agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2007, 09:17   #1
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Isıtma matı "heat mat"

Kışın içeride tohum çimlemek için alttaki gibi bir cihaz kullanan oldu mu?
Bu kış bir tane edinmeyi planlıyorum, istediğiniz ısıya ayarlanabilir termostatlı bir ısıtma cihazı. Elektrik sarfiyatı konusunda bazı kaygılarım var. Geçen kış 3 florasan ve 3 fan ile yeterince sarfiyat yaptık ancak toprağı ısıtmadığımdan başarı oranı çok düşüktü.
Bir de fiyat mevzusu var tabii.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 09:36   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu matlar veya doğrudan tabanında termostatlı ısıtma haznesi olan çimlendirme- köklendirme kutuları, kış üretiminde başarı şansınızı arttırır. Bizler de profesyonel ısıtma tavaları veya sıcak yastıklar kullanırız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 12:29   #3
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

En sonunda ben de elektrikli batanniye kullanacağım ya da rezistanslarını söküp kendim bir tane yapacağım.
Beni asıl düşündüren sarfiyat, 24 saat elektrikli radyatör yanıyordu odada sıcaklık olması için, babam bir gün kapatmış, ondan sonra florasan ile denedim ama radyatörün sıcaklığını vermedi, sonra da bahar geldi içeri dışarı taşıya taşıya birşeyler yaptık. Bu sene tamamen içeride yapmayı planlıyorum.

Eski 07-11-2007, 10:16   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Ben de bir süredir bu ürünleri inceliyorum, ancak çok maliyetli.Ben de sizin dediğiniz gibi su geçirmez bir elektrikli battaniye kullanmayı düşündüm ama olacak iş değil tabi )

Mine Hanım, bahsettiğiniz profesyonel ısıtma tavaları veya sıcak yastıklar hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? En yaygın kullanılan sistem nedir, nereden temin edilir, vs.
Ben de şimdi arayacağım ama sizden birinci elden bilgi alabilirsem sevinirim.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 18:49   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) Mehmet Bey, sizin mesajınızı şimdi gördüm, ancak şansa bakın ki, dün bir ısıtmalı tava tarif etmiştim.

Eski 14-11-2007, 07:53   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Mine Hanım,

Biz de tam olarak sizin o mesajda tarif ettiğiniz ikinci yöntemi uygulamaya karar vermiştik.Kullanılmayan bir kat kaloriferimiz var, bunu bu iş için yaptırdığımız odaya bağlayacağız ve gerek odanın tabanını gerekse masaları yerden ısıtma boruları ile kaplayacağız.
Biz boruları masa üzerinde dolaştırıp üzerine viyolleri ve sandıkları koymayı planlamıştık ama dediğiniz gibi büyük bir çukur masa içerisine boruları döşeyip, bunu da perlitle doldurmak daha iyi bir fikir olacak sanırım.
Materyal olarak tek başına perlit uygun diye düşünüyoruz, ne dersiniz? Bir de bu perlit üzerine fungusit ya da benzeri ilaçlar ve/veya besin elementleri püskürtmek gerekir mi?
Daha önceki notlarımızda sera şartlarında kullanılacak harç için uygulama verilmişti, bunlar bu köklendirmede kullanılacak perlit için de geçerli mi?

Teşekkürler,

Eski 15-11-2007, 09:21   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Perlit tek başına çelik köklendirmek için yeterli. İçerisne besin vermeyin. Çünkü zaten çelik köklendikten sora bu ortamdan alacaksınız. Perlit içerisinde toprak mantarları yoktur. Ancak sizin çelikleriniz herhangi bir şekilde etmen taşıyorsa bu ortamda yayılır. Bu yüzden siz ara ara tavaya fungusit uygulayın. Zaten ilk parti üretimle beraber perlit mutlaka hastaalık etmeni taşır hale gelir.

Eski 15-11-2007, 10:10   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Mine Hanım

Eski 26-03-2008, 10:17   #9
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Masaya çıplak 3mm çapında galvaniz teller 8-10 cm arayla döşenecek. Bu sistemin çalışma şekli düşük voltajlı (12 volt) yüksek amperajlı (60-90 Amper) gibi bir akımın tellerden geçerken telleri sııtmasıdır. Tellerin arasına perlit veya kum koyun, Tellerin altına yani masa yüzeyine betopan türü bir taşıyıcı konur. Üzerine matkapla delikler açılır. Bu delikler sizin de sorduğunuz drenaj delikleridir.

Telleri bu iş için özel üretilmiş bir üretece bağlanır. Aletten çıkan bir kabloya bağlı olan termostat çubuğu tellere değmeyecek şekilde tavaya saplanır. tavanın derinliği 15 cm kadardır. İçindeki materyal yüksekliği de bundan 1-2 cm düşük tutulur. Masanın üzerine yaptığınız alçak tünelin en yüksek noktasından bir sulama borusu geçirin, üzerine de sisleme başlıkları takın, hattı da su kaynağınıza bağlayın. Böylece çeliklerinizin sulanması konusu da hallolmuş olacak.

Tavayı elektrikle ısıtmazsanız bir kalorifer sistemi ile ısıtabilirsiniz. Sıcak su boruları teller yerine tava üzerinde dolaşacak şekilde dizayn edilir. Bunun içinde yerden ısıtma sistemlerindeki tipte borular kullanılır.
Name:  tava.jpg
Views: 2449
Size:  21.0 KB
Basitçe böyle bir tesisat yapmayı planlıyorum.
Tavayı yapmak için iki tarafı aleminyum plaka kaplı çatı paneli var bir tane.
Onun altına sık aralıklı demir bir ızgara ve bacaklardan oluşan bir masa gerekiyor.
Üstüne de pvc borulardan yaptığım alttaki iskeletin benzeri ve hem iç hem dışa olmak üzere 2 katlı naylon kaplama.
Name:  Resim(087).jpg
Views: 3261
Size:  36.2 KB
Çatı panelinin yanlarına 5 cm lik strafor köpük tabakayı keserek 20 cm yüksekliğinde kenar yapıp bunun içine de 15-20 cm yükseliğinde torf-toprak doldurmayı planlıyorum.
Üstteki resimde kırmızı çizgiler 3/4" pvc su borusundan ve dirseklerden oluşacak. Daha önce sera yapmak için aldığım ama yer darlığından dolayı bitmeyen seranın borularını değerlendirmiş olacağım.
Ayrıca çatı panelinin üstüne yanlarına 3 veya 4 mm lik matkapla delik açıp boydan boya yatıracağım buradan da fazla suyu tahliye etmeyi planlıyorum. Sulama için de Mine hanımın örnek verdiği sisleme başlıkları iyi bir fikir.
Şimdilik sobanın arkasında köpük kutunun içine çimlediğim tomatillo tohumları çimlenmeye başladı. Bunun haricinde denemek için kocayemiş, çilek, kivi, ayva, biber, domates tohumları da var ama onlarda gelişme yok.

Eski 26-03-2008, 10:50   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Isıtma sorununu halletmek için (Phalaenopsis) mesaj 416 da bir resim verilmiş ama ben internetten bulamadım.

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 14:53   #11
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Name:  adsız.jpg
Views: 1868
Size:  27.0 KB
Benim bahsettiğim nesne budur. 100 cm ye 200 cm civarı bir ebadı var. O bahsedilen ısıtıcı buna yetmeyebilir. Isıtmaktan ziyade ısıyı dışarı vermeyen bir şey planlıyorum, o yüzden çift kat naylonlu kapak ve strafor altlık ile yan kenarları yapmayı düşünüyorum

Eski 29-03-2008, 23:20   #12
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Akvaryum isiticilarini deneseniz üstelik cok az eletrik yakiyor. Tasarruflu olur kanisindayim üstelik istenilen sicaklik ayarina getirilebiliyor.

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024