agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   kurban pazarından organik gübre (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/32922.htm)

ametarasu 15-10-2013 17:30

kurban pazarından organik gübre

Evimin karşısında bulunan pazardan hayvan dışkısı taşıyorum. Sadece dışkı yeterli mi ? Yoksa ilave birşeyler yapmalı mıyım ? Oluşturulan yığını nasıl gübre haline getirebilirim ? Acil yardım bekliyorum muhterem büyüklerim.

Emre İlhan 15-10-2013 20:12

Benim evin karşısında da kurban pazarı var. Balkon bahçecisi olmama rağmen, bu organik gübreyi değerlendirmek istiyorum aslında.

Gübreyi toplayıp, saksıda üzerini toprakla kapatıp, bir kış yanmasını sağlamayı düşünüyorum. Bahara organik gübre edinmiş olurum. ;)

bay tömürcek 15-10-2013 20:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1208694)
Benim evin karşısında da kurban pazarı var. Balkon bahçecisi olmama rağmen, bu organik gübreyi değerlendirmek istiyorum aslında.

Gübreyi toplayıp, saksıda üzerini toprakla kapatıp, bir kış yanmasını sağlamayı düşünüyorum. Bahara organik gübre edinmiş olurum. ;)

Emrecim bunun için çok fazla gübre gerekmez mi? ;) Çünkü 1 saksı gübre yanıp kullanılır hale gelene kadar 1 avuç ya kalır ya kalmaz senin komple balkonu gübre doldurman lazım ki kullanman için yeterli miktar elde edesin :p Çünkü köyde olduğumdan biliyorum taze gübre yandığı zaman çok az kalıyor :)

ametarasu 15-10-2013 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1208694)

Valla ben hem balkonda hem bahçede birşeyler yapmaya çalışıyorum ama yine de bu fırsatı kaçırmayayım dedim. :p 7 el arabası malzemeyi yığdım , icabında saman, talaş vs de ekleyebilirim. Buradan gelecek tavsiyeleri bekliyorum. :rolleyes:

Emre İlhan 16-10-2013 18:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1208695)
Emrecim bunun için çok fazla gübre gerekmez mi? ;) Çünkü 1 saksı gübre yanıp kullanılır hale gelene kadar 1 avuç ya kalır ya kalmaz senin komple balkonu gübre doldurman lazım ki kullanman için yeterli miktar elde edesin :p Çünkü köyde olduğumdan biliyorum taze gübre yandığı zaman çok az kalıyor :)

Anlaşılan bu iş bana göre değil tömürcek'cim, dediğine göre balkonu doldulmam lazım:)

En iyisi; yapı marketlere müracaat etmeye devam:)

Emre İlhan 16-10-2013 18:42

Sayın ametarasu;

Bahçeden bahsetmişsiniz. Buraya bir göz atın derim:)

bay tömürcek 17-10-2013 00:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1208816)
Anlaşılan bu iş bana göre değil tömürcek'cim, dediğine göre balkonu doldulmam lazım:)

En iyisi; yapı marketlere müracaat etmeye devam:)

Baş olacak bir iş değil Emre'cim ;) Pazarlarda hayvan gübresi satılıyor onlardan alırsın artık :)

ametarasu 17-10-2013 08:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1208817)
Sayın ametarasu;

Bahçeden bahsetmişsiniz. Buraya bir göz atın derim:)

Ah be ! Dün bu mesajı farkedebilseydim yığını yağmurdan koruyabilirdim :( Teşekkür ederim efendim. Gübrenin üstünü örtmeyle başlıyorum işe :-)

s.serdar 18-10-2013 21:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu (Mesaj 1208653)
Evimin karşısında bulunan pazardan hayvan dışkısı taşıyorum. Sadece dışkı yeterli mi ? Yoksa ilave birşeyler yapmalı mıyım ? Oluşturulan yığını nasıl gübre haline getirebilirim ? Acil yardım bekliyorum muhterem büyüklerim.

Sayın ametarasu.

İnşallah büyük baş gübresi taşımamışsınızdır. İçine uygun oran ve dağılımda sönmemiş kireç yerleştirmek katalizör görevi görüyor.

Ar1k4n 25-10-2013 09:33

en iyi gübre yanmış hayvan gübresi topragın hava almasını saglıyor

ametarasu 15-11-2013 17:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 1209230)
Sayın ametarasu.

İnşallah büyük baş gübresi taşımamışsınızdır. İçine uygun oran ve dağılımda sönmemiş kireç yerleştirmek katalizör görevi görüyor.

Bu mesajı yeni farkettim. Gübrenin üzerine bahçeden biçtiğimiz çimleri yaydık. O şekilde duruyor. Aslında ben buradaki tavsiyeye göre davranacaktım ama sevdiğim bir abi böyle yapalım diyince "senin bir şeyden anladığın yok , asıl böyle yapmak lazım" diyemedim. O yüzden bilmiyorum ne olur netice =) Ayrıca biraz gübre alıp suyla karıştırıp şerbet yaptım, bitkilere verdim bir aksilik henüz görmedim .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024