agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Kurumuş yaprakları saksılara koyabilir miyim (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/22434.htm)

alperfect 26-10-2010 11:58

Kurumuş yaprakları saksılara koyabilir miyim

bahçedeki ıhlamurun yaprakları balkonuma kadar geliyor bu kuru yaprakları alıp saksıların diplarine koysam bir sorun olur mu ve yahut faydası olur mu
saksılarda ise yaprak güzeli barış çiçeği var iki saksıda ismini bilmediğim succulent olduğunu düşündüğüm 1 bitki bir kaktüs var katüse koymayı düşünmüyorum bir de sayın romantikten aldığım flying dragon fidanım var
sormak isteme sebebim bildiğim kadarıyla ceviz yaprağı zarar verebiliyor ama ıhlamurla ilgili bir bilgiye ulaşamadım

HomeWork 26-10-2010 14:22

Yapraklarda bulunan zararlıları saksılara taşımış olurmuyuz acaba?

Ayşe Yıldız 26-10-2010 14:36

Hastalıklı olan yaprakları saksımızda barındırırız.

ziraatteknikeri 26-10-2010 14:37

Bitkilerin yapraklarının yine bitkilere zararı olmaz fakat fermente ( bakteriler yaprağı çürütürken) olurken çıkan gaz zararlı olabilir. Yani başka bir yerde bu işlemi yaparsanız sonra toprağa koyarsanız bitkiler için hem humus hemde bitkiye yarayışlı besin maddelerini topraklarına vermiş oluruz.
Birde hasatlıktan dökülen yaprakları koymassanız daha iyi olur. Fermente olrken ölmezse AYŞE AFYONLU kullanıcısının dediği olur ve bitkiye hastalığı taşımış oluruz. Şimdi dökülen yapraklar muhtemelen hastalıktan değil mevsim itibari ile yaprağını döken çeşitlerdendir.

alperfect 26-10-2010 18:17

mesaj yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim sayın ziraatteknikerinin belirttiği gibi mevsim itibariyle dökülen yapraklar ben yine de koymayayım ne olur ne olmaz

serkan_istanbul 26-10-2010 18:32

ben bu sekılde 3 buyuk saksı gcen sene doldurdum kıs basında mayısta terasta ıclerıne bamya dıktım çok gusel gelıstı bu senede cıcekler vr yıne doldurdum

epsody 26-10-2010 20:20

Kurumuş yaprakların organik değerini bilmek.

Arkadaşlar kurumuş ağaç yapraklarını bitki olmayan saksı daki topraklara karıştırarak saksı toprağımızın organik değerlerini arttırmış olacağız.

hira 24-03-2014 20:50

Buna bayıldım. Aklıma gelmişti fakat konunun üzerinde fazla düşünmedim. Mutlaka deneyeceğim.

untouchable 27-03-2014 00:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1262933)
Buna bayıldım. Aklıma gelmişti fakat konunun üzerinde fazla düşünmedim. Mutlaka deneyeceğim.

aslında hemen sevinmemek lazım :D çünkü bu yaprakların dekopozisyona uğratılması için olay yerine belli bir miktar bakteri seferber ediliyor , ee bu kadar bakteri karın tokluğuna çalışıyor zaten :D , organik ürünlerin c/n oranı bu çözünme için önemlidir özelliklede bakteriler için bu oran büyürse çözünmeside zaman alır,dal parçalrının uzun sürede parçalanmalarının sebebi bu, dahası saksıdan azot kaybına neden olurlar, daha çabuk çözülmesini ,istiyorsan bu oranı düşürmek için saksıya azot eklemelisin bu çözünmeyi hızlandıracaktır

hira 27-03-2014 00:19

Valla ne diyim bilemedim şimdi:D tabi o kadar bilemiyoruz biz, deneme yanılma yöntemiyle ilerliyorum şahsen yolumda:)

untouchable 27-03-2014 00:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1263850)
Valla ne diyim bilemedim şimdi:D tabi o kadar bilemiyoruz biz, deneme yanılma yöntemiyle ilerliyorum şahsen yolumda:)

o kadar incelemeye gerek yok değilmi koy gitsin saksıya parçalanır ya :D hissedilir derecede bir azot kaybına neden olcağını düşünmüyorum aslında, üstelik yaprak parçalanınca kaybolan azot tekrar eklenecek toprağa

birgaripyolcu 07-05-2014 17:02

Arkadaşlar ben her yıl ağaçların döktüğü yaprakları hafif çukur yerde toplayıp üzerlerini ince toprak tabakası ile kapatıyorum.Bir yıl sonra çürümüş oluyorlar ve onları ektiğim biber,çiçek saksılarında yarı-yarıya toprakla kullanıyorum.Çatıdan gelen suyu da büyükçe bir kapta toplayarak mümkün olduğu kadar sulama yapıyorum.Evdeki organik mutfak çıktılarını da çöp diye atmıyorum,aynı şekilde açtığım bir kuyucukta topluyor,dolunca toprakla kapatıyorum.Otomatik gübreleme oluyor.

Safranlı 24-05-2014 15:23

en güzelini ve en pratiğini yapıyorsunuz
ellerinize sağlık..

Hüseyin güzel 24-05-2014 18:07

Yorumlar çok yerinde ve isabetli tecrübeli arkadaşlardan tecrübe kazanmış oldum güzel bir konu olmuş

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024