agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2007, 19:53   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çimlenme odası yapmak istiyorum

merhaba,

Çekirdeklerimizi çimlendirmek ve yüksek miktarda çelik köklendirmek için küçkü bir oda kurmak istiyoruz. 3-4 metrekarelik bir odayı ytong ile öreceğiz.

* Isı kontrolünü ev tipi bir klima ile yapmayı düşünüyoruz, uygun mudur, aklımıza gelmeyen ne gibi bir sakınca doğabilir.

* İçeriyi de soğuk buhar makinası ile nemli tutmayı düşünüyoruz.Bunun sanayi tipleri var mıdır, nem kontrolü için ne gibi ürünler kullanılmakta bilgim yok.Çocukların odası için aldığım ev tipi soğuk buhar makinasını kullanabilir miyiz diye düşünüyorum.

Bu iki konuda öneri ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 20:03   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bana sorarsanız madem karanlık bir çimlendirme odası yapacaksınız örnek olarak size bir ekmek fırınına gidip onların mayalanma odasını görmenizi ve fikir almanızı tavsiye ederim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 21:14   #3
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
* Isı kontrolünü ev tipi bir klima ile yapmayı düşünüyoruz, uygun mudur, aklımıza gelmeyen ne gibi bir sakınca doğabilir.
Merhaba,

Klima kullanacaksanız, klimanın ortam nemini sürekli olarak dışarıya attığını unutmamanız gerekir. Bence buna dikkat edin.

Selamlar.

Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 22:35   #4
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Sıcaklık için ısı ayarlı termostatlar var eliktirikçilerde bulabilir ve onlara danışa bilirsiniz. Daha iyi bir araştırma için google la kuluçka makinası yazıp aratın teorik olarak ikiside aynı şey. El yapımı makineler ve planlarını bulacaksınız.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 12:36   #5
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Cevaplar için teşekkürler.

Bilgisizliğime verin Selahattin Bey, çimlenme odasının karanlık mı olması gerekiyor? Biz bir miktar ışık ihtiyacını düşünerek, tavan kısmını geçirgen yapmayı planlamıştık.Doğrudan güneşi kesecek ama içeriyi aydınlık yapacak bir örtü sistemi ile.

Klima nemi atacaktır haklısınız ancak soğuk buhar makinası ile gerekli nem oranını sağlayabileceğimizi varsayıyorum.

Klimayı belli bir ısıya ayarlayınca sanırım ısı ayarlı termostata ihtiyaç olmaz, öyle değil mi? Kuluçka makinasına bakacağım karaselvi3.

pratikte böyle bir çalışma yapmış olan varsa tecrübelerini dinlemek isterim.

Selamlar,

Eski 26-10-2007, 23:27   #6
Ağaç Dostu

Çimlendirme odası yaptığınız yerin ışık görmesi sadece çimlenme denemeleri yapılan yerler için geçerlidir tohum testleri için, oysa siz yetiştirmek istediğiniz bitkileri çimlendirmek istiyorsunuz. Yani düşünün ki tohumu viyollere veya saksıya ektiniz ve üzerini örttünüz yani tohumu karanlığa hapsettiniz bundan sonra çimlenmesi için gereken şey sadece ısı ve nemdir. Işık özellikle yaz ayları söz konusu olduğunda ışınmayla ısının değişimine, yükselmesine neden olacaktır bu da ısı kontrolünü zorlaştıracaktır veya maliyeti artırıcı unsur olur. Bu nedenle odanın karanlık olması veya aydınlatmanın suni yollarla yapılması daha akılcıdır. Bunun dışında size söylediğim ekmek fırınlarının mayalama odası ideal bir çimlendirme odasıdır (ısı ve nem oranları dışında).

Eski 27-10-2007, 12:38   #7
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkürler Selahattin Bey, karanlık konusunda haklısınız, ısı kontrolü de daha kolay olacaktır.Ancak o odayı aynı zamanda çeliklerimiz için de kullanmak istiyoruz, bu durumda çeliklerin ihtiyacı olan ışık için suni aydınlatma olmasını mı önerirsiniz, yoksa ısı kontrolünün zorluğunu göze alıp yine ışık geçiren bir oda mı doğru olur?

Bağlantı verdiğiniz dökümanı da dikkatlice okuyacağım, teşekkürler.

Eski 27-10-2007, 20:20   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
...Ancak o odayı aynı zamanda çeliklerimiz için de kullanmak istiyoruz, bu durumda çeliklerin ihtiyacı olan ışık için suni aydınlatma olmasını mı önerirsiniz, yoksa ısı kontrolünün zorluğunu göze alıp yine ışık geçiren bir oda mı doğru olur?...

Çimlendirme odası ayrıdır çelik üretim odası ayrıdır(birisi ısı ve nem kontrolü ister diğeri ise ışık, ısı ve nem kontrolü ister) ancak ikisinin karışımı hibrit bir şey düşünüyorsanız o zaman suni ışıklandırma yerine (maliyet getirmemesi için) tepeden ve yanlardan ışık alabilecek açılır kapanır bir aydınlatma mekanizması da düşünebilirsiniz. Yine de sera gibi bir ortamda çift kat naylon altında çimlendirmenizi de yapabilirsiniz çeliklerinizi de köklendirebilirsiniz ışık olsun o0lmasın bir şey farketmez. O zaman da bu işin adı çimlendirme ortamı değil köklendirme odası olur. Ayrıca bir çimlendirme odası yapmak yerine isminide söylediğinizde köklendirme odası yapacağım derseniz o zaman benim gibi size çimlendirme odasının tarifi yapmazlar . Çünki böyle bir oda var ve sadece tohum çimlendiriliyor.

Kısaca benim anladığım sizin bir köklendirme ortamına ihtiyacınız olduğudur. İşte ışık alsada öyle bir odada köklendirme ve çimlendirme yapabilirsiniz.

Eski 27-10-2007, 23:01   #9
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Selahattin Bey,

Aslında ilk mesajda köklendirme de yapacağımızı yazmıştım Bu son öneriniz sizin de düşündüğünüz gibi bize en uygunu olacak aslında.İçerinin ısı ve nemini kontrol edebileceğimiz bir oda ve tepeden/yandan açılır kapanır ışık geçiren kapaklar.

Isı ve nem kontrolü için de gerekli cihazları araştırırken öğrendim ki, gelecek hafta Adana'da Sera ve Tarım fuarı olacakmış, ihtiyacımız olan her şeyi orada bulurum sanıyorum.

İlginiz için teşekkürler.

Eski 27-10-2007, 23:41   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın M.saygın,

Düşündüğünüz oda için en uygun nemlendirme mantarcıların kullandığı Aquamystique isimli nem kontro cihazı aşağıdaki link'e bakarsanız tam bilgi verir size Selamlar.

www.agromantar.com

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 09:08   #11
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler M.Gürbüz, kendilerine detaylı bilgi için eposta attım, bekliyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024