agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2006, 12:34   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Torf (Turba)

Toprak hazırlama kullanılacak malzemeler

Doğal organik maddeler:
torf, çeşitli ağaçların kabukları, lif veya talaşları, yaprak çürüntüleri, şehir veya tarıma dayalı endüstri atıkları (saman, şaraphane ve mantar kompost atıkları) hayvan gübresi

Doğal inorganik maddeler:
kum, çakıl, granit parçaları, ponza, perlit, vermikulit, volkanik tüf (siyah, beyaz, kahverengi vb.) köpük, kaya yünü, volkanik taşlar

Torf nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle ‘sphagnum’ denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.

Açık kahve rengi veya sarımsı kahverengi lifli tipler odunsu, toprak halinde veya taneli olup asitle az alkali arasında yer alırlar. Bu organik artıkların tamamıyla ayrışmamış olanlarına torf, iyi ayrışmış ve organik maddesi fazla olanına toprak adı verilmektedir.

Torfun hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi yüksektir. Büyük oranda gözeneklilik gösterirler. Bu özellikleri nedeniyle harç yapımı için çok elverişlidir. %100 doğal bir malzemedir.

Asit reaksiyonludur. Ph'sı 3.5-4.5 tur. Azot dışında besin maddelerince fakirdir, bulunmamakla birlikte çok su tutması ve iyon değişimi yoluyla, suyun ve gübrenin bitkiye yavaşça düzenli bir şekilde verilmesini sağlaması önemli üstünlükleri arasındadır. Nispeten sterildir. Orijinal durumda bulunduğu ortamdan alınan Torf önce bir kırıcıdan geçirilir. Parçalanan malzeme elekten geçirilerek malzeme tane boyutuna sınıflandırılır.
  • Genellikle rengi sarı, kahverengi ve siyah olabilen torf’nın sertliği azdır. Bazıları topraksı bir görünüme sahiptir.
  • Toprağı organik ve mineral maddelerce zenginleştirerek kullanıldığı alanlarda bitki kökleri iyi havalandığından bitkinin gelişim hızını arttırır.
  • Bitki yetiştirme ortamının bir parçası olup üstün çimlendirme ve köklendirme özelliğine sahiptir.
  • Toprağın, su tutma kapasitesini, bitkiyi besleme gücünü biyolojik aktiviteyi arttırır.
  • Suda çözünebilir. Gübrenin tapraktan yıkanarak kaybolmasını önler.
  • pH nötr veya alkalen topraklarda toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Toprağın uzun süreli nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar.

burockko beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2006, 22:35   #2
kuşçu

Giriş Tarihi: 01-06-2006
Galeri: 7
ek olarak Türkiye'deki torf yataklari cok fazla kaliteli olmadigindan ve katledilmek sureti ile torf cikarimi yapildigindan genel de belli bir karisim ile birlikte hazirlanarak marketlere ulasmaktadir.

antebi beğendi.
cagirankaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2006, 18:52   #3
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Bilgiler için çok teşekkürler. Torf çıkarımı konusuyla nerede karşılaşsam, herkes
"katledilmek" kelimesiyle eş anlamlı kelimeler kullanarak, benzer şeyler söylüyor.

Bende harç yapmak için NPK'sız ve olabildiğince yüksek asit reaksiyonlu ve bunu mümkün olduğunca istikrarlı sürdürebilecek (düşük ve kararlı pH'lı) torf arıyorum. Şu ana kadar bulabildiklerim bende, alel-tezel işlenmiş ve muhteviyatı pekte normatif değilmiş hissi uyandırdı.

saygılar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 00:49   #4
Ağaçsever

kupresus's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2006
Galeri: 1
tebrikler güzel bir konu ellerinize sağlık

kupresus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 22:30   #5
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
akvaryuma konulan ve adı buna benzeyen bir madde vardı.
turba diye hatırlıyorum yanlış değilse.
ancak 25 kg lık kraft torbalardaydı ve üstünde son kullanma tarihi de vardı.
bu malzeme ile bir benzerliği var mı?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 16:22   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Güzel bilgiler, teşekkürler.

Benim merak ettiğim şu, torf beslenmeden kendi başına sebze yetiştirmek için uygun mudur, bu özelliğini yenilenmeden ne kadar süre koruyabilir?

Bir de alışveriş notu düşeyim.Geçen ay Carrefour'dan kampanyalı, KTS marka kullanıma hazır torf paketleri aldım, 40 litreliği 9-10ytl civarı idi.Eve gelip paketi açınca gerçekten de çok kalitesiz bir torf olduğunu farkettim.Daha sonra zirai malzeme satan bir dükkandan 70lt Klasmann Potgrond P marka torf aldım, paketi açınca yumuşacık, nefis bir torf çıktı.70 lt.'lik paket 14ytl idi.

Yani büyük marketlerin kampanyasına falan kanmayıp, doğru, konusunda uzman yerlerden alışveriş yapmak lazım.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 16:55   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Torfta sebze yetiştirmeniz için düzenli beslemeniz gerekir. İçerisindeki besin oranı düşüktür. Sadece fide yetiştirecekseniz onun ihtiyacını karşılar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 21:35   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Teşekkürler Mine Hanım, aldım bu notu da zihnime

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 22:02   #9
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Merhaba
Bu bölümü okurken fark ettim ki ya ben her çiçeği torfa dikiyorum.Teknik bir bilgim olmadığı için sanıyordum ki torf en iyisi.Şimdi tereddüt içindeyim acaba bu torfa kimyasal olmayan ne katabilirim?Mesela güvercin gübresi olur mu?
Teşekkürler

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 15:03   #10
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
etrafda kısa bir aramadan sonra kurumuş ve iyice hafiflemiş ağaç kütüklerinden bulabilceğimi farkettim. Ben bunları toplayıp ufalasam, toprağa karıştırsam tohum için uygun olur mu?
elimde ormandan getirilmiş toprak kalmadı. Siteye girdiğim günden beri (1 ay oluyor) bakımını üstlendiğim ve edindiğim bitki sayısı günden güne artıyor.
6 saksı bitki,
7 adet filizlenmesini beklediğim limon çekirdeği, (çok umutluyum)
2 hasta bambu (iş arkadaşımın bambuları, bakımını üstlendim.)
1 adet hanım eli çeliği (ilk tutunca ikinci çeliği aldım)
1 adet hediye bonsai adayı. (Euonymus aurea, komşum "bunu kolay öldüremessin" diye almış )

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 15:24   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
eskiden toprak satılırdı şimdilerde torf olayı çıktı bu sefer toprak bulamıyoruz...torf diye de bir kaç marka hariç içinde ne olduğu bilinmeyen birsürü şeyi tüketiciye satıyorlar...

Bu durumda artık torf kullanmayacağım...Kaliteli toprağın içine 1/1 perlit karıştırırım olur biter...

sorun şu; meşhur killi-tınlı-humuslu toprağı nerede bulacağımız?

Ankara da kaliteli toprak satan yerleri bilenler haber versin lütfen....

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 17:41   #12
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Sn. denizakvaryumu,
bende aynı kanaateyim. Lakin benim çözümüm ormandan alacağım torağa çürümüş ağacı kum haline getirip eklemek var. birde aklıma pamuk geliyor ya bakalım bi ara test edim yazarım....

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 18:49   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Wink Torf nedir?

Arakdaşlar aradım bi açıklama yok ben çok çok çok yeniyim bu torf nedir heryerde geçiyor bi cevap alabilirmiyim lütfen ...

Deimos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 19:08   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Torf (Turba) başlığına bakın.

Kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsanız seviniriz. Hoş geldiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 22:19   #15
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Torfun Sınfılandırılması

Sınıflandırılması konusunda tam bir görüş birliği bulunmayan torflar; farklı ülkelerde, değişik disiplinlerin kendilerine özgü gereksinimiyle sınıflandırılmaya çalışılmaktadır.

Mevcut sınıflandırma sistemleri, topografya ve jeomorfoloji, yüzey vejetasyonu, torfun kimyasal, botaniksel, fiziksel özelliklerine ve torf bataklıklarındaki genetik işlemler parametreleri temel alarak oluşturulmuştur.

Topografiksel sınıflandırma sistemi hidrolojik koşullar ve biriken materyal yapısının topografya ile ilgili olması esasına dayandırılmaktadır. İrlanda'da kullanılmakta olan topografiksel sınıflandırma; düz merkezi ovalarda derin torf oluşumların görüldüğü "raised bag" olarak isimlendirilen organik topraklarda, farklı eğimlerdeki alanlarda oluşan derin oluşumlar gösteren "blanket bag" denilen organik topraklar şeklinde yapılmaktadır. Almanya'da ise organik topraklar "alçak moor", "geçit moor" ve "yüksek moor" olarak sınıflandırılmaktadır
Kanada ve Kuzey Avrupa ülkelerinde turbalıklardaki mevcut bitki örtüsüne (yüzey vejetasyonu) göre sınıflandırma yapılmaktadır. Bitki örtüsü hem arazinin temizleme ve kullanılır hale getirilme maliyetini etkilemekte hem de arazinin tarıma/ormancılığa açılma potansiyelini belirlemektedir.

Kimyasal özelliklere dayanan sınıflandırmada torflar; eutropik, mezotropik ve oligotropik olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

Eutropik torflar; bitki besin maddelerince zengin taşkın sularının etkisiyle oluşan üzerlerinde doğal olarak özellikle saz ve ağaçların geliştiği torflardır.

Kaynak:http://www.drtarsa.com/blog/index.html
Eutropik Torf Oluşumu

Eklenen Resimler

pria ve YeniBON beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 22:25   #16
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Eutropik Torf Oluşumu

a) Çürümüş yaşlı orman torfu
b) Saz torfu
c) Saz (kamış) torfu
d) Mudde (kalın parçacıklı madde)
e) Mudde (ince parçacıklı madde)
f) Kireçli mudde
g) Killi mudde
h) Mineral toprak katmanı

1- Az ayrışmış beyaz sphagnum torfu
2- Çok ayrışmış siyah sph. torfu
3- Dönüşmüş kayın ve çam torfu altında oluşmuş çürümüş yaşlı orman torfu
4- Saz torfu
5- Çamur Tabakası
6- Mineral toprak katmanı
Mezotropik torflar; hidrolojik ortamın otlar, carex ve benzeri vejetasyonun gelişmesine imkân verdiği torflardır.

Oligotropik torflar; bitki besin maddelerince fakir, suların çoğunlukla da yağmur sularının etkisiyle oluşan ve sadece yosunların yetişebildiği ortamlardaki torflardır.

Oligotrofik sphagnum torf oluşumu

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 31-10-2007, 22:28   #17
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Oligotrofik sphagnum torf oluşumu

a) Az ayrışmış beyaz sphagnum torfu
b) Çok ayrışmış siyah sphagnum torfu
c) Dönüşmüş kayın ve çam torfu altında oluşmuş çürümüş yaşlı orman torfu
d) Saz torfu
e) Saz (kamış) torfu
f) Çamur tabakası
g) Mineral toprak katmanı

Torfları fiziksel özelliklerine göre ilk sınıflandıran kişi Von Post, geliştirdiği arazi metodunda ayrışma derecesine göre (ayrışma oranı), el içinde ıslak bir parça torf sıkıştırıldığında çıkan suya ve/veya parmaklar arasından kayan torf miktarına göre 10 dereceli olarak sıralamıştır. Von Post skalasına göre az ayrışmış, lifli, açık renkli torf H1 olarak en başta yer alırken; iyi ayrışmış, koyu renkli, kolloidal torf materyali H10 olarak en sonda tanımlanmıştır.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 31-10-2007, 22:32   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sphagnum Yosunu

Bataklıkların hakimi, oluşmasında, evlerimizde bitkilerimizin gelişmesinde katkısı büyük olan ve bunu dünyanın ilk çağlarından bu yana (yaklaşık M.Ö. 4000) ilkel ve basit yapısı ile üstün özelikler sağlıyan Sphagnum adında bir yosun.

Sphagnum spp. bataklık yosunu ufak pekte göze çarpacak kadar alımlı olmayan phylogenetik olarak oldukça ilkel ve basit yapıda bitkilerdir. Sphagnumun çiçekleri dikkatimizi çekecek kadar alımlı dahi değillerdir. Ülkemizde de oldukça ender rastlandığı söylenir. Şayet bir yerde Sphagnum bulursanız ayaklarınız ıslanmış sular içindesinizdir demektir.

Sağlıklı bir Sphagnum yosunu biraz canlı biraz da ölüdür yani ölü ile diri arası bir bitkidir. Büyüme sadece üst kısımlarda devam ederken alt kısımlar ışığın yetersizliğinden çoktan ölmüş ve çürüme prosesi başlamıştır. Bu özelik şöyle anlatılabilir; sphagnum ne kökü olan, nede bitki içindeki sıvıyı taşımaya yarayan hakiki bir dolaşım sistemleri olan bir bitkidir. Bitkinin beslenmesi ve gelişmesi alt kısımlarından bağımsızdır ve de sadece uçlardaki bir kaç cm'lik bölümde cereyan eder. Bitkinin yaşayan uçlarının altındaki sapları ve yapraklarından oluşan ölü kısım bitki uçlarına yeterli suyu depolar ve aktif olarak da su seviyesini yükseltir.

Sphagnum moos büyüdükçe alt bölgeleri oksijen alamamakta ve ölmekte ve su altında kalan bölümleri oksijenin bulunmadığı ortamda tam ayrışıma uğramamaktadır. Sphagnum Torfu bu şekilde doğal olarak meydana gelmekte, senede 1mm yüzey tabakası oluşturmaktadır.
Sphagnum yosununun gölde toplanmış yağmur suyunu gövde ve yaprakları arasındaki boşluklara doldurmak sureti ile su seviyesini yukarı çekerek yükseltebilmesi özeliği yüksek plato bataklık yataklarının oluşmasının en önemli etkenidir.

Hücre zarları yaşamında ihtiyacı olduğundan fazlası besini depolar. Yosunun etrafındaki su damıtılmış su kadar saf ve tuzsuzdur. Hücre zarları iyon değiştirici bir yatak gibi işler, yağmur suyunda olası kalsiyum ve magnezyum gibi katyonlar protona karşılık değiştirilir. Bu katyon değişimleri sayesindedir ki bu tür yüksek plato bataklıklarının suları asidik bir karakter taşır. Kesif bir asetik asit çözeltisi kadar sert bir PH'a sahiptirler. Böylece sphagnum kendi ihtiyacı olan besinleri sudan tamamen emerken etrafına besinsiz saf bir su ve asidik karakter taşıyan su oluşturmaları sayesinde bu alanlarda kendisi için gerekli ortamı sağlamış olur iken aynı zamanda diğer bitkilerin de yaşamını zorlaştıran bir çevrede hemen hemen rakipsizce üreyebilme olasılığını da sağlamış olur.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 31-10-2007, 22:35   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Oligotropik torfun Eutropik torfa göre üstünlükleri

Kaynak:http://www.drtarsa.com/blog/index.html

Fatih ARSLAN
Özel Ürünler Pazarlama Sorumlusu
GSM : 0 533 699 84 57
E-posta : farslan@drt.com.tr

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2012, 10:54   #20
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
arkadaşlar torf aldım ama sanırım biraz falaz almışım 200 lt oluyor suyu aldıgında eve taşıma bile mesele oldu bunu köklendirme için kullanma amacıyla almıştım ama çok fazla bir kısmını topraga karıştırsam fidelerimi eksem daha iyi verimmi alırım yoksa daha kötümü olur **** karıştırdıktan sonra üstüne hangi oranda hangi gübreden eklersem en iyi verimi alırım bilgi verirseniz çok memun olurum büyük saksılarda gül ekecem

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 17:00   #21
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livingdead1978 Mesajı Göster
arkadaşlar torf aldım ama sanırım biraz falaz almışım 200 lt oluyor suyu aldıgında eve taşıma bile mesele oldu bunu köklendirme için kullanma amacıyla almıştım ama çok fazla bir kısmını topraga karıştırsam fidelerimi eksem daha iyi verimmi alırım yoksa daha kötümü olur **** karıştırdıktan sonra üstüne hangi oranda hangi gübreden eklersem en iyi verimi alırım bilgi verirseniz çok memun olurum büyük saksılarda gül ekecem
Merhaba efendim,

Balkonumda yetiştiricilik için 70 litre almıştım geçen yıl, saklamadım (dezenfekte edip), kalmadı, bu sene tohumlarımı torfsuz ektim. Nemini kaybettirmeyecek şekilde(eğer kurur ise alttan sulama ile nemini tekrar kazandırırsınız) saklarsanız devamlı kullanırsınız.

Diğer hususlarda bilenlerimiz yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin, saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 18:47   #22
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livingdead1978 Mesajı Göster
Sn Livingdead1978, toprağınıza torf ilave etmenizin herhangi bir zararı olmaz. Ne derece faydalı olacağı ise torf torbasının üzerinde yazan analiz değerleriyle doğrudan orantılılır.

Piyasada satılan cocopeatlerede çoğu zaman torf denmektedir ve besin değeri neredeyse sıfırdır. Bir çok marka içine katkı maddeleri koyarak torfu zenginleştirmektedir.

Dolayısıyla mevcut toprağınızın ve torfunuzun analiz değerleri bilinmeden bir değerlendirme yapmak yanlış olur.

pria beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 11:07   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2013
Aşağıda değerleri verilen Torf kalitesi ve nerede kullanılabilir olduğu ve piyasa raiç fiatı hakkında bilgi rica ediyorum. İthal Torf olduğunu belirtmek isterim, vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

1= su % 72%
2= organic 52.9%
3= kul 47.1%
4= pH 4.88-5.6
5= ayrışma 22%
6= azot 1.5%
7= kalium 1.8%
8= fosfat 0.45%
9= CaO 1.34%
10= MgO 0.4%
11= S 0.15%
12= F2O3 4.2%
13= Cu 5.4
14= Zn 9
15= Pb 0.4
16= Cd 0.12

Aspire07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 08:43   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2013
İthal Torf

Aşağıda değerleri verilen Torf kalitesi ve nerede kullanılabilir olduğu ve piyasa raiç fiatı hakkında bilgi rica ediyorum. İthal Torf olduğunu belirtmek isterim, vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen Aspire07 : 24-02-2014 saat 09:09
Aspire07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 21:46   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2013
Arkadaşlar. Elma bahçemin yanında sazlık var. Buradan saz kesip malçlamada kullanabilirmiyim?

tarık01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 22:26   #26
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Ekinezya için markasını hatırlayamadığım bir torf var. İçinde iz elemantleri ve perlit var. 20 litresi Konya'da 7.5 lira civarında. Fiyatı diğer kalitesiz torflara göre oldukça iyi.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 22:29   #27
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarık01 Mesajı Göster
Arkadaşlar. Elma bahçemin yanında sazlık var. Buradan saz kesip malçlamada kullanabilirmiyim?
Kurumuş sazlar uygundur.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 18:27   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2015
torf

merhaba,

evimin önündeki kıyıya dalgayla gelen büyük yığın halinde biriken orman artıkları(daha çok ufalmış yaprak ve çalı-çırpı) benim için çok heyecan verici doğrusu.bir kısmını çuvallayıp tuzu giderilsin diye yağmura havale ettim.merak ettiğim deniz tuzuna maruz olmuş bu karışımın besin değeri kalmış mıdır?
deneyimli arkadaşların bilgi ve ilgisine sunarım.teşekkür ederim.

muteber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 18:49   #29
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Selam
Merak ettiğim bir konu; çimlendirmeden sonra boşta kalan torfları yeniden kullanabilir miyiz acaba?

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 20:21   #30
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Selam
Merak ettiğim bir konu; çimlendirmeden sonra boşta kalan torfları yeniden kullanabilir miyiz acaba?
Tohum çimlenme döneminde besin kullanmadığı için her zaman bu dönemlerde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken torf karışımında hastalıkların ve böceklerin olmamasıdır.

asmalıtepe ve samur beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024