agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Bahçede drenaj sorunu (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/39068.htm)

cockpit 09-03-2016 14:23

Bahçede drenaj sorunu ve toprak ıslahı

2 Eklenti(ler)
Merhaba "sessiz dünyanın sesi dostlar",

Epey konuyu inceledim ancak galiba spesifik görüşler gerekiyor.

58 yaşındayım ve bahçem 57 yıllık. Bahçemin o bölümü ile maalesef hiç ilgilenmemiştim son 3 yıla kadar. Ama aşağıdaki fotoğraflardaki bölgelerde çocukluğumda pek çok çeşit meyve/sebze yetiştirirdi ailem.

Köpeğimi sokaktan alıp ona yer hazırladıktan sonra ilk fotoğraftaki bölgede aşırı su birikimini (3 santim kadar) farkettim. Maasef drenaj mümkün değil. Diğer tarafa suyu aktarsam köpeğimin kısmı dolacak, orada da drenaj yok.

Özellikle çatıdan gelen yağmur suyu aşırı olduğunda , yağmur altında o kısmı kürekle belleyip gördünüz gibi kabarttığımda su emiliyor. 1 en fazla 2 günde hiç su birikintisi kalmıyor ama toprağın nemliliği uzun süre kalıyor, düz bir tabaka oluşuyor, gene kazıyorum.

Pek çok bilgiyi inceledim. O bölgeyi (6 metrekare) 20 cm. kadar kazıp, toprağı yana alıp elimdeki malzemelerden bir kısmını karıştırarak emici hale getirmek istiyorum. Tekrar belirteyim çok güneş almadığından nemlilik kolay gitmiyor. Yazın da sertleşiyor.

Uygulama, malzeme, dozajlar vs. hakkında siz ne önerirsiniz?

Saygılarımla.

Elimdeki malzeme (şimdilik) :) :

* 160 litre (4 torba) sihirli toprak (Ph değeri 6-7.2 olan zengin içeriği ile temel besin elementlerini (azot, fosfor, potasyum, çinko, kalsiyum ve humat grubu) içerir. Hümik ve fülvik asit içerir.)
* 40 lt. keçi gübresi
* 40 lt. Brown Power Leonardit (Granül)
* 40 lt. Perlit
* 10 lt. Pomza taşı
* 10 lt. Vermikülit
* 25 lt. Humus
* 40 lt. GARTENGOLD Genel kullanıma hazır torf
* Ormin K Humate Çinko (1 kg)
* Cocopeat (5 kg.blok)

Doku_Kültürcü 09-03-2016 16:58

Sayın Cockpit,
Yatlarda kullanılan 12 volt doğru akımla çalışan sintine pompalarından bir tane edinin. Su biriken alana 60cm x 60cm x 60cm boyutlarında bir çukur açın. Buraya, pompayı yerleştireceğiniz, fayans gibi düz bir malzemeden (20cm x 20cm olabilir) düz bir yüzey yerleştirin. Pompayı bu yüzey üzerine oturtun. Pompaya bir hortum bağlayın, kablo bağlantılarını yapın. Pompanın su alma açıklığını tıkamayacak irilikteki çakıl taşlarıyla çukuru doldurun. Drenaj sisteminiz hazır. Yağmur yağdığında motoru zaman zaman çalıştırmanız drenajı temin edecektir. Toprağı havalandırmak için de, toprağı çapalayıp perlit, vermikulit ve pomza taşını toprağa karıştırmanız yeterli olur. Organik madde olarak sihirli toprak ve keçi gübresi ilave edebilirsiniz. Organik madde zaman içerisinde yok olur ama perlit, vermikulit ve pomza'ya bir şey olmaz.

cockpit 09-03-2016 17:36

Sayın "Doku Kültürcü" yanıtınız için teşekkürler :) Drenaj sistemi yapılabilir ancak pompadan çıkacak suyu akıtacağım yer maalesef yok ancak kovalara doldurarak ev içine, banyo giderine taşımak gerekecek sanırım.

Teknik detaylarını bilmiyorum ama "perlit, vermikulit ve pomza" konusunda ise birşey soracağım. Bunlar su tutucu özelliğe sahip değiller mi? Zaten uzun süre ıslak kalan bir bölgedeki nem daha uzun kalmaz mı?

Saygılarımla.

MeyveliTepe 09-03-2016 17:56

Suyu mutlaka bir yere atmanız şart. Önerilen, bir kuyu açıp suyun oraya birikmesini sağlayıp oradaki suyu bir hortum ile tahliye etmeniz de en uygulanabilir metod. Hortumla suyu verebileceğim hiç bir yer yok derseniz işiniz zor, sokağa da mı veremiyorsunuz?

cockpit 09-03-2016 18:36

Sayın "Meyvelitepe" teşekkürler. Evlerimiz 2 katlı yanyana seri halde. Arka bahçe benimki. Sağ ve solumdaki bahçelere veremem. 2. fotoğrafta arkada görülen evin istinat duvarının altında da daire var ve eski istinat duvarı çökmüştü. Tüm diğer suyu onun dibine verirsem iyi olmaz ayrıca köpeğimin kısmı su altında kalır (en uçta görülen iki 2 boru ile çok az bir kısımı zaten aktarıyorum).

Toprağın , bazı ?? karışımlar ile harmanlanarak yumuşatılması halinde geçirgen olmayan üst tabakanın kazılmaya ihtiyaç göstermemesi mümkün değil midir?

Doku_Kültürcü 09-03-2016 18:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1445709)
Sayın "Doku Kültürcü" yanıtınız için teşekkürler :) Drenaj sistemi yapılabilir ancak pompadan çıkacak suyu akıtacağım yer maalesef yok ancak kovalara doldurarak ev içine, banyo giderine taşımak gerekecek sanırım.

Teknik detaylarını bilmiyorum ama "perlit, vermikulit ve pomza" konusunda ise birşey soracağım. Bunlar su tutucu özelliğe sahip değiller mi? Zaten uzun süre ıslak kalan bir bölgedeki nem daha uzun kalmaz mı?

Saygılarımla.

Pompa çıkışını doğrudan evdeki giderlerden (mutfak, banyo **** lavabo) giderine bağlamak en pratik olanı. Yalnız, Bu bağlantıyı yapmadan önce suyu kaba bir filtreden geçirmeniz herhangi bir tıkanıklığın önüne geçecektir. Zaman zaman filtreyi temizlemeniz gerekli.
Perlit, vermikulit ve pomza gözenekli yapıda olan malzemeler. Toprak yapısını havalanmasını temin ederler. Evet su tutarlar ama bu rüzgarla, hava hareketiyle hızlı şekilde kurur.

cockpit 09-03-2016 19:08

:) deneyeceğim

kerkenez 10-03-2016 08:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1445722)
Sayın "Meyvelitepe" teşekkürler. Evlerimiz 2 katlı yanyana seri halde. Arka bahçe benimki. Sağ ve solumdaki bahçelere veremem. 2. fotoğrafta arkada görülen evin istinat duvarının altında da daire var ve eski istinat duvarı çökmüştü. Tüm diğer suyu onun dibine verirsem iyi olmaz ayrıca köpeğimin kısmı su altında kalır (en uçta görülen iki 2 boru ile çok az bir kısımı zaten aktarıyorum).

Toprağın , bazı ?? karışımlar ile harmanlanarak yumuşatılması halinde geçirgen olmayan üst tabakanın kazılmaya ihtiyaç göstermemesi mümkün değil midir?

Mümkündür ama bir miktar zaman alacaktır. Üst tarafı ilk etapta leonardit, tarımsal pomza, gübre karıştırıp belleyebilirsiniz. Daha sonra buraya tahıl, turp, yonca, fig gibi çeşitli toprağı yumuşatacak bitkiler dikebilirsiniz. Ayrıca sürekli kompost üretip eklemekte toprağı zaman içinde gevşetecek su tutma kapasitesini arttıracaktır. Ama bu süreçte bir handikapınız var. Toprak suyu drene edemeyeceği için muhtemelen şiddetli yağmurlardan sonra bitkiler çürüyecektir. Sayın Meyvelitepe' nin dediği gibi önce bir çukur açıp suyu oradan tahliye etmek ve bu sırada toprağı geliştirmeye çalışmak orta vadede sonuç verebilecektir diye düşünüyorum.

MeyveliTepe 10-03-2016 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1445722)

Su tutucu veya gevşetici ne malzeme kullanırsanız kullanın, bunların bir kapasitesi var ve sürekli biriken suya çözüm olmaz. Orası hortum veya esnek bir boruyu sorunsuz su tahliye edebileceğiniz bir noktaya kadar götüremiyecek hiç bir gedik bulunmayan nasıl bir yerdir bilemiyorum. Öyle ise oranın üzerini filan da kapatıp su girmesini tamamen engellemeniz gerekir.

behzat 10-03-2016 10:54

Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla yağmur suyunu bahçeye boşaltan gider var bu gideri evdeki giderlerden birine bağlayabilirsiniz ya da giderden bir kısmını söküp altına büyük bir bidon koyulabilir. Böylece yazın bahçeyi sulayacak suyunuz da olur.

cockpit 10-03-2016 11:06

1 Eklenti(ler)
Sayın "Meyvelitepe", bahçeyi 4 tarafı kapalı düşünün (1 taraf evim, 2 taraf komşuların duvarları ve benim müştemilatla kapalı , alt kısım (fotodaki kızımın evi :) , kömürlük ve diğer binanın istinat duvarı ile çevrili).

Bu durumda 4 yanına da tahliye yapmak olası değil. Ancak bir konuyu yeniden vurgulayayım. Orada aşırı su birikimi; yalnızca yoğun yağmur yağışlarında gerçekleşiyor hatta yürüme yolunu aşıp sağa taşıyor, toprağın emmesi 1-2 günü buluyor. Aşırı karda, hafif yağmurda su birikmiyor ancak nemlilik sürüyor.

Buna da maalesef, yeni fotoda ağaca asılı poşetin sol altında görebileceğiniz ve asıl binanın çatısından gelen yağmur suyu gideri neden oluyor. Daha kısa tuttuğumda tüm bahçe su altında kalıyor, verebileceğim başka bir yer de yok :(

Umarım bu kez anlatabilmişimdir.

Saygılarımla.

Ek: Sayın Behzat, şimi gördüm mesajınızı. Keşke evin giderlerine bağlamak mümkün olsa. Bidon konusuna gelince 1-2 bidonu aşan bir su.

eurosat55 10-03-2016 11:39

1 Eklenti(ler)
Sayın cockpit,bahsettiğiniz alanda ekim yapmayı düşünüyorsanız ''Yükseltilmiş Sebze Yatağı'' uygulaması yapabilirsiniz,yalnız taban konusuna dikkat etmek gerekir,benimkisi nacizane bir fikir.

Khan 10-03-2016 19:15

2 çukur açın, birisini depo olarak kullanın. yazın bahçenizin su ihtiyacını karşılarsınız. veya tek çukur açın yağmur suyunu bu depoda toplayın.

cockpit 11-03-2016 11:20

2 Eklenti(ler)
Tekrar merhaba,

Benzer sorunu olan arkadaşlara da yardımcı olabilmesi için, Sayın "Doku Kültürcü"nün görüşü üzerine araştırmalara başladım.

Sintine pompaları; DC 12-24 V gerilimle çalışıyor ve yaklaşık 9 Amperlik bir trafoya ihtiyaç duyuyor, bazı atıkların suya karışması sorun yaratabiliyor.

Ancak kirli su (her ihtimale karşı) dalgıç pompaları , bu tür tahliyeler için daha kullanışlı geldi bana. Aşağıdaki 1. fotoğrafta yer alan ürün ise

Giriş voltajı 230 V | 50 Hz
Güç 320 W
Max. İletim kapasitesi 8000 I/h
Max. İletim yüksekliği 5 m
Max. Batma derinliği 5 m
Max. Su sıcaklığı 35 ℃
Max. Yabancı partikül çapı 30 mm
Hortum Bağlantısı 47,8 mm / G1 ½ IG
Güç kablosu 10 m | H05RN-F
Taşıma kulbu ve kablo sarma oyuğu
Hortum bağlantısı G 1 ½
Şamandıra
Üniversal bağlantı
10 m güç kablosu

gibi özelliklere sahip. Üretici firma ile de görüştüm. Bahçe hortumu kullanılıyor, düz sayılabilecek bir tahliye yüzeyinde 20 metre kadar hortumda zorlanmıyor, min 40*40*50 cm. tank düzleminde çalışabiliyor, 3 mm.den büyük parçalarda plastik pervane zarar göreceğinden altına file sarılabiliyor ancak max. 8000 Lt/Saat gibi gücü nedeniyle maalesef suyu "gayzer gibi" basınçlı atabiliyor.

Bu türü kullanan arkadaşlar tahliye basıncı hakkında bilgi verebilirlerse memnun olurum.

Gelelim "çukur"a :) Ben 2. fotodaki gibi bir ürünün 100 Lt.lik formunu (60 TL.KDV imiş); gömerim, üst kapağa büyük atıkları önleme amaçlı kafes tel gerer, 2 ana gideri bu girişe yaklaştırırım, sonra da sal pompayı gitsin diye düşündüm ama firmayı aradığımda "toprağa gömemezsiniz, patlar" yanıtı aldım :(

Çukur açmak zamanla çökmelere, aşırı kirli su kaynağına yol açar diye düşünüyorum.

Yukarıdaki konularda görüşlerinizi esirgemeyeceğinize inanıyorum, saygılarımla.

Ek: Site içindeki dalgıç pompa ile ilgili konuları incelemeye çalışıyorum.

Doku_Kültürcü 11-03-2016 13:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1446128)
Tekrar merhaba,

Benzer sorunu olan arkadaşlara da yardımcı olabilmesi için, Sayın "Doku Kültürcü"nün görüşü üzerine araştırmalara başladım.

Sintine pompaları; DC 12-24 V gerilimle çalışıyor ve yaklaşık 9 Amperlik bir trafoya ihtiyaç duyuyor, bazı atıkların suya karışması sorun yaratabiliyor.

Ancak kirli su (her ihtimale karşı) dalgıç pompaları , bu tür tahliyeler için daha kullanışlı geldi bana. Aşağıdaki 1. fotoğrafta yer alan ürün ise

Giriş voltajı 230 V | 50 Hz
Güç 320 W
Max. İletim kapasitesi 8000 I/h
Max. İletim yüksekliği 5 m
Max. Batma derinliği 5 m
Max. Su sıcaklığı 35 ℃
Max. Yabancı partikül çapı 30 mm
Hortum Bağlantısı 47,8 mm / G1 ½ IG
Güç kablosu 10 m | H05RN-F
Taşıma kulbu ve kablo sarma oyuğu
Hortum bağlantısı G 1 ½
Şamandıra
Üniversal bağlantı
10 m güç kablosu

gibi özelliklere sahip. Üretici firma ile de görüştüm. Bahçe hortumu kullanılıyor, düz sayılabilecek bir tahliye yüzeyinde 20 metre kadar hortumda zorlanmıyor, min 40*40*50 cm. tank düzleminde çalışabiliyor, 3 mm.den büyük parçalarda plastik pervane zarar göreceğinden altına file sarılabiliyor ancak max. 8000 Lt/Saat gibi gücü nedeniyle maalesef suyu "gayzer gibi" basınçlı atabiliyor.

Bu türü kullanan arkadaşlar tahliye basıncı hakkında bilgi verebilirlerse memnun olurum.

Gelelim "çukur"a :) Ben 2. fotodaki gibi bir ürünün 100 Lt.lik formunu (60 TL.KDV imiş); gömerim, üst kapağa büyük atıkları önleme amaçlı kafes tel gerer, 2 ana gideri bu girişe yaklaştırırım, sonra da sal pompayı gitsin diye düşündüm ama firmayı aradığımda "toprağa gömemezsiniz, patlar" yanıtı aldım :(

Çukur açmak zamanla çökmelere, aşırı kirli su kaynağına yol açar diye düşünüyorum.

Yukarıdaki konularda görüşlerinizi esirgemeyeceğinize inanıyorum, saygılarımla.

Ek: Site içindeki dalgıç pompa ile ilgili konuları incelemeye çalışıyorum.

Sayın Cockpit,
Silindir şekilde üretilmiş bir tank kullanmalısınız ve et kalınlığı oldukça büyük olmalı veya silindirik fiberglas bir tank kullanmalısınız. 1 Ton Fiberglas Su Deposu - İzoplas Böyle bir depo olabilir. Ama yine de toprağa gömülebilir olduğunu teyit ettirin. Ucuz değil çünkü 300TL.

cockpit 19-03-2016 13:30

2 Eklenti(ler)
Tekrar merhaba,

Yeni eklediğim fotoğraflarda göreceğiniz gibi çalışmalara devam ediyorum.

* Yatay su deposu almadan ve kapasitesine karar vermeden önce; 220V gerilimle çalışan, iletim kapasitesi neredeyse en düşük ve fiyatını da aşırı bulmadığım "Einhell bdp 3230 kirli su dalgic pompası"nın gücünü birikmiş bir suda denemek istedim. 15 metre 1" inç hortum , pompaya uyan en küçük boy?. Gerçi hortum genişledikçe basınç azalır ama elle tutup bahçe sulamak güçleşir.

* Yeri kazıp 45 lt.lik saksılarımdan birini (biraz olsun toprağa gitmesi için alttaki delikleri de açıp) gömdüm.

* Üstünü, 4 ayaklı kızım düşmesin , patileri incinmesin ve büyük partiküller düşmesin diye ; elimdeki fazla panel çitten kesip üzerini küçük gözlü kafes tel ile kapladım.

* Ana çatıdan gelen oluğu uzatarak içine yönlendirdim.

* Az su akan diğer oluğu, saksı kenarlarındaki toprağı bastırsın diye açıkta bıraktım.

* Şimdi abartmayan bir yağmur bekliyorum :) Pompamı deneyeceğim.

* Bahçe sulayacak ya da klozete verilecek basıncın üzerinde (ki bundan çekiniyorum) su çıkışı olursa ikinci fotoda yer alan 6 metrelik galvaniz sabit telsiz antenimden de yararlanıp seviye yükselterek basınç azaltmayı deneyeceğim. Tabii sulama ya da tahliye sırasında geçici olarak asabileceğim.

Hazırlıklarım, hatalarım hakkında görüş belirtecek arkadaşlarıma teşekkürler :)

Saygılarımla.

Notlar :

*Duvar ve brandanın kiri için kusura bakmayın, kızımın patileri :) Tırmanınca kediler kaçacak sanıyor da.
*Silindirik dikey tank için kazmaya gücüm yetmeyebilir :)

cockpit 31-03-2016 16:12

3 Eklenti(ler)
Tekrar merhaba,

Son durumum:

1. bahçemin üstte bulunan beton kısmına 750 Litrelik polietilen depo koydum (komşuların bahçelerinden geçerek).

Kapak kısmına 3 kat tülü (birinin kına gecesinden çöpe atılacak tüllerden) gevşek halde bağladım ve ana yağmur oluğu buraya kanalize ettim.
Çıkışına 2 adet musluk taktım. Biri kısa hortum ile beton bölgedeki çiçek ve fidanlara su almak için diğeri uzun hortum bağlayıp bahçe sulama için.

2. bahçenin en altına 240 litrelik polyester depo yaptırdım, kazıp 40 cm. gömdüm. Etrafını 3 torba kum ile destekledim. Bu depoya başka basınç ya da darbe uygulanmayacak, etrafını çevireceğim. Yukarıdaki beton kısımdan ve büyük alet/edevat odası üzerinden gelen olukları , gene tül filtre yaparak bu depoya yönlendirdim.

3. 750 lik deponun taşmaya yakın olması halinde, kışın bahçe sulamayacağımdan uzun hortumla müştemilatın klozetine de aktarılabilecek.

4. 240 lık deponun taşması halinde ise daha önce fotoğrafını eklediğim dalgıç pompa ile 750 lik depoya aktarım da sözkonusu olacaktır.

5. ilgisini çekecek arkadaşlara belirteyim. Son fotoğraftaki kızımın yanındaki panel çit yapılanması mezar falan değil :) . Meilland güller ve bazı çiçekler var içinde.

Sırada toprak ıslahı var ama şu an yorgunluktan kımıldayamıyorum, malum yaş 58.

Bu duruma gelmemi sağlayan çok değerli görüşlerinizdi. Yukarıdaki uygulamalarım hakkında da öneri ve değerlendirmelerinizi esirgemeyeceğinize inanıyorum.

Saygılarımla.

MeyveliTepe 01-04-2016 19:53

Yaptıklarınız büyük ihtimal problemi çözecek gibi görünüyor. Küçük depo dolduğunda biriken suyu otomatik olarak büyük depoya aktaracak sanırım. Kışın büyük depo da dolarsa onu da bir şekilde tahliye etmek gerekiyor. Büyük depoyu siyaha boyarsanız iyi olur, aksi halde fena halde yosunlanır.

cockpit 02-04-2016 09:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1451117)
Yaptıklarınız büyük ihtimal problemi çözecek gibi görünüyor. Küçük depo dolduğunda biriken suyu otomatik olarak büyük depoya aktaracak sanırım. Kışın büyük depo da dolarsa onu da bir şekilde tahliye etmek gerekiyor. Büyük depoyu siyaha boyarsanız iyi olur, aksi halde fena halde yosunlanır.

Yanıtınıza teşekkürler :)

Belirttiğim gibi kışın büyük deponun hortumla müştemilatın klozetine ve küçük deponun da dalgıç pompa ile geri besleme yoluyla büyük depoya bypassları mümkün olacak.

Boyama, polyesyer kaplama veya haki kalın branda (elimde mevcut) ile korunmasını sağlayacağım.

Sırada toprak ıslahım kaldı. Elimdeki malzemeyi belirtip karışım oranlarını soracağım bir sonraki mesajımla.

Saygılarımla

cockpit 05-04-2016 16:21

1 Eklenti(ler)
Sayın arkadaşlar,

killi toprağımı birer metrekarelik bölümler halinde ıslah etmeye başlamıştım. Yumuşak toprağa ulaşıncaya kadar ilk m2'nin toprağını 20 cm. kadar kazıp kürekle yana aldım.

Islak topaklar halinde idi, küçültmeye ve havalandırmaya çalıştım. Ertesi gün kurudu , bu sefer de taş parçası gibi toplarım oldu, onları da kırdım.

Elimdeki malzemelerden metrekareye; klinoptilolit 4 kg., leonardit 2kg., perlit 1/2 kg., keçi gübresi 1 kg., sihirli toprak 1/2 çuval (20lt.) ekleyip karıştırdım ve eski yerine tırmıkla yaydım.

Çok yorucu. Çiftçilerimize kolay gelsin, benim başıma geldi. Diğer killi bölgelerimi kürekle olduğu yerde tersyüz edip havalandırdım bugün. Onları olduğu yerde küçük parçalar haline getirmek istiyorum.

Malzememi üzerlerine serpip tırmıkla karıştırsam olur mu?

Bu ıslakken oyun hamuru, kuruyken kaya parçası gibi toprağım yumuşayacak mı? :)

Saygılarımla

cockpit 07-04-2016 13:02

3 Eklenti(ler)
Merhaba,

geldiğim son noktayı paylaşmak istedim. Son mesajımdaki "Malzememi üzerlerine serpip tırmıkla karıştırsam olur mu? " soruma herhangi bir görüş belirtilmeyince geri kalan toprağımı kürekle kazıp, ufak parçalara ayırıp klinoptilolit , leonardit , perlit , keçi gübresi ve sihirli toprak da ekleyerek tırmıkla karıştırdım.

Şimdi yağmur bekliyorum. İnat değil mi? Sürekli malzeme ekler karıştırırım artık :)

750 lik su depomu da boyamaya üşendim doğrusu. Siyah branda ile giydirdim, İki yanın da parçaları hazır, onlar da takılacak. Umarım işe yarar.

Değerli arkadaşlarım sıradaki sorunumu da çözersek deymeyin keyfime.

Meyve fidanlarımı saksıdan kurtaralım lütfen

Saygılarımla

cockpit 28-04-2016 17:15

Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba :)

Bugün önceki mesajlarımda bahsettiğim dalgıç pompamı deneme fırsatı buldum. Toprağa gömdüğüm 240 lt.lik küçük depomun az bir kısmı dolmuş. Büyük depom bahçeye toplanan su konusunda çok yardımcı oldu.

Pompanın 8000 litre/saat kağıt üstü özelliği beni oldukça ürkütmüştü. 1 parmaklık 15 metre hortumu, telsiz antenimden de yararlanıp yaklaşık 2 metre yükseğe çıkış/iniş yaparak pompaya bağladım ve çalıştırdım. Büyükçe ağaçları rahatça sulayabilecek, müştemilat klozetine kolaylıkla drene edilebilecek bir basınça tahliye etti depoyu.

Toprağım da pamuk gibi şimdilik. Herkese tekrar teşekkürler :)

Küçük bir sorun oldu yalnızca. Depodaki suyun tahliyesi sırasında maalesef oldukça pis bir koku (lağım kokusu gibi) yayıldı, bir süre sonra kayboldu. Deponun girişi, fotolardan da görüleceği gibi keten ile kapatılmış ve oluklar yerleştirilmişti.

Sulama için kullanımını engellememek kaydı ile çözüm sağlanabilir mi?

Saygılar.

Doku_Kültürcü 28-04-2016 18:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1457580)

Bugün önceki mesajlarımda bahsettiğim dalgıç pompamı deneme fırsatı buldum. Toprağa gömdüğüm 240 lt.lik küçük depomun az bir kısmı dolmuş. Büyük depom bahçeye toplanan su konusunda çok yardımcı oldu.

Pompanın 8000 litre/saat kağıt üstü özelliği beni oldukça ürkütmüştü. 1 parmaklık 15 metre hortumu, telsiz antenimden de yararlanıp yaklaşık 2 metre yükseğe çıkış/iniş yaparak pompaya bağladım ve çalıştırdım. Büyükçe ağaçları rahatça sulayabilecek, müştemilat klozetine kolaylıkla drene edilebilecek bir basınça tahliye etti depoyu.

Küçük bir sorun oldu yalnızca. Depodaki suyun tahliyesi sırasında maalesef oldukça pis bir koku (lağım kokusu gibi) yayıldı, bir süre sonra kayboldu. Deponun girişi, fotolardan da görüleceği gibi keten ile kapatılmış ve oluklar yerleştirilmişti.

Saygılar.

C bandı ultraviyole lambasını tank içine yerleştirin diyecem, ama C bandı ultraviole güneş ışığındaki ultraviyoleden daha kısa dalga boyuna sahip ve bu da tankınızı kısa sürede çürütür. Tanktaki suyu bir akvaryum sirkülasyon motoru takarak havalandırabilirsiniz. Bu kokuyu engelleyebilir. GAP7 akvaryum içi filitrenin su püskürtme ağzında hava karıştırma hortumu var. Motoru suya daldırıp bu hortumun diğer ucunu suyun dışında bıraktığınızda ciddi miktarda havayı suyun içerisine karıştırıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta, motor kafasını suyun3-4 cm'den daha derine koymamanız gerektiği. Bu durumda oldukça bol miktarda hava su içerisine karışır. Bakteri gelişimi engellenmiş olur. Denemeye değer, GAP7 motorun fiyatı 20TL civarında. 10 watt güç harcaması var. Motoru, geniş bir styropor (köpük)parçasıyla suyun altında askıya alabilirsiniz. Köpüğün kapalı gözenekli olmasına dikkat edin. KoçTaş'ta foamboard diye satılıyor. Açık ve kapalı gözenekli olanları var.

Doku_Kültürcü 28-04-2016 18:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1457580)

Saygılar.

C bandı ultraviyole lambasını tank içine yerleştirin diyecem, ama C bandı ultraviole güneş ışığındaki ultraviyoleden daha kısa dalga boyuna sahip ve bu da tankınızı kısa sürede çürütür. Tanktaki suyu bir akvaryum sirkülasyon motoru takarak havalandırabilirsiniz. Bu kokuyu engelleyebilir. GAP7 akvaryum içi filitrenin su püskürtme ağzında hava karıştırma hortumu var. Motoru suya daldırıp bu hortumu suyun dışında bıraktığınızda ciddi miktarda havayı suyun içerisine karıştırıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta, motorkafasını suyun3-4 cm'den daha derine koymamanız gerektiği. Bu durumda oldukça bol miktarda hava su içerisine karışır. Bakteri gelişimi engellenmiş olur. Denemeye değer, GAP7 motorun fiyatı 20TL civarında. 10 watt güç harcaması var. Motoru kapalı gözenek yapısına sahip bir plastik köpük blok ile su içerisinde askıya alabilirsiniz. Tankta hiç su kalmamaması durumunda motoru durdurmanız gerektiğini de belirteyim. Susuz durumda uzun süre çalışırsa motor yanar.

cockpit 28-04-2016 18:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1457597)
.............. Tanktaki suyu bir akvaryum sirkülasyon motoru takarak havalandırabilirsiniz. Bu kokuyu engelleyebilir. GAP7 akvaryum içi filitrenin su püskürtme ağzında hava karıştırma hortumu var. Motoru suya daldırıp bu hortumu suyun dışında bıraktığınızda ciddi miktarda havayı suyun içerisine karıştırıyor...............

Teşekkürler :)

Hali hazırdaki durumdaki suyun bitkilere verilmesi de pek uygun değil sanırım. En doğrusu klozete vermek olacak. Pompalanmayınca koku yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024