agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Torfun tekrar kullanımı (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/29918.htm)

Bartunç 21-01-2013 13:21

Torfun tekrar kullanımı
 
Forumdaki tüm üyelere saygılar sunarım.Benim elimde 400 litre kadar bahçe toprağı torf karışımı var.Terasımda ektiğim geçen sezonki sebzeleri ve sezonluk bitkileri söktükten sonra elimde kalan torfu atmayıp kapalı bir depoda büyük saksılar içerisinde muhafaza etmiş bulunmaktayım.Elimde bulunan bu torfu yeni sezonda kullanabilirmiyim yoksa yenilemelimiyim.Saygılar.

ilksenozturk 21-01-2013 14:08

eğer torf çok fazla tuzlanmadıysa (yani ağır miktarda kimyasal gübre kullanmadıysanız) kullanılabilir diye düşünüyorum.,
ben bitkilerimde gübre kullanmadığım için onlardan artan torf sadece zayıflamış olur, biraz güçlendirmek gerekir,
hastalığı olmayan bitkilerimin torfunu çıkarır, biraz doğal gübreli bahçe toprağı ile karıştırıp tekrar kullanırım.
bazen de bu torfları bir kapta biriktirerek içine sebze atıklarını ve çay posasını karıştırır, hafifletir ve yeniden bitkilerde kullanırım.

maybach 21-01-2013 22:43

Kapalı değil açıkta bekletsw idiniz tereddütsuz kullanın derdim. Şimdi elinizi daldirip nemlimi bakın. 2. Seferde torf problemidir her ihtimale karşı güneşe serip kurutun ardından bulunduğunuz bölge toprağından taze bir karışım yapin.

sertug guray 16-03-2013 18:46

:) :)

cliepy 16-03-2013 18:55

Sn Bartunç,
Kullanılan torf genellikle su tarafından (sulama yapıldıkça) tuzlanır-kireçlenir ve içinde besin de yok denecek kadar az olduğu için tamamen tükenir. Ben çay posalarımı torfa katıp yukarıda başka bir uyenin de bahsettiği gibi hafiflettikten sonra gübre de katıp besin ilavesi yapmış oluyorum. Böylelikle hem su tutma kapasitesi artıyor (çay posasının göz ardı edilemeyecek faydası) hemde gübre ile besin depoladığı için gönül rahatlığıyla tekrar kullanılıyor. Bu arada gübre yanmış olmalı bunu da belirtmeden geçmeyelim.
Saygılar

Mustafa_cmbz 16-03-2013 18:56

böyle bir durumda torfu atıyorum 1lt kadarını alıp tülbent ile sarıp yıkamak mantıklı olurmu acaba?

belki fikir verebilir.. :D

mmanager 03-04-2013 10:13

Arkadaşlar saksılarımızdan çıkan eski toprağı atmayıp gelecek yıl tekrar kullanabiliriz.Bunun için eski toprağı evdeki bitkisel atıklarla karıştırıp sulamak gerekir.Sanki evde kompost yapar gibi bu toprağa biktisel atıklarını yumurta kabuklarını küçülterek büyük delikli bir kaba ya da bir saksıya koyabilirsiniz.Üzerine de yanmamış da olabilir hayvan gübresi de ekleyerek ara sıra sulayarak bu toprağı gelecek yıl kullanılabilir hale getirmemiz mümkün.Ben bu iş için büyük bir saksı kullanıyorum.Önce eski topraktan bir kat sonra evsel atıklar öyle üst üste ekleniyor ve ara sıra da sulanıyor.Daha sonra bu saksı dolunca karıştırarak çftlik gübresi de eklenince çok verimli bir toprak elde etmiş olacağım.Tuzsuz olmak şartıyla fındık kabukları ,çekirdek kabukları,çay posası çok etkili olur zaten taneleri küçük olduğu için küçük parçalara ayırmaya uğraşmazsınız.Sulayarak sulayarak toprağın tuzluluğunu azaltmış ve karıştırdığınız hayvan gübresinin yakıcı özelliğini ortadan kaldırabilirsiniz....Bunun yanında evde kompost yaparken ortaya çıkan kötü kokular da ortaya yayılmamış olur....

x_coder 03-05-2013 07:04

Merhabalar,
Ben evdeki saksı değişimlerinden çıkan torflu toprak karışımlarını içine uygun organik çöpler atarak (1/1 oranında) karanlık ve nemli kaplarda 1,5 yıl beklettim.
Bazılarında çok küçük kurtçuklar görüyorum. Ayrıca mantar olmasından da endişeliyim.
Benim sorum; bunu nasıl sterilize edebilirim? Mümkün ise doğal ama gerekli ise kimyasal kullanabilirim.
Fırınlamayı denedim ancak torfun kendisi de yanıp kömürleştiğinden iyi olmadı.

yaprak7 03-05-2013 08:08

Çay posasının nasıl faydaları var arkadaşlar?Bütün salon bitkilerine kullanılabilir mi
?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020