agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Tarlanın taşını toplayan araç var mı? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/18072.htm)

Ünsal Eren 14-11-2009 23:39

Tarlanın taşını toplayan araç var mı?

Var ise nereden kiralanır?

k0900 15-11-2009 01:14

Sn. ünsal, traktör arkasına takılan taş toplama aparatı var.

Traktör satan, bilhassa 2. el satış yapan yerlerden sorarak kiralık bulabilirsiniz.

Çalışmasını izledim, gayet güzel topluyordu.

Güler 15-11-2009 07:36

Ahhh bu başlığı neden hiç kimse daha evvel açmadı ki?

Sayın k0900 büyük suç sizde ;) , madem izlediniz biraz bahsetseydiniz ya.
Yapacağım çim alanda ne kadar zorlanmıştım taş toplarken.

epsody 17-11-2009 08:34

Özelin olmadığı için buradan ekliyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k0900 (Mesaj 532962)

Traktör satan, bilhassa 2. el satış yapan yerlerden sorarak kiralık bulabilirsiniz.

Sn. Eray, bahçemizde bol, bol yabani ot var.

Mücadele olarak genelde yeşilken söküp bahçede bir bölgede topluyoruz.

Sonrada bunları yakıyoruz. Geçmişte aynı bahçede hem EM hemde Bionem'de kullandık.

Bu toplanan otlar bazen dağlar kadar oluyor, bunlardan nasıl faydalanabiliriz?
Sorularına cevap solarizasyon ve kompost başlığında ve bulabilirsin.

k0900 17-11-2009 14:18

4 Eklenti(ler)
Teşekkürler.

Taştoplama aparatının çok basıt olanları (yüzeyin 10 cm. altına kadar) olanları var.

Birde daha aşağıları (20 cm. ye kadar) toplayanlar var.

Güler hanım, bir üçüncü alternatifte benim köydeki evimin bahçesinde yaptığım gibi ; ailenin tamamı eldivenleri giyiyor topluyor, topluyor, birtürlü bitiremiyor :)

Ünsal Eren 17-11-2009 21:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k0900 (Mesaj 532962)

Teşekkür ederim. Hemen araştıracağım.

sırça 11-10-2011 06:17

Sevgili arkadaşlar,
patates büyüklüğünde ve daha küçük taşlar tarla için çok değerlidir.Tarlanın suyunun kaybolmasını yani nemli kalmasını sağlarlar.Atalarımız boşuna dememiş' kadının saçlısı,tarlanın taşlısı' diye.Karpuz büyüklüğünde taşlar temizlenebilir. ONLAR İÇİNDE MAKİNEYE GEREK YOK.
Sevgi ile,

tugrulbaba 23-11-2011 09:30

Bu bahçenin taşı bitermi dediğimiz yerin taşını ellerimizle toparlaya toparlaya bitirdik neredeyse. Ha yokmu daha? Var! Ama büyük oranda azaldı. Ayrıca yapacak iş (çok elzem işlerden bahsediyorum) kalmadığında bu da bir meşgale olarak önünüzde beliriyor. Kimilerine göre züğürt tesellisi gibi gelebilir ama o taş toplamak da başlı başına bir iş. Hem de gayet zevkli bir iş. Attığınız her taş parçası bahçenizin, tarlanızın biraz daha temizlendiğinin en somut kanıtı. Bundan zevk almamak mümkün değil.
Aslında her işin temelinde olduğu gibi sonucunu düşünerek mutlu olduktan sonra en pis işler bile kaslarınızda bıraktığı ağrıyla sızıyla, ter kokulu bedeninizde mutluluk hormonlarını salgılatıyor. Kir pas içindeki yüzünüz, işin neticesini düşündükçe tatlı bir tebessümle aydınlanıyor..

Mahmut Ozkur 25-04-2018 22:11

Merhabalar,

Traktör arkasına takılan taş toplama tırmığının minyatür modeli yapılıp, çapa makinesine bağlansa 2-3 dönümlük bahçedeki taşlar temizlenebilir mi, yoksa çapa motoru yetersiz mi kalır? Çapa makinesine çeşitli aparatlar takılabildiğine göre (çok geniş olmamak kaydı ile) tırmık da takılabilir mi? en azından çapa derinliğindeki çok büyük olmayan taşlar toprak tavlı iken toplanabilir mi?

Mahmut Ozkur 30-04-2018 15:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur (Mesaj 1538385)
Merhabalar,

Traktör arkasına takılan taş toplama tırmığının minyatür modeli yapılıp, çapa makinesine bağlansa 2-3 dönümlük bahçedeki taşlar temizlenebilir mi, yoksa çapa motoru yetersiz mi kalır? Çapa makinesine çeşitli aparatlar takılabildiğine göre (çok geniş olmamak kaydı ile) tırmık da takılabilir mi? en azından çapa derinliğindeki çok büyük olmayan taşlar toprak tavlı iken toplanabilir mi?

Konu hakkında yorum yapabilecek olan var mı?

Musa Gündoğan 30-04-2018 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur (Mesaj 1538830)
Konu hakkında yorum yapabilecek olan var mı?

mehmet ozkur
sorunuzu deneyimleyen olmadığından muhtemelen cevap bulunamıyor. benim şahsi fikrim çok mümkün değil. çünkü toprak tavlıda olsa çapa motoru tırmık görevini yerine getirirken toprağıda arkasında toplar siz itseniz de gitmez. çapa motorunun çapa kısmı daima döndüğünden çapa yapmayı mümkün kılıyor taş toplamaya gelince sabit ilerlediğinden size istenileni vermez diye düşünüyorum.

ayrıca çapa motoruyla toplamak yerine elle toplasanız daha kolay biter gibi geliyor. tabi çok taşlıysa ve arazi büyükse bir traktör sokmak sizin için daha elverişli olacaktır.

ozencan43 04-05-2018 09:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur (Mesaj 1538385)
Merhabalar,

Sayın Mahmut Ozkur;
Traktör arkasına takılan makine taşı kendisi toplayıp deposuna alıyor, sonra müsait yere götürülüp boşaltılıyor. Bunu çapa makinesine adapte etmek mümkün değil gibi; ancak taşları toprağın üzerine çıkattırıp elle toplayalım derseniz patates hasadında kullanılan basit sistem işinizi görebilir.......

ozencan43 04-05-2018 09:29

İlla ki makine toplasın derseniz bu da başka bir alternatif ama yapacak usta lazım.....

ozencan43 04-05-2018 09:30

maksat patates yerine taş toplatmak.......

Mahmut Ozkur 04-05-2018 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1538834)
mehmet ozkur
sorunuzu deneyimleyen olmadığından muhtemelen cevap bulunamıyor. benim şahsi fikrim çok mümkün değil. çünkü toprak tavlıda olsa çapa motoru tırmık görevini yerine getirirken toprağıda arkasında toplar siz itseniz de gitmez. çapa motorunun çapa kısmı daima döndüğünden çapa yapmayı mümkün kılıyor taş toplamaya gelince sabit ilerlediğinden size istenileni vermez diye düşünüyorum.

ayrıca çapa motoruyla toplamak yerine elle toplasanız daha kolay biter gibi geliyor. tabi çok taşlıysa ve arazi büyükse bir traktör sokmak sizin için daha elverişli olacaktır.

ilginiz için teşekkürler. 3 dönümün taşı elle toplamayla bitmiyor. Geçen bahar traktörle patlattık ve bütün yaz yüzlerce kova taş attım ama sadece yüzeydeki taşları bitirebildim. Bu sene bahçeye kepçe girdi, çıkarken geçtiği yeri hafif tırnakladı, attığımdan fazla taş tekrar çıktı. Makine ile çapa yapabilecek hale gelmesi için ya 5-10 işçi tutup, tüm bahçeyi dize kadar kazmalatıp, taşları ayıklatacağım ya da başka bir yöntem bulacağım. Her halükarda uğraştırıcı olacak.

Mahmut Ozkur 04-05-2018 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozencan43 (Mesaj 1539209)
Sayın Mahmut Ozkur;
Traktör arkasına takılan makine taşı kendisi toplayıp deposuna alıyor, sonra müsait yere götürülüp boşaltılıyor. Bunu çapa makinesine adapte etmek mümkün değil gibi; ancak taşları toprağın üzerine çıkattırıp elle toplayalım derseniz patates hasadında kullanılan basit sistem işinizi görebilir.......

https://www.youtube.com/watch?v=41MR__yV69c

İşte buna benzer birşey düşünmüştüm. Çözüm yine ruslardan geldi. İş bunu anlayıp, yapabilecek bir usta bulmakta, işe yaramazsa Sn. Tarku'nun dediği gibi en fazla bir pulluğumuz olur ki, onu da kullanacak yer buluruz. :p Teşekkürler.

shawshang 05-05-2018 15:12

https://www.sahibinden.com/ilan/is-m...22535181/detay

iş görür sanki

shawshang 05-05-2018 15:38

çılgın

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024