agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2013, 17:17   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 17:13   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2007
su kuyusunda bolca su var iken içilebilir olduğu halde birden ellerimizi bile yıkayamacak kadar lağım kokusuna benzer bir koku oluştu. çevrede bir lağım kaynağı yok..her taraf kır.acaba metan gazımı karışıyor. böyle bir durumla karşılaşan arkadaş var mı? kuyu deniz seviyesinin belki altında fakat 100 metre içeride. derinlik 10 12 metre civarında.

cemoza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 18:28   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2014
Lağım kaynağı yok diyorsunuz. Yoksa olabilecek ihtimaller şöyle ;

1-Yakınlarda sıcak su kaynağı vardır. Suyunuz hafif ılık mı ?
2-Sondaj borunuz demirse ve uzun süre su çekmediyseniz boru oksit yapmıştır uzun süre su çekilmediği içinde suya koku sinmiş olabilir.
3-Yakınlarda olmasa bile lağım kaynağı varsa ve toprağa sızıntı olduysa sizin su tabakanızda kirlenebilir uzakta dahi olsa karışabilir.

Yapacak olduğunuz iş sudan numune alıp incelettirmeniz olacaktır. Saygılar

Sondajci35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 22:15   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2014
kafama takılan bir soru hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. ilerde yani1-2 sene içerisinde kendi su kuyumu kendim kazacağım inşallah.hemde el ile kazmayı düşünüyorum. tahminimce de 3 metrede su bulup toplamda 5 metre kazmayı düşünüyorum. 2 metre çapında bir kuyu olacak. hani 1 metre kazıp, kalıplar ile beton dökerek olandan. ertesi gün o dökülen betendan aşağı doğru 1 metre daha kazacağım ya. peki ben 1 metre aşağı doru kazdığımda birgün önce döktüğüm 1 metrelik beton aşagı doğru düşmez mi? bu bir tehlike arz etmez mi? ayrıca o 1 metrelik kalıp betonların arasında 5-10 cm lik boşluklar olsa kuyunun içine yüzey suyunun süzülmesi daha mantıklı olmaz mı? birde o dökme beton için demir kullanıyor musunuz? yoksa bol çimentolu ve çakıllı beton iş görür mü? benim memlekette bu işi yapacak keson kuyucu veya inşaatçi bulmam mümkün değil. tüm bu işleri kendim yapmak zorundayım maalesef. kafaya koydum. yapacağıma da sonuna kadar inanıyorum. sadece bu kafama takılan sorulara bir cevap alabilirsem işim kolaylaşacak. özellikle 1 metrelik betonun ertesi gün kazılan bir metrelik çukura doğru düşüp düşmeyeceği konusu çok önemli?

karakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2014, 18:03   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2013

bu resimde olduğu gibi beton blokların arasında boşluklar var. beton dökülürken içine hasır betonların içine koyulan kafes demirinden çember şeklinde ayarlayıp kalıbın içine yerleştirirsen daha sağlıklı olur.

karakan beğendi.
by_aso20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 22:03   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
hayatımda gördüğün in ilginç ve en pratik kuyu açma biçimi

Kopanje bunara u Gracanici - YouTube

desingby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 21:14   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
buda benim çözümüm kepçe ile 9x9 yaklaşık derinlik 1-2 metre arası çukur açtırdım sonbaharda 12x15 branda 250 tl her yıl brandayı değiştiriyorum yaklaşık 70-80 ton su toplanıyor benim ceviz bahçeme yetiyor burada biriken suyu damlama tankına aktarıyorum su tamamen yağmur ve kar sularından birikiyor daha ayrıntılı fotoğraflar google eart (çürüklü köyü dinar/afyon) mesut baytaroğlu ceviz bahçesi adıyla bulabilirsiniz

Eklenen Resimler

msut1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 21:21   #218
Yeni Üye

ceviz bahçem

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 21:24   #219
Yeni Üye

linkteki video http://www.youtube.com/watch?v=FRv6UrbTsy0

Eski 18-11-2014, 22:23   #220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Mesut Bey,
Sizi gerçekten kutluyorum. Ben de Polatlı'daki birkaç bahçemde ceviz yetiştirme işiyle uğraşıyorum. Bahçelerimde oldukça büyük su sorunu yaşıyorum. Permakültür derneği tavsiyeleri doğrultusunda 8x10 büyüklüğünde bir gölet alanı ve yağmur hendekleri kazdırdım. Geçen sene doğru dürüst bir yağmur yağmadığı için gölette 1 cm bile su tutmadı. Membranlar da oldukça pahalı olduğu için seremedim. Siz ne tür branda kullandınız. Tek parça 12metre bulunuyor mu? Dondan, Rüzgardan, kemirgenlerden zarar görmüyor mu? Buharlaşma kaybı çok olmuyor mu? Yazın hangi aya kadar idare edebiliyorsunuz? Google Earth'den gördüm. Tekrar kutlarım.

Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 03:32   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
istediğim derinlikte kuyu açtıramıyorum.

merhaba. istanbul çekmeköydeyim. bahçemizde 25 yıllık 20 metre derinlikte 100lük çapta sondaj kuyu var. eskiden 3 metreye kadar su varken etraftaki komşuların yüzlerce metrelik açtırdıkları sondajlar yüzünden artık 15 metrenin altında, geçen yaz 17 metre oldu. dalgıç pompa çalışmıyor.

ben de şimdi 40-50 metre gibi bir kuyu açtırmak istiyorum. fakat yirmi tane sondajcıya sordum kimse 100-150 metreden az delmeye gelmek istemiyor. ikna etmek için de sağlıklı olmaz, suyu biter diyorlar. halbuki üst komşumuz ki bizden yukarıda olmasına rağmen 10 yıldır 55 metrelik kuyudan 24 saat su çekiyor tık demiyor kuyu.

çoğu sondajcı 200 metre öneriyor dalga geçer gibi.

50 metre civarı kuyuyu nazlanmadan delecek küçük kamyonlu bir sondajcı bulmama yardım eden çıkar mı? (bahçe girişinden büyük kamyon girmiyor)

bir de 50 metre sondaj kuyu teslim fiyatı ne civarda birşey tutar? pompa vs hariç olarak

Düzenleyen junior : 28-03-2015 saat 08:29
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 06:27   #222
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Eski kuyunda dinamo çalışmıyorsa; yeni kuyu açtırıp en az 20.000 lira harcayacağına, bir dalgıç pompa koydur ve kullan.
Ayrıca, komşunun arazisinin senin arazinden yüksekte olması, senin daha yüzeyde su bulacağın anlamına gelmez. Yer altı suları, yer üstündeki dereler gibi olmuyormuş.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 08:06   #223
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Eski kuyunda dinamo çalışmıyorsa; yeni kuyu açtırıp en az 20.000 lira harcayacağına, bir dalgıç pompa koydur ve kullan.
Ayrıca, komşunun arazisinin senin arazinden yüksekte olması, senin daha yüzeyde su bulacağın anlamına gelmez. Yer altı suları, yer üstündeki dereler gibi olmuyormuş.

içinde zaten dalgıç pompa var, su bitti kuyuda. 50 metre vuracak kimse arıyorum.

Eski 28-03-2015, 11:08   #224
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
içinde zaten dalgıç pompa var, su bitti kuyuda. 50 metre vuracak kimse arıyorum.
Pardon, 3 metreden su alıyordum demene bakarak, dinamo herhalde diye tahmin yürüttüm. Sondajcıların 150-200 metreden az delmeyiz demesi çok saçma. Diyelim 50 metreden artezyen çıktı "yok arkadaş illa 200 metre diye anlaştık mı?" diyecekler. Bununla beraber senin 50 metre diye net bir metre vermende yanlış. Kimse suyun kaç metrede olduğunu net olarak söyleyemez. Jeoloji mühendisleri, kaya yapısına ve yer altındaki boşluklara bakarak tahmin yürütürler. Arkadaşım jeoloji mühendisine ölçüm yaptırdı. 90 ile 95 metre arasında kireç taşı var oradan sonra su çıkarsa çıkar yoksa uğraşma demiş. 95 metreden sonra matkap 5 metre boşluğa denk gelmiş ama su yoktu.

Naçizane tavsiyem yeni kuyu açtırmak yerine, eskiden kullandığın kuyuyu derinleştirmeyi dene. Başka bir yere matkap vurdurmak yazı tura atmak gibi bir şey. 2 tane sondaj kuyusu açtırdım. İlk kuyu 12 metrede yüzey suyuna geldi ama yer altı suyunu 76 metreye kadar arattım. Umudumu kesip bıraktırdım. 2. kuyuda sondajcı sordu ne kadar gideceğiz diye. Ben "ya suyu bulacağız ya da mağma'ya kadar ineceğiz" dedim. Sondajcının çalıştığı kılıf satan firma "elimde 164 metre kılıf var "deyince , sondajcı su çıkmaz bırakalım dedi. Ben yok arkadaş deleceksin dedim. Bir sonraki mili taktı ve 1 metre sonra su çıktı. Bunları anlatmamın nedeni; Sondajcılar işten anlamayan birini yakalarlarsa, her türlü 3 kağıt yapabilirler.

Fiyat sormuşsun, Ben ağustos ayında sondaj yaptırdım. 20 lik tabir edilen kılıf atıldı (sanırım 8 inc oluyor) metresini 60 liradan açtılar. 100 metreye kadar olan kılıfların tanesi 110 liraydı. 100 metreden sonraki kılıfların kalınlıkları farklı oluyor ve onların tanesi 130 lira. En alta mahmuz koydular onun fiyatı 35 lira. 10 ton çakıl atıldı onun tonunu da 50 liraya verdiler. Nakliyesi, zartı zurtu 20 bini geçti. Kuyum 176 metre, su 12 metrede

Muda beğendi.

Düzenleyen tarku : 28-03-2015 saat 11:18 Neden: fiyat bilgisi ekledim
Eski 28-03-2015, 20:29   #225
Ağaç Dostu

aslında benim niyetim de derinleştirmek ama bunu yapacak kimseyi de bulamadım. üstelik kuyuda plastik çeper borusu var. herhalde ortadan basıp boruyu patlatarak dibe kolayca iner, sonra da devam edebilir. ama kimse gelmiyor ucuz işe

burada birşey soracağım. dediğiniz suyun kaç metreden çıkacağının belli olmamasıyla ilgili. şimdi şunu biliyorum. bizim bölgede 10 küsür metrede su var. ama bu yüzey suyu olabilir sizin açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla. fakat şunu anlamıyorum. kuyu verimi diye bir tabir var sonuçta. adam anlatıyor yok filanca yerde deldik 1. kademe suyu geçtik ikinciye geldik onu geçtik üçüncüye geldik onu da delip geçtik 15 metre daha deldik bitirdik filan gibi anlatımlar çokça var piyasa ortamında. benim anlamadığım neden deliyosun o kadar tabakayı. adama soruyorum neresi diye ortaya çıkıyor ki 800 metrekare villa bahçesine bile bu tip uygulamalar var. iyi de o adama belki 20 metredeki yüzey suyu bile yeterli gelecek.

mesela benim üst komşudaki 55 metrelik kuyudan size aktardığım olayda bölge ormanlık, yağışlı karadeniz ikliminde. 12 yıl önceki sondajda yüzey suyunu geçiyorlar, 45 metrede alttaki suyu buluyorlar kuyucu 5 daha deliyor 50 oluyor, komşu bir 5 daha del diyor 55 oluyor 10 yıldır oluk gibi su var, dalgıçla artezyen gibi sabahtan akşama çekiyorlar.

benim öğrenmek istediğim bir de şu. yüzey suyunun verimi nedir. mesela siz 12 metrede bulduğunuz yüzey suyunu 25 metreye kadar indirip kuyuyu bıraksaydınız su vermeyecek miydi. yüzey suyu neden istenmiyor da illa yeraltı suyuna geçiliyor.

Eski 28-03-2015, 21:17   #226
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
aslında benim niyetim de derinleştirmek ama bunu yapacak kimseyi de bulamadım. üstelik kuyuda plastik çeper borusu var. herhalde ortadan basıp boruyu patlatarak dibe kolayca iner, sonra da devam edebilir. ama kimse gelmiyor ucuz işe

burada birşey soracağım. dediğiniz suyun kaç metreden çıkacağının belli olmamasıyla ilgili. şimdi şunu biliyorum. bizim bölgede 10 küsür metrede su var. ama bu yüzey suyu olabilir sizin açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla. fakat şunu anlamıyorum. kuyu verimi diye bir tabir var sonuçta. adam anlatıyor yok filanca yerde deldik 1. kademe suyu geçtik ikinciye geldik onu geçtik üçüncüye geldik onu da delip geçtik 15 metre daha deldik bitirdik filan gibi anlatımlar çokça var piyasa ortamında. benim anlamadığım neden deliyosun o kadar tabakayı. adama soruyorum neresi diye ortaya çıkıyor ki 800 metrekare villa bahçesine bile bu tip uygulamalar var. iyi de o adama belki 20 metredeki yüzey suyu bile yeterli gelecek.

mesela benim üst komşudaki 55 metrelik kuyudan size aktardığım olayda bölge ormanlık, yağışlı karadeniz ikliminde. 12 yıl önceki sondajda yüzey suyunu geçiyorlar, 45 metrede alttaki suyu buluyorlar kuyucu 5 daha deliyor 50 oluyor, komşu bir 5 daha del diyor 55 oluyor 10 yıldır oluk gibi su var, dalgıçla artezyen gibi sabahtan akşama çekiyorlar.

benim öğrenmek istediğim bir de şu. yüzey suyunun verimi nedir. mesela siz 12 metrede bulduğunuz yüzey suyunu 25 metreye kadar indirip kuyuyu bıraksaydınız su vermeyecek miydi. yüzey suyu neden istenmiyor da illa yeraltı suyuna geçiliyor.
Burada kıstas, sizin ihtiyacınız olan su miktarı ile alakalı. Yüzey suyu, garantili bir su değil. Yağmur,kar veya çevreden toplanan suyun oluşturduğu bir kaynak. Yer altı sularını ise yerin altındaki nehir **** göl olarak düşünebilirsiniz. Benim ilk açtırdığım kuyudaki yüzey suyunu 2. kuyuyu açtırırken devir daim suyu olarak kullandık ve saatte 4 ton suyu eksiltmeden veriyor. Küçük bir bahçeniz varsa bu suyla idare edebilirsiniz. Günlük 100-200 ton civarı su ihtiyacınız olursa bu kaynak kifayet etmez.

Açılan kuyunun kapasitesinin tespit edilmesi, kuyunun geleceği açısından çok önemli. Kuyuyu akü olarak düşünürseniz; aküyü tam deşarj ederseniz ömrünü çabuk tüketirsiniz. Örnek olarak 76 metre açtırmış olduğum kuyuyu vereyim. Bu kuyunun kapasitesi 4 ton demek, kaynağın sürekli olarak 4 tonu yenilediği anlamına gelir. Diyelim ben bu kuyudan saatte 10 ton su çektim ve borunun içinde kalan suyu aşağıya kadar sıfırladım. Su biter ve pompa durur. Sonra yüzeyden gelen su boruya dolana kadar beklemem gerekir. Ancak burada kuyu boşken oluşan risk, suyu tamamen boşalttığım için, suyun kuyu içine geldiği gediklerin çamurla göçükle vs. kapanmasıdır. Böylece benim sürekli 4 ton gelen suyum zamanla azalır ve nihayetinde kuyu kurur.

Su bulunduktan sonra delmeye devam edilmesi bir bakıma garantilemek gibi bir şey oluyor. Diyelim 50 metrede suyu buldunuz ve bıraktınız. Birkaç su çekmeden sonra kuyunuzda hafif bir göçük oldu ve suyun çıktığı kaynak kapandı. Su bitti! demektir. Ancak 5 **** 10 metre fazla kazdırdığınızda göçük olsa bile göçen toprak, fazladan kazdırdığınız yere düşer ve kaynak kapanmaz.

Diğer bir sorunuz da; neden bir kaç farklı kademede su buldukları halde devam ediyorlar? Çünkü bulunan suyun miktarını beğenmiyorlar. Az su çıkan bir kaç kaynak birleşince dereler nehir oluyor.

Bunlar uzman görüşü değil sadece araştırmalarımdan ve deneyimlerimden öğrendiklerimdir. Yanlış bir bilgi verdiysem özür dilerim

Eski 10-06-2015, 11:52   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sayın Tarku,

Konya'da Karadiğin köyü civarında 3300 m2 ufak bir tarlam var. Burada şimdilik hobi, önümüzdeki bir kaç sene içinde ticari amaçlı bir şeyler yapmak istiyorum. Tarlamın suyu ve elektriği olmadığından şimdilik traktör yardımıyla su taşımayı seçtim zira etrafta ufak tefek su kaynağı oldukça çok, hatta tarlama 350 m mesafede bir sulama havuzu da bulunmakta. Aylık maksimum su ihtiyacımın 50-60 tondan fazla olmayacağını düşünmekteyim.

Size sorum kalıcı bir sulama sistemiyle ilgili. Su ihtiyacımı da dikkate alırsak sizce bir derin kuyu kazdırmalı mıyım? Bölge oldukça sulak, dediğim gibi her yerde ufak tefek su kaynağı bulunmakta. Konuştuğum bir çok kişi max 20 m de su bulursun dediler. 50-55 m lik bir kuyu maliyeti ne civarda olabilir sizce. ve diyelim böyle bir kuyuyu açtırdım, traktör kuyruk mili ile böyle bir kuyudan su çekebilir miyim? (traktörüm eski ama güçlüdür). Ya da 12-17 beygirlik bir pancar ya da lombardin motorla sorunu çözebilir miyim?

İkinci opsiyon ise bir keson kuyu. Sizce böyle bir kuyu işimi görür mü? Ve bu kuyuların maliyetleri ne civardadır acaba? Ve yine böyle bir kuyudan traktör ile su çekebilir miyim?

Tarlam tabanından zaman zaman su akan ya da akmış bir vadinin yamacında hafif meyilli ve vadi tabanından max 20-30 m yükseklikte.

Tavsiyeleriniz benim için değerli olacaktır, şimdiden çok teşekkür ederim.

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 12:11   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster

Su ihtiyacımı da dikkate alırsak sizce bir derin kuyu kazdırmalı mıyım? Bölge oldukça sulak, dediğim gibi her yerde ufak tefek su kaynağı bulunmakta. Konuştuğum bir çok kişi max 20 m de su bulursun dediler. 50-55 m lik bir kuyu maliyeti ne civarda olabilir sizce. ve diyelim böyle bir kuyuyu açtırdım, traktör kuyruk mili ile böyle bir kuyudan su çekebilir miyim? (traktörüm eski ama güçlüdür). Ya da 12-17 beygirlik bir pancar ya da lombardin motorla sorunu çözebilir miyim?

İkinci opsiyon ise bir keson kuyu. Sizce böyle bir kuyu işimi görür mü? Ve bu kuyuların maliyetleri ne civardadır acaba? Ve yine böyle bir kuyudan traktör ile su çekebilir miyim?
Üç hafta önce Ankara için bir kaç firmadan derin kuyu için teklif istemiştim. metresi için 130 ila 175 lirası arası teklif aldım.

İşinizi görece dalgıç pompa ise 800 lira civarında olacaktır. Elektrik panosu kablo, boru, işçilik olarak motorlama maliyeti ile 2.000 lirayı bulur. Dolayısı ile 55 metrelik bir 12 inç genişlikli kuyunun maliyeti 10.000 i bulur.

Kuyruk mili veya 12-17 beygirlik pancar motor ile 15-20 metreden sonra su çekme şansınız bana göre yok gibi.

Keson kuyu fiyatları çok yöreseldir. Toprak yapısına ve kazıda kullanılacak iş makinasının cinsine göre değişiklik gösterir. Biz 12 metrelik keson kuyudan pancar motor ile rahatlıkla su çekebiliyoruz.

Zeyno waffle beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 12:21   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
.

Bu konularda Jeofizik etüd ve ölçüm yapılmadan kadar vermek son derece yanlıştır. Derin kuyularda, kuyu derinliğini kayaç yapısı bilinmeden arttırma, zaman zaman mevcut su kaymağının kaybına neden olur. Neden mi?
Kayalık bir zeminde daha derine inmek çatlağa rastlayıp bulduğunuz suyun bu çatlaktan kaçmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle arazinin akifer yapısının bilinmesi son derece önemlidir.

Eski 10-06-2015, 12:38   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Aslında bazen gerçekten anlamıyorum. Mesela sürekli gittiğim berberim kendi bahçesine derin kuyu vurdurmuş, bundan 1 yıl önce. Bütün maliyet 4.500 TL gibi bir rakam söyledi, elektriği panosu her şeyi dahil. Ki eğer ben traktörle su çekemeyeceksem isterse bedava olsun, kazdırmanın bir anlamı kalmıyor gibi sanki.

Bu arada belirtmeyi unuttum, kuyu derinliği 75 mt. falanmış, hadi 50 olsun. Bir kaç kişi daha bana "kuyu çok ucuz neden kazdırmıyorsun?" diye sordu

Nedir bu kuyu meselesi ağalar

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 12:48   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2015
iyi günler.
4200 metre kare arazi var. çeşitli meyve fidanları diktik. az birazda sebze var. 140 lık boruları çakarak su çıkardık. toplam 12 metre boru çaktık. su yaklaşık 10 metreden çıktı. damlama sulama sistemi yapacağız ve konteyner evin ihtiyaçları için kullanacağız. arazi düz.

sorum şu; bu kuyudan su çıkarmak için dalgıç pompa kullanabilir miyiz. verimli olur mu. pompa satışı yapan bir yerle görüştük çok verimli olmaz dedi. biz dalgıç pompa kullanmak istiyoruz. ama satıcı verimli olmaz deyince tereddütte kaldık. ve önerebileceğiniz dalgıç pompa var mı?

mailmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 14:28   #232
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mailmann Mesajı Göster
sorum şu; bu kuyudan su çıkarmak için dalgıç pompa kullanabilir miyiz. verimli olur mu. pompa satışı yapan bir yerle görüştük çok verimli olmaz dedi. biz dalgıç pompa kullanmak istiyoruz. ama satıcı verimli olmaz deyince tereddütte kaldık. ve önerebileceğiniz dalgıç pompa var mı?
Bence satıcı doğru söylememiş. Veya elinde bulundurduğu ya da bayiliğini üstlendiği ürünler arasında 10 metre derinlikten su çekebilecek dalgıç pompa olmadığı için böyle davranmış olabilir.

Uygun kademe sayılı ve güçteki dalgıç pompa işinizi çok rahatlıkla ve sorunsuz olarak görür. Pompaların performans tablolarını internetten inceleyerek marka ve model konusunda kendiniz de karar verebilirsiniz.

Düzenleyen s.serdar : 02-07-2015 saat 02:22
Eski 24-07-2015, 09:38   #233
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Wink Kuyunun suyu bitti

Biraz önce annemle konuştum yazlıktaki kuyunun suyu bitmiş. 25 yıldır kurak dönemlerde bile böyle bir şey olmamıştı. Kurumuş olabilir mi? Pek hayra alemet değil gibi.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 21:22   #234
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Gökçeada da ortalama kuyu suyu kaç metreden çıkar bilgisi olan varmı? Çünkü Gökçeada dünyada ada olarak su bakımından kendıne yeten bir ada ve 4. sıradaymış okuduğum bilgilee göre.

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 21:26   #235
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Kuyu suyunu gökçeadada 7500m2 arazi almayı düşündüğüm için sordum. Bu kuyu ve sulama konusunda beni bilgilendirebilecek arkadaş var mı?

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 07:52   #236
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebil1505 Mesajı Göster
Gökçeada da ortalama kuyu suyu kaç metreden çıkar bilgisi olan varmı? Çünkü Gökçeada dünyada ada olarak su bakımından kendıne yeten bir ada ve 4. sıradaymış okuduğum bilgilee göre.
Yer altı suyu için kimse böyle bir bilgi veremez. Bir jeoloji mühendisine ölçüm yaptırmalısınız. Alacağınız arazinin yanındaki bahçede artezyen çıkar, 10 metre yakınlarına sondaj vurdurursunuz hiç bir şey çıkmayabilir. Bir adadan arazi alacaksanız, önce suyu çıkartın tahlil ettirin sonra araziyi alın.

Eski 26-03-2016, 21:29   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2016
Konuya çok sonra dahi olduğum için özür dilerim.Ben Eski tip kuyu açan ve örme duvar yapan kuyu ustası arıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

ömer altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 01:00   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Ankara kuyu

Herkese merhaba . Ankara çubuk ilçesinde bulunan bahçemize kuyu açtırmak istiyoruz . Çeşitli meyve fidanları diktik ve hobi bahçesi olarak kullanıyoruz ancak su sıkıntısı var .Aynı tarladaki yan komşumuzdan 7 metrede onun yanındakinden metrede su çıkmış . Bizim tarlada da köydekiler o metrelerden su çıkar diyorlar . Bizde 10 metre civarı kazdırmayı düşünüyoruz ve 10 metreye kadar olan keson kuyulara izin istenmedıgını duyduk . Başvuruyu kazmadan önce mı yoksa kazdıktan sonra mı yapacağız ? Elektrik almak istiyoruz bu sayede o yuzden gerekli . Birde kepçeyle mi kazdıralım yoksa elle mi maliyetler ne civarda bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevınırım

frknkymt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 07:24   #239
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi frknkymt Mesajı Göster
Herkese merhaba . Ankara çubuk ilçesinde bulunan bahçemize kuyu açtırmak istiyoruz . Çeşitli meyve fidanları diktik ve hobi bahçesi olarak kullanıyoruz ancak su sıkıntısı var .Aynı tarladaki yan komşumuzdan 7 metrede onun yanındakinden metrede su çıkmış . Bizim tarlada da köydekiler o metrelerden su çıkar diyorlar . Bizde 10 metre civarı kazdırmayı düşünüyoruz ve 10 metreye kadar olan keson kuyulara izin istenmedıgını duyduk . Başvuruyu kazmadan önce mı yoksa kazdıktan sonra mı yapacağız ? Elektrik almak istiyoruz bu sayede o yuzden gerekli . Birde kepçeyle mi kazdıralım yoksa elle mi maliyetler ne civarda bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevınırım
Kazdıktan sonra izin alamazsın. Kaçak kuyu diye ceza yazarlar ve kuyuyu kapattırırlar. Önce izin işlerini halletmeni öneririm. İzin ile kazdırdıktan sonra kuyu ruhsatı ile DSİ'ye sulama elektriği için başvuru yapman gerekiyor.

Eski 08-05-2016, 22:01   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2016
merhabalar,yeni almış oldugum tarla nın içinde ruhsatlı projeli artezyen var fakat şimdi sahibine ulaşamıyorum proje ve ruhsat onda kaldı tapuyu devraldım.ayrıca tarlada aboneli tarım elektriği de var .ben bunları üzerime devralmak istiyorum hangi yolu izlemeliyim daha acemiyim .nerden başlayacagımı bilmiyorum.artezyen ruhsatı ve projesi için yeniden mi tüm işlemleri yapmam gerekiyor.yoksa mevcut proje gecerlimi.teşekkürler.

cliocu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024