agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Evde Yosun Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/24898.htm)

smarty17 07-07-2011 19:06

Evde Yosun Üretimi

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar "Spirulina Yosunu" olmasada normal yosun yetiştirmeye karar verdim.İlk önce 1 LT kaba 750 mL su ve üstüne bol miktarda kaplumbağa yemi koydum.Epeyde çalkaladım.Ayrıca bir kabada su koydum.Bunun sebebi yarın suyu değiştirereceğim ve böylece daha hızlı yosun elde edeceğim.Fakat klor çok iyi bir dezenfekten olduğu iiçin işe yaramaz.Klor uçması için bir gün yeterli olacaktır.Yosun denemesi yapan arkadşlarıma sormak istediklerim :
-Bitkiye nasıl veririm ?
-Hızlandıran bvaska etmen var mı ?

Resimler :

Eklenti 231876

Eklenti 231877

Halil Önen 08-07-2011 00:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smarty17 (Mesaj 832915)
Arkadaşlar "Spirulina Yosunu" olmasada normal yosun yetiştirmeye karar verdim.İlk önce 1 LT kaba 750 mL su ve üstüne bol miktarda kaplumbağa yemi koydum.Epeyde çalkaladım.Ayrıca bir kabada su koydum.Bunun sebebi yarın suyu değiştirereceğim ve böylece daha hızlı yosun elde edeceğim.Fakat klor çok iyi bir dezenfekten olduğu iiçin işe yaramaz.Klor uçması için bir gün yeterli olacaktır.Yosun denemesi yapan arkadşlarıma sormak istediklerim :
-Bitkiye nasıl veririm ?
-Hızlandıran bvaska etmen var mı ?

Resimler :

Eklenti 231876

Eklenti 231877

Yayvan bir kaba bir parça yosun koysanız çoğalmıyor mu?

smarty17 08-07-2011 06:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 833116)
Yayvan bir kaba bir parça yosun koysanız çoğalmıyor mu?

Çoğalabilir.Akvaryumlarda büyük bir sıkıntı olarak görende var akvaryumun yosunlaşmasını isteyende :) Şuan oralardada araştırıyorum.Fakat bitkilere nasıl veriliyor onu bilmiyorum

Halil Önen 08-07-2011 09:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smarty17 (Mesaj 833156)
..Fakat bitkilere nasıl veriliyor onu bilmiyorum

Yosunlar gölgede kurutulup çayı yapılarak bitkilere verilebilir.

Dogasever 08-07-2011 09:42

Halil Bey,
EM ile fermente edildiğinde, yosunun içindeki pek çok yararlı maddenin çözeltiye geçtiğini de biliyoruz.

HuYSuz 08-07-2011 10:15

Öyle zannediyorum ki bu şekilde yapılan uygulama ile su direk güneşe bırakıldığında muhtemelen suyun içinde yeşil akışkan (sümüksü) bir yosun oluşur. Daha az güneş görür ise şayet bu seferde cam kenarlarında yeşil tabaka oluşur ki o da sizin yapmak istediğinizi sağlamaz sanırım. Bir süre sonrada yine dediğim tarzda bir yosun oluşur tahminen.

Sizin oluşturmak istediğiniz yosun bu mu ? Suyu ne kadar sık değiştirirseniz yosunlaşma da o kadar azalır bu arada. Bir çok akvaristin başına beladır ve biz kurtulmak için sık sık su değiştiririz.

Eğer elde etmek istediğiniz yosun böyle birşey değilse.. Sayın Halil Önen'in önerdiği gibi bir deneme yapmanız daha uygun olabilir. Tabii bu demek değil ki her yosun türü suyun içinde gelişir.

Bunları denemedim tabi ama eğer denemek isterseniz. Örneğin 5-10 litrelik bir pet şişenin üst kısmını kesip içine toprak doldurup direk güneş altında bırakarak ve devamlı ıslak kalmasını sağlayarak güneş gördüğü alanların yosunlaşması sağlanabilir. Akvaryum suyu verirseniz bu süreç hızlanabilir.

Dogasever 08-07-2011 10:20

Sn Smarty17

Elede edeceğiniz yosunu kompostlaştıracağınız organik maddeye de ilave edebilirsiniz. Kolay gelsin. Çalışmanızı ilgiyle izliyoruz.

smarty17 08-07-2011 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HuYSuz (Mesaj 833213)
Öyle zannediyorum ki bu şekilde yapılan uygulama ile su direk güneşe bırakıldığında muhtemelen suyun içinde yeşil akışkan (sümüksü) bir yosun oluşur. Daha az güneş görür ise şayet bu seferde cam kenarlarında yeşil tabaka oluşur ki o da sizin yapmak istediğinizi sağlamaz sanırım. Bir süre sonrada yine dediğim tarzda bir yosun oluşur tahminen.

Sizin oluşturmak istediğiniz yosun bu mu ? Suyu ne kadar sık değiştirirseniz yosunlaşma da o kadar azalır bu arada. Bir çok akvaristin başına beladır ve biz kurtulmak için sık sık su değiştiririz.

Eğer elde etmek istediğiniz yosun böyle birşey değilse.. Sayın Halil Önen'in önerdiği gibi bir deneme yapmanız daha uygun olabilir. Tabii bu demek değil ki her yosun türü suyun içinde gelişir.

Bunları denemedim tabi ama eğer denemek isterseniz. Örneğin 5-10 litrelik bir pet şişenin üst kısmını kesip içine toprak doldurup direk güneş altında bırakarak ve devamlı ıslak kalmasını sağlayarak güneş gördüğü alanların yosunlaşması sağlanabilir. Akvaryum suyu verirseniz bu süreç hızlanabilir.

Sizinde dediğiniz gibi birçok akvaristin başına sıkıntı açıyor.Millet atıyor biz topluyoruz :) Yosun oluşturmak için çeşitli yollar var.Bazısı koyun gübresi ile yap diyor, kimisi sıvı gübre (demir,nitrat,ağır damla sulma) at diyor. Akvaryum dışında akvaristlerin yosun oluşturma çabalarıındaki temel amaç şudur.Akvaryumunda çok çeşit balık besler.Bazılarına yem kalmaz (özelliklede vatoz) bunları beslemek amacıyla akvaryum taşlarını suya koyar ve yosunlaştırır.Hem süs hemde yem :)

smarty17 08-07-2011 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 833187)
Yosunlar gölgede kurutulup çayı yapılarak bitkilere verilebilir.

Benim aklıma şu yol geldi : Yosunlar kurtulur,ufaltılarak toz haline getirilir.Bu tozlar bitkilere sulama suyuyla karıştırılarak verilir.Hemde saklanmış olur ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever (Mesaj 833214)
Sn Smarty17

Elede edeceğiniz yosunu kompostlaştıracağınız organik maddeye de ilave edebilirsiniz. Kolay gelsin. Çalışmanızı ilgiyle izliyoruz.

İlginiz için teşekkür ederim.Benimde aklıma o fikir geldi fakat en son kompost denemelerimden sonra komposta biraz ara verme kararına geçtim.

smarty17 09-07-2011 01:20

Arkadaşlar bu kapı sürekli çalkalamaktayım vede bugün çalkaladım kapağı açtığım yeni açıl kolanın çıkarttığı gaz sesi geldi vede koku akvaryum kokusundan biraz daha farklılaştı .

smarty17 10-07-2011 10:36

Bugün yemlerin üstünde kompostta oluşan beyaz küfe benzer bir durum oluştu.Ardından kapağın yakınlarında sinek uçuşuyordu.Bende kompost çalışmammdaki gibi sinek istilası durumuna karşı suyu döktüm.Kompostta beyaz küf seviyesine 1 haftada ulaşırken bu suyla 1-2 günde ulaştık.Akvaristlerin yeni doğan balıklarına yüksek değerli besin hazırlamaları lazım.Bunun için en çok kullanılan yöntem "canlı yem".Su piresi kullanılır.Su piresi yeşil suda oldukça iyi gelişim sağlar.Kompostta uygulanmasa bile bitkilerde sulamada kullanılır mı ?

Dogasever 10-07-2011 10:56

Bence koyduğunuz kaplumbağa yemi miktarı çok fazla ve organik maddede kokuşma başlamış görünüyor (sineklerin gelmesi bunu işaret ediyor). Yosunların yaşaması için gerekli besin miktarı okadar fazla değil. Bence hiç kaplumbağa yemi koymadan, 1 tatlı kaşığı toprak ve bir çay kaşığı deniz tuzu koysanız daha iyi edersiniz. Sofra tuzu koymayın! Kapağını da kapatmayın, yosunların da aynı bitkiler gibi karbondiokside ihtiyacı var. Hatta şişeye değil ağzı daha geniş olan cam bir kaba koyun derim. Kolay gelsin.

smarty17 10-07-2011 11:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever (Mesaj 834142)
Bence koyduğunuz kaplumbağa yemi miktarı çok fazla ve organik maddede kokuşma başlamış görünüyor (sineklerin gelmesi bunu işaret ediyor). Yosunların yaşaması için gerekli besin miktarı okadar fazla değil. Bence hiç kaplumbağa yemi koymadan, 1 tatlı kaşığı toprak ve bir çay kaşığı deniz tuzu koysanız daha iyi edersiniz. Sofra tuzu koymayın! Kapağını da kapatmayın, yosunların da aynı bitkiler gibi karbondiokside ihtiyacı var. Hatta şişeye değil ağzı daha geniş olan cam bir kaba koyun derim. Kolay gelsin.

İlk başta yemlerin boyutu küçük koyuyorsunuz az oluyor diyorsunuz bir daha koyuyorsunuz.10 dk. sonra bakıyorsunuz kabın neredeyse 1/5 yem ile doluyor.Küçük kardeşim her gün çalkalıyor vede kapağı kapatıyor.Sürekli uyarmamam rağmen yine kapağı kapatıyor.Dediklerinizi uygulayacağım fakat evde şuan bildiğim kadarıyla deniz tuzu yok.Anneme sorarım.

Dogasever 10-07-2011 11:48

Deniz tuzu yerine maden suyu da olabilir.

smarty17 10-07-2011 12:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever (Mesaj 834160)
Deniz tuzu yerine maden suyu da olabilir.

Detaylı bir şekilde formülü verir misiniz ?

Dogasever 10-07-2011 12:11

Bu konuda detaylı bir formül yok. Hiçbir şey hazır değildir. Sadece mantık yürütüyorum. Çeşitli maden suyu oranlarını denemeniz gerekebilir. Yosunların minerale ihtiyacı olduğunu biliyoruz. O da maden suyunun içinde var.

smarty17 10-07-2011 13:29

Akvaryumla ilgili yararlandığım bir siteden yosunlarla ilgili alıntılar vereceğim.

Alıntı:

Olur fakat bir çok yosunun ana maddesi silikat tır bu yüzden suya tarla toprağı ve soda da kat. Bitki hiç koyma ve ihtiyacın olan gübre nitrat ve demir dir.

Alıntı:

Aynısını bende yaptım.10 litrelik su şişesinin ağız kısmını kestim bahçeden topladığım taşları koydum.Direk balkona koydum(terasta olabilir).1 hafta olmadan hepsinin üstü yosun bağladı.Su değişiminide sıklaştırınca daha iyi oluyo.Kendi gözlerinizle fotosentezi görebilirsiniz.
akvaryum.com

smarty17 10-07-2011 13:59

5 Eklenti(ler)
Bugün tekrar yosun oluşturmak için yeni bir yöntem deniyoruz.Kullanacağımız malzemeler :
-Toprak
-Maden suyu
-Balık yemi (Bende kaplumbağa yemi vardı)
-İhtiyacanıza göre bir kap

Malzemelerimizin altına gazete sererek hem düzenliyoruz hemde etrafa dağıtmıyoruz :)
Eklenti 232941

Kabımıza toprak koyuyoruz.Ben 3-4 parmak koydum.Deneme olduğu için ölçüleri kendiniz belirlemeniz daha iyi olacaktır.
Eklenti 232942

Ardından üstüne 1 şişe maden suyu koyuyoruz.Dogasever'e tavsiyesinden dolayı teşekkür ediyorum.
Eklenti 232943

Birazda yem atıyoruz.Az geldi diye düşünmeyin kısa sürede şişecektir.
Eklenti 232944

Son olarak üstüne su ekliyoruz vede güneş alan biryere koyuyoruz.

NOT : Tekrar söylüyorum.İlk deneme olduğu için ölçüler fazla veya eksik olabilir.Bu sebeble tam istediğimiz olmayabilir.
Eklenti 232945

Dogasever 10-07-2011 14:17

Ara sıra bir hortumu dibine sokun ve içine nefes verin. Nefesinizde ne de olsa Karbondioksit vardır. Bakalım yosun gelişecek mi?

smarty17 10-07-2011 14:19

Benim anlamadığım nokta şu : Yosun oluştururken neden toprak ? Toprak su ile karıştırıldığında kahverengi bir sıvı oluşur.Ama yosun yeşil renklidir ?

Dogasever 10-07-2011 14:25

Toprakta bol miktarda algler (yosunlar) yaşar. Kaplumbağa yemlerinin yarısını dışarı alın. Bence hala fazla görünüyor. O kadar yeme gerek yok. İlk başta mineral yem daha önemli. (Ben de biliyormuş gibi konuşuyorum ama sadece mantık yürütüyorum. Daha önce hiç yosun yetiştirmedim. Ama havuzumda bazen istemeden ürüyorlar. EM atarak, suyun içindeki besinleri EM yesin de yosunlar üremesin diye çalışıyordum!) Bakalım yosun yetiştirmeyi başarabilecek miyiz?

smarty17 10-07-2011 14:34

Dün yeşil suyu almaya çalışırken yem geliyordu.Bir önceki çalışmamda yemler aşırı fazlaydı.Bende kaşığı içine daldırdım vede yemleri ezdim.Görülen yem miktarı azaldı hemde çözündü böyle yapılarak daha etkili hale getirilibelir.Ayrıca akvaristler yeni doğan balıkları için normal balık yemlerini kahve değirmeninden geçirerek granül yem yaparlar.Eğer bir daha yaparsam granül yem katacağım.

smarty17 10-07-2011 20:12

Youtube'de video ararken tam anlamıyla bulamadım.Çünkü adamlar biodizel yapmaya kadar gitmişler :D Ama ingilizce olduğu için anlaşılmıyor.SAdece şu video işe yarar gibi duruyor.İşe yaramasının tek sebebi resimden anlaşılıyor olması.

http://www.youtube.com/watch?v=bsQCj...eature=related

smarty17 10-07-2011 21:25

Arkadaşlar yeni bir yosun tarifi ile karşınızdayım :)

Alıntı:

Benim akvaryum 120lt ve ben Her 20lt. su için;
- 1.5 çay kaşığı kaya tuzu
- 1.5 çay kaşığı karbonat
kullanıyorum bu değerler ph değerinide yükseltir düşük ph da yaşayan canlılara tavsiye etmem balıklarınızın ph su değerini öğrenin 6 dan yukarıysa her 20 lt ye 1 çay kaşığı karbonat ve kaya tuzu atabilirsiniz 7,5 veya 8 gibi bir ph değerine gereksinim duyan canlılarda ise 20lt ye 1,5 çay kaşığı karışım yapabilirsiniz benim beyaz mavi ve gün ışı aydınlatmalarım var ve günde 10 saat ışıkar açık kalıyor buda çok önemli herkese sağlıklı balıklar..

smarty17 10-07-2011 21:32

Arkadaşlar yeni bir yosun tarifi ile karşınızdayım :)

Alıntı:

Benim akvaryum 120lt ve ben Her 20lt. su için;
- 1.5 çay kaşığı kaya tuzu
- 1.5 çay kaşığı karbonat
kullanıyorum bu değerler ph değerinide yükseltir düşük ph da yaşayan canlılara tavsiye etmem balıklarınızın ph su değerini öğrenin 6 dan yukarıysa her 20 lt ye 1 çay kaşığı karbonat ve kaya tuzu atabilirsiniz 7,5 veya 8 gibi bir ph değerine gereksinim duyan canlılarda ise 20lt ye 1,5 çay kaşığı karışım yapabilirsiniz benim beyaz mavi ve gün ışı aydınlatmalarım var ve günde 10 saat ışıkar açık kalıyor buda çok önemli herkese sağlıklı balıklar..

smarty17 14-07-2011 11:19

Bugün 5 lt bir kaba bir kola kapağı karbonat ve 1 şişe maden suyu 10 dk. boyunca bir boru yardımıyla üfleyerek karbondioksit verdim.Bakalım bu sefer olacakmı ? AYrıca bugün izlediğim bir programda bitki için toprak harcı hazırlarken yosun katılmasını tavsiye ediyordu.

Dogasever 15-07-2011 10:42

Smarty
Belki akvaryumcularda hazır yosun vardır. Oradan çok az bir miktarda alıp senin suya aşılama yapabilirsin.

smarty17 15-07-2011 10:53

Maalesef Çankırı'da yok :(

Azelia Kara 15-07-2011 13:40

Kolay gelsin, gelişmeleri merakla izleyeceğim.

aydın 15-07-2011 15:07

Valla geçen hafta deponun içine öyle bir birikmişti ki atacak yer aradım. Benim için başbelası, sizin için nimet galiba :p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024