agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Sıvı NPK (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/16072.htm)

ialp32 10-06-2009 19:14

Sıvı NPK

15 gün kadar önce 5 kg.lık 7 7 7 sıvı NPK aldım bidonun üzerinde 15-20 günde bir uygulayın diyordu ama ben buradaki tecrübeli ağaç dostlarıma bir sorayım dedim ; acaba bir önerisi veya tavsiyesi olan var mı ?

Remzi Sarıoğlu 10-06-2009 21:00

Kimyasal katkılarla hormonlu ürünler yetiştirmek istiyorsan aradığın ürünü bulmuşsun. Bu ürünü kullandıktan sonra el de ettiklerini yememenini öneririm.

ialp32 10-06-2009 21:31

Sn.Remzi bey sıvı NPK zararlı mı?

Remzi Sarıoğlu 11-06-2009 08:29

Doğal olmayan katkılı kimyasal ürünlerin kullanımlarını bütün dünya istemiyor. Yurt dışından ülkelerine gelen sebze ve meyveler de yaptıkları labratuvar deneylerinde kimyasal kalıntıya raslarlarsa ürünleri iade ediyorlar. Azot fosfat potasyumu belli değerler de kabul eden ülkeler olduğunu duyuyoruz. Organik tarım diyorsanız kimyasal girdileri NPK kullanabilirsiniz. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Sertifikalı ürünler almak ve tüketmek istiyorum. Ama sertifikalı ürünlere ulaşmak çok zor. Bir gün sebze ve meyvelerin sertifilalı olanlara ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bu nedenle girdiğim büyük marketlerin sahiplerine veya satın almacılarına sertifikalı ürünleri olup olmadığını soruyorum. Saygılar

Todor 11-06-2009 19:30

NPK gübrelerle hormonlar (stimulantlar) farklı şeylerdir. Hormonların kullanım tarihi ile hasat tarihi arasında geçmesi gereken süreye riayet edilirse bir problem yoktur.
Kısaca NPK dediğimiz suni gübrelerin ise herhangi bir sağlık problemi doğurduğu yönünde, akademik bir çalışma, bilimsel bir veri yoktur.

Organik veya NPK kullanılmış ürünü tüketmek kişinin kendi tercihidir fakat birisi daha sağlıksızdır demek yanlıştır. Ben kendi yiyeceğimi bile organik yetiştirmiyorum.

Kişiler organik ürünlerin daha lezzetli olduğuna inansa da, ben lezzeti veren faktörün, sebze meyvenin cinsi olduğunu düşünüyorum. Komşum kasabadan domates fidesi alıyor, ben kendim çimliyorum. O hayvan gübresi kullanıyor, ben NPK kullanıyorum. Sonuçta onun domatesi gene plastik tadında, benim domatesim gene daha kokulu gene daha lezzetli. Çünkü onun diktiği fide yola dayanması için,yüksek verim için, hastalıklara dayanması için ıslah edilmiş, bunun yanında lezzetden feragat edilmiş ticari türler.

Alıntı:

15 gün kadar önce 5 kg.lık 7 7 7 sıvı NPK aldım bidonun üzerinde 15-20 günde bir uygulayın diyordu ama ben buradaki tecrübeli ağaç dostlarıma bir sorayım dedim ; acaba bir önerisi veya tavsiyesi olan var mı ?
Üzerinde belirttiği dozajda ve sıklıkta kullanınız.

Remzi Sarıoğlu 11-06-2009 19:39

İnternetten küçük bir alıntı yaptım. Değerlendirmeyi okuyanlara bırakıyorum.
(Organik tarımda gübreleme, yetiştirme sürecinde verimliliği en üst seviyede tutabilmek için en önemli işlemlerin başında gelir. Konvansiyonel tarımda kullanılan kimyasal zenginleştiricileri kullanmak verimi artırmakla birlikte, toprağın yapısına, yeni bitki hastalıkları ve kısır türlerin türemesine sebebiyet verecek şekilde zarar verir.
Organik uygulamalarda öncelikli amaç toprağın genetik geleceğine zarar verebilecek uygulamalardan kaçınmak olduğu kadar organik katkı maddeleriyle toprağı zenginleştirip verim elde etmektir.) Saygılarımla,

ialp32 11-06-2009 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 443230)
NPK gübrelerle hormonlar (stimulantlar) farklı şeylerdir. Hormonların kullanım tarihi ile hasat tarihi arasında geçmesi gereken süreye riayet edilirse bir problem yoktur.
Kısaca NPK dediğimiz suni gübrelerin ise herhangi bir sağlık problemi doğurduğu yönünde, akademik bir çalışma, bilimsel bir veri yoktur.

Organik veya NPK kullanılmış ürünü tüketmek kişinin kendi tercihidir fakat birisi daha sağlıksızdır demek yanlıştır. Ben kendi yiyeceğimi bile organik yetiştirmiyorum.

Kişiler organik ürünlerin daha lezzetli olduğuna inansa da, ben lezzeti veren faktörün, sebze meyvenin cinsi olduğunu düşünüyorum. Komşum kasabadan domates fidesi alıyor, ben kendim çimliyorum. O hayvan gübresi kullanıyor, ben NPK kullanıyorum. Sonuçta onun domatesi gene plastik tadında, benim domatesim gene daha kokulu gene daha lezzetli. Çünkü onun diktiği fide yola dayanması için,yüksek verim için, hastalıklara dayanması için ıslah edilmiş, bunun yanında lezzetden feragat edilmiş ticari türler.

Üzerinde belirttiği dozajda ve sıklıkta kullanınız.

Sn.Todor cevabınıza çok teşekkür ederim ; zaten satın aldığım ziraatçi bile 7 7 7 alıyorsunuz, uyguluyorsunuz ürününüze 5 5 5 anca ulaşıyo demişti kimyasalları bıraktık artık bionem ve sıvı NPK uyguluyorum birde yanmış gübre ,geçen sene kimyasal kullandım bilmiyordum çünkü organik ürün kullanmasını ama artık kimyasala hayır bahçe duvarlarını ilaçlıyorum kimyasallarla okadar insanın kendi yetiştirdiği gibisi yok...

ialp32 11-06-2009 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu (Mesaj 442753)
Doğal olmayan katkılı kimyasal ürünlerin kullanımlarını bütün dünya istemiyor. Yurt dışından ülkelerine gelen sebze ve meyveler de yaptıkları labratuvar deneylerinde kimyasal kalıntıya raslarlarsa ürünleri iade ediyorlar. Azot fosfat potasyumu belli değerler de kabul eden ülkeler olduğunu duyuyoruz. Organik tarım diyorsanız kimyasal girdileri NPK kullanabilirsiniz. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Sertifikalı ürünler almak ve tüketmek istiyorum. Ama sertifikalı ürünlere ulaşmak çok zor. Bir gün sebze ve meyvelerin sertifilalı olanlara ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bu nedenle girdiğim büyük marketlerin sahiplerine veya satın almacılarına sertifikalı ürünleri olup olmadığını soruyorum. Saygılar

Sn.Remzi bey işin ticaretini yapmıyorum zevk için kendi ürünümü yetiştiriyorum,artık daha bilinçli olarak,uyarılarınız için teşekkürler.

Remzi Sarıoğlu 11-06-2009 20:49

Sayın forum üyelerinin tamamının sağlıklı yaşamasını arzu ediyorum. Bütün canlılar sağlıklı yaşamalı. Ben kutsal bir görev yaptığımı düşünüyorum. Satmak önemli değil önemli olan insanları bilinçlendirmek. İnsanlar sağlıklı beslenmeli ben bunu yapıyorum. Ama birileri kim sal katkı ürünleri ile daha fazla ürün daha büyük ürün diyorlar. Yurt dışından gelen toptancılar lekeli ve şekli bozuk ürünleri alıyorlar.Bizler ise pazarlardan şekilli güzel görünümlü ürünleri alıyoruz. Gelin bundan hep beraber sonra sağlıklı ürünleri alalım. Daha bilinçli olarak alış veriş yapalım. Satıçıların bizleri kandırmasına izin vermiyelim. Sağlıklı günlere

ialp32 11-06-2009 21:52

Doğru söze ne denir ; yerden göğe haklısınız.

maviperi 12-06-2009 11:54

Merhaba,
Ben NPK yı gardenyam ve melisam da kullanabilirmiyim ?Bunu sormak istiyorum.Bir sakıncası olur mu acaba.Çünki çiçeklerim evin içinde,kaş yapayım derken göz çıkarmak istemem.Çiçeklerimle aynı havayı soluyoruz neticede.Saygılarımla...

MeyveliTepe 12-06-2009 13:12

Bu konu gübre ile ilgili başlıklarda çok uzun yazıldı, çizildi. Fakat özetin özeti, bitkilerin ihtiyaç duyduğu temel besinler N,P,K'dan oluşuyor. Bu maddelerin toprakta bir şekilde bulunması gerekiyor. İster yeşil gübre ve diğer doğal kaynaklarla, ister kimyasal olarak hazırlanmış ürünlerle. Ya da bunların kombinasyonuyla.

Düşünceme göre, topraktaki NPK'nın kaynağının ne olduğundan çok daha önemlisi toprağın yapısının ne durumda olduğudur. Söz gelimi, yeterince organik madde bulunuyor mu, yeterli miktarda ve gerekli mikro organizmalar var mı, su tutma ve drenaj kaabiliyeti nedir, nem seviyesi uygun mu, PH seviyesi ürüne uygun mu, olması gereken diğer iz elementler mevcut mu, vs. Her şey uygun da siz NPK'yı dışarıdan vermişseniz bunun çok da karşı çıkılır bir durumu yok. Bu anlamda NPK kullanımını zehirli pestisist kullanımıyla karıştırmamak gerek.

Remzi Sarıoğlu 12-06-2009 23:00

Siz istediğiniz kadar N,P,K yani kimyasal gübre kullanabilirsiniz. Ama insanları bu yöne yönlendirmeniz çok yanlış. Zaten yanlış üzerine yanlış yapmaya devam ediyorsunuz. Çok pahalı leonarditi aldınız ama kaç liradan aldığınızı açıklayamıyorsunuz. İstediğininiz kimyasal gübreleri kullanabilirsininiz ama lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin. Tüm üyeler lütfen organik ürünler yetiştirmeye özen gösterelim ve ekolojik ürünler tüketelim. Bu hayat hepimizin uzun ve sağlıklı yaşam içim için sağlıklı beslenelim. İsteyen her kez kendini zehirleyebilir. Ama ben her bahasına organik tarımı savunmaya devam edeceğim. Çünkü benim için insa.n hayatı çok değerli. Hep beraber sağlıklı uzun yaşamlar diliyorum

Remzi Sarıoğlu 12-06-2009 23:14

Ben leonardit baylikleri veriyorum. Sizlerden rica ediyorum benden leonardit istemeyin. Benim satış yapmak gibi bir niyetim yok. Bir tek amaçım var insanlar sağlıklı beslensinler. Bunun dışında bir haber bana ulaşınca doğal olarak tetki gösteriyorum. Lüften kimse insanları ( çıkarları olsa bile) yanlış yönlendirmesin.

MeyveliTepe 12-06-2009 23:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu (Mesaj 444129)
Siz istediğiniz kadar N,P,K yani kimyasal gübre kullanabilirsiniz. Ama insanları bu yöne yönlendirmeniz çok yanlış. Zaten yanlış üzerine yanlış yapmaya devam ediyorsunuz. Çok pahalı leonarditi aldınız ama kaç liradan aldığınızı açıklayamıyorsunuz. İstediğininiz kimyasal gübreleri kullanabilirsininiz ama lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin. ..

:rolleyes: Bunları bana mı söylüyorsunuz? Leonardit'i kimden kaça aldığım sizi ne ilgilendirirden başlayıp pek çok şey yazabilirim, ama gerekli görmüyorum. Şu kadarını söyliyeyim, sizin sattığınız ürün hem göreceli olarak pahalı geldi, hem de güven verip ikna etmedi.

Bu türden tepkiler vermeden önce yazılanları daha iyi okuyup, iyice algılamanızı salık veririm.

Bu arada bahçemde NPK'yı kimyasal kullanmıyorum. Neler kullandığımı ve toprakla nasıl uğraştığımı da blog'da oldukça detaylı ilan ediyorum.
Saygılarımla.

Remzi Sarıoğlu 13-06-2009 10:04

Sayın Meyvelitepe aşağıdaki yazıyı siz yazmadınız mı?
(Maliyetler ve para kazanmak konusuna gelince, geçenlerde bir hesap yaptım. Bir kilo zeytinin maliyeti 8.33 TL olmuş. Buna sofralık olamayacak zeytinler dahil, benim emeğim hariç. Sofralık zeytinin kilosu 20 TL, soğuk sıkım zeytin yağının kilosu da yaklaşık 35 TL'ye mal olmuş. Bu durumda ne yapmalı?

Ağaçlara, toprağa bakım yapmayı, masraf etmeyi bırakabilirim. Bu durumda az da olsa topladığım kar kalır. Ya da basarım zehiri, kimyasal gübreyi, hem masrafım azalır hem de verim azalmaz. Bir de tuzu doldurup, boyarsam %10 da olsa kar etmeye başlayabilirim.)
Bende bir çok şey yazabilirim ama aramızdaki özel yazışmalar forumdaki üyeleri ilgilendirmez. Ben arkadaşlarımızı doğru bilgilendirelim dedim. Saygılarımla,

experienced 13-06-2009 10:43

Uzun zamandır çok yakın gelecekte bitkiler ile ilgili çok muazzam bilgilere ulaşılabileceği yönünde çok ciddi bekletilerim var. Ama bu konu bu konuyu görmüşken bir iki cümle yazmadan geçemeyeceğim. Günümüzde daha fazla üretim adına bir çok şeyden vazgeçiyoruz. Aslında ıspanak diye yediğimiz geliştirilmiş ürünleri eski ıspanaklar ile karşılaştırdınız mı? (şimdiki ıspanak eski ıspanağın 5-6 katı büyüklüğünde! ya da domatesi domates eskiden tarlaya tohumdan ekilirdi, 5-6 ayda üretim sağlanırdı şimdi 3 ayda yetişiyor ve üretim sonlanıyor! Ya bu domatesin kırmızılığı nereden geliyor? Ya rengi? Tabi ki topraktaki canlılığın kendisinden, solucanların toprağı sindirmesi domatesi daha güzel renkli ve kokulu yapıyor? Aslına bakarsanız diyetisyenlerin verdiiği miktarları düşündüğünüzde insanın belkide bugün çok daha yüksek tüketim miktarlarına ulaşmış olmasıda bu durumu tetikliyordur. Çevremde 50-100 Mt2 alanda sadece tohum dikerek ve hiç sulama yapmadan domates yetiştirinler var 100150 metre öteden konusunu duyoyorsunuz lezzetini ise anlatmak imkansız evet tek sorun daha küçükler ve üretim miktarı az ama insan her gün marketlerde satılan Kakao Kitlesi ve Kakao Yağı içerien ancak gerçek kakao bulunmayan çikolataları yemektense organik olarak üretilmiş ve kakaonun tamamının kullanıldığı GERÇEK çikolatayı yılda bir ya da 2 yılda bir yemesi çok daha güzel. İsmini yazmayacağım Yildiz Cad. Besiktasta 5 yıldızlı bir otelin pastanesinde gidip tadabilirsiniz yarım kilo 1 kilo alın demiyorum size 1-2 parça yeterli. Birde tüketimimizi tüm ülke olarak günlük gerçekleştirmeliyiz, eğer bugün yaptığımız çoban salatayı zeytin ile süslemek istiyorsak gidip 4-5 ya da 7-8 adet zeytini alıp o sekilde yapabilmeliyiz. 7-24 acık restaurantların fiyatlarını çok aşağılara çekip toplumu dışarıda ki yemek alışkanlığını da değiştirip daha saülıklı beslenme sağlanabilir.

MeyveliTepe 13-06-2009 21:00

Evet, o yazıyı ben yazdım da, siz ne anladınız onu merak ettim. Alıntılarken yazının tamamını alıntılasaydınız keşke. Bir niyet sorunu değil ise ciddi bir algılama bozukluğu durumu söz konusu galiba :D

İkide bir ve olur olmaz başlıkta leonarditi kaça aldığım, çok pahalı aldığım vb. gibi şeyler yazmanız, "yanlış üzerine yanlış yapmaya" devam ettiğimi :confused: ifade eden şeyler yazmanız tuhaflık ötesi bir şey. Size sordum mu ki, doğru mu yapıyorum diye? Benim hocam mısınız? Arkadaşım mısınız? Belki de sizi bozuk bir algılamaya iten unsur, sizin leonarditi çelişkili ifadelerinizden dolayı güvenilir bulmayıp almamış olmamdır.

El netice, başlık sıvı NPK kullanılır mı, kullanılmaz mı? Çiçek saksısına baklagil ekip yeşil gübre yapmak da mümkün olmadığına göre, ilgili mesajımdaki (#12) ifadenin algılama sınırlarını zorladığını düşünmüyorum. Kaldı ki, kimsenin organik tarım yapma zorunluluğu da yok.

Remzi Sarıoğlu 14-06-2009 11:15

Ben size leonardit satnaya çalışmadım siz benden almaya çalıştınız. Hatta aldığınız taktir de nasıl reklamımı yapacağınızı söyleyerek benimle fiyat pazarlığı yaptınız. Siz benim algılama sınırlarımı değerlendiremezsiniz ama ben size terbiyem dahilinde yakıştırmalar yapmayacağım.
Siz "Kaldı ki, kimsenin organik tarım yapma zorunluluğu da yok." diyorsunuz.
Ben ise herkez organik tarım yapmalı ve organik ürünler tüketmeli diyorum.
İşte aramızdaki fark bu kadar net

ialp32 14-06-2009 20:22

Sn.Malina ;

Bu mesajımı okursanız,değerlendirin lütfen. Sıvı NPK ile ilgili olmayan mesajları taşımanızı rica ediyorum.

MeyveliTepe 14-06-2009 21:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu (Mesaj 444872)
Ben size leonardit satnaya çalışmadım siz benden almaya çalıştınız. Hatta aldığınız taktir de nasıl reklamımı yapacağınızı söyleyerek benimle fiyat pazarlığı yaptınız. Siz benim algılama sınırlarımı değerlendiremezsiniz ama ben size terbiyem dahilinde yakıştırmalar yapmayacağım.
Siz "Kaldı ki, kimsenin organik tarım yapma zorunluluğu da yok." diyorsunuz.
Ben ise herkez organik tarım yapmalı ve organik ürünler tüketmeli diyorum.
İşte aramızdaki fark bu kadar net

Başka bir başlıktaki yazının bir bölümünü alıntılayıp, gramer uymasa bile yazının orjinalindeki ifadenin tam tersi söyleniyormuş izlenimini verme çabası, kimseye inandırma kaabiliyeti olmasa bile dürüst bir davranış olmayıp, kişisel saldırı girişimi ve kötülük içermektedir.

Sn, ialp32'den özür dileyerek, "çok şükür ki tek fark bu kadar değil" deyip konuyu kapatayım.

ialp32 14-06-2009 21:48

Rica ederim, benim bu konuyu açmamdaki sebep biraz daha bilgi toplayabilmekti.

ialp32 16-06-2009 22:35

Forum da gezinirken Npk ile ilgili bir yazı okumuştum galiba ama bir daha bulamadım.

NPK için dal döl kök için iyi geldiği yazıyodu , doğrumudur?

MeyveliTepe 16-06-2009 23:07

Dal, döl, bal. Kaynağı ne olursa olsun. Dikkat etmeniz gereken, toprağınız organik maddece zengin, yeterli nemde, PH 6-7 arası, mikro organizmalar mevcut (ki besini köklerin almasını sağlasın), demir, mangan, bor, çinko vs. iz lementler mevcut, bir de iyi drenajı olsun :)

Normalde NPK'yı doğal yollardan toprağınıza kazandırabilirsiniz. Fakat bu zaman alır. İdeal olarak sonbaharda başlayacak bir program ile yaza kadar iyi bir besin takviyesi yapabilirsiniz. Bu kadar zamanınız yoksa uygun bir organik gübre, ya da en azından uygun içerikte organomineral gübre, mineral gübrelerin toprağınıza olumsuz etkisi olmadan kısa sürede besin sağlamanıza olanak verir.

tk646 23-03-2012 09:59

1 Eklenti(ler)
Merhaba ben bu ürünü aldım ama nerede kullanacağım bilmiyorum :(

Perlitte tohum çimlendiriyorum, 5 cm uzamış fidelerim var tohumdan ürettiğim,saksıya direk toprağa attığım henüz çıkmamış çiçeklerim var.

Hangisine ne kadar vermeliyim bu üründen?

Teşekkürler.

tk646 26-03-2012 22:56

Kimse yok mu sorumu cevaplamak isteyen? :D:D

memet 26-03-2012 23:08

Fidelerinizi şaşırttıktan sonra bu gübreyi kullanabilirsiniz. Çiçekleriniz de yerlerinde filizlenip asıl yapraklarını çıkardıktan sonra kullanabilirsiniz.

Fatih Yılmaz 26-03-2012 23:10

Aldığınız gübrenin yoğunluğu fazla değil. Fideleriniz ilk gerçek yapraklarını verdiklerinde genel olarak 10-15 günde bir litre suya ürün üzerinde tarif edildiği şekilde kullanınız. Mikro elementleri de eksik etmeyin.( Bor, çinko, molibden vb)

Mustafa Abdal 02-04-2012 22:42

2+2+2; 7+7+7, 15+15+15 veya 20+20+20 arasındaki fark nedir. Toprağa uygun miktarda N,P,K eklemek için düşük rakamlıdan çok, yüksek rakamlıdan az kullanılır dışında dikkat edilmesi gereken bir husus varmıdır.
Sağlıcakla kalın;

Ekrem Uslu 02-04-2012 23:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör (Mesaj 939528)
2+2+2; 7+7+7, 15+15+15 veya 20+20+20 arasındaki fark nedir. Toprağa uygun miktarda N,P,K eklemek için düşük rakamlıdan çok, yüksek rakamlıdan az kullanılır dışında dikkat edilmesi gereken bir husus varmıdır.
Sağlıcakla kalın;

Bu dengeli gübreler arasındaki fark;azot,fosfor ve potasyum oranlarının % de olarak bir birinden az veya çok olmasından başka bir şey değildir.

Bitkilerin, çeşitlerine ve yetiştirme ortamlarına göre NPK istekleri farklı farklıdır.Örnek verecek olursak N(azot) ihtiyacı en fazla olan bitki mısır,en az olan ise baklagillerdir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024