agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2017, 22:58   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Arkadaşlar herkesin eline sağlık. Perlit i kargo ile almak istediğim zaman astarı bezinden pahalıya geliyor gibi onun yerine pomza taşı kullansam aynı verim alınır mı? Ne artısı olur? Ne eksisi olur? Fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim..

Nctelts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 10:54   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
100 m2 bahçenin toprağı çok sıkı. 20 torba kadar yanmış gübre, 2 torba leonardit attım biraz düzenlendi ama yinede tam istediğim gibi değil. Toprağı işlerken perlit atsam faydasını görürmüyüm. Toprak sıkılığını engellemiş olurmuyum.

mozturkgss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 12:31   #213
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi07 Mesajı Göster
Bir soru da benden..Bir arkadaşımdan bitkileri diplerine çörekotu posası koyduğunu ve bitkilerin coştuğunu duyduktan sonra bir süre bu posadan arayıp bulamamıştım .Tesadüf pazarda çörekotunu sıkıp yağını satan birini görünce bir poşet aldım bu posadan ama araştırınca tarımda kullanımına rastlayamadım.Bu konuda fikrinizi alabilirmiyim?
Peki bitkilerinizde deneme şansınız oldumu çörekotu posasını ? Sanırım tarımda bu şekilde yağları çıkarılan tohumların kullanımı mevcut ancak hangi tohum posası işe yarar denemek lazım veya araştırmak lazım.
Mesela neem cake isminde bir gübre ar tesbih ağacı tohumlarından elde ediliyor artı olarak bitkiyi zararlılara koruyor.
Parker Neem Cake 20 Kg - n11.com

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 21:43   #214
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Saksı toprağı karışımı

Kutulu ürünlerden çıkan strafor köpüklerini ufalayıp, saksı toprağına 1/4 oranda

karıştırmanın toprak kalitesine faydası olur mu?

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2018, 12:42   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturedesign Mesajı Göster
Kutulu ürünlerden çıkan strafor köpüklerini ufalayıp, saksı toprağına 1/4 oranda

karıştırmanın toprak kalitesine faydası olur mu?
Olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 11:24   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2018
Gecen yil aldigim1 hektarlik meyve bahcemin topragi sert ozellikte. Capa makinasinin zorlandigi yerler oluyor
Bunu pnleme amacli 16 cuval çam torfu, 5 cuval ince kavak talasi, 5 cuval odun firin külünü karistirip bahce geneline yaydim. Yumasatacagini tahmin ediyorum. Kasim sonunda 2 ton civari buyuk hayvan gubreside attim. Yorumlarinizi bekliyorum. Bahce geneli kiraz

muhtaroglu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 12:05   #217
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhtaroglu03 Mesajı Göster
Gecen yil aldigim1 hektarlik meyve bahcemin topragi sert ozellikte. Capa makinasinin zorlandigi yerler oluyor
Bunu pnleme amacli 16 cuval çam torfu, 5 cuval ince kavak talasi, 5 cuval odun firin külünü karistirip bahce geneline yaydim. Yumasatacagini tahmin ediyorum. Kasim sonunda 2 ton civari buyuk hayvan gubreside attim. Yorumlarinizi bekliyorum. Bahce geneli kiraz
Bahçenizin büyüklüğünü 1 hektar olarak bahsetmişsiniz. 10.000 metrekare. Faydası olmuştur. Ancak yeterli geleceğini düşünmüyorum. Yaydığınız malzeme toplam 2.5 ton gelse 1 metrekareye 250 gram dengeli dağıtabilirseniz organik madde olmuştur. Odun külü toprağın ph değerini değiştireceği için normalde toz kükürt ile karıştırmanız gerekiyordu.

Kül ve kömür tozunun toprağa faydası var mı?

TCM beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2019, 22:06   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2018
Hektar yanlis bilgi oldu. Toplam 1000 metrekare. Kukurt tavsiyesi icin tesekkurler

muhtaroglu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 16:23   #219
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
Merhabalar, arama yapmaya çalıştım ama telefonumdaki bir sorundan dolayı arama penceresi sürekli kapanıyor yazamıyorum şimdiden özür dilerim
Saksılarıma serpiştirdiğim ponza (lav) taşlarının besin açısından bir süresi var mı varsa ne kadar süre sonra etkisini kaybediyor acaba, aynı şekilde çuvalda duran saksı topraklarına karıştırmadığım ponzalar da durduğu yerde besin değerini kaybeder mi

semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 19:10   #220
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın semvayt; pomzanın herhangi bir besin değeri yoktur, sadece görsel ve toprağı gevşetici ve su geçirgenliği saglayıcı özelliği vardır,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 21:27   #221
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Kahverengi gözenekli hafif bir taş lav taşı da deniyor galiba daha önce içinde bitkiler için besleyici mineraller var diye biliyordum bilgi için teşekkürler Selim bey

Eski 26-03-2019, 14:31   #222
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
pomza ile bahsettiğiniz lav taşı farklıdır, sizin bahsettiğiniz her halde çiçeklerin altına dekoratif olarak konulan kırmızımsı taşlar, pomza ise değişik ebatlarda beyaz gözenekli taşlardır, bims taşı olarakta bilinir biriket imalatında kullanılır, pomza da volkanik bir taştır.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 11:39   #223
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Evet doğru ben lav taşına ayrıca pomza da deniyor sanıyordum, bendekiler kırmızı olan lav taşı, peki lav taşlarının besin açısından bir süresi var mı varsa ne kadar süre sonra etkisini kaybediyor acaba, aynı şekilde çuvalda duran saksı topraklarına karıştırmadığım lav taşları da durduğu yerde besin değerini kaybeder mi

Eski 30-03-2019, 00:29   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhtaroglu03 Mesajı Göster
Bilhassa talaş nice kırmızı killi toprakları adam etmiştir. Doğru yolda gidiyorsunuz bence ama elbette daha çok organik madde lazım.

Teras Bahçecisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 12:21   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2019
Saksılara lav taşını eklemeden önce üzerinde ki kendi toz boyutundaki partiküllerinden arınması için yıkamalımıyım ?

mustafa.kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2020, 11:26   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2020
Merhaba,

Elimde cocopeat, vermikulit, ponza, solucan gübresi, perlit, ve az miktarda torf+perlit karışımı var. Kaktüslerim ve çiçekli bitkilerim için ev içi ve balkonda kullanmak için doğru bir karışım yapmam için yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.

Omer ILHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 09:20   #227
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Omer ILHAN Mesajı Göster
Merhaba,

Elimde cocopeat, vermikulit, ponza, solucan gübresi, perlit, ve az miktarda torf+perlit karışımı var. Kaktüslerim ve çiçekli bitkilerim için ev içi ve balkonda kullanmak için doğru bir karışım yapmam için yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.
Forumdaki toprak bölümünde farklı yerlerde öneriler var. Onları incelerseniz daha çok seçenek olur. Örneğin,
Toprak, Saksı Harçları

Bu sayfada öneriler var. Başlık altında özel durumlar için de konular var.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 12:58   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Merhabalar. Tarlada perlit kullanımı için belirli bir miktar tavsiyesi var mı? Beni Toprak yapısında iyileştirme sağlayan ve su tutma kapasitesini arttıran bir ürün olduğu için az su isteyen bitkilerde kök çürümesine neden olma ihtimali düşündürüyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirm.
iyi günler.

gökhan b. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 13:59   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2015
Pomza'nın hafif olması ve topraktaki nemi tutma olarak bulunduğumuz bölgede fazlası ile görmekteyiz Nevşehir civarında bitki yetiştiriciliğinde toprak yapısında fazla olması bunu desteklemektedir.

ARFF51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2020, 12:30   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Perlit Hakkında.

Merhaba Arkadaşlar,

Saksıdaki su tutabilme kabiliyetini arttırmak amacıyla bir peyzajcı arkadaşımdan perlit istedim, Oda bana büyük çuvalda aşağıdaki granül perlit yerine,

Yine aşağıdaki mikronize perlit göndermiş,

Yukarıdaki mikronize (toz) perliti kaktüslerimde, succulentlerimde, veya diğer yapraklı bitkilerde nasıl kullanabilirim.

Elimde o kadar çok toz perlit var ki, bunu nasıl değerlendirebileceğimi bilmiyorum.
Perlit hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

talebeyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2020, 15:41   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Pomza Taşı

Saksılarda kullanılan Pomza taşı denilen şey nedir?

Tam olarak ne işe yarar, nerelerde ve nasıl kullanılır?

Kullanılsa bitkiye ne avantaj sağlar, muadil olarak yerine kullanılabilecek başka madde var mıdır?

Birde akvaryumlarda kullanılan lav kırığı denilen madde ile aynı mıdır? aşağıdaki linkte bir örneği mevcut.

Katılımız için teşekkür ederim.

https://www.trendyol.com/europet/lav...umu-p-40546877

talebeyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 13:37   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2021
En mantıklısı toprak analizinden sonra bir karara varmak olacaktır.

Kokanat beğendi.
HAWAii MiAMi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2022, 22:36   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2021
Blueberry-toprak harcı isteği.

Merhabalar, blueberry(maviyemiş) bitkisi için 4,5-5,5 ph ve düşük tuzluluk gerekliliklerini yerine getiricek substrat olarak ne kullanabilirim?

Düşük ph beyaz torf ilk seçenek, genelde %50-80 bunu kullanıyorlar. Yanına sadece perlit ekleyerek topraksız tarım yöntemi ile sürekli besleme ile sulama yapılıyor.

Ancak benim amacım yarı topraksız bir ortam oluşturmak.

Yine bu düşük ph torf ana ürün olacak ancak miktarını azaltmak maliyetleri düşürmek için de elzem. %30-40 civarı kullanmayı düşünüyorum.

Tabana bulabilirsem asidik beyaz pomza büyük parçacık olanlardan ya da çam ağacı kabuğu.

Torf ile karıştıracağım materyaller ise ilk tercih perlit yerine yine asidik pomza veya perlit pomza eşit miktarlarda toplam kütle %20-30 olacak şekilde.

Kalan %30 civarını ise kendi yaptığım %50-60 odunsu (buğday sapı samanı, kuru ağaç yaprakları, çam kabuğunu da kompostlayacağım içerisinde bir miktar olacak. %30 yeşil taze bitkiler %10 tavuk gübresi. Şuan yaptığım. Bunun içerisine düşük ph ve organik madde miktarı sebebi ile mümkün olan en yüksek oranda leonardit de karıştırmak istiyorum. Böylece kompostun phını da düşürebiliriz diye düşünüyorum.

En üstte yine ıslandıkça phı düşürmeye de yardımcı olabilecek çam kabuklarından malç yapmak.

Kısacası
Asidik torf %30-40
Asidik pomza-perlit %20-30
El yapımı düşük ph yüksek karbon/azot oranlı bol faydalı mantar kütlesi olan kompost %30-40

Böyle bir oranda bir toprak harcı ile ec-ph düşük olabilir mi? Topraksız tarımdaki gibi değil de sulama ve besleme hatalarını kompost sayesinde bol mikro organizma faydası ile tolare etme şansımız olur mu ?

Bu işin ticaretini yapanlar genelde ezberlerle ilerliyor ve danışmanlıklar da bizsiz yapamazsınız topraksız yapın bize muhtaç olun niyetindeler. Onların dediği gibi yaparsak saksının maliyeti de besleme maliyeti de çok artıyor. Daha doğal çözümler mümkün gibi geliyor bana ancak sizlere de danışmak istedim.

aenema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024