agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2008, 14:19   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Çok teşekkür ederim uzum,

Kolay değil.

Göztepe taraflarındayım çünkü. Kurtköy oldukça uzak...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 15:47   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2008
benim elimde yüklü miktarta torf var ama seracılıkta kullanmak için tuz oranı biraz fazla **** sınır değerlerde ( % 2,5) torfla perliti karıştırsam tuz oranında düşme olurmu **** yıkamak haricinde tuzluluğu azaltmak için bir fikri olan varsa cvp yazarsa sevinirim herkeze ii günler

asbir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 08:12   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
perlit arayanlara

merkez ve fabrika Kemerburgaz yolu cendere mevkii no:30 (pınar süt karşısı) ayazağa/istanbul

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 15:11   #94
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,

Kaktüs bakımını okurken toprak harcı olarak odun kömürü tozundan bahsediliyor. Bu bildiğimiz mangal kömürü mü? O da meşe odununun yakılması ile kömür oluyor ya..

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 08:45   #95
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Konu burası mı bilemedim ama sayın Envor'a bir sorum olacak
Cevaplarsanız çok sevinirim,
Eşim kimya sanayiinde çalışıyor
Bana patlamış perlit getirdi
Bende 3 ölçü Bahçe Toprağı, 1 ölçü torf ve bir ölçü patlamış perlit ile karıştırarak Selahattin Beyden aldığımız Kabarla cinsi çilekleri bu karışıma diktim.
Gelişimleri iyi gidiyor.

Fakat daha sonra eşim, patlamış perlit in kanserojen olduğunu duymuş bir yerden.
Kanserojen olduğu doğrumudur, ne yapmalıyım?

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 09:15   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Mesajınızı buraya taşıdım.

Perlit ve vemikulitin kansorejen olduğunu son zamanlarda bende sıkça duyar oldum. Fakat asbest gibi, bunların tozu ciğerlere kaçtığı zaman sorun yaratıyor diyorlar. Yani saksıda duran perlit ve vermikulit pek sakıncalı değil.

Eğer harç hazırlarken tozunu solumaz isenin korkulacak bir durum yok. Bunun için, perlit çuvalını kullanmadan önce ıslarsanız, kullanım sırasında tozun havaya uçmasını engellersiniz.

Benim duyumlarım bu yönde. Gene de farklı bilgileri bekleyelim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 09:30   #97
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Çok teşekkürler Sayın Todor
Şöyle bir sıkıntı daha var,
Yüzeyde biriken perlit kurudukça rüzgar ile savrulabiliyor
İstemesek bile soluyor olabiliriz
Bu habere çok canım sıkıldı...
neyse,
belki içimizi rahatlatacak bir bilgi daha gelir

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 10:03   #98
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Tarım ve Seracılıkta Perlit
Dünyada perlit, seracılık, süs bitkileri, fide, sebze yetiştiriciliğinde, kesme çiçek üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Perlit kullanımı ile üreticilerin kaliteli, hızlı ve fire oranı düşük üretim yaparak ekonomik yönden fayda sağlamalarının yanında son tüketicininde kaliteli ve uzun süre yaşayan ürünler satın alması sağlanır. Hollanda ve bu alanda gelişmiş ülkelerde tamamen perlit kullanılarak oluşturulmuş yetiştirme ortamlarında da üretim yapılmaktadır. Türkiye'de de bu şekilde üretim yapan firmalar mevcuttur. Perlit kullanılarak hazırlanmış harçların veya tamamen perlit kullanılarak oluşturulmuş yetiştirme ortamlarının sağladığı avantajlar aşağıda belirtilmiştir.

Gözenekli yapısı nedeniyle yetiştirme ortamının havalanmasını sağlar, drenajı düzenler.
İnfiltrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır.
İnorganik yapısı nedeniyle yabancı ot tohumu ve hastalık taşımaz.
Çözünebilir iyonların yok denecek kadar az olması nedeniyle tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorun yaratmaz.
Nötr (pH = 6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu ile ortam pH'ını kolayca düzenler.
Isıl iletkenliği düşük olduğundan bitkinin günlük sıcaklık değişimlerinden zarar görmesini en aza indirger.
Sterilizasyondan sonra yapısının bozulmaması üst üste 6 yıl kullanım şansı getirir.

http://www.tasper.com.tr/tr/PerlitNe...imdaPerlit.asp

Verdiğim linkte epey bilgi bulabilirsiniz.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 18:47   #99
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Merhaba,

Kaktüs bakımını okurken toprak harcı olarak odun kömürü tozundan bahsediliyor. Bu bildiğimiz mangal kömürü mü? O da meşe odununun yakılması ile kömür oluyor ya..
Mangal kömürü olarak piyasada torbalı olarak satılan ürünler 2 çeşittir.
1. Odunların (Meşe,Çam v.b.) kontrollü yakılması sonucu elde edilen odun kömürü.Mangal için kaliteli olanı sert ağaç odunundan yapılanıdır.(Geç yanar.)
2.Fındık kabuğu v.b malzemelerin kolay tutuşan kimyasallarla beraber sıkıştırılması ile edilen köz oluşturucular.Bunlar düzgün yuvarlak şekillidir.

Bitkiler için kullanılan 1.çeşit.

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 19:05   #100
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Ankara da perliti nerden bulabilirim acaba?
Kalaçlar Koll.Şti. Tel:3542220 - 3546955
Toptan satıyorlar ama Vedat bey ile görüşürseniz yardımcı olur.
Boyut olarak tarım ve inşaat perliti olarak ayrılıyor.Bilginize

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 01:54   #101
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Perlitin kansorejen olduğu yeni bir olay değil , 1990 yılında bir porselen fabrikasında fırın araba yapımında kullanıyorduk ve işçilerimi bu konuda sürekli
uyarıyordum .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 12:02   #102
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bitkilerde kullanılan perlitin boyutu ne kadar olmalı?. Tozşeker gibi olanı mı ? yoksa mercimek kadar olanı mı kullanılmalı?.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 14:33   #103
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Kocaeli' de perlit satan bir yer varmı? Aklıma gelen heryere baktım ama sanki bulunmaz hint kumaşı

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 23:52   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.ariozorganik.com/

Linkteki videoya bir göz atın derim.

Ürün yıkanıp tekrar kullanılıyormuş.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 14:20   #105
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Kocaeli' de perlit satan bir yer varmı? Aklıma gelen heryere baktım ama sanki bulunmaz hint kumaşı
Sn.Egome, ben de sizin gibi aklıma gelen heryere baktım bulamadım. Sonunda pazara çiçek getiren kişiye sordum. Bana bir torba perlit getirdi. Lakin o kadar ince ki toz gibi bir görüntüsü var. Sordum kendisine "neden bu kadar ince" diye .. Toprakla birlikte perliti de makinadan geçiriyoruz dedi. Ne kadar sağlıklı bu boyu ile bilmiyorum. Bulduğum tek perlit bu olduğu için Adeniumlarımlarımda kullandım. Eğer istiyorsanız o torbanın yarısını size verebilirim.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 22:22   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
yalovada perlit'i nerden en uygun ala bilirim teşekürler.

sarmaşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 09:25   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2008
murare havalandırma saglamaz )

shaitan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 02:08   #108
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Siz perlit bulmakta zorlandınız.Ben daha enteresan bişi söyliyim.Bonsai gübrem bitti.Bonsai gübresi almak için yola koyuldum.Nerdeyse zamanında bakkaldan bulmak üzere olduğumuz bonsai gübresini Real,Carrefour,Tekzen,Koçtaş ve 2 migros şubesinde bulamadım.Migros şubesini birinin müdür yardımcısının hassasiyeti sayesinde Adapazarı migrosta olduğunu tespit ettik.Birkaçgün içerisinde almayı ümit ediyorum.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 22:17   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
İnşaatta ve tarımda kullanılan perlit farklıdır. İnşaatta kullanılan toz şeklinde, tarımda kullanılan ise iri tanelidir.
Tarım için kullanılan perliti aşağıdaki adresden temin edebilirsiniz. Yaklaşık olarak, 1m3 fiatı 75 ytl civarındadır,yani 20 kg lık çuvalı 15 ytl gibi.

www.interperlit.com.tr Gaziantep

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 01:55   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Sn. Kızılhisar,
Tam olarak anlayamadım. Acaba 1m3 fiatı 0,75 ytl (75 krş.) mu demek istediniz. Eğer öyleyse ucuz sayılabilir.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 02:34   #111
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Perlit, İstanbul'da Bauhaus, Carrfour gibi büyük marketlerin bahçe bölümlerinde satılmakta mıdır? Bilen var mı?
Sayın Lerdemir, Beylikdüzü bauhausede perlit var.Sanırım bulunduğunuz yere yakın olan bauhausede de vardır.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 02:39   #112
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Perlit hakkında sizler sayesinde edindiğim bilgilere istinaden köydeki bağımıza ve bahçemize perlit karıştırsam sizce mantıklı olurmu? Bağ düz değil yamaçta ve güneye bakıyor yağmur harici senede bir kez sulanabiliyor toprağı çok sıkı. Bahçe ise sürekli sulanmasına rağmen bitkiler hemen susuyor toprağı ise gevşek.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 17:03   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
Sn. Kızılhisar,
Tam olarak anlayamadım. Acaba 1m3 fiatı 0,75 ytl (75 krş.) mu demek istediniz. Eğer öyleyse ucuz sayılabilir.
20 KG lık bir çuvalı yaklaşık olarak 0.2 m3 gelmektedir.Yani 5 çuvalı 1 m3 civarındadır.

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 18:50   #114
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Fiyat gayet makul da ulaşım sorun oluyor perlitte.

Kargo ücretinin ne kadar tuttuğunu bilseniz

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 08:34   #115
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar Mesajı Göster
İnşaatta ve tarımda kullanılan perlit farklıdır. İnşaatta kullanılan toz şeklinde, tarımda kullanılan ise iri tanelidir.
Tarım için kullanılan perliti aşağıdaki adresden temin edebilirsiniz. Yaklaşık olarak, 1m3 fiatı 75 ytl civarındadır,yani 20 kg lık çuvalı 15 ytl gibi.

www.interperlit.com.tr Gaziantep

Merhaba Sayın Kızılhisar;

Bahçemin toprağı çok süzek, buyüzdende genellikle domateslerim temmuz ayından itibaren yapraklarını kurutuyor, yemyeşil görüntü gidiyor bütün yapraklar simsiyah kesiliyor.

Nekadar sık sulasamda domates ve salatalıkları kurtarmak mümkün olmuyor, bahçeme Perlit ilave etsem nasıl olur acaba, verdiğiniz linkten ulaşamadım açılmıyor, Mersin'de bulabileceğim bir yer varmıdır acaba.

Teşekkürlerimle...

Düzenleyen Adalet Yağcı : 17-09-2008 saat 22:23
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 09:02   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Adalet hanım bana kalırsa şöyle 10 cm kalınlığında bir funda toprağı serdirin derim. Perlitin normal bahçede uygulanışına pek şahit olmadım. Ancak saksılı bitki yetiştirme ve köklendirme için hazırladığımız karışımda kullandık biz. Bahçede ne sonuç verir bilemiyorum. Dediğim gibi çam ormanı meşelik olan bir yerlerden funda toprağı bulur ve sererseniz çok iyi olur diye düşündüm bir an. Temini konusunda çevrenizdeki saksılı bitki üreten seralardan yardım alın. Genelde Yalovada biz derekumunu ve bu tür malzemeyi kamyonla getirtip döktürüyoruz. Sonra yanmış koyun gübresi ve toprak altı gübre ile harmanlayıp bitkilerimizde kullanıyoruz. Toprak altının kullanımı ile ilgili sanırım bir sayfamız var. İncelerseniz çok şey bulacağınızdan eminim.

Bahçenizi dolaşmadım sanmayın ara sıra uğrar sanaldanda olsa seyrederim. Güzel çalışma her zaman güzeldir.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 09:34   #117
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili CemalS;

Zaten ben funda toprağı serdirtmiştim, ormana çok yakın bir yerden getirdiler, aslında toprak çok güzel görünüyor adeta kum gibi çok yumuşak.

Gübre olarakta yanmış ahır gübresi ve B5A kullandım belkide gübrelemeyi abartmışımdır.

Tabi yinede toprağımın özelliklerini bilemiyorum tahlil yaptırmadım ve nasıl yaptırılacağı hakkındada bir fikrim yok, sanırım herhangi bir zirai kuruluşta ücretli olarak yapılıyor.

Perlit iyi bir fikir gibi gelmişti bana, önceki mesajlarda sebze tarımında kullanılabileceğini okumuştum(oprhys in mesajı).

Sevgiler...

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 15:38   #118
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Arkadaşlar yaptığım bir araştırmayı sizinle paylaşmak istyorum.Doktor Tarsa diye bir tarım ürünleri satan firmanın internet sitesine girip inceleyerek kendileriyle bağlıntı kurdum.Vermikülit üretim ve satışları olduğu için nasıl temin edebileceğimi sordum.Tohum çimlendirmede vermikülitin yerini başka bir malzemenin tutamayacağını düşündüğüm için ısrarla temin etmek istediğimden dolayı bu firmayla görüştüm.Bana verilen bilgi şu ; bu ürün için dünya çapında ciddi bir hammadde sorunu var.Eğe biz tekrar üretebilirsek bu en erken yılbaşından sonra olur dediler.Eğer şanslıysanız zirai ilaç ve malzeme satan yerlerde kalmış olarak bulabilirsiniz.

Eski 05-09-2008, 22:23   #119
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Sayın cemboa

Vermikulit için Agrekal firması ile bağlantı kurdunuz mu?
Burdan 5 çuval vermikulit aldım böyle bir şeyden hiç bahsedilmedi.
Bilemiyorum ama Tarsa biraz abartmış gibi.
Yalnız ben alalı 5-6 ay oldu.
Agrekalın sitesinde, vermikulit ile tohum çimlendirme için önerileri de dikkate alın.

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 22:26   #120
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Buradan aldım dedinizde sizin adres istanbul ama firma antalya gözüküyor.İstanbulda bayisimi var acaba?Öyleyse izmittede bayisi olabilir ki araştırırım.Zten çuval bazında almıyacağım.İstanbuldan almam mümkün değil.şu sıralda dünyada üretim bazında sıkıntı başlamış olabilir.Stoklarında olan firmalar şanslı.En iyisi agrekala telefon ediyim izmitte bayileri varmı sorayım.Bilgi için teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024