agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Et ve tavuk suyunun bitkilere faydası var mıdır ? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/8409.htm)

mavifatihguler 09-04-2008 15:22

Et ve tavuk suyunun bitkilere faydası var mıdır ?

evde knor kabına tohum diktim ve bu tohumlar diğer diktiğim tohumlara göre 3 kat hızlı büyüdüler , sürekli boy vermeye başladılar, diğer tohumlara göre boyları daha çok uzuyor, buna bir anlam veremedik, etsuyundan olsa gerek dedik, etsuyunun gerçekten de faydası olabilir mi ?

bepsi 09-04-2008 16:04

Bak bunu forumdaki arkadaşlardan biri daha denemeli ki aynı sonucu alınırsa demekki bir etkisi var. Ben elimdeki kapları atmamış olsaydım hemen denerdim. Hemen bir tane edinmeliyim :)

Özcan2007 09-04-2008 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mavifatihguler (Mesaj 223277)
evde knor kabına tohum diktim ve bu tohumlar diğer diktiğim tohumlara göre 3 kat hızlı büyüdüler , sürekli boy vermeye başladılar, diğer tohumlara göre boyları daha çok uzuyor, buna bir anlam veremedik, etsuyundan olsa gerek dedik, etsuyunun gerçekten de faydası olabilir mi ?

Knor et suyu kapları çok küçük onlara nasıl tohum ekebildiniz.

berduray 09-04-2008 19:20

Kap yıkanmadan mı dikilmiş bitkiler acaba?

Tohumlar aynı büyüklüktemiydi?

Aynı toprak cinsi mi kullanıldı ekim sırasında,

Aynı güneşi mi gördüler gibi bir sürü soru oluştu kafamda...

mavifatihguler 10-04-2008 15:26

valla güneş görmedi doğru dürüst, çünkü diğerleriyle birlikte çimlendiğinde güneşe çıkarayım dedim ama diğerleri çimlenmeden boy attı, diğerlerine göre 10 cm filan uzun , sebebini çözemedik ama eşim içerisinde knor tozların filan oldugunu söyledi, tek sebeb olarak onu görüyoruz, birde sapının bukadar uzamaması da gerekirdi, birde tavsiyem şeffaf kap kullanmanız, gerçekten tohumların köklerinin nasıl uzadığını görmek muhteşem birşey,

üşendiğimiz için kabını yıkamamıştık, boy var fidede ama gerisi yok

habibe 10-04-2008 15:32

Knor tozlarından değil de, güneşi göremediği için boy uzaması yapmış olabilir mi?

mavifatihguler 10-04-2008 15:50

olamaz çünkü diğer tohumlardan 1 gün geç ekildi, ama diğer tohumlarla birlikte dikileli 15 gün oldu diğerlerinden 10 cm daha uzun , kap küçük oldugundan büyüme yavaşladı sanırım , ama diğerlerine göre baya fark bulunmakta, diğer kaplarada aynı tohumdan ektik onlar nazlı çıktı onlar çok yavaş büyümeleri, bu arada oda sıcaklığını kanaliförle destekliyoruz,

praecox 10-04-2008 16:43

Acı ama gerçek!

Et suyu tabletleri nasıl imal edilir hiç araştırdınız mı?

Şöyle ki... Önce kesilen hayvanların işe yarar kısımları ayrılır. Biftek, bonfile, veya fileto, bud, gerdan v.s. sonrası kıyma olabilecek kırıntılar da işlenir köfte veya salam sosi olarak. Geriya kalan bakiye kadavra artıkları tuz ruhunun içinde eritilir. iğrenç katı gibi zor akışkan sıvımsı bir kütle oluşunca falza gelen tuz ruhu sud kostik ile nötalize edilir. Suyu çekilir kurutulur veda kuru made küp şekline getirilir. Tabii bu kimyasal tepkime sonucu aşırı bir tuz oluşur. Öncelikle bunun bitkilere iyi geleceğini sanmadığımı yazmak isterken korkarım büyük çoğunluğun da bir daha etsuyu tableti kullanırken tekrar düşüneceklerini farketim.

Kimyasal veya mikrobiolojik açıdan bir sakıncası yok iken...

Siz yine de reklamlara kanmayın kimse tavuğun en iyi taraflarını alıp suda haşlayıp o temiz tahtada kıyıp baharat ekledikten sonra fırınlarda kurumıya bırakmıyor...
Zaten Benetton'un reklam fotoğrafçısı Oliviero Toscani "Reklam gülen bir leşdir" diye de kitap yazmamışmıydı :D

Koyu yeşil 10-04-2008 18:49

Eve bu tür şeyler sokmamakta inat etmekte ne kadar haklıymışım..Tuz ruhu ha... Vay canına!

malina 10-04-2008 18:57

Reklam komik zaten :)

Eti parçalara ayırıp haşlıyor, sonra kıyma makinesinden çekip kurutuyor.
Ama kıyma makinesinden çıkan et, çiğ et... Hani önceden haşlamıştı? :)

MSaygin 11-04-2008 08:43

Vallahi ben hemen hemen ikna olmuştum o reklama :) Kullandığımız bir ürün değil ama yeni nesil ürünlere daha iyi gözle baktırmayı başarmışlardı bana :)

Bu durumda "Daha iyi bir hayat" bölümünde, yine beni ikna ettikleri hazır çorbalar hakkında da mı konuşsak?

limon_agaci 01-05-2008 14:33

inanamıyorum gerçekten tuzruhu mu katıyorlar... kesinlikle iğrençmiş

nuzel 01-05-2008 15:07

Maalesef pilavlara çok güzel bir lezzet katıyor.Artık kullanmayacağım.

Tuba 01-05-2008 15:31

Tuzruhuda bişey mi? Biz evi ilk aldığımızda tuvaletlere ve lavabolara kostik dökmüştük inşaat artığından tıkandığı için. En etkili lavabo açıcı. Önce tuz ruhu sonra kostik sonra da çorba :S . Annemin ellerinden öpüyorum et-tavuk suyunu kendisi yaptığı için.

nuran berna 01-05-2008 16:58

Arkadaşlar bütün dünya başıma yıkıldı desem abartmış olmam herhalde.Ben kendim de yapıyorum tavuk suyunu.Onuda çocukların çorbasında kullanıyorum.Pilava ise hazır tavuk suyu koyuyordum.Tadı daha güzel oluyordu.Özelliklede ekşili köftede(topalak çorbası).Daha neler göreceğiz bakalım.

İremsıla 09-05-2008 15:39

Arkadaşlar şimdi bu tabletlerden buzdolabımızda kalanları eritip çiçeklerimizemi dökelim yoksa çöpemi atalım.yani çiçeklerimizde gerçekten güzel bir etki yaparmı ben onu merak ettim.birdaha marketlerdeki bulyon raflarının önünden bile geçmem.

deniz- 12-05-2008 19:03

Arkadaşlar zaten raf ömrü uzun olan bütün ürünlerden kacının..Güvendiğim bir marka tavuğu alıp haşlayıp suyunu derin dondurucuda buz kalıplarına dökerek saklıyorum..Pilav yapacağım zaman 1 **** 2 tanesini içine atıyorum...Deneyin..Ya sitede bir yemek tarifi yoktu o da tamam oldu....Sağlıklı günler.....

fevziye 16-05-2008 07:28

İnanamıyorum!!!

Zaten eve sokmazdım ama, inanamıyorum. Nasıl birşey bu böyle.?

Belmas 16-05-2008 07:48

Bilgi için teşekkürler. Çorba ve pilavlarda kullanırdım. Bööğğ... Bir daha asla!

ahsencemre 16-05-2008 10:39

Eşim alırdı ama ben hiç kullanmazdım. Bilmiyorum tiksinti vardı o bulyonlara karşı haksız değilmişim...

shaitan 23-06-2008 08:34

arkadaslar ıyı guzelde konu dagılmadımı nerden nerye gelmıs konu :(

kürşad 01-07-2008 15:22

Kompost yapımında hayvansal atıkların yağlı kısımlarını kullanmamayı öğrenmiştik okulda.
Kemik, deri, yağ, tüy gibi kısımlar katılmıyordu.
Etsuyunun içinde bunlardan var mı yok mu?

Bir de dinimizce mezarlıklarda bir şey yenilmemesi konusunda uyarılar alırdık küçükken. Acaba bunun sebebi de toprağın altında çürüyerek toprağa karışan bedenler midir?
İnsan bedeni kalıntılarının neden olduğu bir ters durum mu var?
Konuyu dağıttım ama yeri gelmişken sorayım.

derya Derya 23-10-2008 18:24

İlginç bir yorum olmuş sevgili Kürşad:)

Filiz 23-10-2008 20:48

Organik tarımda kemik tozu, kan tozu, boynuz tozu kullanılır.

konuralpuc 23-10-2008 22:56

Arkadaşlar bulyonun böyle yapıldığını hiç bilmiyordum fakat Onkolog Prof.Dr.Erkan TOPUZ'un gerek internet,gerek yazılı ve görsel basın yoluyla anlattığı ' Kanserden Korunma Yolları ' ile ilgili verdiği bilgilerden sonra elimden geldiğince hazır gıdalardan uzak durmaya çalışıyorum.Bugüne kadar bize hep kanser yedirmişler ve hala da yedirmeye devam ediyorlar.
Bahçemde de bugüne kadar kimyasal ilaç ve gübre kullanmadım,bakalım bunu ne zamana kadar devam ettirebileceğim?

adonis- 04-05-2012 20:37

tuz ruhu varsa eyer içinde bu tür şeyler nasıl sağlık bakanlığından izin alıp pazarlanıyor ülkemizde ? tuz ruhu deyildir o tamam başka işlemlere tabi tutulabilir tuz ruhunu evde bile kullanmıyor artık insanlar hemen herkeze dokunuyor hastanelik oluyor lütfen kaynağı ve bilimsel araştırması yapılmamış bilgileri böyle gelişigüzel vermeyin insanlara :/

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024