agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2008, 22:38   #31
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Çok şaşırdım yaa. Ben de Starbucks'tan alıp Devetabanı bitkime versem iyi olur mu? Ben de orta büyüklükte bir bahçeye sahibim, erik ağacı, asma üzüm, güller ve küçük nar ağacım var, ben de yapayım bakalım nasıl olacak. Bu baharda yapmak kötü olmaz değil mi? Bu bilgiyi edindiğim için çok mutluyum, teşekkürler

M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 09:26   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Kahve tiryakisi olarak yaşasınn...bu habere çok sevindim, bundan böyle bende telveleri bitkilerime vereceğim.Sanırım artık onlarda kahve tiryakisi olacaklar kiikiki

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 12:23   #33
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Açık havada sivrisineklerden kurtulmanın yolu bildiğiniz kahveyi yakmaktır. Ben denedim çok olumlu.
Bu kahve yakma işi nasıl yapılıyor? Türk kahvesi mi, veya herhangi bir kahve mi? Biraz daha bilgi lütfen...

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 14:04   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tijeen Mesajı Göster
Kahve tiryakisi olarak yaşasınn...bu habere çok sevindim, bundan böyle bende telveleri bitkilerime vereceğim.Sanırım artık onlarda kahve tiryakisi olacaklar kiikiki
Kahve telvelerini bitkilerinize dökerken toprak oranlarına dikkat edin. Birde bence dış mekan bitkilerinize dökün.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 14:09   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Bu kahve yakma işi nasıl yapılıyor? Türk kahvesi mi, veya herhangi bir kahve mi? Biraz daha bilgi lütfen...
Bildiğimiz kahve çekirdeklerini **** çekilmiş kahveyi balkon **** verandada Küçük tüp üzerine bir teneke koyun .Tenekenin üzerine bir **** iki kaşık kahve dökün . Yanmaya başladığında yoğun kahve kokusunu alacaksınız zaten. Kısık ateşte yakın bence .Yanan kahve kokusu uzun süre sivrisinekleri kaçırıyor her yere sindiği için.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 14:30   #36
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Yanan kahve kokusu uzun süre sivrisinekleri kaçırıyor her yere sindiği için.
Teşekkürler Mahmut Leventoğlu. Her yaz sineklerle mücadele etmekten bıktım. Belki bir çözüm olur.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 11:45   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2007
www.kahve.gen.tr sitesinden alıntıdır:

Bahçeniz varsa kahve artıklarını atmayın..
Kahveyi pişirdikten sonra kalan telvesi ya da espresso artıkları bahçeler için iyi bir besin maddesi. Aslında kahve asidik bir yapıya sahip olduğu için bahçelerde uygun olmayabilir ancak pişirme süreci içerisinde bu asidite kayboluyor ve kahve nötrleşiyor. Asıl önemli olan kahvenin içerdiği organik maddeler. Yapılan bir araştırmada kahvede %4 Azot, %1 fosfor ve % 3 potasyum var. Bunlar bitki gelişimi için gerekli maddeler.

Kahve artıklarını kullanırken bahçeye doğrudan koymak doğru değil; bunu yaprak artıkları veya diğer maddelerle karıştırarak iyi sonuç alınabiliyor. Bu ısıya yol açıyor ve gübreleşme sürecini hızlandırıyor. Bu tip kahve artıklarını Starbucks’larda bulmak mümkün.

Yazarın notu: Yukarda belirtilen, kahve artıklarını diğer maddelerle karıştırmak önerisi önemli. Espresso artıklarını çimin üzerine döktüğümde bir süre sonra o bölgedeki çimlerin bozulduğunu izledim. Bu nedenle düşük yoğunlukta kullanmak lazım

fkilimci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 10:03   #38
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Tam olarak anlamadım. Direk kahveyimi çiçeğin dibine koyuyoruz?

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 10:20   #39
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Sayın Gülnar Onay kitabında kahve telvesinin yararlarını anlatmış. Ben anneannemden öğrendiğim için zaten eskiden beri kullanırdım.
Kahve telvesinin bitkiler için yararları:Kompost hazırlığı için altın değerindedir. Fosfat açısından zengin olan kahve telvesi, içine atıldığı kompostun niteliğini zenginleştirir.
Çok ince tohumlara ilave edilirse, tohumların bir yerden birikmesini önler.
Bahçeye ekilen birçok bitki tohumun çimlenmesine yardım eder; özellikle havuç ve soğan tohumu atılacak yerlere dökün. Bir diğer yararı da kokusu ile bitleri kaçırması ve köklere dadanan iplik solucanlarını öldürmesidir.
Ev içi bitkiler için çok yararlıdır. Toprak ve saksı değişiminde toprağa ilave edilirse besleyici elementler doğal yoldan sağlanmış olur. Bunun için saksıların üzerine arada bir bir kaşık kahve telvesi dökün ve çatal ucu ile yedirin.
Aynı işlemi çiçekli balkon bitkilerinin hepsi için uygulayabilirsiniz.
Çay poşetleri ve çay telvesi için bir uyarı da var. Sadece asit seven bitkiler için kullanılması öneriliyor. Kamelya, ortanca, açelya ve gardenya gibi.
(Bir yararı da benden: Telve ile ellerinizin üzerini ve içini el kremi sürermiş gibi ovalayın. Sonra sadece su ile çalkalayın. Ellerinizin yumuşaklığına ve üzerindeki ölü derinin atılmasının vermiş olduğu rahatlığa inanamayacaksınız. Düzenli yaparsanız sonuçları muhteşem oluyor.)

Ahu_E beğendi.
Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 13:15   #40
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bu gidişle sanırım kahvemiz sabah kahvesi olmaktan da öteye gidecek bol bol kahve içmeye başlayacağız.

Sinek ve sivrisinek için, bizim buralarda Türk kahvesini yakarlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 19:32   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Aynı şekilde yüz için peeling olarak kullanıyorum, mükemmel bir sonuç elde ediyorum.
Şekersiz olarak pişirdiğim kahvenin telvesiyle yüz çizgilerine paralel olacak şekilde nazikçe peeling yapıyorum, ardından iki damla gliserol sürüyorum sonra pırıl pırıl parlıyorum
İlgilenenlere duyurulur.
Gardenyam için kullanacağım kahve telvesini, umarım o güzel kokulu çiçeklerinden daha fazlasını açar

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 20:17   #42
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Harika fikir sevgili derya derya.
Gliserol bildiğimiz gliserin mi?

Eski 05-10-2008, 20:33   #43
Ağaç Dostu

Evet...
Ve nemlendirme özelliği en fazla olan, ve buna rağmen en ucuz olan üründür..
Paraları boşa harcamaya gerek yok

Tenar11 beğendi.
Eski 05-10-2008, 20:44   #44
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Yarın ilk iş..Çok teşekkürler..

Eski 08-10-2008, 11:20   #45
sdk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2007
kahve yakmak , arıları kaçırmada da başarılı tavsiye ederim.

sdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 11:31   #46
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Ben de arkadaşlarla kahve içtikten sonra hemen fincanları, cezveyi yıkayıp, balkondaki çiçeklere kahveli su veriyorum. Benimkiler kahve bağımlısı oldu

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 13:08   #47
Ağaçsever

zerdüşt's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Galeri: 13
Burda yazıyı okuduktan sonra dün koşup starbucksa gittim. Yaklaşık 1kg kadar kahveyi tereddüt etmeden verdiler Hemde bedava

Evimde kaktüs, sukulent, şeflera, ficus benjamin, devetabanı, kalanchoe bir de binbaşına hemen denedim. Sonuçları ilerleyen süreçte yazabilirim...

zerdüşt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 11:44   #48
Ağaçsever

zerdüşt's Avatar

Selamlar,

Starbuckstan aldığım kahve telvelerini saksılara koyduğumdan beri sadece kaktüslerimde canlanma olduğunu görüyorum. Zaten bu kadar sürede kara vermek için çok erken ancak,
tam olarak toprağa karışmamış olan kahvelerin üstünede küf benzeri birşeyler oluştu.. Bir fikri olan **** aynı şeyi yaşayan biri var mı??

Eski 16-10-2008, 08:31   #49
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Bunlar harika yaa..Hergün bir büyük fincan kahve içen biri olarak kahve telvelerimide değerlendirebileceğim.

Özelliklede çiçeklere faydası.

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 17:42   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerdüşt Mesajı Göster
Selamlar,

Starbuckstan aldığım kahve telvelerini saksılara koyduğumdan beri sadece kaktüslerimde canlanma olduğunu görüyorum. Zaten bu kadar sürede kara vermek için çok erken ancak,
tam olarak toprağa karışmamış olan kahvelerin üstünede küf benzeri birşeyler oluştu.. Bir fikri olan **** aynı şeyi yaşayan biri var mı??
Aybı sorun bende de n-mevcut...Acaba bu küfleşme kompostlaşma mı sağlıyor yoksa ben kendimi kandırıyorum bilemiyorum.

Eski 23-10-2008, 19:11   #51
Ağaçsever

zerdüşt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya derya Mesajı Göster
Aybı sorun bende de n-mevcut...Acaba bu küfleşme kompostlaşma mı sağlıyor yoksa ben kendimi kandırıyorum bilemiyorum.
Ben ikinciye toprağı talan ediyorum. Sanırım sorun geçti. Başka bir saksıda yeni dikeceğim bitkinin torağını kahve telvesiyle harmanlayıp öyle koydum. Onda sorum yaşamadım bilginize

Eski 23-10-2008, 21:16   #52
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerdüşt Mesajı Göster
kahve toprağa karışmadığı için toprakta fazla nemli ise olur. Hatta çok ıslak torfta dahi yüzeyde küflenme olur.

Bu küfte çimlenme aşamasında ki bitkileri kurutur. Toprağı çok ıslak tutmayın. Kahve telvesinide toprağa iyice karıştırın

Düzenleyen Sinan9 : 29-10-2008 saat 11:13
Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 00:21   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Evde bir sürü açılmış kalmış Türk kahvesini ne yapsam diyordum? Bir yerlerde potasyum yönünden zengin olduğunu okuduğum için gübre olarak kahveyi de kullansam saçmalar mıyım diyordum ve sitede aratınca emin oldum

Organik hiçbir atığın çöp olmadığını bir kez daha kanıtlamış olduk. Starbucks bu uygulamaya devam ediyor mudur acaba? Ben kahveyi kırk yılda bir içtiğim için bilgim yok. Aslında, plantasyon tarımıyla üretildiği ve yağmur ormanları katledildiği için kahve üretimi ve tüketimine karşıyım. Türk kahvesi denilen tür Yemen dolaylarında üretiliyor sanırım. Onun doğaya baskısı üzerind epek bilgim yok. Araştırıp öğrenirsem yazarım.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 11:49   #54
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
sn kedi tırnagı Starbucks ta hala devam ediyor telve dağıtımı ben dün akşam uğradım kasiyerden rica ettim makinayı açıp baya bi telve verdibana yaklaşık yarım kilo falan vardı. Bende ilk defa deniycem ve acaba yüzeye yakın kullansak kokusu saksılara dadanan o küçük kara sinekleride uzak tutarmı diyede düşünüyorum?

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 15:17   #55
Ağaç Dostu

Arnavut biberi, bilgilendirme için teşekkür ederim. Taksim' e filan indiğimde telveleri toplarım artık. Evdeki bayat kahveler de beni epey idare eder bu arada.

Ben dün gece( genelde, siteyi gece okuduğum için gördüklerimi de o saatlerde uyguluyorum) bol kahve koyduğum cezveyi köpürtüp soğuyunca saksılara döktüm. Benim 4 saksı agave' ım var. Karıncalar resmen koloni kurmuşlardı. Balkonuma bu sene diktiğim fideleri ve tohumları heder etmesinler diye o saksıları salonumun önündeki mini Fransız balkona taşıdım. Esas balkonumda da hala tek tük karınca dolanıyor. Gördüğüm an öldürüyorum mecburen.

Saksıların yüzeyine yaygın şekilde kaşıkla döktüm kahveyi. Hatta balkon zeminine de serptim. Deminden beri bakıyorum; zeminde dolanan karınca görmedim. Saksılarda da eskisi kadar yoğun bir trafik yok. Bilmiyorum belki de hava kapalı ve serin olduğu için karıncalar dolanmıyor. Gözleme devam edeceğim. Korkum şu; gerçekten kahvenin kaçırıcı etkisi varsa, 1 metre ötedeki balkona iltica edip domateslerimi ve diğer bitkilerimi yaprak bitine vs. boğmasınlar sakın?

YeniBON beğendi.
Eski 19-05-2010, 15:40   #56
Ağaçsever

Siteye yeni üye olmamdan dolayı bu başlığı yeni gördüm ve ilgimi çekti. Çayı ben de duymuştum ama kahveyi yeni öğrendim. Evdeki açelyalarıma koyacağım ben de. Peki domates, biber, patlıcan, salatalık ve çileğe de konur mu? Acemilikten yanlış bir şey yapmayayım sonra

açi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 22:46   #57
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kahvenin saksı harçlarında kullanılması için aslında kompostlanması en doğrusudur. pH sı düşük olduğu için dikkatli kullanılır. Kahve üreticisi ülkelerde atıklar kompostlanarak gübre olarak satılmakta. Toprağa düzgün karıştırmazsanız küflenmeyi görürsünüz. ( Bu çayda da olur) düşük pH seven bitkilerde kontrollü olarak bir miktar kullanılabilir (açelya, ortanca, gardenya vs.)

YeniBON beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 00:13   #58
Ağaç Dostu

Mine hanım, ben gübre olmasından çok karınca kaçırtıcı olarak denedim aslında
Kompostlandığı zaman bu özelliğini kaybeder değil mi?

Karınca kaçırtmak için acıbiber karışımını kullanmayı düşünüyorum ama pelini nerden bulacağımı bilmiyorum. İlgili başlıkta da(ev yapımı ilaçlar) pelin teminiyle ilgili bilgi göremedim yanlış hatırlamıyorsam.

Eski 10-01-2011, 02:19   #59
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
ohh ohh )) hergün 2 çay bardağı ben 1 bardak ta eşim 3 bardak kahve telvesi. çöpe giden telveleride üzülürdüm hep)) bu konuyu çok sevdim ben yaa konuyu açanada yorum yapanlarada teşekür ederim allah razı olsun. yıllardan beri ilk defa kaktüslerim çoşacak desenize )

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 23:47   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2011
Bildiğimiz kahve mi kullanan varmı ? sonuç alan ? Deneyeceğim

MissEjderizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024