agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Hangi organik sıvı gübreleri öneriyorsunuz? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/18550.htm)

Yılmaz Yalçın 25-12-2009 10:18

Hangi organik sıvı gübreleri öneriyorsunuz?

Arkadaşlar,
Piyasada ve Eminönü civarında o kadar çeşitli organik sıvı gübreler var ki insan ne alacağını şaşırıyor,üstelik fiyatları da oldukça yüksek..50 Metrekarelik süs bitkilerinin olduğu bahçeme öyle bir gübre almak istiyorum ki aynı zamanda 23 adet gülümde sıcaklar başlayınca oluşabilecek bitlenme ve diğer zararlılara karşı da koruma görevi görüp bitkilerimin sağlıklı gelişmesine yardımcı olsun ve hızlı büyüyüp bol çiçekli hale gelmesini sağlayacak hangi gübreyi önerirsiniz?
Uzman arkadaşların görüşlerini bekliyorum.
Saygılarımla...

epsody 25-12-2009 10:57

Zehirlere karşı imece çalışması.

Arkadaşım kubat izmirli, açmış olduğun başlık benim toprak ve bitki besleme, araştıma ve geliştirme konularıma paralellik arz ettiğinden, buradan haraketle seni böye bir konu başlatmandan dolayı kutlarım, araştımalarına keyif alarak yorumlarım olacak.

Arkadaşım önce peşinen şu gerçeği belirtmekte yarar görmekteyim, arkadaşım ben zehirlere, topraklar adına savaş açmış bir kişi olarak zehirli kimyasallar olmasında hangi enzim veya mikrobiyal sıvı gübre olursa olsun mantıyla yola çıkmış bir düşünceye sahibim, arkadaşlarımız ne tür ve ne marka olursa olsun kullansınlar sonuçlarını bu başlıklarda paylşımlarda bulunarak konuyu netleştirelim.

Organik tarım adına arkadaşları bu başlıkta paylaşımlara davet ediyorum,sevgiler saygılar sunarım.

triple 25-12-2009 11:04

Bende Konunun araştırmasını yapıyorum Bu maksatla B5A yetkilileri sağolsunlar talebime anında cevap verdiler ve mini minacık hobi bahcem icin istediğim numune b5a yı derhal yoladılar . Bende gelecek gunlerde kulandıkca B5A yı gozlemmlerimi sizlerle paylasacam

hayvan dostu 13-01-2010 18:50

Ben kendim yaptım.Denemek için küçük bir kavanoza yapmıştım.İşe yarayınca üç kavanoza çıkardım.İçinde yumurta kaynatılan su(en önemli şey), kuru yapraklar, ağaç parçaları, meyve parçaları koydum o kavanozuda camın önüne koydum.Bu sıvı gübre kaktüsümün fazlaca büyümesini sağladı ve saksını değiştirdikten sonra yapraklaarı kuruyan minik yenidünya fidesine tekrar hayat verdi.

acemi_caylak 13-01-2010 19:42

Sayın Hayvan Dostu,
Bu gübreniz ne kadar zamanda oluştu. Oluşan sıvıyı bitkilere direk mi verdiniz? Yoksa su ile seyrelterek mi?

hayvan dostu 14-01-2010 20:09

İçinde yumurta kaynatılan su var.Yumurta kaynatılan su tek başına da kullanılabilir.Ben bunu bir iki gün sonra vermiştim.

epsody 15-01-2010 09:12

Sıvı gübrede zengin içerik kazandırmak.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hayvan dostu (Mesaj 562702)
Ben kendim yaptım.Denemek için küçük bir kavanoza yapmıştım.İşe yarayınca üç kavanoza çıkardım.İçinde yumurta kaynatılan su(en önemli şey), kuru yapraklar, ağaç parçaları, meyve parçaları koydum o kavanozuda camın önüne koydum.Bu sıvı gübre kaktüsümün fazlaca büyümesini sağladı ve saksını değiştirdikten sonra yapraklaarı kuruyan minik yenidünya fidesine tekrar hayat verdi.

Arkadaşlar sizlere fermantasyonla mutfak artıklarından hazırlıyarak sıvı gübre oluşturma çalışmalarındaki bilgilerimden edindiğim tecrübeleri aktararak sizin bu çalışmalarınza katkıda bulunmak isterim.

Malzemelerinizin fermantasyonu hızlandımak için ayrı bir kapta kuru mayayı içilebilir, klorsuz su ile sulandırarak bir miktar pekmez ilave ederek loş ve ılık bir ortamda bir iki gün aktifleştirdikten sonra oluşturacağınız sıvı gübre kabına boşaltarak ileve ediniz malzemeleriniz 1hafta 10 gün arasında fermantasyona uğruyarak gerekli olgunluğa ulaşacaktır.

Kullanmak istediğnizde yağmur suyu veya klorsuz su ile seyreltilerek bitkilerinize uyguluyabilirsiniz size kolaylıklar diliyorum.

epsody 15-01-2010 09:26

triple arkadaşıma önerilerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi triple (Mesaj 551708)
Bende Konunun araştırmasını yapıyorum Bu maksatla B5A yetkilileri sağolsunlar talebime anında cevap verdiler ve mini minacık hobi bahcem icin istediğim numune b5a yı derhal yoladılar . Bende gelecek gunlerde kulandıkca B5A yı gozlemmlerimi sizlerle paylasacam

Arkadaşım elindeki B5A yı bahar gelmeden bitki yetiştireceğin topraklara şimdiden uygulamada fayda vardır, bu gübreler sıvı içeriklerinde ayni zamanda mikrobiyal canlılar barındımaktadır, bu canlılar senin toprağındaki organik yapının varlığına bağlı olarak aktiflik göstereceklerdir, gübre uygulamasıyla beraber B5A yı uygulaman gerekecektir.

Biliyorsunuz ki mikrobiyal canlıların faaliyetleri toprak ısısına bağlı olarak artmaktadır uygulama yaptığın bitki yetiştirme parsellerine saman malçı uygulamasıyla toprak ısısını koruyarak bu canlıların faaliyetlerini arttırmış olmanın yanında buralarda otlanmayıda önlemiş olacaksınız, çalışmalarında başarılar dilerim sevgiyle kal.

livadi 15-01-2010 09:28

Bu karışım iç mekan bitkilerinde kullanılırken koku sorunu yaratmıyormu.?Ya da balkonda kullanılırsa bu sorun oluşur mu?Ben de denemek istiyorum da.

acemi_caylak 15-01-2010 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi livadi (Mesaj 564191)
Bu karışım iç mekan bitkilerinde kullanılırken koku sorunu yaratmıyormu.?Ya da balkonda kullanılırsa bu sorun oluşur mu?Ben de denemek istiyorum da.

Sayın Livadi,

Fermentasyon tamamlanmışsa kesinlikle koku oluşmaz. Fermentasyonun amacı zaten kötü kokulara neden olan zararlı bakterilerin oluşmasına izin vermeden, yararlı bir sıvı elde etmek.
Bu türsen sorularınıza ayrıntılı cevaplar aşağıdaki linkte mevcuttur.

http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/3903.htm

livadi 15-01-2010 10:01

Çok sağolun acemi_caylak.Link açılmadı ama , açılır açılmaz inceleyeceğim.

epsody 15-01-2010 10:24

livadi arkadaşa yardım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi livadi (Mesaj 564207)
Çok sağolun acemi_caylak.Link açılmadı ama , açılır açılmaz inceleyeceğim.

http://www.agaclar.net/forum/soguk-kompost/16717.htm
Size en deneyimli başlık

livadi 18-01-2010 18:09

Sayın Epsody, Sayın acemi_caylak, her iki linki de baştan sona inceledim.İnanın sabırsızlıkla okudum bu başlık altındaki yazıları ve müthiş bir heyecanla.

Çünkü bahçem yok ve hep kompost yapamadığım için üzülüp, bir yolu olmalı evde de kompost yapabilmenin diye düşünürdüm.Hem sıvı organik gübre hem de kompost konuları yepyeni ufuklar açtı bende ve ilaç gibi geldi.

Yakında bir yolculuğa çıkacağım, ama döner dönmez sıvı organik gübreyi deneyeceğim ve aldığım sonuçlara göre kompostu da.Çok teşekkürler.

epsody 18-01-2010 18:46

livadi;Arkadaşıma samimi yaklaşımlarım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi livadi (Mesaj 566073)
Sayın Epsody, Sayın acemi_caylak, her iki linki de baştan sona inceledim.İnanın sabırsızlıkla okudum bu başlık altındaki yazıları ve müthiş bir heyecanla.

Çünkü bahçem yok ve hep kompost yapamadığım için üzülüp, bir yolu olmalı evde de kompost yapabilmenin diye düşünürdüm.Hem sıvı organik gübre hem de kompost konuları yepyeni ufuklar açtı bende ve ilaç gibi geldi.

Yakında bir yolculuğa çıkacağım, ama döner dönmez sıvı organik gübreyi deneyeceğim ve aldığım sonuçlara göre kompostu da.Çok teşekkürler.

Sayın arkadaşım livadi; mesajlarıma gösterdiğin ilgiden, sizi tanıyarak daha yararlı olurum umuduna kapalıdım, sizin profil bilgilerinizde, bir bayan olarak orman mühendisi olduğunu anladım, fakat daha detaylı bilgilere ihtiyacım var sizin orman mühendisliği bilgileriniz benim de çalışmalarıma ışık tutacak boyutta.

Bu bilgilerle büyük umutlar taşımaktayım, sizi daha yakından tanımak mesleğinizle ve çalışmalarınızla ilgili alacağım bilgiler sayesinde çok daha büyük paylaşımlar başlatacak bir sürecin içine girerek sizin ilginizi daha da artıracak, benimde çalışmalarımın ufuklarını geliştireceğine inancım çok büyük sizinle msn den gürüşmek mümkünmü.

Zühre Demir 30-01-2010 23:30

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum. Bitkilere vereceğim katı veya sıvı gübre konusunda bir türlü nokta atışı yapamıyorum. Evimin yakınında tekzen yapı market var. Envai çeşit sıvı gübre satılıyor. Hangisini alacağımı hiçbir zamanbilemedim. çünkü gerekli olan kavramsal ve terimsel bilgiye sahip değilim. en son çiçekli ve çiçeksiz bitkiler için çiçek coşturan almıştım. örneğin yazın begonyama, kullanım klavuzunda belirtilen tarifin yarısını bile vermedim. ço ksık da vermememe rağmen o kadar çabuk büyüdü ki, şimdi ölmek üzere ve boyu neredeyse 1 metreye yakın. diğer bitkilerime de veriyorum, bu kez de hiçbir faydası yok. çok ilginç değil mi. yani tam bir hayal kırıklığı...

sizin sayenizde evimde kendi gübremi oluşturup deneyeceğim. bir kez daha çok teşekkürler...

m-elike 10-01-2011 22:27

iyi geceler uzun zamandır gübre konusuna takıldım, sanırım okuyarak kesin kararımı veremeyeceğim en iyisi kullananlara sormak. toprak analizi yaptırdık: toprağın normal olduğunu söylemişler gübreye ihtiyacı varmış:) babam sonuçları aldığı için sadece bu kadar ayrıntı biliyorum. toprak çok sıkı yani geçirgen değil. mil mi derler yapışkan toprak. ayrıca suyumuza biraz tuzlu, havuzda dinlendirerek sulamaya çalışıyoruz ama herzaman olmuyor.
100 e yakın meyva ve çam ağaçı var ayrıca küçük bir bölümde sebze bahçesi yapmayı düşünüyorum. b5a ve hümik asit arasında kaldım, bana bir tercih yapmanız gerekirse hangisini önerirsiniz tabi diğer tekliflere de açığım diğer kimyasal gübreler olmazsa olmazmı ? bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir gübre varmı çok şeymi istedim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024