agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2007, 22:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Kül ve kömür tozunun toprağa faydası var mı?

arkadaşlar külün kimyasal yapısı ve toprağa faydası ve zararı hakkında bilgisi olan varmı

arkadaşlar ben kalorifer kazanının külünü evimin bahçesine dökmeyi düşünüyorum bahçemde çeşitli meyve ağaçları var külün kimyasal yapısı, toprağa karıştığı zaman fayda ve zararı nedir bilgisi olan varmı? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Beyhanaksoy beğendi.
mehemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 19:03   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Kısaca yazarsak kül, potasyum deposudur. Yanmadan sonra kül içinde kalan tek yarayan maddedir.

bursaranger ve atabora beğendi.
Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 20:00   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Daha önce bu konuda bir tecrübem (kömür külü) olmadı ama eğer iyi elerseniz olabilir diye düşünüyorum yinede içerisindeki sodyumdan dolayı alkali bir yapıya sahip olacaktır ve eğer toprakta yeterince çürüme maddesi yoksa pH yükselir dengelemek için toprağa aynı zamanda çürümesi için yaprak gibi kompost malzemeleri de karıştırmanız gerekir diye düşünüyorum. Ama bir apartmanın kaloriferinden çıkan külü dökecek olursanız bahçeye çok fazla gelebilir ölçülü vermelidir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 20:10   #4
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Benim bildiğim, odun külü faydalı imiş. Ne bakımdan faydalı acaba?

Kömür... bilmem ki.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 21:31   #5
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Bu gün Todor'dan aldığım bilgiyi satayım.

Odun külü potasyum açısından zengin olduğundan dolayı meyve büyümesine yardımcı oluyor.

Kendi tecrübem ise salyangoz ve sümüklü böceğe karşı çok iyi doğal bir ilaç. Hele bahçede hayvanlarınız varsa belki kullanabileceğiniz tek ilaç.

Ancak kömür külü kesinlikle kullanmayın.

gece ve alimallah beğendi.
Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 21:42   #6
Ağaç Dostu

"Yanma" gerçekleşip kül oluştuktan sonra odun veya kömür fark etmez, kaldıki kömürün aslı da odundur. Eğer şüphe varsa yanmamış kömür ayrılır. Sodyum ise etkilemeyecek kadar eser miktardadır.

Eski 29-10-2007, 00:07   #7
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
"Yanma" gerçekleşip kül oluştuktan sonra odun veya kömür fark etmez,

Demekki bütün oksitleri gübre olarak değerlendirebiliriz. Farketmez.

Nedense pek içime sinmedi.

Belki kömür külüde faydalıdır ama ikisinin aynı şey olmadığını düşünüyorum.

Eski 29-10-2007, 01:38   #8
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba, kömür külünü bitkiler için aklından bile geçirme derim.

Si, Al, Fe, Mg, Ca, K, Ti oksitleri yoğun bulunmasına rağmen; Alkali metaller(Li, Na, Rb, Cs, Fr)tuzlarının yanısıra, çok zehirli Cd, Hg, pb, Arsenik gibi toksik ağır metaller bulunur. Özellikle de Cr(+6)çok tehlikeli. Kömür külleri tehlikeli atıklar yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Almanlar kömür tozu için uyht (kurutucu) bitkiler için diyorlar. Pratikte sebze denemelerinde kömür tozları belirli dozların üzerinde kurutucu,öldürücü etki yapmış. Ülkemizde termik santrallerden çıkan kömür tozları bu sebeplerden tarımda kullanılmamakta inşaat sektöründe kullanılmaya çalışılmaktadır.

gece, atabora ve Başarılı beğendi.

Düzenleyen malina : 29-10-2007 saat 09:44
ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 09:23   #9
Ağaç Dostu

Kömür tozundan değil, kömür külünden bahsediyoruz.

Eski 29-10-2007, 19:56   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Odunkülü tarlada ve bahçede gübre olarak kullanılabilir. Fakat külün hangi odundan veya ağaçtan elde edildiği önemlidir.

Odunkülü genelde besleyici ve organik maddeleri bünyesinde bulundurmaz. Buna karşılık ağır metalleri (kurşun-krom-nikel-kadmiyum) bünyesinde bulundurabilir. Ağır metaller çevre ve bitki büyümesine olumsuz yönde etki eden maddelerdir. Özellikle işlem görmüş ağaçlar (sunta, verniklenmiş ağaç vs. gibi) zararlı maddeleri bünyelerinde bulundururlar.

Odunkülü gübre olarak kullanılacaksa, bu maddeleri bünyesinde bulundurmamalıdır. Yani ağaç veya odun işlem görmüş olmamalıdır. Kullanacağımız külün menşei belli değil ise, kullanmamak daha iyidir. Odun sobalarından çıkan kül gübre olarak kullanılabilir.

Yüzde yüz işlem görmemiş odundan elde edilen kül iyi bir gübredir. Kül kuvvetli alkalik özellik gösterir. Asidik karakter gösteren toprakların iyleştirilmesinde kullanılacak iyi bir maddedir. Odunkülü toprakta çok iyi çözündüğünden, asitliğin giderilmesini çok hızlı sağlar.

Külün gübre olarak kullanılması abartılmamalıdır. Yani çok fazla kül gübre olarak kullanılmamalıdır. Yıllık 0,3 litre odunkülü m2 ye atılmalıdır. Külün kompost ile birlikte kullanılması daha kolay ve akılcıdır.

KÜLÜN YAPISI:

100Kg odun tam yandığında geriye 0,2-0,6Kg kül bırakır. Külün içinde; karbonat-sülfat-fosfat-klor ve silikatların yanında alkali ve toprakalkali metalleri ile demiroksit gibi maddeler bulunur. Yapılan labaratuvar denemeleri sonucunda külün yapısında aşağıdaki maddeler bulunmuştur.

K2O % 25-40
P2O5 % 0,95-8,65
CaO % 20,3-47,8

Odunkülünün içinde azot bileşikleri ancak iz halinde bulunurlar. Çünkü yanma işlemi sırasında azot bileşikleri havaya uçar. (NO-NO2 gibi) Odunkülünün ana maddesi genel olarak K2CO3 dür. Bir zamanlar (19. yüzyıl) odunkülü, potasyum ihtiva eden tek gübre idi ve tarlalara verilirdi.

Bu dönemde sebze bahçeleri için kullanılan bir gübreleme reçetesi aşağıdaki gibidir.

300 kısım Torfkarışımı
30 kısım Kalsiumıksit (sönmemiş kireç taşı)
2 kısım Sodyumklorür (yemektuzu)
36 kısım Boynuz tozu
30 kısım Kiremit veya tuğla tozu
30 kısım Odunkülü
45 kısım kuruyaprak

Bu miktar 275m2 bahçeye atılacak.
Odunkülü gübre olarak kullanılabilir. Fakat pratik bir madde değildir. Depolaması, tarlaya atılması ve elde edilmesi çok zordur.

Düzenleyen Sergüzen : 30-10-2007 saat 20:11
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 20:01   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Kömür tozundan değil, kömür külünden bahsediyoruz.
Evet kömürtozunu da bahçede kullanmışlar. (Gübre olarak değil). Bu konuda çekoslavakyalı bir bilim adamaının çok geniş bir araştırması var. Bazı bitki türlerinde iyide sonuçlar almışlar. Enteresan bir araştırma idi.

ıldır ve Ga2084 beğendi.
Eski 29-10-2007, 20:51   #12
Ağaç Dostu

Sayın Eyüp1 merhabalar,

Teşekkür ederim, ben konuyu basit tarafından alarak kısaca arkadaşın sorusuna cevap verdim, burada gerçekçi olursak yakılan kömürlerle havaya uçan gazlar tepemize asit yağmurları olarak iniyor, yine yakılan komürlerin külleri nerelere atılıyor, yakılan odun veya kömürün ne olduğuna kim bakıyor, hala anadolu da odun, tezek,kömür hepsinin külü tarlalara atılıyor, bu şehirlerdede çöp alanlarına atılıp ağır metallerin toprağa karışmasına sebep olmuyormu?

Kimyasal olarak neyın nasıl olduğu tabi ki biliniyor ama bizim açılan konu bir arkadaşın kaloriferden çıkan külü bahçesine atmak istemesiydi, iş termik santraların uçucu külüne kadar gitti, eğer orayada bir göz atılırsa bunun bile çeşitli yollarla tarım da da kulanabilirliği var, ayrıca su arıtmalarında dahi kullanılmaktadır.

Özetlersek kimyasal gerçeler ne derse desin, ben kül için potasyum deposu dedim geçtim ve şu ortamda yinede aynı fikirdeyim, almanların ne dediği önemli değil benim için ülkemizin gerçeklerine bakalım. Saygılarımla.

Eski 29-10-2007, 21:33   #13
Ağaç Dostu

Sayın M.Gürbüz Merhaba

Sanırım fazla bilgi gözçıkarmaz. Almanların veya diğer yabancıların ne dediği de önemli. ağaçlar.net in penceresinden bakarsak, bugün kullandığımız çiçek ve sebze tohumlarının çok büyük bir kısmı o ülkelerden bizim ülkemize geliyor.
Anadolu yıllarca tezek yakarak ısında. Modern teknoloji bugün tezek ile elektrik üretip çiftçilerin damlarını ısıtabiliyorlar.
1 Kg kuru tezek= 1KWh elektrik enerjisi.
İnternette tezek ile çalışan jeneratörlerin reklamı yapılıyor.
Kül konusunu da işte bu pencereden bakarak yazdım.

Selamlar

Eski 29-10-2007, 22:05   #14
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Sayın Eyüp1,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu.

Zahmet olmazsa odun külünün kompost içerisinde değerlendirilmesi hususunu biraz daha açmanızı rica ederim.

Hatta konuyu kompost veya evde (bahçede) yapabileceğimiz doğal gübreler hakkında genişletmeyi teklif ediyorum.

Gerçi kompost hakkında bir threat var ama hatırladığım kadarı ile orada odun külünden çok bahsetmiyor.

Selamlar.

gece beğendi.
Eski 29-10-2007, 22:14   #15
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Kompost konusunu buradan inceliyebilirsiniz.

Eski 30-10-2007, 20:21   #16
Ağaç Dostu

Odunkülü kompost yapımında kullanılmamalıdır. Çünkü odunkülü alkalidir. Kompostun oluşma evresinde ortaya çıkan bakteri ve diğer canlılar alkalik ortamda ölürler. Bu canlıların ölümü ile de kompostun oluşma süresi ya uzar, ya da kompost tam oluşamaz.
Odunkülü kompost ile birlikte bahçeye veya tarlaya verilmelidir.

Eski 30-10-2007, 20:38   #17
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyüp1 Mesajı Göster
Odunkülü kompost yapımında kullanılmamalıdır. Çünkü odunkülü alkalidir. Kompostun oluşma evresinde ortaya çıkan bakteri ve diğer canlılar alkalik ortamda ölürler.
Bu konuda kesin bir yargıya varılamaz. Zira kompost sırasında kül veya kirecin yerinde ve makul miktarlarda kullanılması fermantasyon doğal olarakta humusun oluşmasında etkili olacaktır. Kompostta veya organik gübrelerin çürümesi esnasında kireç karıştırılması tavsiyesi tamamen kirecin alkali olmasından kaynaklanmaktadır.

Kireç katılmasının tavsiye edilmesindeki ana sebep ise bol bulunması mantığına dayanarak fermantasyon sırasında oluşan ve bir süre sonra pH'ın düşmesine neden olan ve çürümenin ve humus oluşumunun durmasına neden olan asit ortamın daha gecikmesini sağlamaktır. İşte başta katılacak alkali katkı ile (Kül, kireç) fermantasyonun daha uzun sürmesine ve çürüyecek atıkların daha iyi çürümesini sağlamaktadır. Yeter ki kattığınız alkalilikle çürükçül bakterilerin yaşayamayacağı ortam oluşturmayın. İşte katılacak dozu bu çürükçül bakterilerin ortamda yaşayabildiği yüksek pH değeri belirler.

orion1988 ve mrduran beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 23:02   #18
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Selamlar,

1,5 yıldır bahçede çıkan otları, evden çıkan organik artıkları, (çay posası dahil) çalı çırpı vs. malzemeyi üstten doldurulan ve alttan (oluşan kompostu almak için) kapaklı bir kompost kutusunda biriktiriyorum.

Üst tarafta çürümemiş malzeme çoğaldığında veya koku ve sinek oluştuğunda alt taraftan birkaç kürek kompost alıp üst malzemenin üzerini kapatıcak şekilde serpiyorum. Bahçeden birkaç kürek toprak ekliyorum. En üstede odun külünü yine üstünü kapatacak şekilde serpiyorum.

Hafta sonu fotoğraflarını eklerim.

Doğrumu yapıyorum bilmem. Bu konuda tecrübesi olanları dinlemek isterim.

Kışın şöminede odun yaktığım için bahçeme yetecek kadar odun külü temini problem olmuyor. Bir kova kadar biriktiginde bahçede duvar diplerine, ağaç altlarına yayarak dağıtıyorum. Sanırım karınca konusundada fayda veriyor. (emin değilim)

Kompost yapmaya yeni başladığımda, bir arkadaşımda gördüğüm Almanca bir kitap çok ilgimi çekmişti. Oldukça kalın bir kitap sadece kompost konusunda yazılmıştı. Ancak Almanca olduğu için istifade etme imkanım olmamıştı. Birçok kompost reçetesi ve kullanımı ile ilgili bilgiler vardı. O zamandan bu yana birçok reçete araştırmama rağmen çok fazla kaynak bulamadım.

Sanırım artık "biri" müdahale edecek ve konuyu kompost threatına taşıyacak.

Salıcakla kalın.

gece beğendi.

Düzenleyen Sinan9 : 25-10-2008 saat 23:01 Neden: harf hatası
Eski 31-10-2007, 20:12   #19
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba,Öncelikle 8 numaralı yazımın 2. paragrafında kömür külü yerine kömür tozu ifadesini kullanmışım öncelikle bunu düzeltir özür dilerim. M.Gürbüze uyarısından dolayı teşekkür ederim.

Odun ve tezek külünün tarımda kullanıldığı doğru oldukçada faydalı ancak kömür külündeki gibi ağır metallerin tehlikeli boyutta içermesi yanlış. Kömür külünde ağır metaller,tehlikeli kimyasallar bulunmasının en büyük sebebi kömürün oluşum aşamasında bulunduğu ortamdaki kayaçların basınç ve sıcaklıktan dolayı ortama dahil olmasıdır.

Su arıtmada ve gaz maskelerinde kullanılan kömür aktif kömür (carbon black) kömür külünden çok farklı bir yapıdır. Düşük dozlarda bitkilerde kömür külünün olumlu neticeler verdiği doğru ancak toksik maddelerin zarar eşiğine geldiğinde yapacağı tahribat geri dönüşümü olmayan durumdur.

Ülkemizde özellikle termik santrallerde kullanılan kömürlerin linyit olduğunu göz önüne alırsak yekün tutan kömür külünde K2O(Potasyum) oranının %1-1,5 arasında olduğuna bakarsak potasyumdan dolayı kaydadeğer olmadığı aşikardır.(Buna kıyasla K2NO3, K2SO4, KOH çok daha rantabl ve ucuzdur.)

Ülkemizde özellikle termik santrallerden çıkan kömür külleri ısı izolasyonu amaçlı inşaat malzemelerinde,çimonto vs. inşaat malzemelerinde değerlendirilmektedir. Zaten %55-60 SiO2, %11-15 Al2O3, %12-15 Fe2O3, %5-8 MgO, %5-7 CaO, %1-1,5 K2O, %0,5-1 gibi oranda TiO2 oranda içeriği bulunan kömür külü bileşenleri topraklarımızın yapısında yüksek oranlarda zaten mevcuttur.

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 23:19   #20
Ağaç Dostu

Termik santrallardan iki tür kül çıkıyor, 1-taban külü 2-uçuçu kül bunlar: Çimento, agrega, beton,tuğla, ateş tuğlası, kerpiç(bağlayıcı olarak). yapı malzemesi : blok, panel, duvar, gaz beton, beton boru, cam, boya, seramik,plastik gibi değişik işlerde, tarımda zemin ıslahında ve geoteknik uygulamalarda kullanılmaktadır.

Eski 03-11-2007, 21:15   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2007
Linyit külü başta asbest olmak üzere doğaya ve insan sağlığına geri dönüşü olmayan zararlar veren toksik maddeler içermektedir. Linyit külleri kesinlikle toprağa karışmadan özel depolama alanlarında depolanmalıdır. Ayrıca içinde asbest bulunduğu için son derece kanserojen bir maddedir. Kesinlikle insanla temas etmemelidir..

sinbas beğendi.
sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 22:34   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2007
ilginize sonsuz teşekkürler

mehemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 23:11   #23
Yeni Üye

HAFİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
benim bildiğim cüruf diye bir gübre var. Kömür, odun vs. küllerinden yapılıyo ama dısaı ortamda 6 ay kalad bekletiliyo ve aşırı miktarda bulunan azottan arıtılması sağlanıyo yani sonunda yararlı hala geliyo ....:>

HAFİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 12:52   #24
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşlar, ben de Manyas'ta odun yakıyorum. Sobadan çıkan odun küllerini büyükçe bir bidona koyduktan sonra üstüne su dolduruyorum. Baharda çiçek ekeceğim toprağı belledikten sonra bu su ile iyice suluyor ve daha sonra -4 gün sonra çiçeklerimi ekiyorum. Girişe ektiğim şeker begonyalarının boyları 3o-35 cm yı buluyor. Odun külünün ağaç köklerine de (iz düşümü olarak serpildiğinde) iyi geldiğini duymuştum.

gece beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 17:29   #25
Yeni Üye

sailor499's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2008
Biz mandalin bahçemizde her ağacın altına bir teneke gelecek şekilde odun külü kullanırız. Kül hem meyva verimini ve kalitesini artırıyor hem de ballık sineğinin gelmesini engelliyor.

gece beğendi.
sailor499 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 18:19   #26
Yeni Üye

muratdnr's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2007
Galeri: 1
kömür tozu kullanımı

Kömür ocağından çıkarılmış kömür tozu bıtkıler için kulanılma imkanı varmıdır? Ocaktaki mühendiz arkadaş kömür de hümik asit ve leonardıt var kullanılır diyor , bilen veya kullanan arkadaşlardan yardımı için şimdiden teşekkürler.

muratdnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 20:20   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Gerek bahçe, gerekse saksı topraklarında kömür tozu kullanılıyor. Hem de yanmış gübreyle aynı oranda... Odun kömür tozu bulursanız o daha iyi... Dahası ponzo taşı ve tozu da kullanılıyor... Strafor parçaçıkları da konuyor..

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 22:16   #28
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Organik bahçecilikte kömür tozu, kömür külü kullanılmıyor.

gece beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 00:55   #29
Yeni Üye

muratdnr's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2007
Ben saksı harcında kullanmak istiyorum , hangi oranlarda karıştırmalıyım?

muratdnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 19:30   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Bir ölçü kömür tozu, bir ölçü bahçe toprağı, bir ölçü yanmış gübre...
Önerilen bu...
Ancak her saksı toprağı ekeceğiniz bitkiye göre değişiklikler gösterebilir... Bunun için araştırma yapmalısınız Örneğin şuraya bakabilirsiniz:
Toprak, Saksı Harçları

Düzenleyen hassoman : 16-03-2008 saat 23:26
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024