agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Bahçemin toprağını nasıl ehilleştirebilirim? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/20852.htm)

doguladini 12-05-2010 22:32

Bahçemin toprağını nasıl ehilleştirebilirim?

Herkese merhaba!
Bu sitede emeği geçen herkese teşekkür ederek kendi bahçeme özel bir soru sormak istiyorum. Bahçemin toprak tipini tam olarak bilmediğim için böyle bir konu açmam gerekti.

Bahçem Marmara kuzey kıyısında. Marmarada 3 iklim görülüyor ancak benim bulunduğum yer Karadeniz iklimi sanırım ama rüzgarlı ve yazın da pek yağmur aldığını söyliyemem. Bitki yetiştirme konusunda pek bilgim yok , haliyle topraktanda pek birşey anlamıyorum.

Bahçemin toprağının en belirgin özelliği biraz yağmur yağınca toprak çok yapışkan bir hal alıyor, biraz suyla temas ettirdikten sonra alıp macun diye kullanabilirsiniz ve çok sertleşiyor. Anladığım kadarıyla drenajı az bir toprak.

Yalnız şunu da belirtiyim etrafta çok farklı toprak tipleri var , benim toprağı yarım metreden fazla kazmak için vinç gerekli çünkü çok sertleşiyor, kazdıkça sarımtırak bir renk alıyor. Bu toprağın bana bir tanımını yapabilir misiniz?

Toprak hakkında fikir verebilmek açısından, bahçemde diktiğim şeylerden verim aldığım söylenemez, üzüm incir, ve bol sulamayla domates yetişiyor. Onun dışında nane çok kolay oluyor ama maydanoz yetiştirmek çok zor, çiftlik gübresinden başka bir gübre veya herhangi bir şey kullanmadım. Zaten rüzgarda olumsuz ekiliyor.

Kendi çapımda bir ehilleştirme yapmak istesem bana ne önerirsiniz? Bu toprak için en iyi gübre ne olabilir? Önerilerinizi bekliyorum... Ayrıca ehilleştirmeye fazla ihtiyaç duymadan bu toprağı ve iklimi seven yetiştirebileceğim sebze veya meyva var mı?

Cumhur Tonba 12-05-2010 22:51

Sayın doğuladini,
Öncelikle sitemize hoşgeldiniz diyorum.
Yazınızdan anlaşıldığı kadarı ile sizin toprağınız killi bir yapıya sahip. Kil, kolloitlerce zengin olduğundan dolayı ıslakken yapışkan olur ve macun gibidir. Çok su tutar, suyu yavaş bırakır. Kuruyunca da büzülür, çatlar, çok sertleşir. İşlenmeside çok zor olduğundan ağır topraklar diye adlandırılır.

Sizce bir mahzuru yoksa forum kullanma kılavuzuna bir göz atıp, kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz? Orada siteden nasıl faydalanabileceğiniz, sitenin bölümleri ve sorulara cevap bulabileceğiniz yerleride görmüş olursunuz.

Yine yazacağım. Sevgiler, saygılar.

epsody 13-05-2010 08:05

Topraklara hizmet.

Sayın doğuladini,
Öncelikle sitemize hoşgeldiniz
Surunuzdan toprağınızın çok killi bir toprak olduğu için ağır toprakların özelliğini gösterdiğinden, bu toprakların yapısını gevşetmek için iki çeşit malzeme gerekmektedir birinici malzeme kum içeriği yüksek olan sarı toprak, zannedersem civarınızda bu bu topraklardan faydalanabilirsiniz, toprağınızın ekili bölgelerine 1e 1 şekilinde ölçülendirerek ilave edilerek gevşek bir yapı kazandırılabilir, ikinci malzemede organik malzeme ilavesi gerekmektedir.

Organik malzemeyi kompost yaparak ta ilave edeceğiniz gibi malç yaparakta uygulayabilirsiniz, bu malzemeler toprağınızın yapısında önemli düzenlemeler getirecektir, aşığıda linkini eklediğim konu başlığında topraklakr hakkındaki yazılarımı bulacaksınız, bu başlıkta ilgili sorularınza cevaplar alabilirsiniz, özel sorularınızıda burada gerekli şekilde ilgilenen arkadaşlarımız olacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/15147.htm

doguladini 15-05-2010 19:50

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Durum aynen sizinde belirttiğiniz gibi. Birşeyler yapmaya çalışacağım en azından bir kısmını...Bu tür toprakta bitki yetiştirmeyi daha önceden tecrübe edeniniz varsa verim aldığı bitkileri söyleyebilir mi? Gerçi üzüm iyi yetişiyor. Şöyle bir forumu araştırayım çok fazla bilgi var, bende bir de hurma merakı var bu toprakta olmaz ya neyse...ilgilenen arkadaşlara tekrar hürmetler...

Kedi Tırnağı 19-05-2010 16:25

Uzman arkadaşlar sizi yönlendirmişler ve deneyimleri-bilgileri çok. Ben de apartmanın bahçesindeki toprak için( sizin toprağınıza benziyor) bir şeyler yapmak istiyorum. Benim önerim; tüm o bahsedilen yöntemlerin yanı sıra, siz bir an önce çevreden bulduğunuz her tür bitkisel atığı ve evden çıkanları bahçede açacağınız küçük deliklere doldurup toprağa organik materyal kazandırın. Okuduklarıma göre bunlar zaten topraktaki solucan ve mikroorganizma populasyonunu da arttıracaktır. Umarım bahçeniz yakın zamanda istediğiniz kıvama gelecektir.

doguladini 05-06-2010 11:05

Teşekkür ederim Kedi Tırnağı arkadaşım. :) Bu dediğin yöntemi uygulamaya çalışacağım bir de bir arkadaşımdan toprağa talaş atmamın fayda sağlayabileceğini duydum böyle talaş, kömür tozunun killi toprağa faydası var mı? Deneyen arkadaşlar var mı?

bağcı38 23-07-2010 11:31

Aranıza yeni katıldım doğal olarak sorunumun olduğu killi toprak ve ıslahı hususundaki bu konu başlığı ve leonardit ve humik asit başlıklı konuyu inceledim.
2500 m2 bağım var bahar aylarından itibaren işlemeye başladım mevcut ağaçları ve asmaları budamayı tamamladım.
Tabi bu arada baharda çok güzel gibi görünen koyu sarı toprağımın yazla birlikte katılaşması işlemenin hayli zorlaşması beni endişelendirdi.
bağda üzüm,badem,kayısı,armutve dut ağaçları mevcut.Bağ benden önce 23 yıldır hozan kalmış öncesi ile birlikte en az 25 yıldır işlenmemiş.
bu ön bilgilerden sonra iki sorum olacaka bilgili arkadaşlarımızın cevaben yardımını binayen;
a)toprak ıslahında kum,bims ve organik gübreylemi?
yoksa bunlara ilaveten leonarditlemi;yoksa leonardit +organik gübreylemi ıslah yapmalıyım.
b)bağda eski asma çubukları vardı. Baharda diplerini açıp agır budama yaptım bazılarını tamamen dipten kesip yeniden sürgün vermelerini sağladım.gayet güzel oldular.
üzüm kütüklerinin kalınlığı (çap) 20,25 cm olduğu gözönüne alırsak yenilememmi gerekirdi
yoksa yaptığım işlem doğrumu. Sevgilerimle

arifsüleyman 21-08-2010 03:12

Leonardit+yanmış hayvan gübresi işinizi çok iyi görecektir. tavsiyem beyoğlu maden in leonarditini kullanmanız. kalite ve fiyat yönünden çok iyi.

Halil Önen 21-08-2010 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bağcı38 (Mesaj 675826)
yoksa bunlara ilaveten leonarditlemi;yoksa leonardit +organik gübreylemi ıslah yapmalıyım.
b)bağda eski asma çubukları vardı. Baharda diplerini açıp agır budama yaptım bazılarını tamamen dipten kesip yeniden sürgün vermelerini sağladım.gayet güzel oldular.
üzüm kütüklerinin kalınlığı (çap) 20,25 cm olduğu gözönüne alırsak yenilememmi gerekirdi

Sn. bağcı38, hoşgeldiniz.

Aslında toprak tahlili yaptırsanız eksikleri daha iyi görürdünüz.

Sn.Arifsüleyma'nın da dediği gibi leonardit+yanmış ahır gübresi iyidir.

Bu karışımı toprağa uyguladıktan sonra EMA da verirseniz bitki besinleri bünyesine daha iyi alacaktır. Hem toprağınız da düzenlenmiş olur.

Eski asmaları gençleştirmeniz iyi olmuş.

Ancak 20-25 kalınlık asmanın en verimli çağda olduğunu gösteririr.

2 aşağıdan 2 de yukarıdan 4 tane güçlü sürgün bırakın. Sürgünler aynı daldan beslenmesin. Aralı olsun.

Sürgünler 20- 30 cm gibi uzunluğunda ve gözler arası kısa_ verimli cubuklardır_ olsun.

Saygılar

Halil Önen 21-08-2010 10:07

Alıntı:

Sn. bağcı38, hoşgeldiniz.

Aslında toprak tahlili yaptırsanız eksikleri daha iyi görürdünüz.

Sn.Arifsüleyma'nın da dediği gibi leonardit+yanmış ahır gübresi iyidir.

Bu karışımı toprağa uyguladıktan sonra EMA (herhangi sıvı gübre de olur) da verirseniz bitki besinleri bünyesine daha iyi alacaktır. Hem toprağınız da düzenlenmiş olur.

Eski asmaları gençleştirmeniz iyi olmuş.

Ancak 20-25 kalınlık asmanın en verimli çağda olduğunu gösteririr.

2 aşağdan 2 de yukarıdan 4 tane güçlü sürgün bırakın. Sürgünler aynı daldan beslenmesin. Aralı olsun.

Sürgünler 20- 30 cm gibi uzunluğunda ve gözler arası kısa_ verimli cubuklardır_ olsun.

epsody 21-08-2010 13:26

Toprak konusundaki tecrübelerim.

Alıntı:

Aranıza yeni katıldım doğal olarak sorunumun olduğu killi toprak ve ıslahı hususundaki bu konu başlığı ve leonardit ve humik asit başlıklı konuyu inceledim.
2500 m2 bağım var bahar aylarından itibaren işlemeye başladım mevcut ağaçları ve asmaları budamayı tamamladım.

Arkadaşım bağcı38 Ahır gübreleri ve leonardit sizin ağır ve killi toprak yapsında gerekli düzenlemeler yapması bakımından uygulanmasında önemli katkılar sağlıyacaktır arkadaşım, size arkadaşların bu açıklamalarına ilaveten benim de çok doğal ve ekonomik gelecek bir yaklaşımla, kendi bağ ve bağçelerimizde oluşan her türlü atıkların (dallar, yapraklar ve her türlü bitki artıklarını) öğütere bir miktarda saman karışımı ile malç şeklinde asma ve meyve ağaçlarınızın dal iz düşümüne gelecek şekilde uygulama yaparak, buralarda toprak içi canlıların yaşamlarını aktif ederek ağır toprak yapınızın işlerliğini sağlamada toprak içindeki bu canlıların sizin bahçıvanınız olarak buralarda ikame etmiş olacaksınız.

Bu konularda daha detaylı bilgi sahibi olmak için, Epsody'nin açmış olduğu konu başlıklarına göz atarak gerekli bilgi paylaşımlarına ulaşabilir yazacağınız mesajlarlada ayrıntılar konusunda bu başlıklarda gerekli bilgileri sağlayabilirsiniz, sevgiler saygılar:)

Doğa Savaşçısı 21-08-2010 23:02

toprağnızın yüz ölçümünü bilmiyorum ama
size tavsiyem dere kumu
bizim köyümüzde derelerden kumları isteyen alır işlerinde kullanır
sizin orasının prosödrünü bilmem ama tavsiyem
der kumu+malçlama+hayvan gübresi

bağcı38 23-08-2010 17:01

arkadaşlar teşekkür ederim uygulamadan sonra gerekli bilgilendirmeyi yapacağım.saygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024