agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Saksı Altlığı Tablası Hakkında (Suyla Buharlaşan Besinler) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/21023.htm)

Sulman 22-05-2010 01:22

Saksı Altlığı Tablası Hakkında (Suyla Buharlaşan Besinler)

Sevgili arkadaşlar ilk konum ama bu şekilde bir konu olduğunu sanmıyorum.

Evdeki saksılardan biraz sıkıldım yeni birkaç saksı alayım dedim. Bauhouse ye gittim saksılar aldım. Yıllık bakımımı yaptım bitkilerime. Suladığım bitkilerin saksıların altında sularının kaldığını gördüm. Toprak çekmemiştir dedim ama değil. Yeni saksıların hemen hemen tümü altlıktan ufak tümsekcikler ile ayrılıyor. Aradım taradım tam temas eden saksı bulamadım.

Suladığım zaman tüm besinler aşağıya iniyor saksıya temas etmediği için buharlaşıyor.

Bende bir çiviyi ısıtıp tüm saksı tümseklerini kaldırdım sıçak civi ile keserek pense ile tuttum çiviyi. Deliklerden dipte kalan su saksıya ulaşıyor artık. Toprağın besin maddeleri buharlaşıp kaybolmuyor.

Çoğu yeni saksı bu şekilde. Toprağın besin dengesi açısından bence gerekli bir durum. Dikkat edilmesi gerekir diye düşündüm.

Saygılar.

Kedi Tırnağı 22-05-2010 03:33

Sn Sulman, sorununuzu tam anlayabildim mi emin değilim. Saksının, altlığına tamamen temas etmemesinden mi şikayetçisiniz? Zaten boşluk kalması gerekmez mi? Saksıdaki deliklerin amacı, fazla suyun drene olmasıdır( boşaltılması) zaten. Saksının dibi sürekli nemli kalırsa kökleri çürütebilir. Çok fazla su sızıyorsa, fazla su veriyor olabilir misiniz? Belki de toprak ya da torf( saksı harcınıza göre) fazla kuruduğunda suyu verdiğiniz için tutulamadan doğrudan aşağıya sızıyordur. Ya da saksı harcınız fazla geçirgen malzemeden mi oluşuyor?
Sulamada yapılan başka bir hata da;fazla miktarda suyun birdenbire saksıya dökülmesidir.

Suyla tabağa sızan mineralleri vs. kaybetmek istemiyorsanız yeniden saksıya ya da başka bir saksıya bu suyu dökebilirsiniz. Kolay gelsin.

yener.T 22-05-2010 08:16

Sayın kedi tırnağı haklısınız saksıya verilen suyun fazlası tabakta kalıp kök çürümesi yapar.
Sayın Sulman verdiğiniz suyun boşa gitmesini istemiyorsanız saksı tabağınızın altına çakıl taşı koyunuz bu toprağınızı nemli tutar,hemde suyunuz heba olmaz kanısındayım.

Sulman 23-05-2010 00:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı (Mesaj 643256)
Sn Sulman, sorununuzu tam anlayabildim mi emin değilim. Saksının, altlığına tamamen temas etmemesinden mi şikayetçisiniz? Zaten boşluk kalması gerekmez mi? Saksıdaki deliklerin amacı, fazla suyun drene olmasıdır( boşaltılması) zaten. Saksının dibi sürekli nemli kalırsa kökleri çürütebilir. Çok fazla su sızıyorsa, fazla su veriyor olabilir misiniz? Belki de toprak ya da torf( saksı harcınıza göre) fazla kuruduğunda suyu verdiğiniz için tutulamadan doğrudan aşağıya sızıyordur. Ya da saksı harcınız fazla geçirgen malzemeden mi oluşuyor?
Sulamada yapılan başka bir hata da;fazla miktarda suyun birdenbire saksıya dökülmesidir.

Suyla tabağa sızan mineralleri vs. kaybetmek istemiyorsanız yeniden saksıya ya da başka bir saksıya bu suyu dökebilirsiniz. Kolay gelsin.

Haklısınız fakat çok az da olsa besinler dibine iniyor doğal olarak buda buharlaşma ile kaboluyor. Eski saksılarımda dibe inen sular çekilirdi. Tam temas ederdi. Yeni saksılarda bu boşluk okadar fazla ki neredeyse yarım parmak.

Yeniden üstten dökme seçeneği olabilir ama büyük saksılarda birhayli zor oluyor. Çözümü saksıların çıkıntılarını yok ederek buldum.

Bir miktar suyun alt tablada kalmasıda yararlı olabiliyor bitki suya doyabiliyor.

----

Ayrıca cevbınız için teşekkürler. Ben hep çiçekçilerden alınma normal saksı toprakları kullandım. Şimdi oda bulunamıyor. Her yer torf oldu :(

Her çiçeğime özel harç yapacağım. Burada yeniyim bu konu hakkında hiçbir bilgim yok hangi bitkiye hangi harç gibi. Bitkilere özel okuyup öğreneceğim.

Saygılar.

Sulman 23-05-2010 00:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa (Mesaj 643263)
Sayın kedi tırnağı haklısınız saksıya verilen suyun fazlası tabakta kalıp kök çürümesi yapar.
Sayın Sulman verdiğiniz suyun boşa gitmesini istemiyorsanız saksı tabağınızın altına çakıl taşı koyunuz bu toprağınızı nemli tutar,hemde suyunuz heba olmaz kanısındayım.

Teşekkürler deneyeceğim.

Kedi Tırnağı 26-05-2010 02:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sulman (Mesaj 643739)

Ayrıca cevbınız için teşekkürler. Ben hep çiçekçilerden alınma normal saksı toprakları kullandım. Şimdi oda bulunamıyor. Her yer torf oldu :(

Her çiçeğime özel harç yapacağım. Burada yeniyim bu konu hakkında hiçbir bilgim yok hangi bitkiye hangi harç gibi. Bitkilere özel okuyup öğreneceğim.

Saygılar.

Evet haklısınız, genelde her yerde( market, çiçekçi vs.) sadece torf satılıyor. Ben geçen gün Adese markette, humus-perlit-toprak karışımı yazan bir toprak buldum ve birkaç torba almıştım. Markette kalmadı ama maalesef. Belki başka şubelerinde vardır. Evinize yakın sera-fidanlık gibi yerler varsa oralardan da temin edebilirsiniz.

'' Saksı ve toprak harçları '' gibi başlıklar da var sitede. Ayrıntılı arama kısmından aradığınız başka konuları da yazarsanız epey yararlı bilgiler edinebiliyorsunuz. Ben de sitede '' Kezban'' sayılırım:D Hoşgeldiniz bu arada siz de aramıza.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024