agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2006, 16:07   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Question Toprak üstünde beyaz küf

Bitkilerimin toprağı karardı ve toprağın üzerinde sis varmış gibi küçücük şeffafımsı beyaz küf gibi şeyler oluşmaya başladı.Şu an neredeyse tüm bitkilerimde mevcut ve hepsi yapraklarını sarartıp döküyor.Özellikle japon güllerim.
İnsect-x 18P isimli bir ilacı çiçekçi tavsiye etti ve kullanmaya başladım.Ne kadar işe yarar bilemiyorum.İlacı belirtilen oranlarda karıştırıp toprağa ve kısmen yapraklara püskürttüm.

Bu oluşumlar nedir?Bitkilerim bunun yüzündenmi yaprak döküyor?Aldığım ilaç işe yararmı ve sizin tavsiyeniz nedir?

Yardımcı olursanız sevinirim........

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2006, 04:49   #2
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Topraginizdaki beyaz kuf gibi seyler fungi olabilir kuf te bir cesit fungi zaten.Soz ettiginiz ilaci bilmiyorum ama insect bocek demek yani ilac zararli bocekler icin ise fungi ye bir faydasi olmaz.hem topraga hem bitkiye puskurtmek ne kadar faydali olur bilmiyorum.Bitkilerinizin topragi nasil asiri islak ve rutubetlimi?yapraklarin ustundede beyaz kuf varmi?

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2006, 14:08   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ali Aşık
Topraginizdaki beyaz kuf gibi seyler fungi olabilir kuf te bir cesit fungi zaten.Soz ettiginiz ilaci bilmiyorum ama insect bocek demek yani ilac zararli bocekler icin ise fungi ye bir faydasi olmaz.hem topraga hem bitkiye puskurtmek ne kadar faydali olur bilmiyorum.Bitkilerinizin topragi nasil asiri islak ve rutubetlimi?yapraklarin ustundede beyaz kuf varmi?
Yapraklarda küf yok.Toprğa gelince galiba dediğiniz gibi fazla ıslak ve nemli.Bu fungi zararlımıdır?Nasıl mücadele edebilirim.Ama daha yeni diktiğim ve sadece diktiğimde suladığım japon gülleride yaprak döküyor.(toprağı bayağı nemli)

Eski 25-10-2006, 19:42   #4
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Arkadaşlar, çiçekçilerden pestisit ve pestisit tavsiyesi almamalısınız. Bu aynen bakkaldan ağrı kesici almaya benziyor.

Beyaz küf tabakasının bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz? Bitkiye nüfus etmiş mi? Sadece toprakta mı? Sadece toprakta ise telaşa gerek yok. Fazla organik madde ve bol su olan topraklarda fusarium cinsi fungusların gelişimi sıkça görülür. Beyaz renklidir. Haddinden fazla su, bitkide sararma (kloroz) ve yaprak dökümü de yapar. Acaba fazla su vermiş olabilir misiniz?

Kullandığınız pestisit isim olarak insektisit gibi, ancak kaynaklarımda bulamadım, acaba etkili maddesini yazabilir misiniz? Ruhsatsız çıkarsa ne diyeyim ben size?

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 02:51   #5
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
sorun fazla sudan kaynaklanmisa benziyor.benim tavsiyem ilaclamayi ve gubrelemeyi durdurun.toprak kuruyana kadar sulamayin bazen topragin ustu kuru gibi gozukebilir ama alti halen islak olabilir.hastalikli ve olmus yapraklari temizleyin. ziraat icin kullanilan tarim ilaclarini ev bitkileri icin satan "uyaniklar" çok .dikkat etmek lazim bu konuda hic bilgisi olmayanlara yanlis yonlendirme ile satiyorlar. ev bitkisi ustundeki bir kac bit icin toksik
ilaci pusturmeye gerek yok bana kalirsa.

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 16:02   #6
Ağaç Dostu

Topraklarını havalansın diye karıştırdım.Fotoğraf malesef şu an mümkün değil.Fazla sulamadığım bitkilerimde yaprak sarartıyor.Birkaç sinek be böcek dışında zararlıda yok.30 u aşkın çiçeğim var.bu kadar böcük normal diye düşünüyorum.
Adıyaman torfu diye bir torf aldım.En iyisi diye sattılar ama sanırım çok adi bir torf.Suladığınız anda çamura dönüyor ve çürümüş gibi bir havası var.Aşırı derecedede siyah.Yanlış hatırlamıyorsam gül torfu veya gül bahçesi marka torf aldığımda diğerinin adiliğini anladım.
Bu arada kullandığım ilacın etkin maddesi falan yazmıyor.Sanırım o kaçak ilaçlardan almışım.Bir dahaki sefere çaylı su ve limon tuzu ile sulucam(ph düzenlemesi açısından).Umarım sararmaya sebep olan zararlıların uykusu kaçıp daha çok çalışmaz.
Toprağından çıkarıp yıkamak ve yeniden dikmekte aklımdan geçiyor...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024