agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2008, 22:18   #61
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Bugün bir süredir biriktirdiğim yoğurt kaplarına, Hint yağı, süs kabağı, japon elması, susak, 2 metre uzayan kabak hohumlarını ektim. Hiç boş saksı yoktu evde, gerçekten işime yaradı. Ama geçici bir durum, daha sonra fideler bahçedeki yerlerini alacaklar.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 08:23   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Bu konuya bende başka bir açıdan yaklaşmak istiyorum.Bahçemizin daha estetik durması için elbette saksılara da önem vermek gerkir.Ancak malum çiçek sevgisinin bile bir maliyeti vardır.Bu nedenle herkes bütçesi nazarında saksı vb. için para ayırabilir.Bizde yeni çiçek aldıdiğimizda hemen dikmek için yoğurt kabını kullanırız.Sonra hangi boy saksı lazımsa gidip alır ,sonra değiştiririz saksıyı.
Ben kayınvalidemlerin gençliğinden kalma bakır eşyalara çiçeklerimden diktim ,inanki saksıdan daha estetik durdu.İhtiyaçlarımız için illaki para harcamak zorunda değiliz.Bazen evdeki eski esyalarda çok kullanışlı oluyor.Ayrıca aile bütçesinide yormuyor,malum Türkiye şartları...

almila_01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 15:00   #63
Yeni Üye

turkuaz6109's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Burada önemli olan amaç-araç olgusudur bence. Yani hangi amaçla saksıyı kullanıyorsunuz; dekoratif amaçlı mı? yoksa sadece masumane yeşil bir şeyler yetiştirmek için mi?

Amaç yeşilse saksının ne olduğu hiç önemli değil bana göre; yoğurt kabıda olur, bira şişesi de.

turkuaz6109 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 15:11   #64
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın Turkuaz, size katılmıyorum. Bu mantık Kuşadası'nı da beton haline getirdi zaten.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 00:36   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Bence yoğurt kaplarının veya su bidonlarının saksı amaçlı kullanılmasının çok büyük bir faydası var. Bunlar plastik malzemeler ve malesef ülkemizde çöp ayrıştırma işi emeklemekte iken bunların atılması hem petrolden yapıldıkları için milli servete zarar hem de doğaya zarar...
Tabii bir de çiçeklerin bu konuyu ne kadar umursadığı da önemli... Sanıyorum ki çiçekler bu konuda seçici davranmıyorlar ve hallerinden memnunlar.

Kendi adıma konuşmam gerekirse ben öğrenciyim ve yaptığım işlerden de az miktar para kazanıyorum. Bahçeli bir evde oturmaktayım ve her daim birşeyler yetiştirmek için çabalıyorum. En azından oturduğum evde kendi ürettiğim karbondioksiti kullanmaları için bile birşeyler yetiştirdiğim oluyor. Marketlerde veya çiçekçilerde büyük saksıların fiyatları benim için çok yüksek. Ayrıca daha önce dediğim gibi gidip plastikten yapılmış saksıya para verip evdeki hazır 5 lt. plastik şişeyi çöpe atmak hiç bana göre değil.

Ben de şişeleri değerlendiriyorum. 1.5 lt şişeye bile biber ektiğim oldu. Bunun ne zararı var peki? Estetik diyorsanız eğer evimin balkonuna baktıklarında yeşermiş fideleri görmek yerine su bidonlarını görenler tabii ki estetik bulmazlar durumu. Fakat bu hiç umrumda değil. Ayrıca konuya daha farklı yaklaşırsak eğer madem saksı olarak yoğurt kabı veya su bidonu kullanmak hiç estetik değil o zaman herkes ysl'den, vakko'dan, levi's tan falan giyinsin. Sonuçta benim giydiklerim de çoğu insan için estetik olmayabilir. Fakat bu da umrumda değil...

Sonuç olarak nasıl ki moda insanın kendine yakışanı giymesidir diyoruz bitki yetiştirmekte bitkinin iyi gelişmesini sağlamaktır...

En son olarak bir saksıya 8 - 10 ytl vereceğime evde içtiğim suyun bidonunu saksı yapıp 8-10 ytl ile gider bir meyve fidanı daha veya birsürü sebze fidanı alırım

dafni ve lolla beğendi.
lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 00:40   #66
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
En son olarak bir saksıya 8 - 10 ytl vereceğime evde içtiğim suyun bidonunu saksı yapıp 8-10 ytl ile gider bir meyve fidanı daha veya birsürü sebze fidanı alırım
Evet haklısın. Biraz gayretle saksıya dönüştürülebilir.

Eski 09-06-2008, 02:42   #67
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Bence yoğurt kaplarının veya su bidonlarının saksı amaçlı kullanılmasının çok büyük bir faydası var. Bunlar plastik malzemeler ve malesef ülkemizde çöp ayrıştırma işi emeklemekte iken bunların atılması hem petrolden yapıldıkları için milli servete zarar hem de doğaya zarar...
Tabii bir de çiçeklerin bu konuyu ne kadar umursadığı da önemli... Sanıyorum ki çiçekler bu konuda seçici davranmıyorlar ve hallerinden memnunlar.

Kendi adıma konuşmam gerekirse ben öğrenciyim ve yaptığım işlerden de az miktar para kazanıyorum. Bahçeli bir evde oturmaktayım ve her daim birşeyler yetiştirmek için çabalıyorum. En azından oturduğum evde kendi ürettiğim karbondioksiti kullanmaları için bile birşeyler yetiştirdiğim oluyor. Marketlerde veya çiçekçilerde büyük saksıların fiyatları benim için çok yüksek. Ayrıca daha önce dediğim gibi gidip plastikten yapılmış saksıya para verip evdeki hazır 5 lt. plastik şişeyi çöpe atmak hiç bana göre değil.

Ben de şişeleri değerlendiriyorum. 1.5 lt şişeye bile biber ektiğim oldu. Bunun ne zararı var peki? Estetik diyorsanız eğer evimin balkonuna baktıklarında yeşermiş fideleri görmek yerine su bidonlarını görenler tabii ki estetik bulmazlar durumu. Fakat bu hiç umrumda değil. Ayrıca konuya daha farklı yaklaşırsak eğer madem saksı olarak yoğurt kabı veya su bidonu kullanmak hiç estetik değil o zaman herkes ysl'den, vakko'dan, levi's tan falan giyinsin. Sonuçta benim giydiklerim de çoğu insan için estetik olmayabilir. Fakat bu da umrumda değil...

Sonuç olarak nasıl ki moda insanın kendine yakışanı giymesidir diyoruz bitki yetiştirmekte bitkinin iyi gelişmesini sağlamaktır...

Sevgili Lizard, daha çok burada irdelenmek istenen sanki geri dönüşüm için kullananlar ve yeşili sevip her şartta etrafında yeşil görmek isteyenler değil de o dediğiniz markalardan aşağı giyinmeyip, lüks arabalara binip balkonlarına estetik açıdan önem vermeyenler..Yoksa dediklerinize katılmamak mümkün mü..?

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 20:24   #68
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Mudurnu'da görüntülediğim bu yoğurt kapları mekana çok yakışmıştı doğrusu. Çok çok beğendim.

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2008, 15:48   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Evet haklısın. Biraz gayretle saksıya dönüştürülebilir.
Merhabalar!

Altlarını ve yanlarını uygun bir şekilde ikişer üçer delip yapmak kaydıyla yoğut kaplarının saksıya hatta bahçede bir aksesuara dönüştürmek elbette mümkün. Önemli olan güzel durması ise üzerini başka bir şeyle kaplamak bile mümkün olabilir.

Ne diyelim kolay gelsin.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 18:25   #70
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
selamlar, eh arkadaşlar herşeyi söylemiş geri dönüşüm hakkında yoğurt iyidir..

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 19:00   #71
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
3 yıldır bahçemin her yanına plastik su bidonları ile çeşitli bitkiler ekiyorum.Yoğurt kaplarını ise sadece tohumları çimlendirmek için kullanıyorum.Bu sene bir değişiklik yaptım,tüm 10lt'lik su bidonlarını beyaz renge boyadım.Bunun da sebebi,bidonların hem ışık alıp yosunlaşmasını engellemek hem de aşırı ısınıp bitki köküne zarar vermemesini sağlamak.Çevremde kullanabileceğim tüm plastik kapları topladım desem yalan olmaz hani

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 19:06   #72
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Bu sene bir değişiklik yaptım,tüm 10lt'lik su bidonlarını beyaz renge boyadım.Bunun da sebebi,bidonların hem ışık alıp yosunlaşmasını engellemek hem de aşırı ısınıp bitki köküne zarar vermemesini sağlamak.

Nasıl bir boya kullandınız acaba ? Bende sukaplarını kullanıyorum dediğiniz zararların dan korumak için önümüzdeki yıl boyamayı düşünüyorum.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 19:10   #73
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Kullandığım boya bildiğimiz beyaz yağlı boya.Fırça yerine rulo kullanınca çok da kolay oldu.

Eski 29-07-2008, 22:56   #74
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Kullandığım boya bildiğimiz beyaz yağlı boya.Fırça yerine rulo kullanınca çok da kolay oldu.
Sevgili Lonicera,

Teşekür ederim önümüzde ki yıl yapıcam. Bu yıl bilmediğim için öylece eki verdim. Etkilenince altlarına güneşi biraz olsun yansıtması açısından ve kalebodurla temaslarını kesmek için strafor koyarak biraz önlem almaya çalıştım.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 07:21   #75
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn zfkg
Ben geçen sene çok çektim kök ısınmasından.Domateslerde çiçek oluşuyor ama meyve tutmuyordu hiç.Boyayınca ısınma olayı neredeyse sona erdi ve bol meyve verdi .Hatta seneye işi biraz daha ileriye götürüp bidonların yarıya kadar kısmını bahçe toprağının içine alacağım.Direkt toprağa ekmiyorum çünkü çok kötü bir yapısı var toprağın.Ne kadar ıslah etmek için uğraşsam da randıman alamadım.Plastik kaplarla hallediyorum artık.Bahçemde ise sadece meyve ağaçlarım var,sebze işine bulaştırmıyorum.Siz de kaplarınızı beyaz veya başka bir açık renge boyarsanız farkı göreceksiniz.Ayrıca yosunlaşma olayı da ortadan kalkıyor.Sanırım sizinkiler balkonda.

Eski 10-09-2008, 15:22   #76
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Ben yoğurt kaplarına karşı değilim, tam tersi destekliyorum. Çünkü plastiğin doğadaki yokolma süresi hepimizce aşikâr. Ne kadar plastiği doğaya bırakmadan kullanılabilir hale getirirsek, o kadar iyi diye düşünüyorum. Ama yaratıcı da olmak gerekir. Zaten bu başlıkta örnek olabilecek birçok resim var. Yine de fikir vermesi açısından bir uygulama da benden. Yoğurt kabını alıp koyu kahverenge boyadım.Ardından daha önceden yediğim, ama atamadığım fıstık kabuklarını, kabı kaplayacak şekilde yapıştırdım.Kabın ağız kısmına kuru sarı otlardan(çiçekçilerde demetlere bağlarlar kurdele niyetine)fiyonk yaptım ve en son olarak da fiyongu çan ve nazar boncuklarıyla süsledim.Aslında arkadaşıma götüreceğim bir fide için hazırlamıştım ama o kadar hoşuma gitti ki ona başka bir saksı ayarladım.Resmini görmek için bloğuma buyurun.
http://tukkan.blogcu.com/fistik-gibi..._23819451.html

Not: Bu arada ismimin yanındaki çilek resimlerindeki saksılar da boyadığım yoğurt kapları

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 10:31   #77
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sn Lonicera teşekkür ederim.
Bu arada aklıma başka şeyler de geldi. Bir kısmını uyguladım, bir kısmı uygulanmayı bekliyor. Mesela ahşap pekmez kapları vardır kapaklı,işte onlar harika sukulent ve kaktüs saksısı oluyor. Benim gibi doğal malzeme tutkusu olan varsa birebir. Altına delik açmaya da gerek kalmıyor. Çok fazla sulanan bitkiler olmadığı için de tahtanın çürüme riski yok. Yoğurt kapları için de başka bir fikir; kabın dışına ve iç kenarlarına vernik ya da kiloluk yapıştırıcı sürün. Ardından elenip temizlenmiş kumun üzerinde yuvarlayın.(Karadenizin siyah kumundan bulabilirseniz daha güzel olur)Ardından kumla kaplanan kaplarınızın üzerine deniz kabuğu ya da deniz kenarından toplanan minik taşlarla dekoratif desenler yapabilirsiniz. Alın size başka bir doğal görüntü. Plastik yok, boya yok...Herşey doğal

lolla beğendi.
Eski 14-09-2008, 22:28   #78
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben merak ettim fotoğrafı var mı acaba?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 22:58   #79
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
güzel olmuş

68 nolu mesajdaki resim gerçekyen estetik olmuş düşününki bir köy yerinde gösterişli saksıların içinde çiçekler manzara nasıl olurdu köylü bile farkında o tavuk kümesinin üstüne ancak o saksı yakışır 15 cm lik biraz gösterişli saksı 7-8 ytl
yoksa o köylü beş altı saksı parasıyla evinin dışını boyardı. o insanı kutlamak gerek içinde çiçek sevgisi var.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 23:33   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
az önce yoğurt değil ama oval bir dondurma kabına menekşe ektim
çokta hoş oldu en azından elimde herzaman saksı bulunmuyor malesef
menekşemde maşallah saksıdan taşma durumuna gelmiş nefes alamıyordu ayırmam gerekiyordu benimde yardımıma dondurma kabı yetişti...
unutmadan birde krem peynir kabına ektim mor menekşe onuda yarın karşı komşuma hediye edip mutlu edeceğim
çiçekler insanı nasılda mutlu ediyor

lolla beğendi.
sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 15:18   #81
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar.dostlar 10 kiloluk ped, veya pet herne ise işte , çok güzel mini sera oluyor.

Ortadan kesip, saksıyı koyup tekrar kapağını bantla yapıştırıyorsun. al sana hava şartlarından izole edilmiş mini bir sera.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 16:55   #82
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

sayın berduray; resim küçültme problemim olduğu için fotoğraf ekleyemiyorum. Ama fotoğrafları var elbette.Umarım en kısa zamanda şu fotoğraf ekleme işini halleder yüklerim.

Eski 27-09-2008, 20:47   #83
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sayın Osmann burası yardımcı olur belki size.

Fotoğraf işleme programlarını kullanabilirsiniz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 23:35   #84
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

yoğurt kabı veya diğer kaplarla şekillendirerek yapıştırıp isteğe göre üzerlerine bir şeyler işlene bilir (üst kapağı tabanına yapıştırılır) üzerine her hangi bir motif yapıp yapılan motifi boyayıp ince kumu üzerine serpiştirerek daha güzel görünüm verilebilir.

Eklenen Resimler

elvn beğendi.
Eski 10-10-2008, 09:57   #85
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Ellerinize sağlık çok değişik bir tasarım olmuş. Saksı kişinin zevkine göre boyanıp, **** değişik tarzda bir şeyler yapılırsa harika olur. Çok hoşuma gitti, en kısa zamanda denemek isterim.

Eski 10-10-2008, 10:48   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
yoğurt kabı veya diğer kaplarla şekillendirerek yapıştırıp isteğe göre üzerlerine bir şeyler işlene bilir (üst kapağı tabanına yapıştırılır) üzerine her hangi bir motif yapıp yapılan motifi boyayıp ince kumu üzerine serpiştirerek daha güzel görünüm verilebilir.

Gerçekten çok güzel olmuş kesinlıikle deneyeceğim ama yoğurt kaplarını düzgün kesip bu şekilde yapıştırmak kolay olmasa gerek siz nasıl bir yöntem uyguladınız biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz.

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 10:14   #87
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Bu kadar düzgün bir şekilde kesip yapıştırmak zordur sanırım.

Ben bu sene sebze fidelerini genelde yoğurt kapların yaptım, daha sonra bahçedeki yerlerini aldılar. Gerçekten yoğurt kapları işe yarıyormuş, yoksa o kadar tohum nerede çimlenecekti.

Eski 11-10-2008, 16:49   #88
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Gerçekten çok güzel bir fikir değişik alışılmışın dışında, yalnız toprak koyduğumuzda ağırlığını taşırmı acabaAçılmazmı ek yerlerinden

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 22:17   #89
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

arkadaşlar her yoğurt kabının dikkat edin üst kısmında fafrikanın yapmış olduğu karşılıklı orta noktaları var yukarıdan aşağıya doğru çizip makasla kesilerek her birleşme yerinden makas ucu ile delerek misina veya ince bir tel ile bağlayarak ekyerlerine yapıştırıcısürerek(PVC) YAPIŞTIRICI daha iyi üstteki kapağıda alta yapıştırarak tamamlanır açılma asla olmaz

Eski 11-10-2008, 22:31   #90
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Arkadaşlar iyi akşamlar.
Yazdıklarınızı okudum da benim hem bir fikrim geldi hem de bilmediğim bir şeyi danışayım dedim.Elimizde hepimizin ped şişeler ve yoğurt kapları var.Plastik yoğurt kapları **** ped şişeler yağlı boya tutar mı?Tutarsa 1kg yağlı boya ile hepsini boyayabiliriz.(hatta herkesin plastik kaplarını seve seve boyayabilirim)
Düşünsenize bütün saksılarımız aynı renk ve hepsi aynı tarzlarda hem estetik açıdan da gayet hoş görünür Ayrıca tabii bu boyanın kuruduktan sonra bitkiye **** çiçeğe zarar verip vermediğini de öğrenmem gerek.Sonuçta kabın dışını boyayacağız ama koku **** herhangi birşeyden çiçeklerimiz etkilenmesin

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024