatmasın düşüncesinde olan bizleri anlatamaz mı; ne dersiniz?
Teşekkürler ağaçdaşlar
Teşekkür etimoloji konusuna olan ilginiz için.

Eski 20-01-2007, 22:21   #23
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Ben de hobidaş kullanıyorum artık, bonsai grubu arkadaşlar için Sayenizde Halit Bey bütün bu güzel şeyler..

Eski 20-01-2007, 22:39   #24
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Ben de hobidaş kullanıyorum artık, bonsai grubu arkadaşlar için Sayenizde Halit Bey bütün bu güzel şeyler..
TDK uğraşı veya düşkü kelimelerini hobinin Türkçe'si olarak kullanıyor. Uğraşdaş veya düşküdaş da diyebiliriz

Eski 20-01-2007, 22:52   #25
Ağaç Dostu

Bence bazı kelimeler olduğu gibi kalmalı. Otobüs yerine tekerlekli götürgeç, compact disk yerine tümleşik tekercik kelimeleri kullanılamaz diye düşünüyorum. Zaten kullanılamadı. Kızılderililerin tren yerine demir at demesi gibi geliyor bana.

Hobi karşılığı olarak düşkü çok zorlama bir ifade bence.

Eski 22-01-2007, 21:36   #26
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Bence bazı kelimeler olduğu gibi kalmalı. Otobüs yerine tekerlekli götürgeç, compact disk yerine tümleşik tekercik kelimeleri kullanılamaz diye düşünüyorum. Zaten kullanılamadı. Kızılderililerin tren yerine demir at demesi gibi geliyor bana.

Hobi karşılığı olarak düşkü çok zorlama bir ifade bence.
Haklısın galiba.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024