agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2008, 11:16   #61
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
kuyu şu anda 10 mt ye indi. Suyun hepsini orada kullanmadı usta, ölçmek için çekmiş ve yaklaşık 1 günde 1 mt kadar yükseldi. hacim hesabı yapacak olursak sanırım 2 ton civarı bir su yapıyor bu

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 20:23   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kuyunuzu güle güle kullanın. Kuyudan suyu çekmek için ucuz dalgıç pompalar var. Pompayı da stabil olan bir hortumun ucuna bağlarsanız ve hortumu da biraz uzun bırakırsanız yaz kış suyunuzu rahatça çekersiniz. Santürfüj pompa kullanmamanızı öneririm. O derinlikten suyu çekemezsiniz.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 09:17   #63
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Şimdilik sizin dediğiniz gibi basit bir pompa ve hortum yeterli olacaktır, ama ileride arsanın en yüksek kotuna bir depo yapabilrsem suyu arada toplamayı planlıyorum, su çok fazla olmadığından ara ara çekip oraya doldurmak gibi bir fikrim var.

Bu olası deponun yeri kuyudan yaklaşık 75 mt uzaklıkta ve 7-10 mt (emin değilim) bir kot farkı olan bir noktada olacak ve her seferinde öyle çok kısa zamanda çok fazla suyu çekmek gibi bir derdim yok açıkçası.

Bu etkenler gözönünde bulundurulursa bana nasıl bir pompa, depo, hortum, kısacası nasıl bir sulama sistemi tavsiye edersiniz?

Ekte bir fotograf koydum biraz olsun fikir verebilir diye.

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2008, 09:26   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
10 m kot farkı, 10 m de kuyu derinliği toplam 20 m. Ucuz dalgıç pompalar o mesafeye suyu basamaz sanırım. Size önerebileceğin en ucuz sistem, 1-1.5 Hp santürfüjlü su pompası. Motoru biraz kuyunun içine salmanız gerekecek. Çünkü satrüfüjlü pompalar en fazla 6 mden su çeker. Marka olarakta Alem Bertola öneririm. Fiyatları 250 YTL civarında olaması lazım. Altınova'da Ege Su firması var. Her çeşit malzemenizi uygun fiyatlarla oradan temin edebilirsiniz.

Ayırıca şunuda belirteyim, siz kullandıkça kuyudan gelen su miktarı artacak. sizin çektiğiniz sular, toprağın altında yeni su yolcuklarının oluşmasını sağlayacak. Böylece suyun kuyuya dolması kolaylaşacak.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 11:05   #65
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ben bu tür bir pompa düşünmüştüm,
http://www.sumakpompa.com/urunler.php?ktg=9
orta kuvvette bir dalgıç pompa keson kuyular için.
Değerlerinden anlayabildiğim kadarı ile çok fazla olmayan bir su debisini zaman kısıtlaması olmadan pompalıyabilecek güçte bir alet.

Yataydaki mesafe pompalama gücünde ne kadar bir etken olabilir? Bir esnaf bana yataydaki her 10 mt için pompanın basma yüksekliğinden 1 metre düşmek lazım demişti.Bu hesap doğrumudur? Eğer öyle ise benim pompanın basma yüksekliği değerinden 7-8 metre yatay uzaklık için düşmem gerekiyor sanırım.

Sevgili Todor,
Sizin kuyunun fotograflarını görmüştüm bir forum konusunda, eğer satrafüjlü bir pompa alıp kuyu içine yerleştirirsem, pompayı oraya bir şekilde sabitlemek durumunda kalacağım( galvanizli boru, askı vb.).Bu durumda sürekli orada olamayacağım için kışın ve baharda yükselecek olan su seviyesi motoru riske sokmazmı?
Başka bir sorum da
http://www.sahibinden.com/index.php?...&category_id=3
böyle bir alet ile veya daha değişik önceden programlanabilen bir zamanlayıcı ile kurulacak bir düzenek aracılığı ile motoru/pompayı çalıştırabilmem mümkünmüdür? Böyle bir sistem kullanan arkadaşlar varmıdır?

Eski 19-09-2008, 11:51   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
sahibinden.com linki üyelik istiyor. Dolayısı ile bahsettiğiniz zamanlayıcıyı göremiyorum.

Sumak pompaların yanında çıkan kırmızı cisim bir şamandıra. Kuyunun seviyesi düşünce şamandra düşer ve motora giden elektiriği keser. O şamandralar nalburlarda tek olarakta satılır. İstediğiniz yükseklik için ayarlayabilirsiniz. Ve çift konumludur. Dilerseniz su deposuna boşalınca motoru çalıştıracak şekilde de bağlayablirsiniz. Yani dilerseniz şamandıra düşünce elektirik verir, dilerseniz düştüğünde elektiriği keser.

Dalgıç pompanın en büyük avantajı hava yapmamasıdır. Santürfjlü pompalarda uzun süre kullanmazsanız ilk çalıştırırken santürfüjü suyla doldurmanız gerekir. Yoksa motor suyu çekmez. Benim bu güne kadar kullandığım tüm dalgıç pompalar bir sezonda bozuldu ve tamiri mümkün olmadı. Hepside sumak markaydı.

Kuyuya motoru salmak konusunda;
Demirciye 25 YTL bedelle çok basit bir çıktık yaptırdım. Çelik halat ile motoru o çıkrığa bağladım. . Suyun yükseleceği zaman motoru çekiyorum. Temmuz ortasında suyun yükselmesini bekleyemezsiniz. Su bu aralar yükselecek. Yani yağmurlar başlayınca. Ben dün çektim motoru mesela. Ama dediğiniz doğru, motor suyun içinde kalınca bozulur. Önümüzdeki sezon bir şamrel üstüne motoru sabitlemeyi düşünüyorum. Böylece hiç uğraşmayacağım. Su ile beraber motorda aşağıya inecek.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 15:21   #67
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sahibinden.com'a girdiğinizde arama kısmına "10304687" bu numarayı yazarsanız ilan gelecektir.İlginnç bir alet.

Dalgıç pompaların bu kadar dayanıksız olduklarını bilmiyordum açıkçası.

Eski 19-09-2008, 15:24   #68
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ürünün kendi sitesini buldum
http://www.ekont.com/index.php?id=84

Eski 24-09-2008, 11:07   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Aslan k, Yeterli basınç ve debiyi karşılayamayacağınız için dalgıç pompa kullanmayın.

Bir harita mühendisi getirin ve arazinizin kesin olarak kotları, seviye farkları ortaya çıksın.

Evinizin ve deponuzun yerini buna göre planlayın.

Bu planlamadan sonra ortaya çıkan kot farkına göre pompa seçiminizi yapın.

Anladığım kadarı ile depo ile kuyu tabanı arasında 20 m. kot farkı var diyorsunuz. Yatayda da 75 m. var diyorsunuz. Bu durumda 10 mSS + 2.5 m. (yataydaki toplam basınç kaybı) + 7.5 m. (deponun tabanı) = 20 mSS etmektedir. 20 m. su sütununa göre tablodan baktığımızda, 2 ila 6 m3 suyu basacak pompa gücü 3 hp olarak ortaya çıkmaktadır.
Eğer verdiğiniz kot farkları doğru ise 1-1.5 hp pompa size yeterli gelmeyecektir. Santrifüjlü pompa olması gerekiyor. Ve bu pompayı kuyu yanında küçük bir mekanda muhafaza etmeniz gerekmekte. Hatta kuyu içinde 1 m. derinlikte ve askıda yaılacak beton taşıyıcı üzerine koyup, en üstüne kapak da yaptırarak kış boyu burada da muhafaza edebilirsiniz.

Depoyu arazinin yüksek kısmına yaptırmanız bahçe sulamasında size büyük kolaylık sağlayacak. Sanıyorum meyve ağaçları dikmek istiyorsunuz ve damlama sistemi kuracaksınız.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 13:59   #70
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Şükran Hanım,

Hesabınızın detaylarını tam anlayamadım ama sonucunda yapmam gerekeni anladım.Ancak bir sorum olacak bildiğim kadarı ile santrafüjlü motorlar en fazla 6mt veya 8 mt den çekiş gücüne sahipler benim kuyum 10mt böyle bir durumda Sn Todor'un verdiği fikir mantıklı gibi geldi.

Depoyu yaptırırken nelerre dikkat edeceğimi henüz bilmiyorum yaklaşık 50 tonluk bir depo düşünüyorum. Bunu her tarafı betomu olmalı yokssa kenarları tuğladan örebilirmiyiz?Araya destek kirişleri(ortadan + şeklinde) yaptırmalımıyım bilmiyorum.

Evet şu anda arsada yaklaşık 120 adet 2 yaşında Trabzon Hurması fidanı var bunların sulanmasında kullanacağım.

Eski 25-09-2008, 14:39   #71
Ağaç Dostu

Sn Aslan k, pompa seçimlerinde dikkat ettiğimiz önemli hususlardan biri , suyun kaç metre su sütununa çıkması gerektiğidir. Birimi mSS olarak geçer. Pompanın emmesi ve basması arasındaki kot farkı ve yatayda ilerleyen boruda meydana gelecek su kaybının toplanması ile bulunur. Sizin verilerinize göre yaklaşık 20 mSS etmekte. Diğer husus ise suyun gittiği son noktaya gitmesi gereken debi miktarıdır.
Siz bir günde 2 m3 su biriktiğini yazmıştınız. 20 mSS'nunda 2 m3 suyu basacak pompa 3 beygir gücü (3 hp) olmalıdır. 1 veya 1.5 beygir gücü yetersiz gelir.

Örneğin suyu basmanız gereken yükseklik 10 mSS'nunda, saatte 16 m3 su basmanız gerekseydi 1 hp pompa yeterli gelecekti, ya da 8 mSS'nunda saatte 8 m3 suyu basmanız gerekseydi 1/3 hp pompa size yeterli gelecekti.

Dalgıç pompaların basma yükseklikleri düşüktür. Çok derin olmadıkça santrifüj pompaları kullanabilirsiniz. Çok derin kuyularda, örneğin 100 m. gibi, derin kuyu pompası kullanmak gerekir.

Eski 26-09-2008, 15:03   #72
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Açıklamalarınız için çok teşekkürler Şükran Hn. İnternette bulduğum 2 tabloyu sizinle paylaşmak istedim bu tablolara göre uygun olablecek motor hangisi olmalıdır?

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2008, 15:18   #73
Ağaç Dostu

Sn Aslan k, sizin göndediğiniz tabloda 20 mSS için saatte 2 m3 suyu basacak olan pompa 8MPS 20 kodlu pompadır. Bu da 1.10 beygir gücünde çıkmaktadır.

Benim size önerdiğim ithal pompalar.Astral marka.

Firma katalogları birbirlerinden çok farklı üretimler yapıyorlar.

Eski 12-10-2008, 16:20   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Selam. Ben http://www.suarar.com un yazarı Faruk ÜNVER Arkadaşlar forma yeni üye oldum. Yeni kuyu açacak arkadaşlara tek önerim. Keson kuyu dediğimiz kuyular veya kepçe ile açılan kuyular yüzeysel suları toplayarak kullanılan sulardır. Benim sizlere tavsiyem Küresel ısınma ile yüzeysel suların bir kaç yıl sonra tamamen kuruyacağı eğerki imkanlar var ise en az 50 metre derinlikte bir sondaj yaptırmanızdır. Maddi olarakta bir keson kuyudan daha pahalı olacağını tahmin etmiyorum. Artı Kuyularda çökme ile çok insanları kaybediyoruz bence bu yöntemlerden kaçınılması gerekmektedir. Çünkü insan hayatı bizler için çok önemledir. Bakır tel ağaç dalı veya bilimsel yöntemler ile mi suyu bulmanız gerektiğine gelince bu gün bilimsel yöntemler Jeofizik Mühendisi arkadaşların söylediğine göre yaptığı çalışmaların başarı oranı % 80 geçmemekte. Çubuklar ile de deneyimli çubuk ile su bulan bir arkadaşımızın başarı oranı % 85-%90 ları bulmaktadır.

suarar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 16:15   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
sevgili dostlar merhaba.konuyu inşallah bölmüyorumdur.60 tonlukve 2,5 m yükseklikteki sulama havuzunu damla sulamada kullanabilirmiyim.evet derseniz enfazla kaç metre uzaklığa damlama yapabilirim. kaç metre yükseklik kaç atü yapıyor. buarada arazim tesviyeli düz arazi.emeğiniz yaşanılır bir dünya ile ödüllendirilsin.

grandrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 21:41   #76
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Kuyudan çıkan kil

Konuyu başka bir yöne kaydıracağım ama, kuyudan çıkan yakalaşık 23 metreküp kil toprağı ne yapacağımı bilemiyorum. Köylüler kil olarak çok fazla miktardaki bu toprağı bahçeye yaymamamı tavsiye ettiler. Ben de önümüzdeki sene açtıracağım bahçenin gerçek resmi yoluna dolgu malzemesi olarak kullanırım diye düşündüm. Fikirlerinizi bekliyorum. Aşağıda fotografını koydum

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2009, 14:47   #77
Yeni Üye

abrahamoz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2009
kuyudan çıkan kili ev yapımı planlıyorsan saman ile karıştırıp cimento yerine kullanabilirsin

ben de kuyudan çıkan siyah toprağı saman ile karıştırıp bims biriketlerin arasına harç olarak kullandım .

50-60 torba çimento almaktan kurtuldum

abrahamoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 16:33   #78
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Çimento kadar etkili oluyor mu, yani ev yapımında güvenilebilir mi? Bunu hiç düşünmemiştim açıkçası çok ilginç.

Eski 25-02-2009, 19:35   #79
Yeni Üye

kuyucubey's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2008
selam ben 20 yıllık keson kuyucuyum. kuyularda su kuruması diye bir olay olmaz. su alta kaçar. yani bir kuraklık olduğunda su 1 ila 5 mt arasında daha derine kaçar. bu kaybolan suyu tekrar alabilmek için mevcut kuyunun kazılarak derinleştirilmesi gerekir. mevcut kuyunun derinleştirilebilmesi için ise kuyunun el ile kazılarak keson kalıplarla beton atılarak yapılmış olması şarttır. kepçe ile yapılan kuyularda kuyu etrafı dolgu olduğu için mevcut kuyunun derinleştirme şansı 0 dır. oysa elle yapılan bir keson kuyu suyu azalması **** tamamen kuruması durumunda çağırırsınız işinin ehli bir kuyucu 60 metreye kadar derinleştirme şansı vardır.

drfettah beğendi.
kuyucubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 21:24   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn.kuyucubey keson kuyu (yumuşak toprak-Ankara) 1 metre fiyatı nekadardır?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 08:26   #81
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ben geçen Eylül ayında İzmit Karamürsel'de metresi malzeme hariç 300 TL'den yaptırdım, 10 mt kuyu malzemesi ile beraber 4,000 TL gibi bir maliyetle açıldı.

Eski 10-03-2009, 14:46   #82
Ağaç Dostu

Kuyu çapı nekadardı? Sn. Aslan k.

Eski 10-03-2009, 16:27   #83
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Dış çap 200cm, iç çap 170 cm, fotograflarını bu konuda önceki mesajlarda görebilirsiniz.

Eski 23-03-2009, 13:05   #84
Yeni Üye

kuyucubey's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2008
sn. k0900 keson kuyu fiyatları çapına göre değişir. iç çapı bir buçuk mt olan keson kuyu malzeme dahil mt fiyatı 1000 tl. iki mt çap 1200 tl. iki buçuk mt çap 1500 tl. yani çap ve toprak zeminine göre fiyat değişir. (KESON KUYUCU ANKARA) yazarsanız resimlere ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz

kuyucubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 13:26   #85
Ağaç Dostu

Teşekkürler, inceleyeceğim.

Eski 11-06-2009, 11:15   #86
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
16/08/2008 cumartesi günü Altınova Sondaj'a etüd yaptırdım, biraz önce şifahen Kenan Bey ile görüştüm ve Kenan Bey Sadece 80-100 mt aralığında sondaj ile su olduğunu yüzey suyu bulunmadığını söyledi. Tüm köyün yaşlılarının dediklerinin aksine bir sonuç çıkınca biraz canım sıkıldı açıkçası. Bir yaşlı amca ise daha önce köyde istanbuldan gelen bir Etüt firmasının inceleme yapıp su yok dediği yerde kuyu kazıldığında ihtiyaçtan fazla su çıktığını söyledi.Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bana tavsiyelerde bulunacak arkadaşlara ihtiyacım var.Şu anda ekonomik durumum sondaj vurduracak şekilde değil.
Sevgiler.
Sonuç olarak Foter Hasan 1-Altınova sondaj 0,
Tüm bilimsel verileri kullan su yok de,bir köylü vatandaşımız elindeki bakır telle suyu bulsun.Yaşlı amcalarımız boş değil demek ki...

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 12:10   #87
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

İşin açıkçası anlaştığım kuyu ustası Yozgatlı Mustafa, Foter Hasan'ın ilk söylediği yere değil başka bir yere açtı kuyuyu.Ama sonuçta
Hasan+Mustafa=2 - bilimsel yöntem =0 oldu diyebiliriz.)
Önemli olan Hazirandan sonra suyun ne kadar olacağı.

Eski 11-06-2009, 14:00   #88
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Bu Hasan amca,Geyikdereli olan amca değilmiydi sayın aslan k...

Eski 11-06-2009, 16:23   #89
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ben kendisini arsayı aldığım kişi aracılığıyla tanıdım, Altınova'da avcılar kulübünde buluştum ama hangi köylü olduğunu bilmiyorum açıkçası.Niye "Foter Hasan" dediklerini görünce anladım, kafasında sürekli bir foter şapka var.

Eski 12-06-2009, 11:49   #90
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Hımm...Benim amcayıda foterli gördüm, ben ismini hatırlayamıyorum ama uzun boylu kızı bizim köyde evli,filancanın kayınpederi dedik hep adı kalmadı aklımda...Damadını görünce öğrenirim adını...ama aynı kişiden bahsediyoruz gibi geliyo bana.Bu Amca adeta dedektör,öyle gidip yok etüt falan 500-1000 lira bayılmaya gerek yok.Ayağını vurduğu yerden adeta su fışkırıyo,enişteme bir damar buldu ağustos ayında 6 saat motoru çalıştırıyorum su bitmiyor diyor.18 metrelik sondaj yaptı sadece, su 6 metreden çıktı.
Sadece 50 metre yanındaki komşuda teknolojiyi kullandı, enişteme yalvarıyomuş su ver diye,yazın suyu bitiyormuş.
Bu amcamız asla para almıyor,bir koli yumurtayı zorla kabul etti o kadar,Kendisinden binlerce kere Allah Razı Olsun...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024