agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Bitki aktivatörleri (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/36509.htm)

fındıkçı74 11-02-2015 18:05

Bitki aktivatörleri
 
İyi akaşmlar sayın forum üyeleri bitki aktivatörü kullanan varmı piyasada neredeyse bitki için her derde deva diye satılan içerikleri bitki ekstratları enzimler proteinler amino asit vb gibi içerikleri olan bu ürünler nedir ne gibi faydaları vardır cevaplarınızı bekliyorum.

tarku 11-02-2015 18:45

Bitki Aktivatörü Nedir?
26 Haziran 2002 Resmi Gazete’de bitki aktivatörlerinin ruhsatlandırılmasında istenen bilgi ve belgeler açıklanmıştır. Buna göre bitki aktivatörleri “bitkilerin doğal savunma sistemlerini aktive eden, besin maddelerinden daha iyi yararlanmalarını sağlayan, stres koşulları ve benzeri dış etmen ve etkenlerden korunması için yardımcı olan ve verimini ve ürün kalitesini olumlu yönde etkileyen doğal ve/veya kimyasal güçlendirici, direnç arttırıcı, toprak yapısını düzenleyici özellikleri olan ve bu özelliklerden birini veya birkaçını bir arada taşıyan maddelerdir” diye tanımlanmıştır.


Detaylı okumak isterseniz

http://maycalistaylari.comu.edu.tr/m...aki_sunum3.pdf

fındıkçı74 11-02-2015 19:17

Verdiğin bilgiler için teşekkürler peki bu aktivatörlerin bizim yaptığımız enzimlerden farkı nedir acaba

tarku 11-02-2015 19:33

Maalesef o konuda bilgim yok. Enzimlerin içerikleri ile aktivatörlerin içeriklerini karşılaştırırsan gerekli bilgiye ulaşırsın.

fındıkçı74 13-02-2015 23:32

Bir tane mühendis konuya girip bitki aktivatörleri hakkında açıklama yapma gereği duymamış

tarku 14-02-2015 00:13

Bir işin yapılmasını istiyorsan kendin yapacaksın. Ben de çok soru sordum ama sitem etmeden cevap yazmadılar. Yazanlarda lütfen yazıyorlar. Zaten sitem ettikten sonra cevap verilmesinin anlamı kalmıyor.
Sonunda artık soru sorup, cevap bekleyene kadar Google denen nimeti kullanmanın daha mantıklı olacağına karar verdim. Sana da tavsiyem kimseden yardım bekleme, kendi işini kendin gör ;)

MeyveliTepe 14-02-2015 00:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 (Mesaj 1356111)
Bir tane mühendis konuya girip bitki aktivatörleri hakkında açıklama yapma gereği duymamış

Oldukça geniş bir konu. Yukarıda Sn.Tarku'nun verdiği Türkçe link basit, anlaşılır bir toparlama. Nasıl bir açıklama bekliyorsunuz?

fındıkçı74 14-02-2015 23:19

Bir sürü marka var hepsinin içerikleri farklı her marka kendi ürününü bitki için herşey olarak görüyor meyve tutumundan tutun soğuk sıcak kuraklık güneş yanığı vs sanki her derde deva bu ürünleri kullanan varmı acaba .

tarku 15-02-2015 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 (Mesaj 1356317)
Bir sürü marka var hepsinin içerikleri farklı her marka kendi ürününü bitki için herşey olarak görüyor meyve tutumundan tutun soğuk sıcak kuraklık güneş yanığı vs sanki her derde deva bu ürünleri kullanan varmı acaba .

Bu tarz genelleme yaparak istediğiniz detaylı cevabı almanız zor. Şöyle bir örnek vereyim; meyve ağaçlarım hastalandı ne yapayım? Böyle bir soruya, hangi meyve ağacı? ne tür bir hastalık gibi sorular sorulmaz mı? Bitki aktivatörü hakkında bilgi istiyorsunuz. Peki bu aktivatörü ne için kullanmayı düşünüyorsunuz? Hangi markaları incelediniz? içerikleri nedir?

Genel soru sorarak insanların size A'dan Z'ye bu konu hakkında açıklama yapmasını bekliyorsunuz sanırım. Bu tarz bir cevap almanız çok zor.

MeyveliTepe 15-02-2015 00:53

Bu konuda Türkçe olarak da kaynaklar var. Aşağıda Ege Üniversitesinden Dr. Necip TOSUN'un bir bildirisinin yayınlandığı linki veriyorum.

Aktivatörler bitkilerin doğal savunma mekanizmalarını harekete geçirebilen içerikler ve bunlar biyokimyasal (bio-chemical) içerikler olarak sınıflandırılıyorlar.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda farklı mekanizmaları tetikleyen hatta bu mekanizmaların hedef aldığı belirli grup patojenlere yönelik ticari aktivatörler mevcut.

Bitki aktivatörlerinin özel olarak ruhsatlandırılması gerekir. Buna özel bir mevzuat var.

Bitkilerin savunma mekanizmalarından en önemlisi olan SAR mekanizması bir patojene maruz kalan bitkinin doğal olarak salisilik asit üretmesiyle çalışıyor. Bu mekanizmayı henüz ortada patojen yokken belirli bir miktarda (bu miktar çok önemli) salisilik asitin önceden verilmesiyle SAR mekanizması tetiklenerek bitki önceden patojenlere karşı uyanık hale getirilebiliyor. Uluslararası yayınlarda bu konuda çok araştırma olduğunu görüyoruz.

Salisilik asit ile geçen yıl bir çalışmam oldu. Domates fidelerine henüz fide iken bir defaya mahsus 33 ppm oranında salisilik asit verdim. Serada ve hidroponik katı ortamdaki bu domatesler etrafta çok yaygın olmasına rağmen mantar hastalıklarından etkilenmediler.

Denediğim başka bir içerik, literatürde mono & di potasyum tuzlarının elma türlerindeki karaleke patojenlerine karşı bitkinin savunma mekanizmasını tetiklediğine dair araştırmalara istinaden aynı içerikte "agri-fos 400" ticari ismiyle satılan ürün oldu. Ülkemizde sadece mildiyö için ruhsat alınmış ancak dünyadaki kullanımı elma karalekesinde aktivatör olarak. Bu ürünün de doğru kullanıldığı takdirde etkili olduğunu gördüm.

Başka bir çok aktivatör var. Fakat bu gibi ürünleri alıp kullanmadan önce mutlaka resmi içeriğine bakıp sonra da literatürden o içeriğin etkilerini araştırarak kullanmak gerek. Açıkçası kendine aktivatör deyip ne olduğu pek de belli olmayan şeylerden uzak durmak gerek. Zira bu alan ürünler bakımından tarımdaki en gri alan ve ortada dolandırıcılık ürünleri de var.


BİTKİSEL ÜRETİMDE VE TARIMSAL SAVAŞIMDA YENİ BİR YAKLAŞIM OLARAK BİTKİ AKTİVATÖRLERİNİN ROLÜ

fındıkçı74 16-02-2015 17:30

Massenger gold adlı ürünü ve konserve mikrobiyal firmasının green miracle ve magic vater adlı ürünlerini inceliyorum bu ürünler hakkında sitelerinde çok olumlu yazılar yazılıyor bu ürünler fındık ceviz ve bahçe tarımında ne gibi faydalar sağlar.

fındıkçı74 16-02-2015 17:33

Birde Usagro firmasının sampadazyme adlı organik ürünü var kullanan ve bilgisi olan varmıdır acaba.http://www.usagro.com

MeyveliTepe 16-02-2015 19:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 (Mesaj 1356824)
Massenger gold adlı ürünü ve konserve mikrobiyal firmasının green miracle ve magic vater adlı ürünlerini inceliyorum bu ürünler hakkında sitelerinde çok olumlu yazılar yazılıyor bu ürünler fındık ceviz ve bahçe tarımında ne gibi faydalar sağlar.

Adını belirttiğiniz ürünlere hızlıca nedir diye baktığımda gördüklerim:

Messenger Gold gerçek bir aktivatör. Bitkinin savunma mekanizmalarını tetiklediğine dair mesnedi olan bir ürün. Bazı araştırmalarda kullanılmış olduğunu da hatırlıyorum. Gerekirse araştırmaların detayına bakılabilir.

Yukarıda linlini verdiğim bilimsel bildiri linkinde Messenger ile ilgili yazılanlardan bir bölüm:

"Messenger fungal, bakteriyel, viral hastalıklara karşı geniş spektrumlu koruma sağlamaktadırlar. Domateste bakteriyel leke (Xanthomonas campestris), bakteriyel benek (Pseudomonas syringae), fusarium solgunluğu, Phytophthora kök çürüklüğü, elmada karaleke (Venturia inaequalis), ateş yanıklığı (Erwinia amylovora), tütün mozaik virusu, kök ur nematodu (Meloidogyne spp.), bu hastalıklar arasında verilebilir (Anonymous 2000 h). "

"Green Miracle" isimli ürün bir Hindistan firmasının ürünü ve işlevi bitkinin üzerinde saydam ama yansıtıcı bir katman (film) oluşturarak güneş yanıklarında azaltıcı etki yapması. Ayrıca bir aktivatör etkisi olduğuna dair bir izlenim edinemedim. Bu ürün hakkında orijinal bilgi burada.

"Magic Water" isimli ürünün yurt dışında da olduğuna dair bir bilgi elde edemedim. Var olan sitedeki bilgi maalesef laf kalabalığından ibaret. Ne içeriği ne ruhsatı, tescili, vb. belli değil. Şişenin resminden gübre tesciliyle bitki koruma ürünüymüş gibi satılan şeylere benziyor. Uzak durmakta fayda var.

"Sampadazyme" isimli ürün de bir aktivatör değil. Amino asit ve fulvik asit içerikli bir gübre. Orjinal bilgisi burada. İçerik bilgisi doğru ise, topraktaki minerallerin bitki tarafından alımına yardımcı olacağı muhakkak. Bu bakımından Biovin isimli, yine yüksek oranda amino asit ve fulvik asit içerikli yerli gübre ile eşdeğer olduğunu düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz 17-02-2015 11:40

Arkadaşlar ticari ürünler dışında 100 litre suya 1 kg sirke dozu veya buna katılacak ekşimiş yağsız yoğurttan oluşan karışım ayrı ayrı veya sirkeyle karıştırılarak uygulanırsa bitkiyi aktive edecektir, ayrıca forumda Enzim başlığında üretimi yer alan enzim yapımı sonucu oluşan ürün iyi bir bitki vantilatördür. Yalnız bu ürünlerin bitkinin kökünden ya da bitkinin tamamını yıkamak suretiyle uygulandığında etkisi görülür.

Ticari ürünler bunların daha etkili ve kültüre alınmış sayıca fazla mikroorganizma ya da enzim versiyonlarıyla üretilmiş olanlarıdır. Nokta atışlı ve bilimsel sonuç elde edilir.

Genel mantık enzimlerin katalizör etkisiyle hücre faaliyetinin hızlanması ve uyanması yakın olan bitkinin daha erken uyanması ya da çalışmaya başlamasıdır ve işte bu esnada bitkiye ait mekanizmalar tetiklenir burada tetiklemeyi yapan enzimin cinsi önemlidir o nedenle mikroroganzimaların türü bu enzimlere etki eder **** enzimi biz yapmışsak kullandığımız kültürler veya meyveler etki eder. Bu bilgi soğuklardan erken etkilenen bitkilerin erken uyandırılarak soğuk etkisinden kurtarılması, bitkinin erken uyanarak bazı savunma ve yara iyileştirme mekanizmasının çalıştırılması veya dikilen fidanın köklerinin çalışması gibi faydalar sağlanmasında kullanılabilir.

devrann 10-08-2017 14:11

Messenger gold ve ısr2000 piyasadaki iyi aktivatörlerdendir fungal,viral ve bakteriyel hastalıklara karşı direnç geliştirirler genelde yanlış kullanımı çok oluyor özellikle virüs hastalıklarında bayiler çokça kullandırırlar ancak bu tip durumlarda böyle bir kullanım sonuç getirmeyeceği gibi paranızda boşa gider çünkü bitki aktivitörleri hastalık etmeni bitkiye giriş yapmadan bitkinin savunma sistemlerini etkinleştirme esasına dayanan bir çalışma mekanizmasına sahiptir.
Bunun dışında roamtech firmasının bioguard isminde doğal silisyum içeren ve zararlılarada koruma sağlayan bir aktivatörü vardır.

İsmail Kuzucu 29-12-2019 19:49

Messenger gold veya isr-2000 için daldırma solüsyonu oranı ne olmalıdır? Etiket bilgilerinde sadece dekar/dönüm bazlı kullanım verilmiş.

cilekkentli 23-03-2020 23:53

ISR-2000 Temini ve fita hakkında kısa bilgi
 
Alltech ile görüşmemde,

ISR-2000 bir bitki aktivatörü olarak Bitki Koruma Ürünü ruhsatına sahip olması nedeniyle yalnızca Zirai İlaç Bayilerinden temin edilebilmekte olup, e-ticarette satışı yasaktır.

Olarak bilgilendirdi müge hanım ve devaminda,


Ambalaj boyutuna gore değişmekle birlikte 1 kg'lik ambalajın ortalama perakende satış fiyati 395,00-400,00 tl civarindadir. Olarak bilgilendirdi. İnternetten bulamayanlar in dikkatine

Sıradan biri 11-10-2021 00:21

4 Eklenti(ler)
Ankara merkezdeyim bende, bina arasında böceklenmiş çürümüş kötü bir ağaç vardı kestim, ağaç kıymete bindi, saplantılı bir komşumuz var keseli bir yıl oldu halâ gelip geçerken söyleniyor, yıldım.

İki bina arası lağım kokusu falanda çok oluyor, binalar çok eski böcek sorunuda var, biberiye diktim olmadı, lavanta diktim yine olmadı. 2021 mart ayında mersin erdemliden 3'er metre yükseklikte 4 adet defne ağacı siparişi verdim, ağaçları diktim, her şey tam yolunda gidiyor derken, a101 den solucan gübresi ve torf satın almıştım, ağaçların dibine döktüm, onlardan mı oldu bilmiyorum ama ağaçlar pek iştahlı değiller ve hele birinin yaprakları sararıp düşüyor yaprak yenilemiyor, çalılaşmada var.

Komşunun tavrı beni çileden çıkardı, ayarlarımı bozdu, dolayısı ile iyice saçmalamaya başladım, satın aldığım ürünlerin haddi hesabı yok, sürekli cepten gidiyor. Dört ağaç için israf üstüne israf.

Abarttım, elime tutuşturulan şeyleri araştırmadan etmeden satın aldım. Onlarca dekar toprağa yetecek gübre ve farklı ürün var elimde. Malum kışa giriyoruz, kışın hangileri kullanılıyor, bunlardan hangisini kullanmak mantıklı, hangileri karıştırılabilir ne oranda ve hangi aralıklarla uygulanmalı, aynı anda bir kaç ürün karıştırılıp uygulanabilir mi? Malum hava soğudu her ürün için topraktan uygulama yapmak kök çürümesine sebep olabilir onun için merak ettim, vakti olup kıymetli fikirlerini aktarabilecek olan varmı?
https://www.alltech.com/tr-tr/crop-science/products

Sıradan biri 11-10-2021 00:25

5 Eklenti(ler)
2- Devamı:
Mavi kutuda olan ürün ormus azot içerikliymiş, üzerinde azot yazmıyor, piyasada tanım şekli farklı mı, azot değilde başka isimle yazılmış olabilir mi?

Sıradan biri 11-10-2021 00:27

4 Eklenti(ler)
3- Devamı:

Sıradan biri 11-10-2021 00:31

3 Eklenti(ler)
4- Devamı:

Rumuz & Nick 12-10-2021 18:41

Bugün fakülteye gittim toprak analizi için, oradaki ehil kişilerle biraz sohbet etmeyi denedim, ancak internette ve tv de tarım adına aktarılan bilgi ve ürünler ve bu tür şeylere sıcak bakmıyorlar. Hani hastanede bir doktorla bitkilerin tedavi gücünü nasıl konuşamıyorsanız, onun gibi oldu sanki.

Orada bir hoca, tarım bilgisi yerine reklam kokan ürünlerin cafcaflı reklamı yaygın, paranıza yazık etmeyin, televizyonlarda bitki programlarını izlediğimde tarım adına ne yapmam gerektiği değil; aksine neredeyse ne yapmamam gerekiyor bunu anladım dedi.

The Well 13-10-2021 02:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Rumuz & Nick (Mesaj 1610873)
Bugün fakülteye gittim toprak analizi için, oradaki ehil kişilerle biraz sohbet etmeyi denedim, ancak internette ve tv de tarım adına aktarılan bilgi ve ürünler ve bu tür şeylere sıcak bakmıyorlar. Hani hastanede bir doktorla bitkilerin tedavi gücünü nasıl konuşamıyorsanız, onun gibi oldu sanki.

Orada bir hoca, tarım bilgisi yerine reklam kokan ürünlerin cafcaflı reklamı yaygın, paranıza yazık etmeyin, televizyonlarda bitki programlarını izlediğimde tarım adına ne yapmam gerektiği değil; aksine neredeyse ne yapmamam gerekiyor bunu anladım dedi.

Hele otur şöyle bir soluklan, iki bardak da çay iç falan demediler mi?

'bir şöför araba tamircisi olamayabilir, keza bir tamircininde zehir gibi şöför olacağı kaidesi yoktur'

...genelleme yapılıyor

Kimle konuştunuz ilim adamları ve yüz tane professör toplantı yaparken heyet ile mi istişare yaptınız, ölçüt nedir?

fırıncı 13-10-2021 04:16

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cilekkentli (Mesaj 1584171)
Alltech ile görüşmemde,

ISR-2000 bir bitki aktivatörü olarak Bitki Koruma Ürünü ruhsatına sahip olması nedeniyle yalnızca Zirai İlaç Bayilerinden temin edilebilmekte olup, e-ticarette satışı yasaktır.

Olarak bilgilendirdi müge hanım ve devaminda,


Ambalaj boyutuna gore değişmekle birlikte 1 kg'lik ambalajın ortalama perakende satış fiyati 395,00-400,00 tl civarindadir. Olarak bilgilendirdi. İnternetten bulamayanlar in dikkatine

Bende burada tanıdım, sahiden işe yarıyormu, fiyat aldım ve kur bazında satışı, bu üç aktivatör ürün fiyatı: 1300 lira dediler.
Probiyotik haplarda kullanılan Lactobacillus acidophilus türü bir bakteri ihtiva ediyor, sahiden bir işe yarıyormu, farkı nedir?

MeyveliTepe 13-10-2021 13:00

İyi de bunlarda hem LAB bakterisi var, hem de bakır var. Bildiğimiz, bakır bakteriyi öldürür. Başka bir tanesinde, hem maya var hem de benzoik asit var. Benzoik asit de mayaları öldürür. Yani hem LAB hem de mayaların canlı olma ihtimali yok. Buna rağmen arkasında düzgün bir kurumun olduğu anlaşılıyor. Varsa literatürüne bakmak lazım.

Bu başlığın konusu da olan başka bir tanesinde de sadece yüzde yarım bakır ve yüzde 1,5 mangan varmış. Bu miktarlarda bakır ve mangan için ne diye bir tepe para veresiniz ki? Bunun düzmece bir şey olduğu etiketinden belli.

Sıradan biri 14-10-2021 00:18Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021