agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Dere yatağındaki ve kenarındaki toprak tarlalarda kullanılabilir mi? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/28747.htm)

Mehmet Tugcular 18-10-2012 12:07

Dere yatağındaki ve kenarındaki toprak tarlalarda kullanılabilir mi?

dere yatakları zamanla toprakla dolar.
bu dere yatağı içine dolan topraklar için ne söylenebilir.
dere yatağına dolan bu toprakları tarlamızın üstüne yayıp, tarla toprağımızla karıştırmamızın bir zararı olurmu?

birde dere yatağının içindeki değilde, hemen kenarlarındaki, devamlı ıslak, üzeri yoğun çimen ve kısmen sazlıkla dolu toprakları, tarlamızın üzerine yayıp tarlamızdaki toprak ile karışmasının bir zararı olurmu?

burada yoğun çimen ve sazlık bitkilerini, tarlamıza yaymadan önce ayıklamak gerekirmi ? yani yoğun çimen ve sazlığın üst toprağını değilde alt toprağınımı kullanmak gerekir?

bu tür topraklar için ne söylenebilir.

ayazkentli 18-10-2012 12:39

Eğer dereye sanayi artığı bırakılmıyor ve temiz olduğunu eminseniz kullanabilirsiniz.

Dere kumlarında bol miktarda Azot vardır. Diğer elementler açısından da en fazla çeşitliliğe sahip olan toprak çeşiti denilebilir.

Dünya'nın ve Ülkemizin en verimli ovaları (tarıma elverişli topraklar), hep derelerin taşıdığı alüvyonlar nedeni ile zenginleşmiş olan yerlerdir.

Önemli olan, toprağın (kumun) zehir-deterjan-boya gibi... zararlı fabrika atıklarının olmadığı derelerden alınmasıdır.

Ama başka bir nokta ise, çıkarılmış olan yasalar nedeni ile Kum-taş şantiyeleri haricinde, sıradan vatandaşların derelerden kum-toprak alması yasaktır.

Çünkü bu kum-toprak-taş şantiyeler tarafından ihale ile satın alındıklarından, sıradan vatandaşın bedava kum sahibi olmasını istemezler.

Para ile satın alırsanız, sorun yoktur ama kendiniz aldığınız taktirde dere yatağının düzenini bozduğunuz gerekçesi ile cezai yaptırımlar ile karşılabilirsiniz.

Yani, devletin ihaleye verdiği şantiyeler, dere yatağını bozmuyorlar ve bir dengesizliğe neden olmuyorlar ama vatandaş kendisi gidip para vermeden aldığında dere yatağını bozmuş oluyor.

Ülkemizde ki kokuşmuş sistemin, tipik örneklerinden biridir bu durum.

Mehmet Tugcular 18-10-2012 15:55

dere içindeki topraklar zehirli sanayi atığı değil.
kimyasal ilaçlama yapılan tarlaların topraklarıda değil.
çok temiz bir dere yatağı.
bunlardan kesinlikle eminim.

derenin toprağını almakda yasal sorunumuz da olmayacak belediyeden izin aldım.

dere yatağındaki topraklar tamamen yağmur ve sel suları sayesinde,
derenin her iki tarafındaki tarım arazilerinden ve bir miktarda dağlardan,
sürüklenerek gelen, yıllarca birikmiş topraklar oluyor.

derenin tam ortasındaki alüvyonlu toprakların faydalı olacağını değişik yerlerde bu gün içerisinde okudum.

peki derenin tam ortasındaki alüvyonlu topraklar değilde, dere yanlarındaki tarlalara yakın olan ama yine dere yatağı içinde kalan ve sürekli ıslak ıslak ve üzerinde bitki örtüsü bulunan topraklar için ne söylenebilir.

dere kenardaki topraklarda kurbağa ve yumurtaları, sivri ve normal sinekler yaşıyorlar. üzeri yoğun koyu bir ot ve kısmen sazlık olarak kaplı yerlerden bahsediyorum.
yer yer bataklık - balçık tarzı durumlarda var.

ben bu dere kenarındaki topraklarıda komple üzerindeki bitki örtüsü ve içinde olabilecek bir takım canlılarla birlikde, kendi tarlamın üzerine döktürsem ve sonra tarlamdaki toprağı güzelce işlesem. hem tarlanın eski toprağı hemde dere yatağı kenarı toprağıiyice karışsa, bu şekildeki bir faaliyet için ne söylenebilir. iyimi yaparım, yoksa kötümü, bir faydası olurmu?

hiç bir faydası olmaz diyen var mı?

Safranlı 18-10-2012 16:27

sazlıklar bahçenize yayılır
attığınız taş ürküttüğünüze deymez
derenin içinde çakıl da varsa o da zarar verir
bana pek maliyet açısından rasyonel gelmiyor

ayazkentli 18-10-2012 16:58

Burada'ki yabancı bitkileri, tohumları ve kökleri aracılığı ile arazinize gelmeleri gibi bir durum sözkonusu olabilir.

Ayrıca, kenar bölgelerde yaşayan canlıların yaşam alanlarını bozmuş olursunuz (sürüngen-böcek ve kuşların yuvalarını bozmak gibi). Bir çok kuş türü bu gibi yerlere yumurta bırakırlar ya da yavruları vardır ama bu dönemseldir. Yani, belirli aylarda olur.

Alacağınız bölgede mutlaka boş kumul ya da toprak kısmı vardır. Oralardan alabilirsiniz. Eğer, bitki örtüsü var ise, yüzeyden değil, kökleri sıyıracak şekilde üst bölümü alıp, alt tabakadan alabilirsiniz ama çok ta derin olmasın.

Faydası olmaz diyen olacağını pek sanmam çünkü, taşıdıkları alüvyonlar ovalarımızı besleyen yapılardır.

ALÜVYAL TOPRAK.

Bu toprak yapısına, devamlı olarak taşkın ve millenmeye uğrayan delta sahlarında ve taşkın ovarlarımızda sıkça rastlanır. Bu toprak yapısına uygun olan ovalara şöyle örnek verebiliriz;

Çukurova, Bakırçay, Asi, Göksu, Köyceğiz, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Sakarya, Bafra, Çarşamba delta ovaları ile Konya ovasının kenarları, Muş, Erzurum, Erba ve Niksar ovalarının merkezi kesimleridir.

Alüvyal topraklar akarsular tarafından taşındıkları için ince ve mil boyutundadır. Bu topraklar dikey yönde çok fazla değişiklik gösterirken, yatay yönde pek değişiklik göstermezler. Alüvyal topraklar işlemeye uygun ve tarım için elverişli topraklardır.

Yalnız, sadece dere toprağı ile arazinizi zeginleştiremezsiniz. Faydası olur ama yine bir dönem sonra ilave besinler vermek durumunda kalırsınız. Yine başka bir yararı, eğer araziniz ağır ve geçirgen bir yapıda değilse, kum ile hafif geçirgen hale getirebilirsiniz. Ayrıca, arazinizin boyutu ile karışım için kullanacağınız dere toprağını oranlamanız iyi olur. Yani, gidip kamyon kamyon ya da romörkler ile çok miktarda da almanıza gerek yok.

Aslında bu konuda başka bir durum daha var ama biraz farklı bir konu. Kısaca değinelim.

Barajlar en fazla alüvyon barındıran yerlerden birisidir. Yıllar içinde derelerin taşıdığı zengin elementler barındıran alüvyonlar, barajlarda'ki toprakta birikir. Bu barajlar 40-60 yıl ömürlü olurlar ve zamanı gelip yeterince dolunca, içlerinde'ki bu toprak-kumul yine inşaatlarda kullanılmak üzere, bu işi yapan firmalara ihale edilir. O firmalar da, bu kumul toprağı ayrıştrıp, kum ve irili küçüklü (mıcır gibi) taşları alıp inşaatlarda, yol yapımlarında kullanılmak amacı ile satarlar.

Belki, tarımsal amaçla kullanımı vardır. (Temiz olan derelerin oluşturduğu barajlardan bahsediyorum).

Ülkemizde ne kadar temiz baraj vardır orası tartışılır tabii. Bir çok dereye, kimyasal atıklar bırakılıyor.

MeyveliTepe 18-10-2012 18:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Tugcular (Mesaj 1034190)
dere içindeki topraklar zehirli sanayi atığı değil.
kimyasal ilaçlama yapılan tarlaların topraklarıda değil.
çok temiz bir dere yatağı.
bunlardan kesinlikle eminim.

derenin toprağını almakda yasal sorunumuz da olmayacak belediyeden izin aldım.

dere yatağındaki topraklar tamamen yağmur ve sel suları sayesinde,
derenin her iki tarafındaki tarım arazilerinden ve bir miktarda dağlardan,
sürüklenerek gelen, yıllarca birikmiş topraklar oluyor.

derenin tam ortasındaki alüvyonlu toprakların faydalı olacağını değişik yerlerde bu gün içerisinde okudum.

peki derenin tam ortasındaki alüvyonlu topraklar değilde, dere yanlarındaki tarlalara yakın olan ama yine dere yatağı içinde kalan ve sürekli ıslak ıslak ve üzerinde bitki örtüsü bulunan topraklar için ne söylenebilir.

dere kenardaki topraklarda kurbağa ve yumurtaları, sivri ve normal sinekler yaşıyorlar. üzeri yoğun koyu bir ot ve kısmen sazlık olarak kaplı yerlerden bahsediyorum.
yer yer bataklık - balçık tarzı durumlarda var.

ben bu dere kenarındaki topraklarıda komple üzerindeki bitki örtüsü ve içinde olabilecek bir takım canlılarla birlikde, kendi tarlamın üzerine döktürsem ve sonra tarlamdaki toprağı güzelce işlesem. hem tarlanın eski toprağı hemde dere yatağı kenarı toprağıiyice karışsa, bu şekildeki bir faaliyet için ne söylenebilir. iyimi yaparım, yoksa kötümü, bir faydası olurmu?

hiç bir faydası olmaz diyen var mı?

Tarlanızın yapısı killi ise faydası olur, zaten kumlu veya milli ise olmaz.

ibrahimulgur 05-12-2020 21:59

Aman diyeyim

Saz bitkileri var diyorsunuz. Kamışlar rizomlardan çoğalıyorlar istilacı bir türdür. Bunları tarlanızda istemezsiniz. Ben de istemiyorum ve alt taraftaki kamışları nasıl yok ederim diye araştırıyorum. Otlar da ayrık otu ise o da berbat. En berbat otlar sıralaması yapılsa bu ikisi ilk 5 de olurdu.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024