agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2016, 23:32   #241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Merhaba, araziye sınır akan gölden su çekmek izne tabi midir? Teşekkürler.

yilmazms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 09:34   #242
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yilmazms Mesajı Göster
tarımsal sulama için kullanılıyorsa, bir yerlere başvuru gerekir sanırım. Bazı yörelerde uygulandığı gibi tarımsal sulama elektriği bile alabilirsiniz.

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 19:30   #243
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Akan Göl!? Hiç duymadım. Yenir mi?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 19:46   #244
Ağaçsever

Akan su diyelim

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk

Eski 24-05-2016, 21:09   #245
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Akan su diyelim

Doğal bir akarsu ise çaktırmadan suyu kullan. Biri çıkıp, sulama birliğine para ödemen gerek diyene kadar kullan. Böyle bir durum olduğunda safa yatıp "bilmiyordum" dersin. Bu ülkede aldığın havanın bile parasını alırlar, Sonra da devlet çiftçiye destek veriyor deyip, bir sıkımlık diş macunuyla bütün sene dişlerini fırçalatırlar.

Eski 24-05-2016, 23:10   #246
Ağaçsever

Cok haklisin!

Eski 26-01-2017, 19:27   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Merhaba
Arkadaşlar Şile hasanlı köyünden 1370 M2 tarla aldım bir hobi bahçesi yapmak istiyorum. Ama malum su olmaz ise hiçbirşey olmaz O yüzden ben de kuyu açtırmayı düşünüyorum. O çevrede kuyu işiyle uğraşan deneyimli kişiler var mı bilenler lütfen paylaşssın
Teşekkürler

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 19:33   #248
Ağaç Dostu

Kuyu konusunda deneyimli olanlar bana ulaşırsa memnun olurum

Cumhur Tonba beğendi.
Eski 26-01-2017, 20:44   #249
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
Kuyu konusunda deneyimli olanlar bana ulaşırsa memnun olurum
Evet ulaştık. 2 Tane derin kuyu açtırdım. Sorunun nedir? Ne kadar suya ihtiyacın var? Elektrik var mı?

Eski 27-01-2017, 09:09   #250
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Tarku arkadaşım, profilindeki kedi resmi gibi bu günlerde çok mu asabiyiz?

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2017, 11:22   #251
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Tarku arkadaşım, profilindeki kedi resmi gibi bu günlerde çok mu asabiyiz?
Ülkenin durumuna ve gittiği yöne bakınca, asabiyet biraz hafif kalır. Kaygılıyım ve korkuyorum.

Cumhur Tonba beğendi.
Eski 31-01-2017, 12:20   #252
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
“Nasıl öfkelenmem düşündükçe Memleketimi,
Çırpınıyor ayakları altında Bir Avuç Hergelenin..”

tarku beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 09:15   #253
Ağaç Dostu

Arsaya Kuyu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Evet ulaştık. 2 Tane derin kuyu açtırdım. Sorunun nedir? Ne kadar suya ihtiyacın var? Elektrik var mı?
1378 M2 şile hasanlı köyünde bir tarla satın aldım. Ama su sorunumuz var kuyu açacağımız yeri belirlemek için bir adam getirdik su 7 m de tedi ama yazın alçalabilir biz de sadece bir fseptik açtık 6 mt ama su kusu vuracağımız yerden 15 mt aşağıya tabii kış olduğundan kuyu bayağı su doldu. O kuyu ile Kuyu elektriğine müracaat etmeyi düşünüyorum. Yazın temmuz ayında o su bulan arkadaşı tekrar getirip su için bir girişim daha yapacağım. Sizce sıkıntı olur mu

Eski 17-02-2017, 11:37   #254
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
1378 M2 şile hasanlı köyünde bir tarla satın aldım. Ama su sorunumuz var kuyu açacağımız yeri belirlemek için bir adam getirdik su 7 m de tedi ama yazın alçalabilir biz de sadece bir fseptik açtık 6 mt ama su kusu vuracağımız yerden 15 mt aşağıya tabii kış olduğundan kuyu bayağı su doldu. O kuyu ile Kuyu elektriğine müracaat etmeyi düşünüyorum. Yazın temmuz ayında o su bulan arkadaşı tekrar getirip su için bir girişim daha yapacağım. Sizce sıkıntı olur mu
12 metreye kadar elle açılan kuyulara ruhsat istenmiyordu ama değişiklik olduysa bilemiyorum. Sulama elektriği almak için DSİ'den su kullanım izni alman gerek. Yeni bir kuyu açtıracaksan ve bu sondaj şeklinde olacaksa, kuyu ruhsatı almaya bak. Anladığım kadarıyla bulduğunuz su, yüzey suyu. Arazinizin büyük olmadığını düşünürsek; bu açtırdığınız kuyunun size yetebileceğini düşünüyorum, bir daha masrafa girmeniz bence gereksiz.

Eski 04-05-2017, 17:51   #255
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Bu sistem nasıl çalışıyor?

Almayı düşündüğüm bahçede resimdeki düzenek var ve damlama sistemi olduğu söyleniyor.Daha bahçeyi görmüş değilim ancak giderken de bilgi sahibi olarak gitmek istiyorum.Bu resimdeki sistem nasıl çalışır?Genel bir bilgi verecek arkadaşa müteşekkir olurum...

arifkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 19:39   #256
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifkaptan Mesajı Göster

Almayı düşündüğüm bahçede resimdeki düzenek var ve damlama sistemi olduğu söyleniyor.Daha bahçeyi görmüş değilim ancak giderken de bilgi sahibi olarak gitmek istiyorum.Bu resimdeki sistem nasıl çalışır?Genel bir bilgi verecek arkadaşa müteşekkir olurum...
Kapalı sistem su dağıtım vanasına benziyor. Tam olarak resimden anlayamadım. Eğer kapalı sistem su vanasıysa, çok şanslısınız (tabi suyun her zaman borulara verildiğini düşünerek söylüyorum). Böyle bir durumda basınçlı ve çeşme gibi bahçenizi sulama imkanınız olur. Benim bahçemin üst sınırına kadar getirip, orada bıraktılar.

arifkaptan beğendi.
Eski 05-05-2017, 11:37   #257
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Alıntı:
Kapalı sistem su dağıtım vanasına benziyor. Tam olarak resimden anlayamadım. Eğer kapalı sistem su vanasıysa, çok şanslısınız (tabi suyun her zaman borulara verildiğini düşünerek söylüyorum). Böyle bir durumda basınçlı ve çeşme gibi bahçenizi sulama imkanınız olur. Benim bahçemin üst sınırına kadar getirip, orada bıraktılar.
Teşekkür ederim.Resim ilandaki resim ..Benzer resimleri farklı olabileceği düşüncesiyle koymadım.

Eski 05-05-2017, 14:59   #258
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Alıntı:
Aynı bölgeden daha detaylı bir resim buldum.Sanırım birbirlerinin aynısı.

tarku beğendi.
Eski 05-05-2017, 17:56   #259
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifkaptan Mesajı Göster
Aynı bölgeden daha detaylı bir resim buldum.Sanırım birbirlerinin aynısı.

Sanırım dediğim gibi, bizim buradaki dağıtım boruları biraz daha büyük. Kırmızı zımbırtı da gübre tankına benziyor. Suyun hangi sıklıkla verildiğini öğrenmenizi tavsiye ederim. En iyisi bahçede damlama döşeliyse sistemi çalıştırıp sulamayı kendi gözlerinizle görmenizdir. Şöyle su, böyle su geliyor laflarına bakmadan, deneyip görün. Hayırlı olsun.

arifkaptan beğendi.
Eski 05-05-2017, 18:25   #260
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Merhabalar, içinde bulunduğumuz günlerden başlamak üzere su kullanımının yaz sonuna kadar giderek artacağını ve bundan dolayı kuyu sularının seviyelerinde değişiklikler olacağını göz önünde bulundurun.Yani su yönünden kendinizi garanti altına almadan ekim ile ilgili hesaplara girmeyin.Kolaylıklar dilerim.

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 19:50   #261
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Alıntı:
Sanırım dediğim gibi, bizim buradaki dağıtım boruları biraz daha büyük. Kırmızı zımbırtı da gübre tankına benziyor. Suyun hangi sıklıkla verildiğini öğrenmenizi tavsiye ederim. En iyisi bahçede damlama döşeliyse sistemi çalıştırıp sulamayı kendi gözlerinizle görmenizdir. Şöyle su, böyle su geliyor laflarına bakmadan, deneyip görün. Hayırlı olsun.
Bahçenin ihtiyaçları yanında ben de kaz yetiştirmeyi düşünüyorum ve uygun bir havuza da ihtiyacım olacak.Su, bu bakımdan çok önemli.Tavsiyeniz için teşekkür ederim.(Sanırım sıvı gübre tankını sistemin ortasında ve altta görülen iki musluğa bağlıyorlar.Konuyu araştırırken öğrendim. )

tarku beğendi.
Eski 14-05-2017, 04:35   #262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Aslan k, pompa seçimlerinde dikkat ettiğimiz önemli hususlardan biri , suyun kaç metre su sütununa çıkması gerektiğidir. Birimi mSS olarak geçer. Pompanın emmesi ve basması arasındaki kot farkı ve yatayda ilerleyen boruda meydana gelecek su kaybının toplanması ile bulunur. Sizin verilerinize göre yaklaşık 20 mSS etmekte. Diğer husus ise suyun gittiği son noktaya gitmesi gereken debi miktarıdır.
Siz bir günde 2 m3 su biriktiğini yazmıştınız. 20 mSS'nunda 2 m3 suyu basacak pompa 3 beygir gücü (3 hp) olmalıdır. 1 veya 1.5 beygir gücü yetersiz gelir.

Örneğin suyu basmanız gereken yükseklik 10 mSS'nunda, saatte 16 m3 su basmanız gerekseydi 1 hp pompa yeterli gelecekti, ya da 8 mSS'nunda saatte 8 m3 suyu basmanız gerekseydi 1/3 hp pompa size yeterli gelecekti.

Dalgıç pompaların basma yükseklikleri düşüktür. Çok derin olmadıkça santrifüj pompaları kullanabilirsiniz. Çok derin kuyularda, örneğin 100 m. gibi, derin kuyu pompası kullanmak gerekir.
3 hp güç ciddi bir rakam.55m kot farkıyla 360 m ye saatte yaklaşık 3 ton su basıyorum.. 20 mt mesafete mantetik pompa 150 tl ye takılırsa iş görür..

tuboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2017, 22:41   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Merhaba,
Ağustos ayı gelince arazimdeki su ihtiyacını karşılamayı planladığım kuyuyu açtırmanın zamanı geldi diye düşündüm.İstanbuldan telefonla ulaşabildiğim kişilerle konuştum.Bana iki alternatif sunuyorlar

1- ELLE AÇILAN KUYU : Günde 1 metre elle kazarak sonrada beton kalıp dökerek ertesi gün tekar 1 metre şeklinde, suyu bulana kadar gitmek. Maliyeti metresi 250-300 YTL artı malzeme masrafları.

2- KEPÇE İLE AÇILAN KUYU : Kepçe 6-7 metre derinliğe kadar iniyor suyu bulduğu zaman hazır beton künkleri üst üste yeleştirip etrafını mucır doldurup kapatıyor sonrada üzerine kapak yapıyor.Maliyeti 6-7 metre için 2,000 YTL geçmiyor.

Bana kulaktan dolma söylenilenler, 1.nin daha sağlam olduğu, ancak su bulunamadığı taktirde tüm masraflar boşa gidiyor. 2. de ise su bulunamaz ise sadece kepçenin çalıştığı birkaç saat için ücret veriyorsunuz.Ayrıca 1. de yapılan kuyu betonu orada kalmak durumunda 2. de ise açılan çukur aynı toprakla yeniden kapatılabilir.

Benim sizlere sormak istediğim, bu metodlardan hangisi daha iyidir? Ayrıca bu çalışmadan önce su arama nasıl yapılmalı çubukla mı yoksa bilimsel yöntemlerle mi?
Bahçeme önce kepçe ile 4 metre kuyu kazdırdım.1 gün sonra 1 metre su birikti.geniş açtırdığım için 3-4 ton su vardı.sonra 2 metre daha kazdırdım.suyu buldum.şu anda kuyuda 2.5 metre yanı 8-10 ton su var.6 metrelik kuyuya 10 tane künk koydurup etrafını mıcırla kaparıp işi bitirdim. kepçe ile kuyu açmak çok kolay.6 meter kazdırıp 1 gün bekliyorsunuz .su yoksa tekrar kapatırsınız.suyu bulursanız künk döşetirsiniz .

mustafanevzat1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 19:48   #264
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafanevzat1 Mesajı Göster
Bahçeme önce kepçe ile 4 metre kuyu kazdırdım.1 gün sonra 1 metre su birikti.geniş açtırdığım için 3-4 ton su vardı.sonra 2 metre daha kazdırdım.suyu buldum.şu anda kuyuda 2.5 metre yanı 8-10 ton su var.6 metrelik kuyuya 10 tane künk koydurup etrafını mıcırla kaparıp işi bitirdim. kepçe ile kuyu açmak çok kolay.6 meter kazdırıp 1 gün bekliyorsunuz .su yoksa tekrar kapatırsınız.suyu bulursanız künk döşetirsiniz .
Kepçe çağırdınız, 5-6 metre kazdırdınız ve su çıkmadı. Sakın kuyuyu kapattırmayın. Etrafını biraz daha genişlettirin, alın size doğal soğuk hava deposu.

Mahmut Ozkur beğendi.
Eski 24-04-2018, 03:00   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2008
Bahce sondaji...

Merhaba arkadaslar,
Bahceme sulama için sondaj yaptirmak istiyorum. Silivri' de oturuyorum.
Bana maliyeti ne olur ve bu civarda yönlendireceginiz biri var mi? Şimdiden teşekkürler...

savastunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2018, 19:54   #266
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savastunca Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Bahceme sulama için sondaj yaptirmak istiyorum. Silivri' de oturuyorum.
Bana maliyeti ne olur ve bu civarda yönlendireceginiz biri var mi? Şimdiden teşekkürler...
Su tahminen kaç metreden çıkıyor? Bizim buralarda sondajın metresi 50-60 lira arasında, orada da pek fark edeceğini sanmıyorum. Kaç inçlik sondaj yaptırmayı düşünüyorsunuz? Açılacak kuyunun çapına göre sondaj ve boru maliyeti değişebilir. 4 sene önce 176 metre 2.25 lik sondaj yaptırdım yaklaşık 20 bin lirayı buldu. Değişkenler çok olunca kesin fiyatlandırma biraz zor. Umarım verdiğim cevaptan üç aşağı beş yukarı fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Eski 28-05-2019, 13:37   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2010
Merhaba Arkadaşlar

İzmir Balıklıova'da bulunan zeytinliğimde iki adet keson (taş örme) kuyum var. Biri 6m diğeri ise 8m derinliğinde. Bu kuyuların dibini temizleyecek kuyu ustası arıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?
Şimdiden teşekkürler

kisacikd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 13:04   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
Merhaba arkadaslar Bursa da uluabat golune yakın mesafede tarlam var su sondası yaptırmak istiyorum ama bu konu hakkında pek bir bilgim yok sormak istedigim sonda yaptırmadan once zemin etudu yaptırmalımıyım ? Bunun icin ucret alır mı sondajı yapacak firma ? Birde ortalama malıyeti ne kadar olur yan komsumda var 100 metre de cıkmıs sanırım su ama fiyat konusunda bir bilgisi yok ? Ayrıca bursa da guvenilir su sondaj firması bılıyorsanız yardımcı olursanız memnun olurum.

Golkiyi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 19:05   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
merhaba. benim sorunum biraz farklı

Akyazı'da bir köyde bir yer edindik. 30 m. ön cephe, 17 m. arka cephe, 120 m. derinlikte yaklaşık 2100 metrekare alana sahip. Ticari amaçlı olmayıp buraya ileride yapmayı düşündüğümüz evimizin ve seramızın alanını ayırarak çeşitli meyve ağaları dikmek istiyorum.

Yerimiz köy içinde etrafında evler ve bahçeler olan bir yer. Ancak, satın aldıktan sonra öğrendiğim kadarıyla yoğun yağış olduğunda arsanın bazı yerlerinde su birikintileri kaldığı bazen yaklaşık 50 cm kadar yüksekliğe ulaştığı söylendi. Bizzat görmüş değilim.

Arsa şimdiye kadar herhangi bir ekim, dikim için kullanılmamış bir alan olduğu için çimlenme söz konusu. Siteden okuduğum kadarıyla kötü drenaj ve çim alana dikim yapılmamasından bahsedilmiş.

Çokca uzun yazmak istemiyorum ancak, yerimizi en iyi verimli ve çok çeşitli meyve ağaçları ile ağaçlandırmak istiyorum. Taban suyu fazla olan bir yer olarak düşündüğüm arsamıza kuyu açtırmak çözüm olur mu? şimdilerde maliyeti ne kadar olur? Önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

arifcetinkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 22:32   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
altta suyu geçiren tabakalar olması durumunda Kuyu açtırma çözüm olabilir ama toprak yapısını bilmeden bir şey söylemek mümkün değil

yavuz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024