agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen memet
  • 1 Gönderen MSaygin
  • 1 Gönderen memet
  • 1 Gönderen MSaygin
  • 1 Gönderen Todor
  • 1 Gönderen MSaygin
  • 1 Gönderen memet

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2007, 07:29   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Toprak saksı tamiri

merhaba,

Büyük toprak saksılarım var, genel olarak sağlam olmakla beraber, çok incelip, çürümüş bölümleri var.Küçük küçük çürümeler yüzünden koca saksıların ziyan olmasına içim el vermiyor.

Toprak saksıları iç kısımlarından tamir etme tecrübeniz oldu mu, içten ne şekilde yama yapılabilir merak ediyorum.

Ben saksıları alınca, renksiz mat bir vernikle bir kaç kat kaplıyorum ama artık çürüdükten sonra bir işe yaramaz tabi.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 08:49   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Benim aklıma gelen beyaz çimentoyla yama yapmak.
Toz boya ile karıştırmalı beyaz çimentoyu. Kururken renk tonu değişeceği için önce bir deneme yaparak renk tonu kontrol edilebilir.
Saksı rengine uyan karışım bulununca bozuk yere sıvanabilir.
Tamamen kuruduktan sonra, su zumparasıyla düzeltilebilir, en son işlem olarak.
İşlem yapılırken yamanacak yeri temizlemek iyi olur. Çimento sıvamadan önce de ıslatmalı.

lolla beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 11:05   #3
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler memet

Aslında benim durumumda renk çok problem değil, tamamen çürümeden ziyade bayağı bir incelme söz konusu, dıştan görünmez.Eğer beyaz çimento saksı dokusuna yapışırsa iyi bir çözüm olur, deneyeyim bu akşam.

Elimde alçı var ama o suyla bırakır kendini sanırım, çimento alayım.

lolla beğendi.
Eski 15-08-2007, 11:11   #4

memet's Avatar

İşe başlarken, saksıyı ıslatırsan, çimentonun yapışması daha sağlam olur.
Bu arada büyük çaplı çimento kullanmak toprağın yapısına herhangi bir etki yapar mı, o konuda fikrim yok. Beton saksılar olduğuna göre, bir sorun olmayacağını varsayabiliriz.
Sertleşmeden sonra, çimentoyu tekrar sulamak gerekir.

lolla beğendi.
Eski 20-08-2007, 10:31   #5
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Problem benim sandığım gibi içten değil, sizin düşündüğünüz gibi dıştanmış

Yakın çevrede beyaz çimento bulamadım ama seramik yapıştırmak için kullanılan harcın tozundan buldum, bunun da aynı işi yapacağını söyledi satıcı.Dalgınlıkla beyaz mı diye bakmadan alıp gelince gri olduğunu gördüm tozun.

Yine de üstten boyarım düşüncesiyle uyguladım.Gayet güzel tamir etti, beton gibi oldu dış cephedeki sıkıntılı yerler.Ancak tüm saksıyı boya ile renklendirilmiş bir mat vernikle iyice boyamak gerekecek o gri bölümü kapatmak için.Yine de tam kapanmaz ama duvar tarafına çevireceğiz artık

Bir daha ki sefere, yazdığınız gibi toz boya karışımı da deneyeceğim.Nasılsa vernikleyeceğim için bu sefer o maddenin çok üstüne düşmedim.

Teşekkürler,

lolla beğendi.
Eski 17-09-2007, 00:34   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
çimentoya vereceğin paraya zaten saksı alırsın toprak okadar uğraştığına her taraf ıharç yapmana saksının estetiğini bozmana değmez bende de incelme problemi olan saktılar var, bir yerinden de çatlamıştı hiçbişey yapmadım son olarak sıcak şeffaf silikon sürdüm gayette güzel tuttu ama şansa elime geçmişti, silikon daha temiz ve estetiği bozmayacak bir yol bence.

goss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 06:11   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Beyaz çimento yoksa, derz doldurucu alabilirsiniz. Rengi beyazdır ve boya katılabilir. Fayans yapıştırıcısı suya daha dayanıklıdır ama rengi gridir ve pütürlü bir yüzeye sahiptir. Boya ile karıştırdığınızda hoş olmayan tonlar çıkar.

lolla beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 09:01   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Todor, haklısınız hem pütürlü hem de boya ile güzel tonlar vermeyecek gibi ama saksı da eski ve toprak olduğu için çok da rahatsız edici durmadı.Bir de o kısmı duvara çevirdim, pek görünmüyor, bu sefer saksının işine devam edebilmesi halloldu, gelecek sefer estetik yöününü de tavsiyeniz doğrultusunda becereceğim inşallah

aykun82, saksının yenisi 40ytl, yapıştırıcıyı 3ytl'ye aldım, daha sonra kullanmak üzere hemen hemen dörtte üçü de duruyor.Saksıyı bir karton parçası üzerine koyup, küçük bir dondurma kabında da harcı hazırladım, hiç bir yeri kirletmeden hallettim neyse ki

Yalnız silikon da iyi fikir, daha küçük bir saksıda test edilebilir, harç kadar doğal durmaz ya.

lolla beğendi.
Eski 17-09-2007, 13:58   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
ortadan ikiye ayrılmış bir toprak saksıyı silikon tutar ama saksıyı tek tarafından içinde toprak varken kaldırırsan kopar gider ama incelmiş yerlerde incelmeyi durdurur.genelde içinde torf çok olan saksılar incelir, killi sarı veya sert kumlu toprak olan saksılar kenarlardan incelmez yani bende öyle oldu sebebi heralde torfun saçtığı rutubet.

goss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 23:04   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Vallahi bu site beni hergün şaşırtıyor. Toprak saksı tamiriyle ilgili başlık bile açılmış Ben de kaç gündür kara kara düşünüyordum. Yakındaki bir sitenin önüne atılmış kırık toprak saksıları bahçeye getirdim. En kötü ihtimal saksı kırığı olarak kullanırım diyordum. Apartmanın bahçesinde önce kabaca yıkadım bir sürü ayrı parçayı. Maalesef dışı boyanan saksılardan ama boya çoğu yerde kalkmış. O boyaları da zımparayla temizlemeyi planlıyorum. Yaklaşık 30 ve 20 cm yüksekliğinde 2 ayrı saksı olduğunu fark ettim bu kırıkları toplamaya çalışırken. Bir ara kendimi arkeolojik kazıdaymış gibi hissettim
İşin kötüsü saksıların tüm parçaları yok. Ama kabaca saksı halini alıyorlar. Toprak saksıyı çok sevdiğim için özellikle büyük olanı tamir edip kullanmak istiyorum.

Bu saksıları acaba neyle yapıştırabilirim diye düşünüyordum. İçindeki toprağı da kirletmeyecek bir yapıştırıcı materyal olması lazım. Çimento iyi fikir gibi duruyor ama ben çimentodan da her zaman işkillenmişimdir. Çimentonun toprağı kirletme durumu hakkında bilgi verebilecek bir arkadaş var mıdır? 4-5 parça halindeki bir saksıyı birleştirirken de işe yarar mı acaba?

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 20:38   #11

memet's Avatar

Farklı renklerde derz var, saksıya uygun olan renkte derz bulup kullanın. İçine kalekim katmak sağlamlık sağlar.

lolla beğendi.
Eski 28-05-2010, 23:09   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Teşekkür ederim yanıtınız için. Kalekim dediğiniz nedir? Gerçi, nalbur bilir herhalde? Derzin toprağı kirletme durumu nedir peki?

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024