agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2008, 12:31   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Bu iş iyice içinden çıkılmaz hal aldı. Kısırdöngü....

Siz şimdi ne diyorsunuz bana, mermer kaplatayım mı? Mermerin bileşeni nedir? Isınınca gaz çıkartır mı?

http://www.maden.org.tr/resimler/ekl...f8b3435_ek.pdf inceleyin. Nasıl olsa bilim linklere düştü.)))))))))
Artık bilim adamları, elini eteğini çeksin, linkler sağolsun......

Emine Aktaş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-07-2008, 12:37   #302
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili yakamozşimşek, şimdi benim umudu kestiğim meyve ağaçlarıma 15+15+15 veya onun gibilerini vermemdense B5A vermem daha iyi değil midir? Ne olur cevap kolay olsun vallahi yoruldum.

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-07-2008, 16:48   #303
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Sevgili limon burada sahsi olarak turkiyedeki sivi gubrelerden tanidigim b5a dir. Bu urunun organik raporuda mevcuttur . Gonul rahatligi ile verebilirsiniz.Ancak kullanma kilavuzunu iyice okuyunuz.Iç mekanda kullanmak istiyorsaniz kuçuk bir onlem aliniz. Bitkinize disarida veriniz bu mamulu ve kesinlikle koklamayiniz.Saklama kosuluna da gelince asla evde saklamayiniz .Butun sivi maddelerin tamaminin saklanma yeri bahçedeki bir depodur.Bunun da kosullari vardir .Bu tur sivi **** toz olarak aldiginizda sakladiginiz binanin pencereleri olamak zorundadir ve bunlar açik kalmak zorundadir.Peki neden. Bu tur karisimlar iç mekanda çikartmis olduklari gazi disariya rahatlikla vermediklerinden dolayi sikisma yaparak kapiyi açtiginizda yuzunuze gelecek basinçla oldugu gibi cigerlerinize nufus edecektir. Ya sanirim bunlari yazmak zor olmasa gerek uretici firmanin.Sizin urununuzu ben ne yapayimda tarifini ogreneyim.Benim sizden istedigim sunu insanlara basitce soylemenizdi ****** bazi maddeler var.Bunun da onlemi alinmali.Cok mu zordu bunu soylemek .Bunlari yazmak .Neden hiç bir zarari yoktur imaji yaratarak pazarlamaya çalistiniz.Sunu belirtmeliyimki kimyacida organikci o ulkede ve sadece gururunun incildigini dusunerek konuyu degisik yerlere çekme mantiginda hareket etmektedir.Gururunuz incilmesin arkadaslar benim kimsenin malinda gozum yok.Uyguladigim organik gubreler zaten var. Ve bu gubrelerdede bazi maddeler bulunmamakta.

yakamozsimsek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-07-2008, 16:57   #304
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
(Bu ingilizce olan raporun aynisindan sanirim analiz yapan turk yetkilide vermistir.
Neden bu rapor degilde ingilizcesi konulmustur) diyorsunuz...
Sayın yakamozsimşek; www.bmrtarim.net adresinini sertifikalar bölümünde MATERİAL SAFETY DATA SHEET yazısının üstünde MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU başlığı altında bunun Türkçesi vardır...Yalnız bu kullanma klavuzu değildir..Bmr tarım bu ürününün bitkilerde kullanılması için kullanma klavuzu çıkarttı..Yoksa insanların bu ürünü içmesi,koklaması,eline, yüzüne gözüne sürsün diye değil... Bu form yanlışlıkla böyle birşey olursa uzmanlar tarafından değerlendirilmesi kolay olsun diye yazılmıştır...MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU' nu kullanma klavuzu gibi algılayıp insanları yanlış yönlendirmeyelim...
Saygılar...
http://bmrtarim.net/index.php?option...id=7&Itemid=29 Bakin burada diger rapor gibi genel kani dusunce anlaminda bir yazi bulamadim.Yani neler var olabilir .**** neler olabilir gibi .Tek gordugum çoçuklardan ve diger guvenlik ibaraleri olsa gerek.

Eski 30-07-2008, 17:02   #305
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Ancak sevgili limon agaçlarinizi bir uzmana danismanizda gerekmektedir .Cunku sorunun ne oldugu hakkinda bir bilgim yok eger uzman bir arkadas bolgenizi taniyor ise ve size sorun gubreleme diyor ise b5a.Ancak sorun hastalik diyor ise size b5a diyemem.Ancak diyenlerede bir sey diyemem.Eger uzman ph diyor ise yine birileri b5a diyor ise bir sey diyemem.Benim genel kanim sudur ki içerisinde kimyasal maddeler çok yuksek miktarda olan bir urunde kullansan sorun baska ise ne ise yarar.

Eski 30-07-2008, 17:08   #306
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Dogru yerde dogru zamanda dogru tespit ile mudahale.Aslinda bu o kadar karisik degil.Ancak bu meslek sanirim meslek olarak çok yeni oldugu için bu kadar karisik duruma geliyor.Ancak bunlar tartisarak duzelecektir.Eger tartisma yoksa sonuçta var olmaz.

Eklenen Resimler

Eski 30-07-2008, 17:11   #307
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Toprak altinda gerçeklesen ekolojik yapi ancak kimyasallar ile degistirilebilir.Bu forumun artik guzergahi organik tarima donmeye basladi bence ben bunlari organik tarimla ilgi forumlara yazmaliyim.

Eski 30-07-2008, 17:23   #308
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe;
Haddimi aşmayı sevmem. Kendi alanımda, kendi saygınlığıma özen gösterdiğim kadar, başkalarının uzmanlık alanına da saygı gösteririm.

Mikrobiyoloji, bizim yüzeysel olarak gördüğümüz bir derstir. Dolayısı ile derste gördüğümüz temeller üzerinden yorum ve sonuca varmam, benim de sizin de kafasını karaştırır.

Tarım Bakanlığı, bir ürüne izin verirken, bu konuda deneyimli uzmanlarının görüş ve raporlarına göre izin verir. Tarım Bakanlığın da, vardığı sonuca göre "organik sıvı gübredir" izni benim için yeterlidir. Ben ürünün bu sıfatı ile ilgilenirim.
Sayin emine aktas ben aksini soyledigimi hatirlamiyorum ancak sizin vermis oldugunuz bilgiyide vermedim.Bu bilgiyi eklediginiz için tesekkurler.

Eski 30-07-2008, 17:25   #309
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Bu iş iyice içinden çıkılmaz hal aldı. Kısırdöngü....

Siz şimdi ne diyorsunuz bana, mermer kaplatayım mı? Mermerin bileşeni nedir? Isınınca gaz çıkartır mı?

http://www.maden.org.tr/resimler/ekl...f8b3435_ek.pdf inceleyin. Nasıl olsa bilim linklere düştü.)))))))))
Artık bilim adamları, elini eteğini çeksin, linkler sağolsun......
Bilim adamlari elini etegini çekerse yeni gelismeleri kimler bulacak.Gerçi sizde bunaldiniz .Bu konudada size hak veriyorum isin içine organik girdigi zaman içinden çikalamaz hal alir bu konu taa ki çitlere kadar da uzanir.Citler normal evlerimizin bahçesinde uyguladigimiz çitlerdir.

Eski 30-07-2008, 17:28   #310
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sevgili yakamozşimşek, şimdi benim umudu kestiğim meyve ağaçlarıma 15+15+15 veya onun gibilerini vermemdense B5A vermem daha iyi değil midir? Ne olur cevap kolay olsun vallahi yoruldum.
Nedir bu 15+15+15+. Bana yazili olarak yazarsan sevinirim.Turkiyedeki bazi meslek uzeri kullanilan usluplari bilmemekteyim.

Eski 30-07-2008, 17:32   #311
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
En doğru sonuca ulaşmanın yolu konu hakkında farklı görüşler farklı yorumların yapılmasıdır.

Sizi biri eleştirmiyorsa zaten hiçbir iş yapmıyorsunuz demektir

B5a iddialı bir ürün bu nedenle bu ürün hakkında bu kadar yorum yapılması doğal , yorumlar devam da etmeli.
Deniz akvaryumu bu forumu sen açmistin tesekkurler.Bu forum sanalda olsa aslen meslegimizde hiç bir bilgisi olmayan ancak samimiyetine inandigim b5a ureticise yararli olmakta oldugunu dusunuyorum. Gerçi bana çok asiri kiziyor. Ileride fark edecegi hassas noktalarda olacaktir.Ancak dusunmesi gerekir .Ne yapalim buda onun sansina. Ulkede onun gibi firmalar varmi bilmiyorum ancak onun çok sansli oldugu bir gerçek.Su an için o oyle gormesede.

Eski 30-07-2008, 17:35   #312
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenice Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar okuduğum kadarıyla b5a yı kullanan arkadaşlar çiçeklerde ve evlerinin bahçelerinde kullanmışlar.ben 33 dönüm alanda organik kırmızı biber yetiştiriyorum.b5a kullandım ve şuanda kimyasal gübre kullanan tarlalar ile benim tarlamdaki biberler arasında bir fark yok.niye kimyasal gübre kullanarak toprağı öldüreyim?eylül ayında hasat başlayacak buradan sizlere nekadar ürün aldığımı söyleyeceğim.kullanmadan kimse polemik yapmasın.
Sevgili yenice organik gubre kullandiginiz için tesekkurler. Siz topraginizi dusunuyorsunuz.Biz uzerinde yasadigimiz dogayi. Ancak lutfen kullanma kilavuzunu okuyunuz kas yapayim derken.Lutfen usenmeyiniz ve kullanma kilavuzunu okuyunuz ve uygulayiniz.

Eski 30-07-2008, 17:41   #313
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın yakamozşmşek

siz neden bu gaz konusuna taktınız? nerden çıkartığınızı da anlamış değilim?
Orada olağandışı ısınmalardan bahsediliyor. Sadece şayet olağan dışı ısınırsa diyor...
hem tercüme edemiyorsunuz... hemde yarım yamalak tercüme progrmalrındaki söylemlere takılıp kalıyorsunuz. Sadece bu sıvı ısıtılırsa maske takacaksınız. Hem safety data sizi hiç ilgilendirmiyor, bu sadece uzman kişilere özel. son kullanıcı için değil sadece işin ehli yeterli eğiytimi olanlar için.
Size acıbadem örneğini verdim onu damı okumadınız anlamadınız?
Sizin aşağıda o linkini verdiğiniz organik gübrenin safety data sheet i var mı? varsa yollayın orda da öyle yazacaktır.

YOK MASKE TAKMAK GİBİ BİR OLAY. Siz soğan ayıklarkende maske takarmısınız? Ama anlaşılan o ki takınca da takıyorsunuz. Siz hiç normal yanmakta olan bir gübreden çıkan gazlarla ilgilendiniz mi?
Aman ha yanına sigaranızla yaklaşmayın. Aynı şekilde barsağınızda da flatulens olursa degaze etiğinizde Musculus sphingter anallunusunuz yakın bir yerde çakmak tutmayın.

YANİ söylettiniz ha.
Uluslar arasi yasalar geregi butun ilaç diyeyim artik adina bunun genel adi nedir turkçe bilmiyorum.Bunu maruz gorunuz.Bir kanun vardirki degisemez.Bu kanun çikartilma nedeni kanser bu gazlar çikar ve kapali alanda sikisir.Yazin gubreleme yapan insan sicaktan dolayi bu gazdan etkilenir.Neden size zor geliyor dogru kullanilmalidir demek.

Eski 30-07-2008, 19:32   #314
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Şimdi bu B5A yı nerde saklıyayım ben arkadaşlar?Depo da yok, buzdolabı olmaz diyorsunuz.En serin bulduğum odada ki bir dolaba mı koysam acaba?

cemo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-07-2008, 20:10   #315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Bu soruya ilave olarak;

B5a yı buzdolabında saklamanın ne gibi sakıncaları olabilir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-07-2008, 22:58   #316
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek Mesajı Göster
Deniz akvaryumu bu forumu sen açmistin tesekkurler.Bu forum sanalda olsa aslen meslegimizde hiç bir bilgisi olmayan ancak samimiyetine inandigim b5a ureticise yararli olmakta oldugunu dusunuyorum. Gerçi bana çok asiri kiziyor. Ileride fark edecegi hassas noktalarda olacaktir.Ancak dusunmesi gerekir .Ne yapalim buda onun sansina. Ulkede onun gibi firmalar varmi bilmiyorum ancak onun çok sansli oldugu bir gerçek.Su an için o oyle gormesede.
Sayın yakamozsimsek;
Size neden kızayım ki,bilakis sizinle ilk tanışma yazısında eleştirilerinizden ders alacağımı belirtmiştim...Siz eleştirilerinizle B5A nın enine boyuna tartışılmasını ve bizim de bilmediğimiz ya da atladığımız konuları(tesbitlerinizle) farkına varıp öğrenmemizi sağladınız...
Ancak sizin söylediğiniz saklama koşulları,B5A nın kullanımı ve diğer emniyet konuları etiketimizde,kullanma kılavuzumuzda ve sitelerimizde hemen hemen tamamı mevcut...B5A gönderdiğimiz tüm üyelerimize kullanma kılavuzu da gönderiyor,bununla yetinmeyip bazı üyelerimize telefon ile de yardımcı olmaya çalışıyoruz...Üstelik ben oturduğu yerden B5A yı pazarlamaya ya da tanıtmaya çalışan biri değilim.Bu güne kadar 500 ün üzerinde köye giderek B5A nın uygulanışını bizzat yerinde takip edip,tecrübeler ediniyorum..Bu tecrübelerimden bazıların da, hastalıklı,kurumuş domates,biber,arpa,çim,meyve agaçları ve süs bitkilerinde sadece B5A kullanarak iyileşmeler tesbit ettim...Bu iyileşmeleri B5A kullanan bazı üyelerimiz de forumda deklare ettiler...Ancak;size net olarak söylemeliyim ki; kesinlikle B5A bir ilaç değildir, sadece; doğru uygulama yapıldığında bitkilerin savunma mekanizmalarını güçlendirerek,hastalıklara ve diğer olumsuzluklara karşı direncini artırıyor...Sakın yanlış anlamayın...
Fazla uzatmadan size şunu tekrar etmeliyim; ben sizin eleştirilerinize asla kızmıyor, bilakis memnun oluyorum...''her ne kadar Türçe niz bozuk olsa da))''
Tabi ki bizim de eksiklerimiz olacaktır ve biz sizin gibi konusunun uzmanı olan saygıdeğer üyelerimizin eleştirileri ve uyarıları ile bu eksiklerimizi gidermeye çalışacağız...Sizin de dediğiniz gibi tartışma olursa doğruyu bulabiliriz..Ben B5A nın gerçek bir buluş olduğunu tekrar ederek, sizin de ileride B5a nın en ateşli savunucusu olacağınızı umuyor; SAYGILAR SUNUYORUM....

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2008, 08:49   #317
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Yorumsuz...

Sayın üyeler;
Elimize ulaşan,Bosna-Hersek'teki Frambuaz ve böğürtlende B5A uygulaması sonucunu sizlere yorumsuz iletiyorum...Saygılar...

Eklenen Resimler

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2008, 09:06   #318
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Arkadaşlar b5a ile ilgili bir tecrübemi aktarmak istiyorum.Armut ağaçlarımın yapraklarında yapışkan bir sıvı oluştu (bala benzer Sanırım adı pisila imiş) b5a lı bol suyla yaprakları yıkadım.5 gün sonra yalnız suyla tekrar yıkadım.Bu yapışkan madde yok oldu.
Bilgilerinize...

nuzel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2008, 09:08   #319
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Ha bu arada çimlerimede uygulamıştım Sarı çimler yeşerdi.Ben tarafsız olarak sonuçları izleyip sizlere aktarıyorum.

nuzel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2008, 17:21   #320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
B5A yı bende kullandım. Kuruyan limoni servilerde, kullandıktan 20 gün sonra ağaçlarda gözle görülür bir canlanma oldu. Ayrıca mart ayında dikmiş olduğum incir fidanlarından bir tanesi kurumuştu. Sökmeyi düşünürken, deneme amacıyla, 15 gün önce bu ilacı kullandım.
Geçen gün kontrol ettiğimde fidanın gözlerinde patlamalar oluştuğunu gördüm.Enteresan!!

Bu ürünü ilk kullananlardan birisi olarak mennuniyetimi de sitemizde belirtmiştim.
Ancak son günlerde yaşanan tartışmalar, bu ürünü kullanmayı çok istememe rağmen bende bazı teredütler oluşturmuştur.

Genelde de ürünü kullanan kişilerin çoğu memnun olduklarını belirtmişlerdir.

Ancak benim tereddütüm, benim için oldukça kıymetli olan, bahçe ve ağaçlarımda bu ürünü kullandıktan birkaç yıl sonra telafisi mümkün olmayan sıkıntılar yaşarmı yım sorusudur.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki; daha önce hiçbir ilaç ve gübreyi kullanırken, bu kadar detaylı bir tartışma yaşamamış ve araştırma yapmamış olmamdı.Herhangi bir problem karşısında ziraii ilaç satıcısının tavsiye ettiği ilacı tereddütsüz kullanırdım.

Acaba buradaki problem B5a nın tanınmış ve büyük bir firma tarafından icat edilmemiş olması mı, bilemiyorum.(sakın bmr tarımı küçümsediğim düşünülmesin)

Sonuç olarak bu konuda yorum yapan arkadaşların, bu ürünü kullanmalı mı, yoksa kullanmamalı mıyız hakkında net cevap vermelerini rica ederim.

kızılhisar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2008, 18:57   #321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Sayın Hüseyin OVAK ;

Yaklaşık 10 sayfa olmuş o nedenle hepsini gözden geçiremedim. Belki soracağım soruların cevabını daha önce vermişinizdir öyleyse tekrar etmenizi rica ederim.

1- Ürününüz hangi tarihte ilk olarak üretilmiş? ilk olarak hangi bitkide kullanılmış? Ne şekilde bulunmuştur?(yani önceden bu bakterilerin böyle bir fayda sağladığı bilinmekte veya herhangi bir bilimsel yayında bahsedilmekte midir?)

2- Anladığım kadarıyla bu ürün topraktaki organik maddeleri inorganik hale çevirerek bitkilerin alabileceği forma dönüştürüyor(Yani doğal sistemi hızlandırıyor). Ancak bu ürünün sürekli kullanılması durumunda topraktaki organik maddelerin azalması veya bitmesi sonucu bu ürünün etkisi gittikçe azalmayacakmıdır? Ürünün çalışma şekliyle ilgili başka bir prensibi varsa belirtirseniz sevinirim.

SAYGILARIMLA

Düzenleyen akgb : 31-07-2008 saat 18:58 Neden: imla
akgb Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2008, 21:29   #322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
hmmm...gayet mantıklı bi soru !

damat ferit Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-08-2008, 07:43   #323
Ağaç Dostu

Hımmm bu durumda 318 nolu mesajdaki soru önem arz etmekte ?

Eski 01-08-2008, 09:48   #324
Ağaç Dostu

Tarım Bakanlığından izin verilirken, ürün bir bütün olarak incelenir. İnsan sağlığına zarar veren bir kısım gözden atlanmaz. Ürün üreticileri insan sağlığına zarar vermeyen mikroorganizmalar olduğunu, özellikle belirtiyorlar.

Eski 01-08-2008, 10:09   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Alıntı:
Tarım Bakanlığından izin verilirken, ürün bir bütün olarak incelenir. İnsan sağlığına zarar veren bir kısım gözden atlanmaz. Ürün üreticileri insan sağlığına zarar vermeyen mikroorganizmalar olduğunu, özellikle belirtiyorlar.
Sayın Emine Aktaş ;

Sizce bakteri içerikli bir ürün için sadece Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin alınması yeterlimi? Yani bu ürün direkt olarak insan sağlığı ile ilgili olduğundan Sağlık Bakanlığı'ndan herhangi bir izin gerektirmezmi?

akgb Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-08-2008, 10:15   #326
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgb Mesajı Göster
Sayın Emine Aktaş ;

Sizce bakteri içerikli bir ürün için sadece Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin alınması yeterlimi? Yani bu ürün direkt olarak insan sağlığı ile ilgili olduğundan Sağlık Bakanlığı'ndan herhangi bir izin gerektirmezmi?
Dünyada artık mikroorganizmalar her alanda kullanılıyor.EM (Etkin Mikroorganizmalar) formu incelerseniz, arkadaşlar gündeme getirmiş. Dolayısı ile Tarım Bakanlığı, tarımı ilgilendiren yönü ile olaya bakar, kullanılan mikroorganizmalar da tarımsal faaliyetlerde kullanılan mikroorganizmalar.

Eski 01-08-2008, 10:51   #327
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
helicobakter midede hastalık yapıcı bir bakteri, psodomanas fluorecens ise tıp kurumlarınca hastane enfeksiyonlarında baş belası diye bilinen bir bakteri.
Burda sanıyorum Pseudomonas aeruginosa ile karıştırdınız.

Helicobacter pylori ise gastrit yaptığı var sayılan bir tür ancak burda Helicobacter pylori var denmiyor Sadece Helicobacter türevi var deniyor.
Bu adı geçen her iki bakteri de imalat içinde aşağıda sayılı katılan madelerden nitrat ve vitaminler sentezliyorlar. Bu prosesler çok karışık.

Türü benzese de aynı şekilde etki ediyor denmeyebilir. Örneğin mavi küflü rockfort peynirini zevkle yiyoruz. Ancak peynirde gri küf üreyince bu türün oluşturduğu aflatoxinlerin kanser yaptığını biliyoruz. Burada yaptığımız tam bilmeden bilimsel adları ucundan tutup en kötüye çekmek.

Üretim şartlarını ve şeklini bilmek de önemli. Mavi küflü peyniri üretirken çok steril çalışılıyor. Özel kültürlerle inkube ediliyor. Aynı şekilde cammambert peynirinin üzeri de pamuk gibi beyaz bir küf kaplanıyor. Her küfün mayanın veya bakterinin insana ve/veya bitkilere patogen etki göstermesi gerekmiyor bilakis bazı sikluslarda çok iyi işler görülüyor.

Bir diğer örneği bitkilerden verirsem solonacea sınıfından soyadına bakılmadan patlıcanla atropabelladonnayı karıştırıyoruz. Burada yapılan bakteri tam anlaşılmadan Latince bir ucundan tutup aman bu zehirlidir demeğe çalışılıyor. Yani bu bitki solonacea türevi derken güzel avrat otunun zehri uyandırılıyor akıllarda. aklınıza domates bile gelmiyor o anda. Amatörlerin veya konunun uzmanı olmayanların bu Latince isimlerin bir ucundan tutmaları buralara getiriyor.

Ben yazılarımda artık Latince spesifik türü tanımlayan isimleri kullanmaktan kaçınıyorum. Görüldüğü gibi yanlış anlaşılıyor.

Birileri bunları araştırmış denemiş olmalı ki bu izinler çıkmış. Ben bu ürün sakıncalıdır da demiyorum sakıncasızdır da…

ancak bu şekilde yarı buçuk mikroorganizmalardan bahsedecek ve bunları genel değil de spesifik yapacaksak bunu burada mikrobiyolojide hatta bu dalda uzman birinin yazması daha doğru olur kanısındayım.

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-08-2008, 10:59   #328
Ağaç Dostu

Bu durumda B5a gibi ürünlerin denetlemesini Tarım Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığının yapması daha doğru olmaz mı?

Eski 01-08-2008, 11:31   #329
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Dün kapalı balkonda, çiçeklerinin yapraklarına püskürtme yoluyla B5A uygulamış biri olarak,
kafam hayli karıştı arkadaşlar.
Bitkileri kurtarayım derken kendimizi tehlikeye atmayalım. Lütfen uzman kişiler bi açıklama yapsın ki, gönül rahatlığıyla kullanalım bizde.

cemo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-08-2008, 11:54   #330
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Uygulama yaparken yoğun olarak koluma döküldü o an için bir şey olmadı hatta sonrada bir şey olmadı, ne bir tahriş nede bir kızarma, olmamasıda gerekirdi öyle de oldu, diyorum abartılar uçmaya başladı hemde çok fazla (İşim bittikten sonra temiz suyla yıkadım tabi).

Bir ara margarinle ilgili bir pps sunusu dolaşıyordu ortalıkta bize plastik yediriyorlar diye, neymiş atom numarası plastiğin atom numarasından bir noksan maddeyi katıyorlarmış diye çok gülmüştüm bu gün preacox'un cevabından sonra aklıma geldi.

Mantıklı cümlelerin arasındaki bilimsel yanlışlar gerçek gibi akıl karıştırıyor. Bu ürün tamamen zirai ilaç/gübre muamelesi yapılıp bir zirai ilaç/gübre muhafaza ortamında ve mümkünse serin bir ortamda bulundurulması gereken bir ürün. Mutfaklarda, banyoda, insan sağlığını tehdit edebilecek ortamlarda saklanmamalıdır ve bunlar zaten herhangi bir organik olsun olmasın zirai materyal için geçerlidir. Mesela şelatlı gübreleri yemeğe tuz olarak katmayın sakın veya şeker gübresini tatlandırıcı olarak kullanmayın, renk versin diye humik asidi kakao niyetine keklere pastalara katmayın hatta ve hatta aşı bıçaı ile ekmek dilimlemeyin budama makası ile pırasa doğramayın.

Normal bir gübreyi nasıl kullanıyorsanız B5A yı da öyle kullanın, çiçek coşturanı nasıl kullanıyorsanız B5A yıda o şekilde kullanın. Haa firma ürünü size satarken kulanım klavuzunu veriyorlar ve gayet geniş açıklamalı şekilde yazmışlar. Kimsenin o klavuza uymak aklına gelmiyormu.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024