agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Toprak analizi yaptırdım, toprak ıslahı için ne yapmalıyım? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/21190.htm)

pria 03-04-2013 12:08

Toprağınızda zaten azot az, yani çözünecek fazla bir azot yok..Bu yüzden amonyum sülfat gibi kükürtlü gübreleri tabandan takviye yapmanız gerek..Dekara 15-20 kilo amonyum sülfat, 15-20 kilo kükürt, 30-40 kilo da leonardit olabilir..
Bu arada, bunların yanısıra daha çabuk çözüm için gelişmekte zorlanan bitkilerinize yapraktan azot verebilirsiniz..

Denizyosununu yapraktan birkaç kez verdiğinizde iyi sonuçlar alabileceğinizi sanıyorum:

Organik Gübreler | DRT TARIM

Murat Uysal 03-04-2013 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 1132031)
Toprağınızda zaten azot az, yani çözünecek fazla bir azot yok..Bu yüzden amonyum sülfat gibi kükürtlü gübreleri tabandan takviye yapmanız gerek..Dekara 15-20 kilo amonyum sülfat, 15-20 kilo kükürt, 30-40 kilo da leonardit olabilir..
Bu arada, bunların yanısıra daha çabuk çözüm için gelişmekte zorlanan bitkilerinize yapraktan azot verebilirsiniz..

Denizyosununu yapraktan birkaç kez verdiğinizde iyi sonuçlar alabileceğinizi sanıyorum:

Organik Gübreler | DRT TARIM

Kusura bakmayın ama benim anlamadığım asıl mesele şu. İnternet sitelerinde ve ağaçlar nette araştırma yaptığımda dekara 100 -150 kg. kükürt atıp toprağın 20-30 cm altına karıştırmam gerektiğini anlıyorum. (Karıştırmak için Bel, kürek ve çapa kullanabilirim ancak) Ancak bana yapılan gübre tavsiyesinde dekara 20 kg suda çözünebilir toz kükürt ve 40 kg leonardit. Ziraatçiye sorduğumda leonarditin her sene uygulanması gerektiği şeklinde. Kafam karışık. Ve bu hafta sonu mutlaka uygulama yapmam lazım. Mayıs ayının ilk haftası fidelerimi dikeceğim. Bana tam bir gübreleme planı yapabilecek olan var mı?

Ayrıca daha önce "Taze Atık Mantar Kompostu Kullanılır Mı" başlığında da dediğim gibi elimde bol miktarda atık mantar kompostu var. Bahçemde denedim. Marullarda ve soğanlarda herhangi bir gelişim problemi şu anda yaşamadım. Başka da bir gübre kullanmadım. Ama gelişimin zayıf olduğunun farkındayım. Bu sadece şimdi olmuyor . eskiden de aynı şekildeydi. Ben Bu AMK'yı kullansam PH düşmesine etkisi ne olur acaba. Tuzluluk sorunu olduğunu zannetmiyorum. Üzerine 7-8 kez saatlerce yağmur yağdı ve kompost 2. faz olan Termofil fazda hala (Yani 60-70 derece sıcaklığı gören kısımları var)

Bu PH'ı 6,5 seviyesine düşürmek için ne yapmalıyım. Saygılar. Şimdiden teşekkürler.

Perhan 04-04-2013 08:56

Glutamin (organik asit) kullanarak azot ihtiyacınızı sağlayabilirsiniz. Azoto bakteriler, aerobik bakterilerdir ve atmosferde serbest olarak bulunan azotun biyokimyasal olarak organik forma dönüştürülmesini sağlarlar. Fototropik bakterilerin büyüme ortamı olarak salgıladığı aminoasitlerden dolayı kök çevresinde VA Mikoriza artmıştır. VA Mikoriza, topraktaki fosfatların çözünürlüğünü arttırarak, normalde bitkilerin alımı için çözeltide olmayan fosfatları çözeltiye geçirir. Bunlar, Azoto Bakteriler ve Rhizobium Bakteri ile bir arada bulunduklarında, Azoto Bakterilerin havadaki azottan yararlanma yeteneğini arttırır.
Kaliteli Leonardit ile de pH değerini dengeler ve organik madde miktarını arttırırsınız.

piriene 12-04-2013 00:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı (Mesaj 902001)
Degerli arkadaşlar
bugun tahlıl yaptım biraz hayal kırıklıgı yaşadım
sonuçlar söyle
ph 8.22
ec 0,100
bünye killi-tınlı
kireç %10 kireçli
organık madde çok az
fosfor 160 yüksek
potasyun -2- çok az(bu rakamı yorumlayamıyorum)
kalsıyum 640 çok yüksek
magnezyum 96 yüksek
tavsiye fidan başına 100 gr toz kükürt 2-3 kürek fermente gübre 50 gr potasyum nitrat 25 gr k-humat karıştırınız
kivi bitkisi için bana verılen sonuç bu arkadaşlarımın yorumlarını beklıyorum

Sayın safranlı toprak analiz raporunuz bizim toprak analiz sonuçlarına yakın benzer sonuçlar. Farklı köyler olmasına rağmen Yalova da killi toprak sorunu var demek yukarı rakımdaki ormanlık alana yakın bahçelerimiz çok verimli olmasına rağmen miraslı oluşundan dolayı kullanamıyoruz bizde killi tınlı toprak yapısı olan tarlamıza ceviz bahçesi kurmak için toprak ıslahı na başlayamadık nedeni tarlaya traktörün bile girememesi bu ay sonu itibarıyla havalar müsait olursa başlamak çok istiyoruz koca bir kışı beklemekle geçirdik

tarık01 22-05-2013 08:51

elma bahçesi için analiz sonucumu yorumlar mısınız?

iyi günler arkadaşlar;
8 dekar tarla aldım ve zamanı geçiyor diye yarı bodur elma fidanı diktirdim. analiz sonucum sonrasında çıktı. ilk defa elma işiyle uğraşacağım. analiz sonucuma göre biraz moralim bozuldu. kireç oranı fazla çıktı. aşağıya listeleyeyim yorumlarınızı bekliyorum.

saturasyon : %55 tınlı
ph :8,21
kireç :%29,43
organik madde: %3,3
fosfor :28ppm
potasyum :689 ppm
kalsiyum :3735 ppm
magnezyum :752 ppm
burada ph ve kireç ıslahı için yapmam gerekenleri. ve yarı bodur m106 elma fidanlarımın geleceği hakkında yorumlarınızı bekliyorum. 1 ay oldu dikeli şimdiden gerekli önlemleri almak istiyorum. değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

mbb23 31-05-2013 00:36

merhabalar. pH değeriniz bayağı yüksek çıkmış. Ağaç başına 2-3 kilo toz kükürt uygulaması yapın.( ağacın etrafı taç izdüşümü şeklin de toprakla karıştırın ardından mutlaka sulama yapın)
Yaş (gr/ağaç AZOT)
1. 25
2. 50 .
3. 100
4. 200
5. 300
6. 400
7. 500
Şuan fosfor ve potasyum yeterlilik kategorisinde...2-3 sende bir 100-200gr/ağaç verebilirsiniz.
Ayrıca ağaç başına 3-4 senede bir 3-5 kg Leonardit öneririm. Hayvan gübresiyle felan hiç uğraşmayın.

dussokagi 31-05-2013 20:46

size sorum olacak ben sinopta 200 adet meyve ağacım var sert çekirdekli ve yumuşak çekirdekli olmak üzere ama hepsi aynı cins değil 2010 senesinde tarlanın değişik yerlerinde 30 cm kazarak bel ile kazdığım çukurun yanaklarından toprak örneği aldım bana tahlil sonucunda potasyumlu gübre kullanmamı söylediler bahçemde damla sulama sistemim yok meyve ağaçlarımın taç iz düşümlerine potasyum sülfat gübresi kullansam olurmu ben başka bir ziraat mühendisine sordum bana potasyum nitrat da kullanabileceğimi söyledi potasyum sülfat gübresini hangi ayda ve ağaç başında ne kadar kullanmam gerekli ben bu sene tekrar toprak analizi yaptırmak istiyorum erken ilkbaharda eğer sinop il tarım müdürlüğü yaprak analizi yapıyorsa yaprak analizide yaptırmak istiyorum normal meyve bahçelerinde derinlik maksimum ne kadar olması lazım toprak analizi kaç senede bir yapılmalıdır? yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim

Suya Doymuşluk Oranı %57.7
Toplam Tuz Oranı %0.01 (Tuzsuz)
Su İle Doymuş Toprakta pH 7,23 Nötr
Kireç % 14,42 Orta Kireçli
Fosfor %8,72 Orta
Potasyum % 15,45 Çok Az
Organik Madde % 3,015 İyi

Amonyum Nitrat Üst Gübre Olarak Verilecektir

Önemli Notlar: Ph Değerinden ve Tarım şeklinden dolayı Azotlu Gübre Olarak Amonyum Nitrat veya Üre kullanılması önerilir azot ihtiyacı 1,5 kg'dan az olduğundan ihmal edilebilir

tarık01 03-06-2013 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mbb23 (Mesaj 1163571)
merhabalar. pH değeriniz bayağı yüksek çıkmış. Ağaç başına 2-3 kilo toz kükürt uygulaması yapın.( ağacın etrafı taç izdüşümü şeklin de toprakla karıştırın ardından mutlaka sulama yapın)
Yaş (gr/ağaç AZOT)
1. 25
2. 50 .
3. 100
4. 200
5. 300
6. 400
7. 500
Şuan fosfor ve potasyum yeterlilik kategorisinde...2-3 sende bir 100-200gr/ağaç verebilirsiniz.
Ayrıca ağaç başına 3-4 senede bir 3-5 kg Leonardit öneririm. Hayvan gübresiyle felan hiç uğraşmayın.

yorumunuz için teşekkür ederim. toz kükürt uygulamasını son baharda uygulasam olurmu? leonardit uygulamasınıda sonbahardamı uygun olur. bu hafta b&s humvet verdim damlamayla. bu hafta keçi gübresi var elimde fidanlara dağıtsam olurmu acaba.
İlginize teşekkürler.

bosstanci 06-06-2013 14:19

Toprak tahlili ve öneriler

4 Eklenti(ler)
Merhaba dostlar. Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde 20 dönümde ceviz ekmeyi düşünüyoruz. 0-40cm 40-60cm 60-80cm den alınmış toprak tahlillerini ekte paylaştım. İklim karasal olmakla birlikte rakım 100 civarındadır. Chandler - Pedro - Franquette olarak 7x7 dikim aralığıyla ekim yapmayı düşünüyoruz. Verilen gübreleme hakkında yorumlarınızı da paylaşırsanız sevinirim.

tWoFuNN 06-06-2013 18:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bosstanci (Mesaj 1166395)
Merhaba dostlar. Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde 20 dönümde ceviz ekmeyi düşünüyoruz. 0-40cm 40-60cm 60-80cm den alınmış toprak tahlillerini ekte paylaştım. İklim karasal olmakla birlikte rakım 100 civarındadır. Chandler - Pedro - Franquette olarak 7x7 dikim aralığıyla ekim yapmayı düşünüyoruz. Verilen gübreleme hakkında yorumlarınızı da paylaşırsanız sevinirim.

Potasyum ile magnezyum arasında antagonistik ilişki vardır. Anlamadığım ise neden toprakta potasyum değeri yüksek iken hem tsp hem de potasyum sülfat önerilmiştir ? Bence azotlu gübreleme için amonyum nitrat uygulayıp ayrıca toz ( elementel )kükürt uygulamanız veya amonyum sülfat uygulamanız daha iyi olur.

dussokagi 14-06-2013 18:45

soruma cevap verecek vatandaş yokmu?

Mine Pakkaner 14-06-2013 20:26

Potasyumu sülfat değil nitrat formunda verin. pH nız güzel, asitleştirmeye gerek yok. Analizi her yıl yaptırın. Potasyum nitratı üst gübreleme olarak çiçeklenme sonrası verebilirsiniz. Ayrıca yapraktan da %2'lik Potasyum nitrat oranında püskürterek verebilirsiniz.

dussokagi 17-06-2013 20:41

cevabınız için teşekkür ederim çiçeklenme sonrası kaç uygulama yapmayı tercih edersiniz vede ağaç başına nekadar potasyum nitrat kullanmam lazım elma armut tahminen biraz fazla istiyor potasyumu başka birisine sorduğumda aldığım potasyum oranı % göre ağaç verilmesine ve ağacın yaşına göre olduğunu söylemişti doğrumudur acaba

denizakb 29-07-2013 22:12

Toprak analizi nerede yaptırabilirim.

Merhaba Arkadaşlar,

İstanbuldan Deniz ben,

Aranıza yeni katıldım.

Memleketim olan Kırşehir Kaman'da 45 dönüm tarla içerisinde, ceviz fidanlığı projesi düşünmekteyim.

İstanbulda veya sağlıklı olabilecek herhangi bir yerde toprak analizi yaptırabileceğim yer tavsiyesine ihtiyacım var.

Önerileri ve fikirlerinizi rpaylaşırsanız sevinirim.

Forumu çok detaylı inceleme fırsatım olamadı, daha önce paylaşıldı ise kusuruma bakmayın.

Teşekkürler.

ironturk 03-08-2013 02:12

ph test makinaları ve benzer test aletleri yurtdışında çok ucuza satılıyor

barba1981 06-09-2013 01:22

Merhabalar
Bursa Yenişehir Aydoğdu Köyünde 8 dekarlık bir arazim var ve ben burada meyve bahçesi oluşturmayı düşünüyorum.Şuan arazi boş.Rakım 390 mt.
Toprak analiz raporum:
57 Killi Tınlı
ph 7.7
Kireç 14.3
org.mad. 2.3
P2O5 3.28
K2O 49.5

Bu sonuçlara göre kafamda olan ceviz dikimini yapabilirmiyim?Ya da farklı olarak önerebileceğiniz bir meyve çeşiti varmıdır?Nasıl bir gübreleme uygulamalıyım?Yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar.
Deniz Dörtkardeş
0532 566 85 02

Dima 10-11-2013 09:44

Toprak Analizinde çıkan Ph değerim 3.93 :(

Merhaba Arkadaşlar yaklaşık 10 dönüm fındık bahçesi için toprak analizi yaptırdım.
http://i42.tinypic.com/xg2on.png

Bahçeye ulaşım patika yolla yapılıyor. Eğer Kireç kullanırsam yaklaşık 5-6 ton kireç uygulaması yapmam gerektiği söylenildi bu da çok maliyetli olacak benim için. Kireçlerin taşınması hayvanlarla yapılacak çünkü. Analiz sonucuyla ilgili önerilerinize ve Ph değerinin yükseltebilmek için yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar.

tiryaki 11-11-2013 11:23

Toprak bir de killi, ben olsam hiç uğraşmam.

Tamtutulma 11-11-2013 11:32

Bir yılda bir dekar araziye 400 kilodan fazla kireç verilmez. siz dekara 400 kg kireç uygulayın. Kireç uygulamasının hemen sonrasında odun külü verin. Fırınlarla anlaşın, kolay ve ucuza elde edersiniz. Odun külü de kirecin yaptığı etkinin aynısını yapar. Kireç ve odun külü uyguladıktan hemen sonra tarlayı sürdürün.

Gübre uygularken ph'sı yüksek olanları tercih edin. Israrla ve inatla uğraşırsanız bir kaç yılda ph değerini 2-4 arasında yükseltebilirsiniz. zaten fındığın ph isteği 6-7,5 arasındadır.

sar-dunya 11-11-2013 12:17

Fındık yerine asitli toprak seven başka bir ürün yetiştirmeyi düşünebilirsiniz? Asitli toprakta yetişen ve kârlı olabilecek yemişler var:

bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vaccinium

Hobi amaçlı düşünüyorsanız bilemicem.

Dima 11-11-2013 20:11

Fındıklar en az 20 senelik sökme gibi bir durumum yok. Ph değerini hızlı bir şekilde yükseltebilmek için potasyumlu ürünler kullanmanın faydalı olabileceğiniz okumuştum. Bu tür uygulamalar çözüm olabilir mi ?

darkman26 14-12-2013 13:53

arkadaşlar ben tarlama şeker pancarı ekcem toprak analiz değerleri:
ph:8.51/kuvvetli alkali
tuz:0.011 tuzsuz
kireç:9.60 orta kireçli
organik madde:1.54 az
fosfor:4.33 az
potasyum: yeterli
tekstür:47.30 tın
değerleri çıktı hangi gubreleri nasıl kullanmlıyım?

erol sırlı 14-12-2013 18:47

1 dekara hexaferm 6.10.10 formulasyonlu taban gübresinde 75 kğ uygulamanızı tavsiye ederim. bu gübre organik madde içeriri. ve yüksek ph lı toprakları düzenler ve kireçli topraklarda iyi randuman verir.

scad 09-02-2014 13:31

darkman26 toprak pH nın yüksek çıkması kiraçten değil muhtemelen Na fazlalığından kaynaklanmakta pancar Na toleranslı bir bitkidir onun için yetiştiricilikte pH ile ilgili bir sıkıntı ile karşılaşmayacağını düşünüyürum ancak P Na tarafından fikse edilecektir bunun için P lu gübre kullanırken bitki kök bölgesine uygulamanı öneririm yoksa bitki P noksanlığı çekebilir birde K yeterli diyerek K gübreleme yapmayacam diye bir düşünceye kapılma çünkü K kalite elementidir ve kil miktarı yüksek topraklarda killer tarafından tutulur bunun için gelişme döneminde bitkini iyi takip et ve gerekirse K lu gübrelemeni de yapmanı tavsiye ederim.

nzmhkmt 20-03-2014 11:34

Merhaba arkadaşlar.Yeni yeni toprakla haşır neşir olmaya başladım.Bu süreçte sizin tecrübelerinize ihtiyaç duyacağım. Aldığım tahlil sonuçları fotoğraftaki gibidir.Ph düşürmek için toz kükürt kullanmayı düşünüyorum.Organik madde için de yanmış koyun gübresi.Sizce yaklaşımım doğru mu? Siz ne önerirsiniz?

[IMG]http://i.hizliresim.com/wjmWJg.jpg[/IMG]

scad 20-03-2014 17:21

öncelikle Ca ve pH nın yüksek çıkıp kireç miktarının düşük çıkması burada bir hata olabileceği ihtimalini doğuruyor.Toz kükürt uygun olacaktır pH yı düşürmek için organik maddeyi artırmak için koyun gübresi yerine iyi yanmış ahır gübresi kullanmanızı tavsiye ederim çünkü koyun gübresinin yakıcı etkisi daha yüksektir.

nzmhkmt 25-03-2014 13:53

Önerileriniz için teşekkür ederim.Toz kükürt uygulamasını ne kadar ve nasıl yapmalıyım sizce?

untouchable 27-03-2014 00:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nzmhkmt (Mesaj 1261299)
Merhaba arkadaşlar.Yeni yeni toprakla haşır neşir olmaya başladım.Bu süreçte sizin tecrübelerinize ihtiyaç duyacağım. Aldığım tahlil sonuçları fotoğraftaki gibidir.Ph düşürmek için toz kükürt kullanmayı düşünüyorum.Organik madde için de yanmış koyun gübresi.Sizce yaklaşımım doğru mu? Siz ne önerirsiniz?

[IMG]http://i.hizliresim.com/wjmWJg.jpg[/IMG]

şimdi biliyorsunuz değerlerin çok yüksek çıkması pek birşey ifade etmiyor toprak tahlilinde,fosforun veya potasyumun yüksek çıkması bitkidede benzer değerleri sürdüreceğini garanti etmez, toprağın tuzlu olmaması iyi bir şey bir artı tuzla uğraşmayacağız ph'ı 6-6,5 seviyelerine çekmemiz gerekli dekara 50 kg yeterli olur,organik madde için koyun gübresi kullanabilirsin organik madde içeriği ve azot içeriği daha yüksektir ,bitki çok hasssas değilse sorun değil bunun yanında koyun gübresine kesinlikle leonardit ekle bu element alımını maksimize edecektir,bahsettiğim topraktaki değerleri bitkiye taşıyacaktır artı ekstradan om eklemiş olursun toprağa.

MeyveliTepe 15-04-2014 19:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nzmhkmt (Mesaj 1261299)

Kükürtün PH düşürmesi toprağın nemli olduğu koşullarda 5-6 ayı bulur. Organik madde çok düşük. Koyun gübresi eklemekle önemli ölçüde artmaz. Zamana yayılmış bir program uygulamanız gerekiyor. Burası nasıl ve ne büyüklükte bir arazidir bilmiyorum. Buna göre alınabilecek tedbirler var. Yanmış hayvan gübresinin yanısıra yazlık ve kışlık örtü bitkisini ihmal etmemekte fayda var.

Buluti 04-06-2014 13:12

Arkadaşlar Merhabalar çok faydalı yazılar var biraz baktım ve sayenizde bilgime bilgi kattım bir dostumun toprak analiz raporunun değerlerini yazıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
0-30 Değerleri :
satürasyon : 55
ph: 7,67
tuz % : 0,22
% Kireç : 1,90
Organik Madde : 1,05
Potasyum : 95
Fosfor : 4,27

60 cm Değerleri :
Satürasyon : 56
ph : 7,60
Ec : 0,23
Kireç : 2,09
Organik M : 0,70
Potasyum : 112
Fosfor : 4,87

90 cm Değerleri :

Satürasyon : 56
Ph : 7,66
Ec : 0,32
Kireç : 1,71
Organik : 0,58
Potasyum : 96
Fosfor : 4,56

Değerler bunlar en dikkat çeken tuzluluk sanırım :)
toprağın üzerinde meyve ağaçları var ayvadan armuta hem sert hem yumuşak çekirdekli ağaçlar tam bir hobi bahçesi yani benim ilk aklıma gelen sulama suyunun ölçülmesi bir de drenaj verilmesi ve toprağın yıkanması eğer sulama suyu tuzlu değilse tabi...
değerli önerilerinizi bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024