agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2008, 10:10   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Sisleme için zaman rölesini kullanamıyorum

merhaba,

Forumumuzla doğrudan ilgili değil ama soracak başka kimse olmadığından ve yine serada kullanıulacak olmasından ötürü hoşgöreceğinizi umuyorum.

Serada sisleme yapılacak taze çelikler için ve bir zaman kontrol rölesi almış bizimkiler.Nasıl kullanılacağını da sormamışlar, bana devrettiler görevi, ben de hemen hiç bir şey anlamadım cihazdan ve kullanma kılavuzundan

Aşağıya cihazın resmini ekledim, anlaşabilmemiz için de A ve B referansları ekledim.Tek sayfalık kullanma kılavuzunu da sunucumuzda çok yer kaplamasın diye şuraya ekledim.Bizim model SM-9.

Name:  role.jpg
Views: 10673
Size:  26.2 KB

O A ile ifade ettiğim anahtarların konumunu ayarlamayı aanladım, o zaten kolay, tablosu var.
B ile gösterdiğim yerdeki zaman ayarlarını da anladım , hesabı var.

Öncelikle ER modu nedir, EM modu nedir onu anlamıyorum.
Bir de on off zamanları diyor, orası da karışık.

Şimdi diyelim ki, sislemenin 10 dakikada bir 10sn. çalışmasını istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Konuyla ilgili bilgisi olan varsa çok hayra geçecek

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 11:16   #2
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. MSaygın ,
Size bu konuda yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. Öncelikle zaman rölesinin elektriksel bağlantısını doğru yaptığınızdan emin olmamız gerekli. Cihazın elektriksel bağlantısını yaptınız mı ? Birde şunu belirtmem gerekiyor bu tür cihazların kontak akımları düşük olduğu için motor devresine bağlanacaksa bir kontaktör üzerinden bağlanması gerekir. Sislemeyi selenoid valf ile mi , yoksa motora start-stop komutu vererek mi yapacaksınız veya yapıyorsunuz ? Cevaplarınıza göre yardımcı olmaya çalışacağım . Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 11:54   #3
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler cevabınız için

Sisleme selenoid valf ile yapılacak, motor çalışmayacak.Hidrofor ve düzenli basınç var, röleyle valfi kontrol edeceğiz.
Elektrik bağlantısını henüz yapmadık ama motor çalıştırmayacağı için kontaktör kullanmaya gerek yok sanırım.

Eski 03-06-2008, 11:56   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bu arada yüklediğim dökümanın temiz hali firmanın sitesinde varmış;

http://www.entes.com.tr/pdf/SM-mcb-7-8-9_TR.pdf

Eski 03-06-2008, 12:35   #5
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Merhaba ,
Kullanacağınız selenoid valfin çalışma gerilimi yüksek ihtimalle 220 V. olsa da gene bir kontrol edelim. 12 V. DC. , 12 V. AC. , 24 V. DC. , 24 V. AC. , 110 V. DC. , 110 V. AC. , 220 V. AC. veya ara değerler olabilir. Emin olmak için bakalım. Buradan hareketle önce bağlantısını gerçekleştireceğiz , daha sonrada ayarlarını yapacağız. Selamlar . .

Eski 04-06-2008, 15:47   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Evet, çalışma gerilimi 220V

Teşekkürler,

Eski 04-06-2008, 17:04   #7
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Merhaba Sn. MSaygın ,
Şimdi 1 A. veya 2 A. akım değereinde Anahtarlı Otomatik Sigorta alalım. Bulamazsanız 6 A. likte olur , ama çekeceğimiz akım değeri düşük olduğundan gerekli korumayı sağlamak için 1 veya 2 A. lik olması daha iyi olacaktır. Zaman rölesinin A1 ve 18 nolu klemens uçlarını küçük bir parça kablo ile bağlıyalım , ayrıca A1 nolu uç ile Anahtarlı otomatik sigortanın bir ucuna bağlantı yapalım. Zaman rölesinin 15 nolu klemens ucu ile selenoid valfin bir ucuna bağlantı yapalım. Selenoid valfin diğer ucu ile zaman rölesinin A2 nolu ucuna bağlantı yapalım ve A2 nolu uçtan bir kablo ile elektrik tesisatınızın nötr ucuna bağlantı yapalım. Anahtarlı otomatik sigortanın boşta kalmış olan diğer ucu ile de elektrik tesisatınızın fazına (Kontrol kalemiyle baktığınızda canlı yani enerjili uç) bağlantı yapalım. Böylece elektriksel bağlantı safhasını tamamlamış olacağız. Siz bu işlemleri tamamladıktan sonra zaman rölesinin ayarını yapacağız. Kolay gelsin. Selamlar . .

Eski 05-06-2008, 11:37   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim syıldıran,

Sizin tarif ettiğiniz şekilde bağlantıyı yapacağız ama bu işlemler çiftlikte yapılacak ve ben haftada bir gidiyorum, bir haftasonu gittiğimde de hepsini birden halletmek istiyorum.Bir de şu anda narenciye fidelerimiz var ve ona göre otomatik bir sisleme kurulu zaten.Bu yeni röleyi şeftali çelikleri için kullanacağız ve onların hazırlanmasına da zaman var.

Bu durumda elektrik bağlantısını yaptığımızı varsayıp devam edebilir miyiz

Eski 05-06-2008, 13:40   #9
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Merhaba ,
Tabi , nasıl isterseniz. Elinizdeki SM-9 tipi zaman rölesi çok fonksiyonlu bir röledir , kumanda devreleri için tasarlanmış , çeşitli ihtiyaçlara göre ayarlanıp kullanılabilir. Burada ER ve EM modları çekme ve düşme gecikmesi modlarını ifade eder , biz belirli sürelerde periodik olarak sisleme yaptıracağımız için zaman rölesini flaşör modunda (Açık flaşör modunda) kullanacağız. Bu işlem için 1 ve 2 nolu switchleri on konumuna alalım. Zaman ayar modunu da 10 dk. da bir sisleme yapacağınıza göre 0,5-10 dk. moduna ayarlıyalım. Bu işlem içinde 3 nolu switchi on konumuna , 4 ve 5 nolu switchleride off konumuna alalım. Bekleme ve sisleme sürelerinin tam ayarını da zaman rölesi üzerindeki küçük düğmelerden (Sağa sola çevirerek) ayarlayıbiliriz. Kolay gelsin. Selamlar . .

Eski 06-06-2008, 17:09   #10
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

syıldıran tekrar teşekkür ederim
Cihaz üzerinde yönlendirdiğiniz şekilde ayarlama yapar yapmaz tekrar soracağım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024