agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2012, 16:18   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2012
merhabalar aranıza yeni üye oldum.birkaç gündür forumda yazılanları okuyorum ve evde topraksız bitki yetirmek için düzenek kurmaya karar verdim,ama suya karıştırılacak olan mineralleri nerden temin edebilirim? birde nasıl hazırlanır,kaç lt suya nekadar konur?bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...

dogru84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 15:54   #152
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Merhaba,

Toz halindeki perlit saksı çiçekleri için toprakla karıştırıp kullanabilir mi ?

Toz halinde olduğu için faydasız hatta zararlı olabilir mi ?

Bu başlıkta ki eski yazılardan birinde solunmasının zararlı olduğunu okudum, ben onu tamamen doğal bir madde olarak biliyordum...

Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 23:12   #153
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Merhaba, saksıda bazı çiçekler için kullanmak üzere ağaçlık bir alanda kırmızı toprak buldum (doğal ortamda-hazır satın alma değil). toprak iri taneli değil fakat sert aralarında minik taş kaya parçaları da var , baya kuru , ıslanınca yapış yapış çamur oluyor kırmızı kırmızı renk yapıyor. arasına ismini burdan öğrendiğim Ponza taşı karıştırdım bitkilerin toprağını bununla değiştirdim. çok su vermeme rağmen saksının altından su taşması olmuyor. sulayınca saksılar baya ağırlaştı ve dokununca toprak çok sert. bahsettiğim kırmızı toprağı kullanmam doğru mudur ? bitkilerin yeni sürgünleri ve kökleri bu sıkı sert biraz taşlı topraktan çıkabilir mi hareket edebilir mi ?

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 23:21   #154
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan Mesajı Göster
Merhaba, saksıda bazı çiçekler için kullanmak üzere ağaçlık bir alanda kırmızı toprak buldum (doğal ortamda-hazır satın alma değil). toprak iri taneli değil fakat sert aralarında minik taş kaya parçaları da var , baya kuru , ıslanınca yapış yapış çamur oluyor kırmızı kırmızı renk yapıyor. arasına ismini burdan öğrendiğim Ponza taşı karıştırdım bitkilerin toprağını bununla değiştirdim. çok su vermeme rağmen saksının altından su taşması olmuyor. sulayınca saksılar baya ağırlaştı ve dokununca toprak çok sert. bahsettiğim kırmızı toprağı kullanmam doğru mudur ? bitkilerin yeni sürgünleri ve kökleri bu sıkı sert biraz taşlı topraktan çıkabilir mi hareket edebilir mi ?
Tenis kortu toprağı mı bu neydi?
Kırmızı toprak dediğiniz?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 23:50   #155
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Tenis kortu toprağı mı bu neydi?
Kırmızı toprak dediğiniz?
hayır tenis kortu toprağı değil ama benziyor. akdenizde bolca bulunur ya kırmızı toprak ona benzer yapıda. İstanbul-Kilyos taraflarında buldum. yol kenarında ağaçlık bir alanda gördüm.

Eski 15-10-2012, 08:54   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
...bahsettiğim kırmızı toprağı kullanmam doğru mudur ? bitkilerin yeni sürgünleri ve kökleri bu sıkı sert biraz taşlı topraktan çıkabilir mi hareket edebilir mi ?...
Kırmızı topraklar, DemirOksıt oranı yüksek killi topraklardır. Kalitesine göre çanak-çömlek yapımında kullanılır. Saksı harcında karışımlarda kullanılmasında sakınca olmadığını ,tek başına genel saksı harcı olarak kullanılmasının uygun olmadığını söyleyebilirim. Ancak, yetiştirmeyi düşündüğünüz bitki türleri içinde bu tür toprakta yaşayabilecek bitkiler varsa uygun olbilir.

merlict ve Cymbelina beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 18:30   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Ucuz perlit ?

Çok aradım ancak bulunduğum bölgede bitki için perlit bulamadım.

kargoyla alınca da desi olarak ölçüldüğü için 70 lira kadar bir masraf çıkıyor ki astarı yüzünden pahalıya geliyor.

sorum şu acaba inşaat alanında kullanılan perlit aynı görevi görür mü ? bitkilere zarar verir mi ?

elsequito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 01:45   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sayın elsequito, perlit hafif bir malzeme, yükte ağır tutacağını sanmıyorum. Sitemizde de satışı yapılmakta, şuraya bir göz atın arzu ederseniz.

Toprak, Gübre, Gıda, Malzeme, Basılı Yayın, Tarla, Bağ, Bahçe, Arazi vb. Satış - agaclar.net

Bulunduğunuz şehirde Yapı market tarzı bir yerler mevcut ise bitki bölümünde bulabilirsiniz.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 15:52   #159
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Kırmızı topraklar, DemirOksıt oranı yüksek killi topraklardır. Kalitesine göre çanak-çömlek yapımında kullanılır. Saksı harcında karışımlarda kullanılmasında sakınca olmadığını ,tek başına genel saksı harcı olarak kullanılmasının uygun olmadığını söyleyebilirim. Ancak, yetiştirmeyi düşündüğünüz bitki türleri içinde bu tür toprakta yaşayabilecek bitkiler varsa uygun olbilir.
Güzin Hanım, kırmızı toprağı sardunya, oxalis (yumrulu uyku çiçeği) ve kekik için kullandım. toprağın içi minik taş-kaya parçalarıyla dolu. ıslakken baya ıslak çamurlaşıyor kuruyken beton gibi oluyor. ama gördüğüm kadarıyla zaten bahçe toprakları ya da normal toprak ta çok sert. toftan başka yumuşak ve geçirgen toprak görmedim malesef. ama torf ne kadar iyidir bence tartışılır.

Düzenleyen Erdogan : 18-10-2012 saat 15:25
Eski 17-10-2012, 15:55   #160
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elsequito Mesajı Göster
Çok aradım ancak bulunduğum bölgede bitki için perlit bulamadım.

kargoyla alınca da desi olarak ölçüldüğü için 70 lira kadar bir masraf çıkıyor ki astarı yüzünden pahalıya geliyor.

sorum şu acaba inşaat alanında kullanılan perlit aynı görevi görür mü ? bitkilere zarar verir mi ?
çiçekçilere, fidanlıklara, yapı marketlere baktınız mı ?

google da şöyle bir site buldum belki yararı dokunur :

Fidan Toptan : TORF VE PERLT - PERLT TARIM PERLT

Eski 17-10-2012, 18:35   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:
çiçekçilere, fidanlıklara, yapı marketlere baktınız mı ?

google da şöyle bir site buldum belki yararı dokunur :

Fidan Toptan : TORF VE PERLT - PERLT TARIM PERLT
tekirdağ'da değilim nickim sizi yanıltmasın çok aradım bulunduğum bölge gerçekten baya ücra bir yer. internetten almak en son tercihim kargo pahalıya geliyor. aynı işlevi görüyorsa inşaat firmasından alıcam.

elsequito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 20:04   #162
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tarımsal perlit ile inşaatta kullanılan perlit farklı ürünler.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 16:50   #163
Yeni Üye

lirionomada's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2013
2013'te Ankara'da perlit

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Ankara da perliti nerden bulabilirim acaba?
Sayın Feriha, mesajınızın üzerinden 6 sene geçmiş, ve Ankara'da nereden perlit bulunabilineceğine dair sayın Fsuzen de bundan 5 sene önce bir cevap vermiş:

Alıntı:
Kalaçlar Koll.Şti. Tel:3542220 - 3546955
Toptan satıyorlar ama Vedat bey ile görüşürseniz yardımcı olur.
Boyut olarak tarım ve inşaat perliti olarak ayrılıyor.Bilginize

ancak günümüzde sizler Ankara'da perlit'i nereden temin ediyorsunuz öğrenebilir miyim? Muhtemelen toptancıdan rica etmek dışında artık daha kolay bulunuyordur değil mi?

Malum, işin abecesini öğrenmek isteyenlerin ilk işi saksı harcının nasıl hazırlanacağını araştırmak oluyor, buradan da perlit neymiş, vermikulit neymiş, nereden bulunurmuş soruları geliyor, ben bu güzergahı takip ederek, forumdaki pek çok başlığı günlerdir okuyarak şu noktaya kadar geldim, ancak halen Ankara'da perliti nereden bulabileceğim noktasında tıkandım, hem benden sonra araştıracak olanlara da ipucu bırakmış oluruz...

Selamlar!

lirionomada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 17:07   #164
Yeni Üye

lirionomada's Avatar

permit ve vermikulit kullanımı sakıncalı mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Mesajınızı buraya taşıdım.

Perlit ve vemikulitin kansorejen olduğunu son zamanlarda bende sıkça duyar oldum. Fakat asbest gibi, bunların tozu ciğerlere kaçtığı zaman sorun yaratıyor diyorlar. Yani saksıda duran perlit ve vermikulit pek sakıncalı değil.

Eğer harç hazırlarken tozunu solumaz isenin korkulacak bir durum yok. Bunun için, perlit çuvalını kullanmadan önce ıslarsanız, kullanım sırasında tozun havaya uçmasını engellersiniz.

Benim duyumlarım bu yönde. Gene de farklı bilgileri bekleyelim.
Üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen, permit, vermikulit, vs maddelerin kanserojen, sağlığa zararlı, vs olup olmadığı konusunda çok fazla bilgi paylaşılmamış, dikkatimi çekti.

Oysa ciddi anlamda toprak ve bitkilerle uğraşan büyük bir çoğunluğun başvurduğu maddeler bunlar anladığım kadarıyla (ben forumu okumaya, hatta saksı harcı nasıl hazırlanır bunu araştırmaya başlamadan önce tanımıyordum bu maddelerin tarımda kullanımını),

Her ne kadar, forum üyeleri arasında çok geniş bir kullanım sıklığı olduğunu farkettiğim için, genel kanının sağlığa zararlı olmadığı yönünde olduğu sonucunu çıkarsam da, forumdaki tartışmalar sanki biraz havada kalmış, hiç kimse de hayır herhangi bir sorun arz etmez dememiş (solumazsanız bir sorun olmaz denmiş elbet).

bu konularda yeni bilgiler, bulgular edinenler, araştıranlar, duyanlar vardır diye tahmin ediyorum, öyle değil mi? Bunlar burada paylaşılsa, ve bizler de kullandığımız veya kullanmayı düşündüğümüz maddeler, bir de bunların olası sonuçları hakkında daha derinlikli bir farkındalığa ulaşsak güzel olur diye düşünüyorum. Bir de, solunmasının insan sağlığına zarar vermesi olasılığı olan birşeyin, doğada kullanımının da birtakım hasarlar yaratabileceği olasılığı kafamı kurcalıyor sanırım, bu konuyu deşme isteğim biraz da bu yüzden.

Selamlar...

Angel Aki beğendi.
Eski 20-04-2013, 17:14   #165
Yeni Üye

lirionomada's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Arkadaşlar konu başlığında Curuf geçiyor, ama açıklayıcı bilgi bulamadım.Curuf Bıriket yapımında kullanılan madde değilmi.
Curuf saksılarda bitki yetiştirmede kullanılabilirmi? Hiç kullanan varmı?
Bu sorunun üzerinden de çok zaman geçmiş ama, bir not düşme gereği duydum. Benim bildiğim kadarıyla curuf, bazı sanayi tesislerinde, örneğin demir çelik tesislerindeki proseslerden çıkan atık maddelerden olup, içeriğindeki olası ekotoksik, tehlikeli, vs maddeler yüzünden depolanması dahi belirli koşullar sağlandığında mümkün olabilen, ve ancak zorunlu bazı işlemlere tabi tutulduktan sonra dediğiniz gibi briket veya çimento yapımında kullanabilen bir madde.

Yani onca organik madde dururken, bitki yetistirmede kullanılması çok da iyi bir fikir değil kanımca!

Eski 20-04-2013, 17:33   #166
Yeni Üye

lirionomada's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lirionomada Mesajı Göster

ancak günümüzde sizler Ankara'da perlit'i nereden temin ediyorsunuz öğrenebilir miyim? Muhtemelen toptancıdan rica etmek dışında artık daha kolay bulunuyordur değil mi?

Malum, işin abecesini öğrenmek isteyenlerin ilk işi saksı harcının nasıl hazırlanacağını araştırmak oluyor, buradan da perlit neymiş, vermikulit neymiş, nereden bulunurmuş soruları geliyor, ben bu güzergahı takip ederek, forumdaki pek çok başlığı günlerdir okuyarak şu noktaya kadar geldim, ancak halen Ankara'da perliti nereden bulabileceğim noktasında tıkandım, hem benden sonra araştıracak olanlara da ipucu bırakmış oluruz...

afedersiniz, forum o kadar geniş ki, insan hangi bilgiyi nerede bulabileceğini hemen çözemiyor sanırım, bu konu ile yani bu temel malzemelerin nereden bulunabileceğiyle ilgili buradaAnkara: saksı, torf, perlit, bitki, İlaç, el aletleri alınabilecek yerler ayrı bir başlık varmış, şimdi farkettim.

Eski 09-10-2013, 04:04   #167
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Saksı harcında kullanılacak kumu kaç derecede kaç dakika fırınlıyoruz? teşekkürler arkadaşlar.

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2013, 18:11   #168
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
saksı harcında volkanik tüf kullanmak iyi midir? perlit ya da vermikülit e alternatif olarak kullanılabilirmi acaba?

teşekkürler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 13:56   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Ankara'da yaşayan arkadaşlar,Çubuk yolunda Sarayköy'de TARIM MARKET var internetten rahatlıkla ulaşıp aradığınız çoğu bahçe malzemesini bulabilirsiniz. Pomza,perlit,torf ve diğer ürünlerin hepsi var ben oradan aldım saygılarımla.

reguler beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 09:43   #170
Sfy
Yeni Üye

Sfy's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Önceki akşam perlit,torf,pomza gibi malzemeleri Forum Ankara'daki Bahaus'tan aldım. Bahçe bölümünde köşelerde bir yerlerdeydi, çalışanlar pek bilmiyorlarmış.

10 litrelik paketlerde satılan perlit 3.25 Krş.

Diğerleri de internette baktığım fiyatın 25-50 Krş fazlası gibi.

Sfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 00:00   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Sanalpazar.com'da 100 litresi 15 tl.den satılıyor. Koca bir çuval..

Kargo ücreti olarak da 10 tl.verdik.

YeniBON beğendi.
taitai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 15:42   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
arkadaşlar meyve tohumu çimlendirmesinde perlit mi vermikülit mi tercih etmek lazım? forum sayfalarında hengisinin avantajlı ya da dezavantajlı olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım. ikisi birbirinin yerine kullanılabilir mi yoksa. perlit ve vermikülitin karşılaştırılması konusunda bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 00:40   #173
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2014
Arkadaş aşağıda Perlit ve Vermikulit testi yapmış. ve Vermikulit Perlite göre daha iyi. aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.... https://www.youtube.com/watch?v=wPjqo6Ad1Gw

Sametsokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 14:51   #174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2014
Arkadaşlar Organik ve İnorganikler için bir tablo arıyorum. aşağıda verdiğim linkte + ve - yönleri hakkında bilgi vermiş. tabi bana maddelerin özellikleri hakkında daha detaylı bir tablo lazım.

Substrates (documents)

YeniBON beğendi.
Sametsokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 12:21   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taitai Mesajı Göster
Sanalpazar.com'da 100 litresi 15 tl.den satılıyor. Koca bir çuval..

Kargo ücreti olarak da 10 tl.verdik.
Link verebilir misiniz sayın taitai ?

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 09:53   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2014
İri taneli vermikülit ihtiyacımı nereden karşılayabilirim? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Chebish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 12:06   #177
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Selamlar,
Dün Bauhause'tan üzerinde 10 L yazan perlitlerden aldım. Tanesi 3.65₺. Fakat taneleri toz gibi ufalanıyor. Üreticisinin web sitesinde bir bilgi bulamadım. İlk perlit deneyimim ve nasıl kullanacağım (kullanmadan önce işlem yapıp yapmayacağım konusunda) tereddütlerim var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sevgiler.

mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 21:27   #178
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Perlit,pomza,cocopeat,torf dan oluşan bir karışım yaparsak bunların hepsini karıştırmalımıyız oranlar ne olmalı perlitle pomza aynı işimi görür tam olarak birini kullanırsak dierini kullanmasak mı bu iş torfla olmaz illaki toprak lazım mı dersiniz toprakda yetmez hayvan gübresi olmalımı toprak olmadan baştaki 4 lüye hayvan gübresi ilavesi ile karışım yeterli olur mu kullanım yeri balkon da çilek biber salatalık çiçekler ayrıca sıvı besin takviyesi vereceğim.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 15:18   #179
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Bu konuda fikir sahibi olan yok sanırım ayrıca pomza kattığımız bir harca saksı dibine çakıl koymaya gerek varmı

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 17:04   #180
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın erkanbey
perlit ile ponza, cocopeat ile torf aşağı yukarı aynı işlevlere sahiptir. yani dördünü bir arada kullanmaya gerek yok. benden tavsiye isterseniz torf yerine cocopeati, perlit yerine ponzayı tercih edin. ponzayı ayrıca drenaj için saksının dibinde kullanabilirsiniz çakıltaşına gerek kalmadan. Bu karışımda toprak olmadan olmaz. Gübre olarak da solucan gübresi önerebilirim. 20 litrelik bir saksı üzerinden konuşursak 4 litre solucan gübresi, 6 litre cocopeat, 7 litre bahçe topragı, 3 litre ponza taşı ideal bir karışım olacaktır bence

flaneuse, erkanbey ve Remlak beğendi.
madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024