agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Ağaç Yetiştirmede Toprak Seçimi (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/24041.htm)

seaa 08-04-2011 19:32

Ağaç Yetiştirmede Toprak Seçimi

Uzun zamandır uğraştığım ağaçlar konusunda bazı konularda bilgi eksiğim bulunmaktadır bu konulardan birisi ağaç yetiştirmede kullanılan toprak karışımının hazırlanmasıdır. Bu konuyu detaylı öğrenemedim ve hatalar yapmaktayım. Elime geçen fidanları sahaya dikmeden saksılarda boylandırmak istiyorum. Forumda yazılanları dikkatli bir şekilde takip etmekteyim. Bilgilerini bizlerle paylaşan sayın forum üyelerinede teşekkür ederim.

Bildiğiniz üzere Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü'nün tüm Türkiye'de orman fidanlıkları var. Bu fidanlıklarda gerekli şartlar ve malzemeler mevcuttur, ama benim gibi bu işi amatörce yapan insanlar için bu malzemeleri bulmak (toprak) zor. 2 sene önce Behiçbey Fidanlığı'ndan meşe palamutlarını tüplemek üzere toprak getirmiştim. Bu toprak özel karışım toprağıydı. Kış mevsimi olduğu için çok çamurdu toprak ve bir de ben bir hata yapıp bu toprağı düzgün bir yere döktürmeyip toprağın altına naylondan bir örtü serdirince toprak bir türlü içindeki suyu dışarı veremedi. Toprak çok su tuttu zannederimki kil oranı da fazlaydı. Bu toprağı saksılarda kullandım ama maaleseff ağaçları kökleri çürüdüğü için kurudu. Bu seferde forumdan öğrendiklerimle toprağı kendimce karıştırdım içine dere kumu ilave ettim yine olmadı ağaçlarım kurudu. Bir başka denememde ise sadece saksılara dere kumu koyup ağaçları diktim yine başarısız oldum. Bu seferde dere kumu suyu hiç bırakmayıp nemli kaldı.

Sizlerden ricam orman toprağı bulamazsam ağaç yetiştirmede hangi tür toprak karışımı kullanmam gerekir. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

Torf
dere kumu/mil
bahçe toprağı

Torf
perlit
bahçe toprağı

bu karışımlar uygunmudur? son olarak kendimce uyguladıklarım.

memet 08-04-2011 19:53

Ponza dere kumu ve bahçetoprağı karışımı kullanın. Mil kullanmayın. Perlit kullanmayın. Kumu yıkayın kullanmadan önce.

the_mc 24-04-2011 14:30

üstat seaa, bahçe topragıda degişik değişik Ankaranın büyük bölümü kireçli. ancak topragın 5 cm kadarı yeterince organik ve bitki besin elementleri içeren kısmıdır aşağı yukarı.

kumu secerken ne çok iri nede çok küçük olmalı. hayvan gübreside kullanılmalı. ek olarak ara ara toprak düzenleyici kullan bu aralar bende hümik asit deniyorum. aslında senin oradaki lokal olanaklara göre davranılması daha makul.

not:
Alıntı:

Sizlerden ricam orman toprağı bulamazsam ağaç yetiştirmede hangi tür toprak karışımı kullanmam gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.
ormandan, orman topragı alınması yasak.

ligustrum 24-04-2011 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seaa (Mesaj 782263)
... Elime geçen fidanları sahaya dikmeden saksılarda boylandırmak istiyorum... meşe palamutlarını tüplemek üzere toprak getirmiştim. Bu toprak özel karışım toprağıydı. Kış mevsimi olduğu için çok çamurdu toprak ve...

Sayın seaa; Elinize geçen fidanları sahaya dikmeden, boylandırmak için saksıya almak uygun bir yöntem değildir.
Fidan ne kadar genç yaşta ise o kadar tutma oranı fazladır.

Saksıya alınmış 3-4 yaşında ki fidanı düşünelim: Tutma riski, araziya taşıma masrafı ve dikim işçiliği vs. Uğraş ve maliyet çok fazlalaşır.

Saksıya alma, mevsim gereği dikilememiş fidanlar için uygulanabilir.

En pratik ucuz saksı toprağı tavındaki bitkisel topraktır.
Bel veya küreğe yapışmayan nemli toprak tavında topraktır.
Bu bitkisel toprağa yanmış çiftlik gübresi de katabiliyorsak, güzel olur.
Ama illaki de isterim demez.

Saksıya aldığınız fidanlarda çok çamurlu toprak kullanılsa bile, saksıların altındaki deliklerden fazla su birkaç gün içinde tahliye olacağından, çürütme olmaz, ama etkilenme olmuştur.
Tutmayan fidanlarınız için; siz bu çamurlu toprağın sebep olduğu yerine; fidan size ulaşıncaya kadar olan safhalarda ne hatalar yapıldığını düşünmelisiniz.
Örneğin; fidan sökülünce hendeklendi mi?
Nakledilirken don yedi mi?
Bu hataları fidan üzerinde fark etmek zordur,
ancak tecrübeli ehil kişiler anlayabilir.
Çoğu kişi de fidanı dikerken nerede hata yaptım diye düşünür!
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

the_mc 25-04-2011 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum (Mesaj 791568)
Sayın seaa; Elinize geçen fidanları sahaya dikmeden, boylandırmak için saksıya almak uygun bir yöntem değildir.
Fidan ne kadar genç yaşta ise o kadar tutma oranı fazladır.

Saksıya alınmış 3-4 yaşında ki fidanı düşünelim: Tutma riski, araziya taşıma masrafı ve dikim işçiliği vs. Uğraş ve maliyet çok fazlalaşır.

Saksıya alma, mevsim gereği dikilememiş fidanlar için uygulanabilir.

En pratik ucuz saksı toprağı tavındaki bitkisel topraktır.
Bel veya küreğe yapışmayan nemli toprak tavında topraktır.
Bu bitkisel toprağa yanmış çiftlik gübresi de katabiliyorsak, güzel olur.
Ama illaki de isterim demez.

Saksıya aldığınız fidanlarda çok çamurlu toprak kullanılsa bile, saksıların altındaki deliklerden fazla su birkaç gün içinde tahliye olacağından, çürütme olmaz, ama etkilenme olmuştur.
Tutmayan fidanlarınız için; siz bu çamurlu toprağın sebep olduğu yerine; fidan size ulaşıncaya kadar olan safhalarda ne hatalar yapıldığını düşünmelisiniz.
Örneğin; fidan sökülünce hendeklendi mi?
Nakledilirken don yedi mi?
Bu hataları fidan üzerinde fark etmek zordur,
ancak tecrübeli ehil kişiler anlayabilir.
Çoğu kişi de fidanı dikerken nerede hata yaptım diye düşünür!
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

güzel açıklamışsın. ilk bende replikaj yapılırsa iyi olur düşüncesindeydim ama uzman bir kişi tarafından yapılıması koşuluyla fikrimi degiştirdim bu gün.

ormanweb.sdu.edu.tr/dersler/mgenc/byt/byt6.pdf

seaa bu dökümanı okuman lazım fidan işi süs bitkilerinden büyük farklılılar içerir.

seaa 29-04-2011 08:39

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim en sağlıklısı fidanları direk toprakla buluşturmak olacak :)

Destroyer 03-05-2011 19:02

Boz toprak dene beyaz ve altı kesme denilen sert bir toprak üzerine dikilmiş ağaçlarımız var. Gelişimilerini biraz yavaş gördüm acaba kumunu değiştirmeden ağaçları nasıl besleyebilirim.

ligustrum 13-05-2011 21:18

Sayın Destroyer; En iyi tavsiye; toprak numunesi alınıp, sonuçları üzerinden tavsiye almanızdır.
Şimdilik söylenebilecekler; Fiadanların etrafını derin belleme, çapalama ve yanmış çiftlik gübresi verme ve yağışların azaldığı günlerde sulama,
fidan etrafına karagöz çiçeği ekme( çiçeğinden ve diğer özelliklerinden faydalanmak amacıyla)
yaprak biti vs. olduğunda uygun ilaçlarla ilaçlama. Yapılabilecekler bunlar kanaatindeyim.

Sahanne 27-06-2016 13:11

Drenaj için mucur olurmu

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar 110 litrelik saksıda ağaç yetiştirmek istiyorum drenaj için saksını altına çakıl konulması gerekiyormus bizim evin yakınında yol çalışması vardı bende yola dökülen beyaz mucurlardan saksının dibine sermek için getirdim çok tozluydu yıkadım saksıya koydum ama mucuru fazla koyduğumu düşününce biraz çıkarttım ama ellerim tekrar bembeyaz oldu yani taşları sürekli toz uretiyo (tebeşir tozu gibi birşey) sanki sizce bu mucur zarar verir mi bitkilereyoksa çakıl mı koysam bi daha yıkayıp baksam mı belki 2. Yıkamadan sonra toz çıkarmaz.

badrobot 27-06-2016 13:38

Zarar vermez ama bunun yerine
1 ölçü Volkanik curuf taşı
1 ölçü Volkanik curuf tozu
1 ölçü kırılmış tuğla (5-6 mm)
1 ölçü akarsu mili
1 ölçü torf
1 ölçü çakıl taşı (ben siyah tercih ediyorum)
şeklide bir karışım daha güzel olur.
Bu karışımı kimyasal gübre ve akıllı gübreyle beslendiği vakit çok sağlıklı bir gelişim elde edeceksiniz.

Sahanne 27-06-2016 14:26

1 Eklenti(ler)
Cevap için çok teşekkür ederim bulunduğum yerde saydiginiz şeyleri bulmam çok zor ama kullanacağım doğal toprak renginden anladığım kadarıyla kaliteli kırmızı bi toprak o toprağın işimi göreceğini düşünüyorum ama torf bula bilirim sizce 110 litrelik saksıya kaç litrelik torf karıştırmalıyım saksıya zakkum ağacı ve amerikan sarmaşığını beraber ekmeyi düşünüyorum bunlarda her türlü toprakta yetişe biliyormuş kullanacağım toprağın fotoğrafını çektim fakat rengi tam çıkmadı ama toprağın rengi kırmızı.

badrobot 27-06-2016 21:16

Yaşadığınız ilde inşaat malzemesi satan yerler muhakkak vardır. Size tavsiyem bir gezin.

sagol 28-06-2016 10:07

Sayın sahanne,

Toprağınız killi gibi görünüyor bitkiyi sıkacaktır o nedenle başka bir şey bulamazsanız kum ve çakıl katmanız iyi olur. Sizin oralarda inşaatlarda dere kumu kullanıldığını düşünüyorum, bir inşaattan veya daha iyisi bir dereden biraz dişli bir kum bulmanız iyi olur. Mucur fazla keskin olduğundan kökler için çok iyi değil ama dere çakılı bulamazsanız küçük taneli mucurlardan ilave etmeniz sadece toprak kullanmaktan iyi sonuç verir. Zaten saksınız çok büyük ve dikmeyi planladığınız bitkiler çok nazlı türler değil o nedenle olabilir.

Amerikan sarmaşığı ve Zakkumu aynı saksıya dikmek çok iyi sonuç vermez, ayrı ayrı saksılara dikmenizi tavsiye ederim.

Başka bir şey bulamazsanız

1/4 toprak
1/4 torf
1/4 derekumu
1/4 dere çakılı bulamazsanız küçük mucur

Ayrıca biraz odun kömürü parçacıkları ilave edin(1 kilo kadar diyelim)

Saksının en altına sadece 5 cm kadar mucur koyun ki su birikip kökleri çürütmesin.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sahanne (Mesaj 1470900)
Cevap için çok teşekkür ederim bulunduğum yerde saydiginiz şeyleri bulmam çok zor ama kullanacağım doğal toprak renginden anladığım kadarıyla kaliteli kırmızı bi toprak o toprağın işimi göreceğini düşünüyorum ama torf bula bilirim sizce 110 litrelik saksıya kaç litrelik torf karıştırmalıyım saksıya zakkum ağacı ve amerikan sarmaşığını beraber ekmeyi düşünüyorum bunlarda her türlü toprakta yetişe biliyormuş kullanacağım toprağın fotoğrafını çektim fakat rengi tam çıkmadı ama toprağın rengi kırmızı.

Erdem 01 28-06-2016 12:55

Ben saksı diplerine odun kömürü kullanıyorum. Beyaz köpük-strafor parçaları koyabilirsiniz fakat hiç kullanmadım. Ayrıca tel veya çiviyi penseyle tutup ocakta ısıtıp yan tarafına delikler açıyorum. Matkabınız varsa da olabilir. Toprak kuruyunca çok sert toprağa benziyor. Kum, çam ağaçları altından çam kabukları, biraz torf katıp yumuşatabilirsiniz. Evinizdeki sebze artıklarını toprağın üstünden çukur açıp gömün üstünü kapatın. Zamanla çürüdükçe toprağınızı yumuşatıp besleyecektir.

Sahanne 28-06-2016 14:21

Cevaplar için çok tesekkur ederim
Mucur yerine odun kömürümü koyayım saksının dibine bu odun kömürü dediginiz mangal kömürümü dür acaba odun kömürü nün üstüne biraz dere kumu onun üzerine de torf ve toprak karışımı nı mı ekleyeyim ?

erdem 01 önerilerin için teşekkür ederim saksının yan tarafına dibine doğru 4 delik karşılıklı olarak delebilir miyim yani en alttan bi karış falan üstte 2. Soru ise sebze artıklarını toprağa gomersem çürüdükçe böcek yapmaz mı sizce ama deneyebilirim.

Erdem 01 29-06-2016 10:04

Odun kömürü dediğim Mangal kömürü. küçük ve normal boy saksılarda mum çiçeklerinde kullanıyorum. Dipten iyi su akıtıyor fakat ilk zamanlarda tabağa siyah su akıtıyor. Saksınız büyük, mucur veya çakıl taşları uygun. Deneme yapın saksı tabanına mucur koyun su dökün birikmeden iyi akıyorsa kullanın. Toprağınız kuruyunca sertleşen toprağa benziyor. Yumuşatmak için içine kum, torbalarda satılan yumuşak toprak, hayvan gübresi gibi malzemelerle karışım yapın. Tabana su drenajı için malzeme iyi iş görüyorsa delmeseniz de olur. Dipte yanlara delikler iyi işe yarıyor.Mum çiçeğinde kök çürüme yapmaması için ortalarına da delikler açtım. Faydasını görüyorum. Fakat su yanlardan çıkıyor. Sebzeleri karıştırma kompost yapma olarak geçiyor. Kompostu araştırın. Küçük sinek yaptığı oluyor. Toprağa su tutma, besin, yumuşaklık için yarıyor.

Sahanne 29-06-2016 19:39

Erdem cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
Saksı yı şöyle hazirlayacam
Mucuru saksıya koyacam su tutacam iyi akıyorsa bula bilirsem üstüne mucuru kapatacak şekilde dere kumu serecem onun üzerine de mangal kömürü torf ve tarla toprağını karıştıracam
Toprak karışımı da 25-30 litre torf 1 kg mangal kömürü(mangal kömürünü küçük parçalara ayıracam) geriye kalanda toprak saksım 110 litre
Eğer ölçekler uygun değil ise torfu azalta bilirim isterseniz
Cevaplar için tekrar teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024