agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Toprak analizi yaptırdım, toprak ıslahı için ne yapmalıyım? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/21190.htm)

deli_dervish 24-06-2014 17:45

1 Eklenti(ler)
arkadaslar yeni yapmayı düşündügümüz 37 dekar ceviz bahcesi için tarlayı satınalmadan önce toprak numunesi almıştık, kazıda toprak gecirgen kırmızı toprak görünüyordu, sonuçlar nasıl sizce?

zharugba 09-09-2014 12:37

Toprak analiz sonucu ne yapmalıyım.

1 Eklenti(ler)
1 dönümlük arazime minik bir bağ kurmak istiyorum. Toprağı düzenlemek için ne yapmalıyım. Yer Ankara Bağlum. Analiz sonuçlarıa aşağıdadır.

herkul 11-09-2014 08:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zharugba (Mesaj 1318353)
1 dönümlük arazime minik bir bağ kurmak istiyorum. Toprağı düzenlemek için ne yapmalıyım. Yer Ankara Bağlum. Analiz sonuçlarıa aşağıdadır.

Bence biran önce iyi yanmış 1 Kamyon hayvan gübresi alıp toprağa karıştırın , güz yağmurları üzerine yağsın , kasım ayında pamuk gibi olur toprak, sonrasında istediğiniz gibi ekersiniz

Başka hiçbir şeye gerek yok , bırakın herşey organik yetişsin, 1 dönüm yerde ticari üretim yapacak değilsiniz zaten

Pullukla derin bir sürüm yaparsınız , üzerine birde 7li çekersiniz patlatan da diyorlar **** riper, yağan yağmurları da çeker toprak mükemmel olur ayrıca bağın köklenmesi gelişmesi kolay ve hızlı olur o zaman

ezo 18-11-2014 10:11

1 Eklenti(ler)
Merhaba, bu siteye uzun zamandır üyeyim ama işyerinden mesaj yazamadığım için paylaşımlarım maalesef az ama hergün açıp okuyorum. Bende 2013 mart ayında bilecik selöz köyünde 7 dönüm yerime 40 kadar ceviz ağacı bir bölümüne de meyve ağacı diktim. Dikimden önce arlayı sürdürdüm çukurları kepçe ile açtırdım ve 4-5 ay bu şekilde bekledi mart ayında dikim sırasında çukurların en altına toprak ve yanmış keçi gübresi karışımı koyuldu fidan köklerine sim derma değecek şekilde ekim yapıldı. Kışa girerken tekrar keçi gübresi verildi bu arada sulama taşıma ile yapılarak sık sık çapalandı. ilk yazlarında tırtıl mücadelesi yapıldı ancak tırtıllar fidanların gelişimini maalesef engelledi. Toprak tahlili daha sonra yapılarak tahlil sonucuna göre tsp gübre 2014 mart ayında verildi ancak potasyum sülfat verilmedi. Yazın tırtılı engeller düşüncesiyle koalin yapıldı ve başarılı oldu ya da şansımıza tırtıl yoku. Fidanlar henüz 1 kere kış gördükleri için 1 yaşında sayılırlarmış. fidanların tutması ise sanırım acemi şansı 40 fidanda sadece 1 tane kurudu 1 taneside kuruyarak aşı yerinin altından tekrar sürgün verdi. Bu arada şunuda belirteyim ağaçların cinsi karışık ve 8*8 olarak dikildi. Maalesef ben bu işlerde acemiyim bu ay fermente edilmiş tavuk gübresi vermeyi düşünüyorum. Toprak tahlilime göre bana yorum ve yol göserebilirmisiniz? Hepinize iyi geceler. (Daha önce ceviz bölümünde paylaşmıştım ama burası daha uygun)

mbayer 01-12-2014 14:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ezo (Mesaj 1334347)
Merhaba, bu siteye uzun zamandır üyeyim ama işyerinden mesaj yazamadığım için paylaşımlarım maalesef az ama hergün açıp okuyorum. Bende 2013 mart ayında bilecik selöz köyünde 7 dönüm yerime 40 kadar ceviz ağacı bir bölümüne de meyve ağacı diktim. Dikimden önce arlayı sürdürdüm çukurları kepçe ile açtırdım ve 4-5 ay bu şekilde bekledi mart ayında dikim sırasında çukurların en altına toprak ve yanmış keçi gübresi karışımı koyuldu fidan köklerine sim derma değecek şekilde ekim yapıldı. Kışa girerken tekrar keçi gübresi verildi bu arada sulama taşıma ile yapılarak sık sık çapalandı. ilk yazlarında tırtıl mücadelesi yapıldı ancak tırtıllar fidanların gelişimini maalesef engelledi. Toprak tahlili daha sonra yapılarak tahlil sonucuna göre tsp gübre 2014 mart ayında verildi ancak potasyum sülfat verilmedi. Yazın tırtılı engeller düşüncesiyle koalin yapıldı ve başarılı oldu ya da şansımıza tırtıl yoku. Fidanlar henüz 1 kere kış gördükleri için 1 yaşında sayılırlarmış. fidanların tutması ise sanırım acemi şansı 40 fidanda sadece 1 tane kurudu 1 taneside kuruyarak aşı yerinin altından tekrar sürgün verdi. Bu arada şunuda belirteyim ağaçların cinsi karışık ve 8*8 olarak dikildi. Maalesef ben bu işlerde acemiyim bu ay fermente edilmiş tavuk gübresi vermeyi düşünüyorum. Toprak tahlilime göre bana yorum ve yol göserebilirmisiniz? Hepinize iyi geceler. (Daha önce ceviz bölümünde paylaşmıştım ama burası daha uygun)

Bu sonuçlar göre toprak ıslahına gerek yok. Ama alkali olduğunda biraz kükürt kullanabilirsin. Alkali toprağa nasıl TSP verilir anlamış değilim.Kullanmayacağın tek gübre varsa o da TSP dir. Kışlık gübre olarak DAP kullanman gerekir.

Gezonolit 11-12-2014 11:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mbayer (Mesaj 1337189)
Bu sonuçlar göre toprak ıslahına gerek yok. Ama alkali olduğunda biraz kükürt kullanabilirsin. Alkali toprağa nasıl TSP verilir anlamış değilim.Kullanmayacağın tek gübre varsa o da TSP dir. Kışlık gübre olarak DAP kullanman gerekir.

Sayın mbayer
pH’nın 7.44 olduğu topraklar hafif alkali sınıfına girer. Kükürt kullanımı ise yetiştirilecek ürün cinsine bağlı olmakla birlikte genellikle ph ‘nın 8,2’nin üzerinde olduğu topraklarda daha uygundur. Dolayısıyla Ceviz için 7.44 ph’da kükürt kullanımına gerek yoktur.
Ayrıca 1 yıllık fidanlarda DAP gibi azot içeren gübrelerin kullanımı, ilk yıldan yeşil aksamı arttıracağı (içerdiği %18 azot nedeniyle) için çok uygun değildir. Ancak 2. ya da 3. yıldan sonra kullanılabilir.
TSP gübresinin özellikle kuvvetli alkali arazilerde kullanımı çok uygun değildir. Keza topraktaki kalsiyumla birleşerek çözünmez trikalsiyum fosfat bileşikleri oluştururlar. Ancak tek başına fosfor kaynağı olan başka bir gübre de maalesef ülkemizde yok. Bu tarz durumlarda mecburen TSP gübresi kullanılmak zorunda.
Saygılarımla

rasputnikof 24-12-2014 22:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ezo (Mesaj 1334347)

tsp yanlış önerilmiş bir gübre ve siz yanlızca onu uygulamışsınız, tsp'nin içerisinde calsiyum bulunur,asit ve hafif asit topraklarda uygulanması daha uygundur üstüne üstlük analize göre toprağınızda kalsiyum fazla...sizin kükürt ve dap gibi bir gübre veya marka vermek zorundayım çünkü başka bir muadili yok sanırsam gübretaş 13-24-12+10so3+fe+zn gibi bir gübre kullanmanız daha uygun olurdu,organik madde için önerim leonardit uygulamanız, hayvan gübresi gibi bir kaç yılda kaybolup gitmez sizde ekstradan uğraşmamış olursunuz

zeyve 05-01-2015 11:49

Toprak analizini yaptırdım.Yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar yaklaşık 3 yıldır uğraştığım bahçemin toprak analizini yaptırmak ancak nasip oldu.
Ancak sonuçları incelerken sizlerin bilgi ve fikirleri yolumu aydınlatacak.Destekleyici öneri ve paylaşımlarınızı bekliyorum.
Bu arada PDF uzantılı analiz sayfasını ekleyemediğim için elle tek tek yazıyorum.:(

Su ile doygunluk :% 67 ---\
Kum oranı :% 33 -----------\
Silt oranı :% 19 ------------ > Killi
Kil oranı :% 48 -------------/
Toprak türü : C ------------/
Ph oC/ph : 7,64 Hafif alkali
Ph 20,4 oC/ph : 8,14 Hafif alkali
EC/ %tuz :184/0,059 Tuzsuz
Kireç içeriği :% 21,80 Fazla kireçli
Organik madde :% 0,31 Çok az seviyede
Yarayışlı fosfor kg/da : 3,02 Az seviyede
Yarayışlı potasyum kg/da :85,44 Çok yüksek seviyede

Sayfanın orjinalinide yüklemeye çalışacağım.
Destek bilgi ve önerilerini pür dikkat bekliyorum:)

zeyve 05-01-2015 13:55

Bu arada yazmayı unutmuşum.
-Yer : Gümüşhane
-Rakım :1.650m
-Büyüklük: 2 dönüm
güney batı eğimli
-Eğim % olarak bilmiyorum.ama üst sınır ile alt sınır arası yatay mesafe 38 metre ve kot farkı 3 metre kadar.buradan canlandırabilirsiniz:)
-Tüm rüzgarlara açık ancak kuzey rüzgarlarının soğuğu ve hakimiyeti fazla.:(
Evet anlaşıldığı üzere veriler biraz negatif:(
Ancak şu ana kadar bahçedeki uğraşılarım bana gelecek adına umut verdi.İlerde çoluk çocuğum ağaçların arasında koşup oynayabilecek gibi geliyor.
3 yılda bahçeye;
- 2 mavi ladin
- 2 fıstık çamı
- 2 sedir
- 2 köknar
- 30 karaçam
- 4 ceviz
- 4 elma
- 3 armut
- 2 kiraz
- 2 vişne
- 2 dut (ters ve normal)
- 3 kayısı
- 2 erik
- 3 fındık
- 2 ıhlamur
- 2 salkım söğüt
- 3 üzüm
- 1 şeftali
- 1 ayva
- 1 nar ...
Hepsini 2 dönüme hemde evle birlikte nasıl sığdırdın demeyin:) bazıları tutmadı yerine bir sonraki sene yenisini diktim.

MeyveliTepe 05-01-2015 14:05

Kalsiyum ne durumda?

Organik madde çok fakir. Organik maddeyi tamamlamak için yapacağınız şeyler diğer eksiklikleri de büyük ihtimal giderecektir.

Olabildiğince çok yanmış hayvan gübresi veya kompost edinip toprağa karıştırmanız, sürekli olarak kışlık ve yazlık örtü bitkisi ekmeniz, zamanı geldiğinde de bunları biçip tekrar toprağa karıştırmanız lazım. Leonardit ve ayrıca humik asit takviyesi yapmanız faydalı olur.

Organik maddenin bu kadar az olduğu bir durumda kimyasal malzemelerle mineral tamamlamanın anlamlı olmadığını düşünüyorum.

zeyve 05-01-2015 23:08

Sn.Meyvelitepe;
kalsiyum sonuç kağıdında yoktu.ama yarın telefonla sorarım olmayışını.
Fidan dikerken fidan çukurlarına yanmış gübre ve hümik asit kullanmıştım.Geçtiğimiz ayın başında toprak numunesi aldırdıktan sonrada tüm bahçeye hayvan gübresi attırdım.İyide yapmışım heralde, sonuçlarıda görünce:)
kompost ve leonardit önerilerinizi dikkate alıcam.
*Kimyasal gübre kesinlikle kullanmak istemiyorum.inşallah bunda kararlı ve azimli olurum.

zeyve 09-01-2015 08:54

Kalsiyum , tahlil paketi içinde yokmuş.Sanırım onlar için tekrar tahlil yaptıracağım.Onlar dediğim yani çinko, demir, kalsiyum v.b. elementlerinde öneminin çok olduğunu anladım.
Ben kalsiyum için şöyle bir yorum düşündüm ama "kireç fazla olduğu için kalsiyum yeterli düzeyde vardır".Mantıklı değil belki ama öyle düşünesim geldi:)
Öyle bir bağ yoksa ne yapmalıyım.

MeyveliTepe 09-01-2015 09:23

Olabilir de olmayabilir de. Topraktaki yüksek kireç alınabilir kalsiyum anlamına gelmiyor. Analizde tüm mineraller bilinseydi iyi olurdu ama şimdilik çok da önemli değil, toprağa vereceğiniz büyük miktarlardaki ahır gübresi bu kompozisyonu da değiştirir zaten.

zeyve 09-01-2015 15:16

Teşekkür ederim Sn.Meyvelitepe. bilgilerinizle ve tavsiyelerinizle benim gibi toprak sevdalısı acemilerin imdat butonusunuz:)

zeyve 12-01-2015 10:43

bahçemden bir resim

1 Eklenti(ler)
Eklenti 532340

sonbahar ayları

zeyve 12-01-2015 10:50

3 Eklenti(ler)
Hayvan gübresi serildi dağıtıldı...

Burak2013_350 31-01-2015 07:57

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 (Mesaj 1352128)
Tuta absoluta domates guvesi buyuk uretim. Yapiliyorsa altacor tavsiye ederim.**** voliam targo domates guvesinin hem larvasi hemde kwlebegi icin ayri mucadele ediliyor bunun icin farkli mucadeleleri var

Sayın danışman_32 diğer kanaldan mesaj gönderemedim

Selamlar

Bilgi için çok teşekkür ederim, tavuk gübresi zaten kafamı kurcalıyordu iptal edicem, yanmış koyun gübresi dekara 2 ton uygulama yapıcam istiyorum .
Toprak analizim geldi

Ph ;6 ........zayıf asit

Ec;0.12 ..... Tuzssuz

CaCo3(kireç) total;2.39 az kireçli

Organik madde ; 1.68 az

Doygunluk ; 58.30 killi tınlı

Total Azot; 0.08 Az

Fosfor; ppm 94.00
P2O5-kg/da. 58.82.....fazla

Potasyum ppm. 145.04
K2O kg/da. 43.51....yeterli

Kalsiyum. ppm. 2.220,79..yeterli

Magnezyum ppm. 362.9......cok yüksek

Demir ppm. 139.84....fazla

Mangan. ppm. 17.34.....yeterli

Çinko. ppm. 3.19......yüksek

Bakır. ppm. 5.70......yüksek

Analizim böyle domates,biber ve patlıcan yetişecek kendim bir reçete yaptım ama birde sizin fikrinizi almak istiyorum.

Ve sterilizasyon için Metan sodyum uygulamak istiyorum damlamadan dekara kaç litre kullanabilirim ve nasıl uygulama yapabilirim ?

Kolay Gelsin, Allah emanet.

oktay esmer 04-02-2015 22:03

sakarya mollakoyde 8-10 adet karisik meyve agacimiz var. bazi sıkıntılar yasiyoruz. asagidaki linkte resimlerini paylastim. eger gozle gorulur eksiklikler varsa onerilerinizi almak isterim.

http://www.agaclar.net/forum/temel-k...tm#post1352946

şimdiden cok tesekkurler,

catgreen 06-02-2015 12:19

Analiz raporu

2 Eklenti(ler)
Herkese selam,

Çanakkale/Gelibolu'da aldığım bir tarlaya toprak analizi yaptırdım. Analizler hakkında yorum alabilir miyim?

barba1981 08-02-2015 00:45

Neden iki farklı sonuç var aynı tarla için?

catgreen 08-02-2015 11:41

analiz

Çünkü iki ayrı derinlikten alındı. Birisi 0-30 cmden diğeri 30-60 cmden.

ayhan33 08-03-2015 12:08

analiz

arkadaşlar bende arazime toprak analizi yaptıracağım fakat arazi uzun zamandır kullanılmadığı için önce kepçe ile toprak tesviyesi yapılacak analiz için tesviyeden öncemi örnek almak doğru olur yoksa toprak harmanlanıp tesviye yapıldıktan sonramı örnek almalıyım

MeyveliTepe 08-03-2015 12:43

0-30 ile 30-60 arasında neden bu kadar yüksek tuzluluk farklı olabilir ki? Yüzey toprak anormal tuzlu. Bu tarlada çok uzun süreler aşırı kimyasal gübre ile mi gübrenmiş diyeceğim ama mineral içeriği de düşük. Arazide bitki örtüsü, yabani ot vb. var mı?

Mine Pakkaner 11-03-2015 21:42

Çok yakın zamanda kanatlı gübresi verilmiş olabilir mi? Yüzeyde acaba tuzcul bitkiler mi var? Yoksa laboratuvar bir yazım hatası mı yaptı, ilginç bir durum. Gelibolu' nun neresinde bu tarla acaba? Bölgeyi kısmen tanıyorum.

göksel38 13-08-2015 13:07

toprak analizi sonucu

2 Eklenti(ler)
Eklenti 571061sevgili site üyeleri küçük bir tarlamız var burada biraz bağ elma,armut,kayısı,şeftali vb meyveler yetiştirmek istiyorum sadece hafta sonları gidip toprakla uğraşmak hem sitres atmak hemde burası benim bahçem emeklerim meyvelerim sebzelerim diyebileceğim bir bahçem olmasını istiyorum sizlerden ricam toprak analizine göre hangi ürünler yetişe bilir veya toprakta neler fazla düşüre bilirim az olanları nasıl yükseltebiilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

estikey 14-08-2015 22:25

Kireç ve ph ı düşürmek gerekir. Öncelikle araziye dip patlatma yaptırın, sonra derin drenaj kanalları açtırın ve bol bol sulayarak bi nevi toprağı yıkayın. Bu da kirecin bi nebze azalmasına yardımcı olur. Ancak biraz hesap ve işçilikle toprağa kükürt de uygulamak gerekebilir.
Bir de organik madde çok düşük. Bol ahır gübresi serdirin toprağa karıştırın. Dönüme 3-4 ton hesabına göre ahır gübresi uygulayabilirsiniz. Bu sorunları giderin gerisi kolay...

göksel38 15-08-2015 07:37

sayın estikey vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim

Ange 23-08-2015 21:40

toprak analizini henuz yaptirmadim, 4-5 donumluk bir cok kuru bir arazim var 50-70 cm e kadar girecek sekilde temizlenmesi gerekiyor. Sizce ne kadar bir maliyet hesap etmeliyim ?

http://i.imgur.com/EvmZv9ul.jpg

İbrahim can 19-10-2015 10:34

3 Eklenti(ler)
Merhaba.Ekip biçme işleri ilgili bir tecrübem yok. Şuan evimin ufak bir bahçesi var. Burada birşeyler ekmek istiyorum. Ancak toprak macun gibi. Toprağı biraz havalandırmak için belleyim dedim ama pek mümkün olmadı. Bu toprağı ekime hazırlamak için neler yapmalıyım.

estikey 21-10-2015 23:45

Öncelikle toprağı tavına geldiğinde işlemek lazım. Bu da ne çok nemli iken ne de çok kuru iken değilde arasında işlenme kıvamında ikendir. Şimdilik yapabileceğiniz üzerine bolca yanmış ahır gübresi serin. Toprağınızı en iyi gevşetecek olan budur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024