agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2008, 22:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Agaç ve sebzelerin toprak seçimi

Merhabalar,

Bana Meyve agaçlarının ve sebzelerin ( genel olarak ) yetişimine en uygun toprak degerleri (pH , tuzluluk, kireç , fosfor ve potasyum .. ) nelerdir ?
Örnek, enginar, limon, kayısı .... hangi ph degerinden toprak ister, toprağın kireç , fosfor ve potasyum degerleri ne olmalıdır .

Böyle bir bilgiye ihtiyacım var ?

Agaç **** sebzeye göre toprak degerleri yan ürünlerlere ayarlanıyor ama bu seferde üretimde maliyetler artıyor.
Toprağın yapısı hangi agaçın **** sebzenin yetişmesi için en uygunu ise onu seçmek daha iyi gibi ne dersiniz ?

Yardımcı olabilirmisiniz ?

Saygılarımla

YINYANG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 22:51   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Örnek olarak böyle bilgiler lazım

BAZI BİTKİLERDE BİTKİ BESİN MADDELERİNİN ALIMINDA OPTİMUM TOPRAK pH DEĞERLER (attach olarak ekledim )

Saygılarımla

Eklenen Resimler

YINYANG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 02:26   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2008
valla sorun ok adar detaylı ki bunun için forum bile hazırlanır. ama emini ki buna benzer araştırma vardır.

volkangazi55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 23:47   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
merhaba. benim bir sorum olacaktı bahçemizde ki toprakta inşaat harcı bulunnuyordu ve verimsiz di. bz bu toprağı eledik kum gibi oldu temizlendi.fakat verimliliğin artması için ne yapmalıyım bilmiyorum gübrelemeli miyim toprak neredeyse yarı yarıya azaldı gübre nin yanında başka ne yapmam lazım acaba? şimdiden teşekkürler...

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 00:00   #5
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Umarım içinde toz çimento yoktur
Başka biryerden alacağınız daha sağlıklı bir topragı bunun içine karıştırabilirsinz. Bol miktarda iyice yanmış hayvan gübresi de büyük verim sağlar.

Eğer uzun süre bu toprağı kullanmayacaksanız, gübreyle birlikte çeşitli bitki artıkları da karıştırabilirsiniz. Bunlar çürüyünce toprağı kullanabilirsiniz, besin ve geçirgenlik sağlar.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 07:10   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
sayın deniz-kızı Toprağınıza karışmış inşaat kumunundan faydasını göreceksiniz anlattığınız durumlardan Toprağınızın durumu organik maddelerden yana eksiklik arz ediyor bunu bahçenizde oluşan ot,yaprak,bitki atıkları vede mutfağınızdan çıkan atıkları kompost yaparak toprağınızdaki bu organik eksikliği tamamlıyarak dengeye getirebilirsiniz bahçe çalışmalarınızda başarılar dilerim.Saygılar

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024