agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2008, 08:12   #31
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Sevgili Todor,
Evet Mustafa Usta Yozgat'lı ve kısa boylu esmer biri, sanırım aynı kişiden bahsediyoruz.Ona göre oralarda su var ancak fazla derinde değil 3-5 mt arası, hatta fazla derine inilmemeli yoksa su kaçabilir diyor. Yan komşudaki kuyu 4mt civarında, diğer komşuda geçen haftalarda bir kepçe ile 3mt'lik bir çukur açmış halen dibinde su var . Siz zemin etüdünü kime yaptırmıştınız?

Bu arada 80-100 mt arasındaki sondajın günlük 5-10 ton bir su ihtiyacını karşılayacağını, sondaj vurmaya değer olacağını, eğer daha fazla bir ihtiyaç sözkonusu ise kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirtti sondajcı, yani sizin dediğiniz gibi bir durum sözkonusu olabilir benim arsamda da, derin yerine yüzey suyu bulmaya yönelmeli mi acaba?

Sn. Özcan2007,
Altınova Sondaj'ın son fiyatlaması mt=90.00 YTL kuyu ekipmanları da Pompa, pano vb 2.000-3.000 YTL arsı tutar dedi. Yani 120 mt bir kuyu anahtar teslim 13,500-14,000 YTL arası olmalı.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 10:37   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben zemin etüdü Bursa'dan bir jeofizik mühendisine yaptırmıştım. Mustafa Usta ile tanışmam keson kuyucu ararken olmuştu. 5 sene önceydi herhalde, 2 m çapındaki kuyu için, metre başına 600 milyon istemişti. Bende sonra Eyüp Usta'ya yaptırmıştım. Tam hatırlamıyorum ama o sene için 170 veya 225 milyon Lira gibi bir para ödemiştim metresine.

Sonradan öğrendiğime göre, o sırada Mustafa usta kuyu işini bırakmış. Zaten benim kuyuyu Eyüp ustaya yaptıracak, arada kendi payını alacakmış.

Demek ki şimdilerde yeniden başlamış kuyu kazmaya.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 14:14   #33
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sanırım Altınova Sondaj da kendisi hazırlamıyor bu raporu, o sadece ölçümü yapıyor daha sonra değerleri istanbul'da bir yere gönderiyor burada bir Mühendis raporu hazırlıyor.

Dünden bugüne konuştuğum arkadaşların söyledikleri, ayrıca forumda Meyvelitepe ve Todor'un yorumları ile sanırım bu etüt sonucunu bir tarafa bırakıp Keson kuyuya başlayacağım.Zaten Sondaj yaptırmak gibi bir şansım olmadığından.)))

Sevgili Todor,
Sizin yaptıdığınız etüd ile keson kuyunuzun gerçek performansı yeri vb durumları birbiri ile örtüşmüşmüydü?

Eski 19-08-2008, 15:38   #34
Ağaç Dostu

Zemin etüdü 50 - 100 m derinlikteki suya baktı. Keson kuyu yüzey sularını topladığı için zemin etüdü raporunda yer almıyor. Tel ile baktırdığım yere açtım keson kuyu. Tam dediği derinlikte buldum suyu.

Zemin etüdünün doğruluğuna şuradan güveniyorum. Mühendis "sizin zemin kaya bloğu, 7 m'den başlıyor 30 m'ye kadar tek blok. Onu geçmeden sondajda su bulmanız zaten imkansız. Ayrıca 7 katlı apartmanı hiç korkamadan dikebilirsiniz, zeminiz çok sağlam " demişti. Hakikatende Keson kuyuyu açarken tam 7inci metrede bahsettiği kayaya denk geldik.

Eski 19-08-2008, 15:51   #35
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sanırım keson kuyu için zemin etüdü yaptırmak pek işe yarayan bir işlem değilmiş, acemilik bu olsa gerek, tecrübe de bunların bileşkesi oluyor. Bu arada zemin etüdünü beklerken Mustafa Usta'yı kaçırdım başka köye gitti

Eski 19-08-2008, 22:17   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Arkadaşlar yeğimli bir tarlada su çıkmaz denecek kadar kayalık yerde 60 mt sondajcı su buluyor. tuhaf yanıda su kendiliğinden motorsuz çıkıyor. saatte 10 m3 su çıkıyormuş kendiliğinden. Ben ilk inanmamıştım su yukarımı çıkarmı demiştim ama gittim gördüm su yukarı çıkıyor. Suyun çıkacağı yer belli olmuyor.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 22:28   #37
Ağaç Dostu

Yüzeysel suları bulmak için buralarda su gözünde su otu diye bir ot çıkıyormuş galiba ismi (darıcan), sadece suyun gözünde çıkarmış. otlu yeri kazdığında azda olsa suyu buluyormuşsun. geçen sene darıcan tohumlarını toplayıp tarlanın bir kısmına serptim ****** su olan bölgeyede. su olan bölgede darıcanlar çıktı, susuz tarafta çıkmadı. sonradan anladım darıcan su bölgesinde yetişiyor...

Eski 20-08-2008, 05:21   #38
Ağaç Dostu

Sizin bahsettiğiniz kuyuya artezyen denir. iki geçirimsiz tabaka arasında sıkışmış suya, çukur bir noktadan yeryüzüne çıkabilmesi için bir yol açarsanız, eşit kaplar kanunu gereği su yükselecektir. Kendi kendine akmayı bırakın, yeterli seviye farkı varsa fışkırabilir. Aşağıda artezyen kuyunun prensibini görebilirsiniz.

Name:  artezyen.JPG
Views: 15271
Size:  20.3 KB

Eski 25-08-2008, 20:44   #39
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Arkadaşlar ben bu foruma yeni katıldım.
Öncelikle kuyu açtırmak istiyen arkadaşlara bi önerim olacak.Hem temiz , hem uzun ömürlü , hemde ücreti cüzi olan bir sistem. Yağmur suyu arıtma sistemi yani.
Ben bir orman mühendisi olarak bu sistemi çok inceledim + ve - lerini ortaya döktüğümüz zaman + larının çok fazla olduğunu anlıyacaksınız.Benim çalıştığım firma bu sistemin türkiyede marmara bölgesi ana bayiliğini aldı.
2-3 istediğiniz ölçüde depo bahçenize toprak altına yerleştriliyor.yağmur ile giderlere mazgallara gelen su depoya temizlenerek aktarılıyor.sizde bahçenizde araba yıkarken gıda hariç her işinizde kullanabiliyorsunuz.Gıda da kullanabileceğiniz bir sistem isterseniz o pahalı oluyor.
Sistemi anlatmam 2-3 sayfa sürebilir o yüzden size adresini vermek isterim.sistemin ismi graf , ilgilenen arkadaşlar lütfen mesaj atsınlar gerekli yardımlarda bulunurum.

amenajman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 20:47   #40
Ağaç Dostu

Bizim vaktimizde çok, yerimizde çok. Anlatırsanız seviniriz.

Eski 25-08-2008, 21:14   #41
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Todor Haklı bence de burada paylaşısak herkes faydalanabilir özel ile sınırlamayalım.

Eski 25-08-2008, 22:17   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Gerekli açıklamaları bu sayfada yaparsanız sizin daha az vaktinizi alır. 20 tane özel mesaj geldiğini düşünün, 20 defa ayni şeyleri tekrarlayacaksınız.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 23:10   #43
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Arkadaşlar ben reklam yapmış olurum die site ismi vermek istememiştim , ama ben veriyim eğer yönetici arkadaşlar sakıncalı bulursa silerler.En kolay anlaşılır şekli görsel olacağından bu yolu seçiyorum.sizler görmeden ben anlatsam hayali olur ama bu şekilde somut olarak görebilirsiniz.
Adres : http://www.eko-su.com/
Bu siteyi arkadaşar inceleyin.gerekli açıklamalar uygulamalar videolar mevcut.
Aklınıza takılanları buraya yazın ben cevaplarım.

Eski 25-08-2008, 23:37   #44
Ağaç Dostu

Biraz bakabildim. Hemen ilk sorumu sorayım;

Yanlış görmediysem, en büyük tank 13 ton kapasiteli. Buna göre 13 ton su sarfiyatından sonra yağmur yağması lazım ki, su kullanabilelim. Ve yahut da artezyenden dolduracağız ki, ilk başladığımız noktaya geri dönmüş oluyoruz.

Yani bu sistem bizim kuyu suyumuzu hem deplamak hem filtre etmek için güzel bir sistem ama kuyu ihtiyacımızı ortadan kaldırmıyor.

Doğru muyum?

Eski 26-08-2008, 00:17   #45
Ağaçsever

amenajman's Avatar

13 ton ve üzeri mevcuttur.Örnek olarak bazı belediyelere sunulan projelerde 200 tonlara kadar çıkılabilmiştir.Önemli olan tonaj arttıkça maaliyetin artması
Bakın Misal olarak bi avantajı.Bahçenizde arabanızı yıkadınız.o yıkadığınız su geri tanka dönüyor.
Mesela 10 tonluk tankınız var diyelim.siz o 10 tonu normal koşullarda daha bitiremeden yağmur veya artezyen ile geri doldurabiliyorsunuz.Örneğin istanbul yağış verilerine bakın ,mevsimsel olarak her mevsim yağmur düşmektedir.

Mecburiyet konusunda da eğer siz çok aşırı su tüketiminde bulunuyorsanız size kuyununda faydası bir yere kadar bu tamami ile sizin kullanım miktarınıza bağlıdır.

Eski 26-08-2008, 00:27   #46
Ağaç Dostu

O zaman yapınca en az 200 tonluk lazım. Yoksa fidanlarımız, ağaçlarımız haziranda susuz kalır. Peki 200 tonluk bir sistem, harfiyatı dahil kaça çıkar?

Eski 26-08-2008, 00:49   #47
Ağaçsever

amenajman's Avatar

200 ton az bi miktar değildir.Özel projeler için kullanılır.Projelerde de topoğrafya , büyüklük , iklim , gibi birçok etmen göz önüne alınarak hesaplamalar yapılır.Gelişi güzel bir fiyat veremem.
Size şunu söyliyebilirimki bu sistemin avantajı bana göre maaliyet açısından 1-10 ton aralığında maksimuma ulaşmaktadır.
Bu sistem yaklaşık 1 dönüme kadar olan bahçeleri barındıran yapılar için dizayn edilmiştir.Fakat özel isteklerden dolayı değişik boyutlarda uygulamalarada olanak sağlamaktadır.
Kısacası bahsettiğim sistem ile 50 dönümlük bahçeyi tarlayı sulamak mantıklı değildir.

Eski 26-08-2008, 01:21   #48
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Sayın meyveli tepe
Yukarıda da belirttiğim gibi ; "Size şunu söyliyebilirimki bu sistemin avantajı bana göre maaliyet açısından 1-10 ton aralığında maksimuma ulaşmaktadır.
Bu sistem yaklaşık 1 dönüme kadar olan bahçeleri barındıran yapılar için dizayn edilmiştir.Fakat özel isteklerden dolayı değişik boyutlarda uygulamalarada olanak sağlamaktadır."

burayı okumayı atlamışsınız galiba.

Eski 03-09-2008, 11:16   #49
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Tekrar Merhaba,
Bu sabah itibarıyla "Elle Açılan Keson Kuyusu" arazimde açılmaya başlandı. Mustafa Usta ancak gelebildi, baştaki kararsız davranışım bana yaklaşık 3 haftaya maloldu.

Sizlere bir tavsiye, geçen hafta usta ile yaptığım görüşmelerde neye ihtiyacı olduğunu sorduğumda kum,çakıl,demir çimento gibi yapı malzemelerini saydı, bunlar köye 2 km mesafede bulunduğundan sorun değildi. Ancak dün işten izin alarak Köye gittiğimde, usta, elektrik ve 3 ton kadar suya ihtiyacı olduğunu söylediğinde şok oldum. Çünki elektrik daha önce yüklediğim fotografta gösterdiğim gibi yaklaşık 110 mt bir uzaklıkta ve kendi kablosunun 50 mt olduğunu belirtti.Allahtan köydekiler çoğunlukla inşaat işleri ile uğraştıklarından sanırım bu problem olmayacak.

Ancak 3 ton suyu bulup getirdiğimizi bile düşünsek boş bir bahçede nerede muhafaza edilecekti. İlk olarak hurdacılarda depo aradım olmadı, köyde varil aradım 15 adet lazımdı olmadı, kepçe ile kazdırıp naylondan depo yapayım dedim ha deyince 1/2 saatlik iş için kepçe bulunamadı.En sonunda yan komşunun boş olan naylonlu çukuru aklımıza geldi ve onun çukurun suyu doldurarak oradan hortumla almaya karar verdik. Bu arada köy sakinleri bahçe sahibine ulaşmamı beklemeden suyu bulup çukuru doldurdukları için komşum bozuk attı(haklı olarak) , siz siz olun ne kadar samimi olursanız olun haber vermeden kimsenin bahçesine girmeyin.

Uzun lafın kısası, kuyu açtıracaksanız, önceden elektrik ve suyu hazır etmeniz gerekiyor(ben bilmiyordum)

Eski 03-09-2008, 12:54   #50
Ağaç Dostu

21 nolu mesajda keson kuyu açılırken elektrik gerekeceğini belirtmiştim ama gözünüzden kaçmış olsa gerek. Kuyuda suyu bulduğunuz zaman, motor geceleride çalışacak. Eğer kuyuda biriken su tahliye edilmezse, sabah işçiler geldiğinde kuyuda su olacağı için çalışamazlar. Bu durumu baştan, elektrik alacağınız komşulara belirtmenizde fayda olabilir.

Altınova'dan Karamürsel yönünde giderken, K-Plazanın karşısında hurdacı var. Ak-kim fabrikasından çıkma 1 tonluk su depoları satıyor. Fiyatları temizliğine göre 50-80 YTL arası. İçinde tutkal artıkları oluyor. Güzelce yıkarsanız yeni alınmıştan farkı kalmıyor.

Kuyunun hangi aşamasında 3 ton su gerekli bilmiyorum. Ne bende ne başkasında keson kuyu açılırken su gerekmemişti.

Kuyuyu açtırmak için en güzel zaman şu bulunduğumuz günler. Artık Toprak iyice kurudu. Bulacağınız suyun bütün sene kurumayacağı garanti gibi.

Kolay gelsin demekten başka bir şey kalmadı galiba.

Eski 03-09-2008, 14:12   #51
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Teşekkürler Todor,

Sanırım mesajınızı okuduktan sonra unutmuşum, okuduğumu gayet net hatırladım şimdi.Komşu ile anlaştık bir problem olmayacak inşallah, bu ayki elektrik faturasını ben öderim diye düşünüyorum, hem de jest olur
3 ton suyu kuyunun çeperleri için harç kararken kullanacakmış, açıkçası bana da fazla geldi ama birşey diyemedim usta olan o.Sonuçları paylaşmaya devam edeceğim.Umarım şansım yaver gider.

Eski 03-09-2008, 14:26   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Konu bir de adam çalıştıranın sorumluluğu açısından da düşünülmeli.

Allah korusun ama olası bir göçük, elektrik çarpması vs. durumunda yani ölümlü-yaralamalı iş kazasında iş sahibi sorumlu olabilir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 14:46   #53
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

peki bu konuda ne yapılabilir.

Eski 05-09-2008, 22:58   #54
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Kuyu yerinin seçimi yüzey suyunun alınabileceği bir nokta değil. Siz taban suyunu almaktan bahsediyorsunuz. Taban suyu kışın yüzeye 10 cm ye yaklaşsa bile yazın bu miktar bölgeye göre inanılmaz boyutlarda düşebilir. Taban suyu sürekli hareketlidir, gösterdiğiniz arazi meyilli bir arazi ve burada su meyil aşağı akacak ve yazın su yüksekliği çok aşağıya inecektir. Aramayı taban ve ya tabana yakın bir yerde yapmanızı tavsiye ederim.
Daha teknik bilgiler yüklemeye çalışacağım.

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 21:47   #55
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Mustafa usta daha önce gösterdiğim yeri değil arazinin en düşük kotuna yakın bir bölgeyi kazmakta israr etti. Kuyu ustası o olduğundan bana da ona güvenmek kaldı, her ne kadar iki arada bir derede kaldıysam da... bugün telefon ile konuştuğumda 5 mt'de biraz su aldığını ancak az olduğunu söyledi.Benim gittikçe umudum kırılıyor 6mt oldu hala sonuç yok.10 mt de bıraksakmı diye düşünmeye başladım.
Ekte birkaç fotograf var, çalışma sırasında çekilmiş.Gerçekten meşakkatli bir iş.

Eklenen Resimler

isaser beğendi.
Eski 08-09-2008, 22:21   #56
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
aslan-k, maalesef bu 2 senedir , bu aylarda kuraklıktan ciddi biçimde etkileniyoruz. Bizim kuyu 6-7 metreydi, geçen seneye kadar idare ediyorduk, ama geçen sene kuruyunca 14 metreye inildi, yazın başında gayet güzel su bulundu, ama yaz sonunda kurudu. Bu senede yine aynı şekilde, Ağustos ortalarından itibaren yine hemen hemen kurumuş vaziyetde, ki, kışın kuyu taşmasın diye fazla suyu tahliye etmek zorunda kalıyoruz. Şu anda kuyuya dışardan takviye yapılıyor. Kuyu derin olunca , bir nevi depo görevi görmekte. Su damarları ilk 9-10 metrede zaten, kalan 4-5 metre de depo işlevi görüyor. Bence sizin kuyu da sonbahar yağmurlarıyla su tutar, ama bu birkaç ay böyle işte maalesef

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 17:46   #57
Ağaç Dostu

Sayın aslan k Açtırdığınız kuyuda su bulabildinizmi ? son durum nedir.

Eski 17-09-2008, 10:07   #58
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Suyu bulduk

Sonunda Müjdeli Haber, 5-6 mt vivarlarında bulduğumuz su mevsim ve bu senenin kuraklığı gözönüne alınırsa hiç de yabana atılacak kadar değil.

Cumartesi kapak betonu atılan kuyumuzu, Pazar günü görmeye gittim. Cumartesi sabah Mustafa Usta suyun tamamını çekmiş ve kapak betonu için kullanmış.Biz pazar günü öğlen saatlerinde gittiğimizde su seviyesi son beton kuşak seviyesinde yani 1 mt civarlarında idi. Bu sanırım bu mevsim için gayet iyi, sizce de öyle mi?

Kuyunun iç ve dış görüntülerini ekliyorum. bu arada hiç hesaplamadığım bir iş çıktı ortaya, hacim hesaplarını yapar isek yaklaşık 23 metreküp toprak daha doğrusu kil, şu anda arsa yüzeyinde duruyor. Bu toprağı ne yapacağımı bilemiyorum

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2008, 13:51   #59
Ağaç Dostu

Sayın asla k Killi toprağı bahçenize dağıda bilirsiniz. Traktörlere takılan tesviye aletleri var sizin toprağınızı dağıtmaya yeter.

Eski 17-09-2008, 21:38   #60
Ağaç Dostu

[QUOTE=aslan_k;287238]Sonunda Müjdeli Haber, 5-6 mt vivarlarında bulduğumuz su mevsim ve bu senenin kuraklığı gözönüne alınırsa hiç de yabana atılacak kadar değil.

Cumartesi kapak betonu atılan kuyumuzu, Pazar günü görmeye gittim. Cumartesi sabah Mustafa Usta suyun tamamını çekmiş ve kapak betonu için kullanmış. QUOTE]

Sayın aslank Kuyunuz ne kadar su alıyor ve eski seviyesine kaç saatte geliyor. Bana kuyunuzda su az gibi geldi bir kapak betonu dökmek için su bittiyse size su yetmeye bilir. keşke birkaç metre daha derine inseydin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024