agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2014, 13:15   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Depodan sağlmak istiyorum ne yapmalıyım depoyu yerden 1 metre yukarı kaldırmam yeterli olurmu,

mesutozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 16:29   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesutozturk Mesajı Göster
Depodan sağlmak istiyorum ne yapmalıyım depoyu yerden 1 metre yukarı kaldırmam yeterli olurmu,
1 metre bence çok az an az 2,5 metre olmalı
**** elektrik varsa hidropomp ile basarsın

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 16:30   #243
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnckli Mesajı Göster
Sulama borularında ki fazla olan ;altına sebze gelmeyen delikleri en ucuz ve kolay yoldan nasıl kapatabiliriz ?
Elektrik bandı ile bantlayarak kapatabilirsiniz

Eski 15-05-2014, 16:32   #244
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anselmkerem Mesajı Göster
Merhaba,
Biraz acelem olduğu için konu altında yazılmış tüm mesajları okuyamadım. Yazılmış veya bahsi geçen bir konuda mesaj yazarsam affınıza sığınıyorum.
Bir arkadaşımla 10 sıra, her sıra ~2,3 metre uzunluğunda damla sulama hortumlarını birbirine bağladık. Uçlarını da tıpalar ile kapadık.
-Şehir şebekesinden su ile araya hiçbir kontrol aracı koymadan bağlayabilir miyiz?
-Şebekeden gelen normal hortum ile damlama hortumu arasına vana koymalı mıyım? Yoksa bir kelepçe ile bağlamam yeterli olur mu ?
-Şebekeden çektiğim suyun basıncı en az 0,1 veya 0,3 bar mı olmalı?(daha önceki cevaplarda görmüştüm sanırım).

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Araya mutlaka vana koymalısınız suyu kısmak gerekebilir.
Ben şehir şebekesini direk ana boruya ana boruya bağladım ana borudan da 50 metrelik 8 adet boru ile 800metre kare yer suluyorum sıkıntı yok
ama şehir şebekesinden de mil gelebiliyor araya fitre koymakta yarar var

Eski 15-05-2014, 21:38   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Fizik kanunlarına göre 1 bar basınç alabilmek için depoyu yaklaşık 10 metre yukarı kaldırmanız gerekir. Ancak damlama hortumları pek randımanlı olmasa da yarım barda da işlev görebilirler. Depoyu 1 metre yukarı kaldırmak yaklaşık 0,1 bar basınç oluşturacaktır.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 08:13   #246
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba,
formu okudum ama soruma bir yanıt bulamadım
2 dönümlük bahçeye 40x50 mt damlama su sistemi kurmayı düşünüyorum, 3 tonluk yatay su depom var, 20x50 de 4 sıra 5 mt arayla karışık meyve fidanı diktim, bunların arasına bir sıra sebze dikili, diğer 20x50 yede kavun, karpuz, mısır,ayçekirdeği, çilek, kabak diktim 10 sıra

1. uygulama
bunların sulanması için 40 lık ana boru( 50 mt) ile bir hat, 16 damlama boruları (50 mt) ille 18 sıra yapsam arazide eyiğm yok depoyu yükselmetmem gerekirmi, hidrofor da var köyün şebeke suyuda mevcut belirli günler akıyor.
2. uygulama
32 lik ana boru ile üç hat sebzeler için bir hat, fidanlar için bir hat kavun ,karpuzlar için bir hat yapıp, 16 lık borular ile damlamaları yapsam olur mu?

her ikisi içinde otamatik sulama ekipmalları ve zamanlıyacılar bağlamayı düşünüyorum,
aklıma takılan farklı türlerin su ihtiyacını nasıl karşılmalıyım, genelde hafta sonları gidiyoruz,

bahçe Ankara da sulamayı hafta sonları yapsam yeterli olur mu yoksa üç günde bir mi yapmalıyım.
Merhaba,
sulama sistemi için ne önerebilirsiniz?
tekbir hat mı yapıyımm **** 3 hatmı yapmam gerekir, sulama zamanı nasıl ayarlamalıyım

Eski 16-05-2014, 12:35   #247
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba,
sulama sistemi için ne önerebilirsiniz?
tekbir hat mı yapıyımm **** 3 hatmı yapmam gerekir, sulama zamanı nasıl ayarlamalıyım
Benim bilgi ve deneyimlerim, krokisi olmadan, ara bağlantı noktaları ( T ve dirseklerin yerleri ve sayıları) bilinmeden, kullanılacak damlama hortumun toplam mesafesi olmaksızın bir öneri ve tavsiye getirmeye pek el vermiyor.

Eski 16-05-2014, 15:31   #248
Yeni Üye

Name:  sulama.jpg
Views: 4521
Size:  51.8 KB

Merhaba Serdar Bey

Yukarıdaki gibi bir kroki hazırladım

800 mt 16 damla boru

200 adet damlatıcı

60 mt ana boru

kullanarak yapmayı düşünüyorum, sulama nasıl olmalı haftada bir sulama yapsam yeterli olur mu

Eski 18-05-2014, 02:07   #249
Ağaç Dostu

Mesut bey benden de merhabalar.

Kavun karpuz yetiştirmediğim için ne kadar su istediklerini pek bilmiyorum.
Fidanlarınızın türünü yaşını türünü bilmediğim için bir öneri getiremiyorum.
Sebzelerinizin domates, biber, patlıcan, salatalık, havuç, turp nane, maydonoz vs. oluşuna göre su ihtiyaç ve sulama periyodlarının faklı olması gerektiğini belirtmek isterim.

Sulamayı otomatik yaptıracak iseniz krokinize göre en az üç istasyonlu ve üç proğramlı bir timer kullanmanız gerekecektir diye düşünüyorum. Kavun karpuzu birinci istasyona, fidanları ikinci istasyona ve sebzelerinizi de üçüncü istasyona bağlamanız uygun olacaktır. Bunun içinde her istasyon başına birer soleneid vana koymanız gerekecektir.

Domates ile biber ve salatalığın su ihtiyacı çok faklı olduğundan salatalıkları sistemin en başına, biberleri ortaya, domatesleri en sona ekmeniz ve her tür arasına birer manuel vana koyarak domateslere en az , salatalıklara en fazla su verme yöntemini oluşturmanız gerekecek diye düşünüyorum.

Normal şebeke basıncında 800 m. damlama hortumunu tek bir depo çıkışından aynı anda krokinizde gösterilen bitkileri beslemek mümkün değil. Onun için sulama periyod, zaman ve sürelerinizi en az üç istasyon ve üç programlı timer ile desteklemeniz şart gibi görünüyor.

Bu arada fidanlar için daha farklı debili meme, ya da fidanlar için birden fazla program kullanmanız gerekecektir diye düşüyorum.

Yazdıklarımı en baştan okuyunca konuya yabancı olanlar tarafından algılanmasının oldukça zor olduğunu fazlası ile hissettim. Umarım yanılıyorumdur.

yağmur beğendi.
Eski 20-05-2014, 08:43   #250
Yeni Üye

Teşekkürler Serdar Bey,
Üç istasyonlu bir sistem kurmaya başlayacağım.

Eski 21-05-2014, 21:15   #251
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
15000 m2 lik badem bahçemdeki 480 ağacı bahçeyi 3 e bölerek 7 ton luk su tankeri ile tanker römork üzerinde durmak şartı ile 160 ar ağaç olarak damlama ile suluyorum dışarıdan hiçbir basınç uygulamıyorum ayrıca bu işi denemeden olmaz diyen arkadaşlara sesleniyorum gayet güzel sulanıyor

burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 09:48   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Arkadaşlar hepinize merhaba. Yaklaşık 1700 metrekare bir hobi bahçem var. 500 m² si domates biber vs ekili. Geçen geçen hafta önce 6 tonluk bir depoya bağlı olarak damlama sulama sistemi kurdum. Depo yaklaşık 80 cm yüksekte. Fazla yükseğe kaldırma gibi bir şansımız da yok. Depoda su olmadığı için sistemi test edemedim ama bu şekilde kullansam su basıncı sorun çıkartır mı ? Bahçede elektrik olmadığı için elektrikli bir alet kullanma şansım da yok. Suya basınç vermem için ne yapmamı tavsiye edersiniz. Birde damlama sulama filtreleri çok pahalı. Buna alternatif olarak bir şey yapabilir miyiz ?

crayz34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 11:57   #253
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

500 m2 sebze diğerleri ağaç ise sebzeler ağaçtan fazla su istediği için bence ağaçlar ve sebzeler olarak ikiye bölün harici hiçbir basın istemeyecektir eğer siz filtre takar iseniz filtre basıncınızı düşürür bahçeniz ufak olduğu için pislik gelip tıkananla rı temizlemenizi tavsiye ederim ayrıca tankere suyu doldurduktan 2 3 saat sonra kullanırsanız bu tıkanmalar dahada azalır çünkü suyun içindeki mil yani küçük kum ve pislikler tabana çökecektir

Eski 26-05-2014, 12:01   #254
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

ayrıca basıncınız bence yeter fakat siz deneyin yetersiz gelirse traktör veya elle taşınabilen komprösör le hava basıncı verebilirsiniz

Eski 26-05-2014, 12:16   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burjuva1981 Mesajı Göster
500 m2 sebze diğerleri ağaç ise sebzeler ağaçtan fazla su istediği için bence ağaçlar ve sebzeler olarak ikiye bölün harici hiçbir basın istemeyecektir eğer siz filtre takar iseniz filtre basıncınızı düşürür bahçeniz ufak olduğu için pislik gelip tıkananla rı temizlemenizi tavsiye ederim ayrıca tankere suyu doldurduktan 2 3 saat sonra kullanırsanız bu tıkanmalar dahada azalır çünkü suyun içindeki mil yani küçük kum ve pislikler tabana çökecektir
Hocam bahçenin diğer kısımları boş. 500 m² içinde 5 sıra ağaç var aralarında da fideler var. Ağaçlara deliksiz boru alıp meme taktım. Diğerlerine ise 30 cm aralıklı delikli boru taktım. Ana borunun uzunluğu ise yaklaşık 30 metre.

Kullandığım su gerçekten çok sıkıntılı. Çok temiz sayılmaz. Bir şekilde onu filtre etmem gerekiyor. Akvaryumlarda kullanılan bir sistemi gibi kendim bişey yapabilirim ama dediğiniz gibi bu seferde suyun basıncı düşer. Ne yapacağımı bilemiyorum. Kafam çok karıştı. Filtre yapımı ve basınç konusunda önerilerinizi bekliyorum.

crayz34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 08:17   #256
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

birde küçük su motorları var benzinli 1 parmak kalınlığında çıkışı olanlar onu bağlayabilirsin ama bu seferde o basınç fazla geleceğinden boruya girmeden vana lı bir taliye yap taliye tankere geri dökülsün vana dan da basıncı bir sefer ayarlaman yeterli olur

Eski 17-06-2014, 19:36   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2013
sayın arkadaşlar bu damlama konusunda sizlerden yardım istemekteyim resimde görünen benim bahçem bahçede kendinden basınçlı damlama sitemi kurduk suyu aldığımız kanal ile bahçe arasında 7-8 metre fark var yükseklik farkı var onun basıncıyla şekildeki gibi sistemi kurduk ama bu sistemde filitreden çıkışta yani baştan 3 sıraya su basmıyor geri kalan heryer sulanıyor ama oraya su çıkmıyor çıkışlara vana taktım onları kısarak yurı çıktım olmuyor araya vana attım onu kıstım yine yok acaba bu konuda bi fikri olan yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim teşekkürler

Eklenen Resimler

ilkercak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2014, 14:39   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Merhaba fatih durmuş bey. Sıze bir sorum olacak bızım sulama kooparatifi tarım arazilerinin sulanması için beton kanal yerıne kapalı sistem borularla yapmaktadır. Pe 100 ana hat 100 mm. Kangal borular bahcelere yapılan damla sulama sistemine su vermektedır . Suyun basınca 4 bar cıvarındadır. Yeraltı suyu elektrıkli dalgıç pompalar vasıtasıyla bu kapalı sisteme veriliyor. Fakat söyle bir sıkıntımız var. Kucuk rarım arazılerı 5 dönümden az olan yerler için bu su çok gelmektedir. 110 mm lık boruda 4 bar cıvarında saatte yaklaşık 40 - 45 ton su akmaktadır. Buda damla sistemini çok fazla gelmekte sisteme zarar vermektedır(tesisat patlamaktadır)buyuk bahceler 2 **** 3 sıra kendinden damlatıcılı 20 **** 30 cm aralıklı 16mm damlama boruları kullandıklarında bir problem olmuyor . Ama benim gibi arazısı az olanlar (3 bın metrekare) ana su şebekesindeki suyu diğer bahçeyle aynı anda sulamak şartıyla kullanabılmektedır. Sizden öğrenmek istediğim ana su girişine basınç duşürücü koyarsak olurmu.= şimdiden teşekürler.

haydas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 21:35   #259
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

sayın ilkercak tek bi tavsiyede bulunacağım sıra sonlarında eğer kör tapa var ise onları sökün tüm sıralar sonlardan birbirine bağlı olsun

Eski 25-10-2014, 22:39   #260
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Tankerden damla sulama yapmak isteyen arkadaslar youtube ye videosunu attım bakabilirler

Eski 23-12-2014, 21:30   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2014
kapama ceviz bahçesi

Merhaba foruma yeni katıldım.9 dönümlük tarlama 5x5 ceviz fidanı dikip resimde görüldüğü gibi damla sulama sistemi kurmak istiyorum.100 m'lik ana borunun (75 lik) olduğu kenar lateral boruların (20 lik) bittiği kenardan 60-70 cm daha yüksek
1-Sistemi çalıştırmak için depo kullanarak verilecek suyun basıncı yeter mi?

2-Direkt kuyudan benzinli motorla basınç vanası kullanarak sisteme versem olurmu?

3-Direkt kuyudan pompa + jeneratör ile basınçlı vana yardımı ile sisteme versem olurmu?

Sistemi ilk defa kuracağım için internet'ten araştırdım pek birşey bulamadım konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

mahmut çakır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 14:31   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Wink Damlatma Sistemi Kurma Yardım

Bu bahar artık otomatik damlatma sistemini kurup bahçeden daha çok verim almayı ve iş yükünü azaltmak istiyorum.

Ön incelemelere başladım. Benim arazimin yapısı düz sayılır. Bunun yanında depoya en uzak nokta 20 bilemedin 25 metre olacak. Toplam arsa zaten 400 m2 falan. Üç adet istasyon olacak. Hunter' ın 4' lü programlama sistemleri var ben 4. olanı yedek olarak tutacağım.

Benim için şu an için en büyük sorun su basıncı. Suyu 250 ya da 500 lt lik bir depoya su motoruyla basıp buradan dağıtacağım. Böyle bir arazide pompa kullanmadan bu depoyu en az kaç metre yüksekliğe monte etmeliyim sizce? 2 metre yani 2 bar basınç sulama için yeterli olur mu?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 14:28   #263
Ağaç Dostu

Yok mudur yardımcı olabilecek?

Eski 12-02-2015, 15:13   #264
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
350 m2lik bir serada 27metrelik 11 sıra 16lık damlama hortumu döşeli. Damlama aralığı 20 cm bunun için 4 barlık motor fazlasıyla yetiyor.

Yapacağınız sıra sayısı, uzunluğu damlama aralığı tüm sisteme etki eder. Hıyar sezonunda sıra sayısı 8 olduğu zaman 2 barlık basınç yetiyor.

Umarım fikir verebilmişimdir.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 09:33   #265
Ağaç Dostu

Üç istasyon olacak. Bir tanesi arka bahçeyi yaklaşık 100 metrekare falan, bir tanesi ağaç ve fideleri 10 adet kadar, bir tanesi de ön bahçeyi 10 göbek falan ile oradaki zakkumları sulayacak.

O zaman otomatik sulamayı yapacak cihaz her istasyonun sulama işlemini ayrı saatlerde yaparsa hiç sorun yaratmaz diye düşünüyorum. Bunu yapabilecek mi bir araştırayım önce.

Eski 28-02-2015, 19:47   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Bugun arkadasimla beraber serama damlatmali sulama sistemini kurduk. Seti ebay'den aldim, 39 euroya denk geldi setin biri. Ben parcalar yetmedigi icin iki set almak zorunda kaldim. Parcalar birbirine guclukle oturuyodu, o yuzden once zeytin yagina batirip denedik, daha sonra da cakmakla hafif isitarak borulari t parcalara ve musluklara taktik ve seraya sabitledik. Bugun ugradigimiz dukkanda kamp vs gibi yerlerde dus almak icin kullanilan bir rezervuar gordum, 20 euroydu. Onu da aldim ve su rezervuari olarak kullanmak uzere sistemden daha yuksek bi noktaya astim. Sanirim haftaya butun bitkileri seraya alicam ve beklettigim tohumlari ekebilmem icin bana yer acilacak. Bkac tane fotograf cektim onlari da ekliyorum buraya.

Rezervuarin kapasitesi 20 litre. Ben sulamayi surekli acik birakacagim cunku bildigim kadariyla damla sisteminin (dripping system) surekli acik kalmasi gerekiyor.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 17:06   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2015
Efendim, benim 4 yaşında hepsinden 3*5 tane toplamda 65 civarı ağacım var. arazim 2.5 dönüm. Hafta sonu damlama sistemi döşeyeceğim. Her bir ağacın dibine tek bir delik açarak sulamak istersem yeterli olur mu, yoksa ağacın iz düşümüne dolandırmam daha mı iyi olur.? Su tankım 5 tonluk, kot farkı (tank ile bakçe) yaklaşık 2 m. Basınç için yeterli midir?

kargalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 15:34   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2015
Ceviz bahçesi için damla sulama

150 metre uzunluğunda ve 130 m genişliğinde dikdörtgen şeklinde uzunlamasına 10-15 derece eğimili bir tarlam var.
8 metre ara ile bu tarlaya ceviz ağacı diktim. Tarlanın en yüksek bölgesine (yüksek kısa kenar) iki metre yüksekliğinde damla sulama için havuz yaptırdım. Tarlanın ortasından üç tane ana boru koymayı düşünüyorum ve basınç farkı olacağından yukarıdan aşağı tarlayı üç parçaya bölüp ayrı ayrı sulamayı düşündüm. Çok fazla eğim olacağından sulama sistemi düzgün çalışabilir mi? Böldüğüm üç parçadan mesela alt bölgeyi bir saat, orta bölgeyi iki saat, yüksek bölgeyi üç saat sulayarak sulamamı yapabilimiyim? Veya bu üç bölgeden birinin alt bölgesine fazla su gidip üst bölgesine az su gidebilir mi? Yoksa bu fazla basınca ve yüksek basınç farkına rağmen memelerden ayar yapılabilir mi?

ceviz-ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 17:48   #269
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceviz-ağaç Mesajı Göster
150 metre uzunluğunda ve 130 m genişliğinde dikdörtgen şeklinde uzunlamasına 10-15 derece eğimili bir tarlam var.
8 metre ara ile bu tarlaya ceviz ağacı diktim. Tarlanın en yüksek bölgesine (yüksek kısa kenar) iki metre yüksekliğinde damla sulama için havuz yaptırdım. Tarlanın ortasından üç tane ana boru koymayı düşünüyorum ve basınç farkı olacağından yukarıdan aşağı tarlayı üç parçaya bölüp ayrı ayrı sulamayı düşündüm. Çok fazla eğim olacağından sulama sistemi düzgün çalışabilir mi? Böldüğüm üç parçadan mesela alt bölgeyi bir saat, orta bölgeyi iki saat, yüksek bölgeyi üç saat sulayarak sulamamı yapabilimiyim? Veya bu üç bölgeden birinin alt bölgesine fazla su gidip üst bölgesine az su gidebilir mi? Yoksa bu fazla basınca ve yüksek basınç farkına rağmen memelerden ayar yapılabilir mi?
eğimli araziler için basınç ayarlı damlatıcılı damlama borusu kullanın, hepsini aynı anda az mı gitti çok mu gitti endişesi olmadan sulayın.
bu arada ceviz deki damlama uygulamasında ana hatlardan her ağaca damlatıcısı olmayan damlama borusu ile lateral çekin, sonra ağacın izdüşümüne göre etrafına "basınç ayarlı damlatıcılı boru" dönün. bunu yaparken ağacın zamanla tacının büyüyeceğini hesap ederek etrafını döndüğünüz boruyu uzun bırakın. bu şekilde yapacağınız sistem emin olun en kullanışlısıdır.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 21:13   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2015
Cevabınız için teşekkürler. Bahsettiğiniz basınç ayarlı sulama borusunun fiyatları nelerdir?

ceviz-ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024