agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2007, 18:20   #1
kerim

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Toprak tahlili, toprak analizi

merhaba, tekirdağ'da yaşıyorum, bu bölgede ceviz ve badem yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Fakat sizinde yukarıda belirtiğiniz gibi ilk önce toprak analizi yaptırmamız gerekiyor bu bölgede toprak analizleri nerede yaptırabilirim. Şimdiden teşekkürler

kerim kantar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2007, 07:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Toprak tahlili.

Merhabalar!

Her hangi bir araziden toprak analizi için numune nasıl alınır? Çok merak ediyorum. Bu konuda bilgili arkadaşlarımızın desteğini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Cemal Sansar / Yalova

cemal.S Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2007, 08:07   #3
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Tarla bitkileri için toprağın 30 cm altından, ağaçlandırma yapılacak sahalarda da horizonlardan 10-15 dönümde bir olacak şekilde yaklaşık 1 kg lık örnekler alınması lazım diye biliyorum.

sezinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2007, 08:48   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Eğer tarlanız, bahçeniz homojen yapıda ve küçük ise bir örnek almanız yeterli.
Bunun için önce toprağı 30 cm kadar kazın, çıkan toprağı ayırın.
Daha sonra 50 cm kadar bir çukur açın. Sanki fidan dikermiş gibi.
Daha sonra çukurun yan tarafından 5 cm, yaklaşık kibrit kutusu kalınlığında bir kesit alın.
İçindeki otu, sapı, taşı temizleyin.
Aldığınız örneğin 1 Kg kadar kısmını bir poşete koyarak, üzerine isminizi, örnek alındığı tarihi, örnek alınan yeri yazın.
Eğer tarlanız ya da bahçeniz büyükse veya homojen bir yapıda değilse farklı yerlerden örnekler alın ve ona göre etikette belirtin.

Toprak analizinizi ve yaprak analizinizi ücret karşılığı Yalova Dörtyol'da Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezinde yaptırabilirsiniz.
Ben en son yaptırdığımda fiyat listesi şöyleydi;

Toprak analizi
Makro elementler: 25 YTL
Mikro elementler: 30 YTL
Yaprak analizi: 30 YTL

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2007, 09:22   #5
Ağaç Dostu

Bilgileriniz için teşekkürler emin olun bu bilgilerinizi kullanacağım. Bu yıl tatili yine köyümde geçirmeyi planlıyorum. Araziden değişik örnekler getirip toprağın durumunu görmek istiyordum.

Saygıyla.

Eski 16-07-2007, 22:42   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Toprak numunesi almak için uygun olmayan yerlerden numune alındığı takdirde, bu numunelerden elde edilecek analiz sonuçları yanlış işlemlere sebep olur.

Numune almaya uygun olmayan yerler

Daha önce kireç, ticari ve çiftlik gübresi konulmuş yerler,
Arazi veya tarlanın, çukur veya tümsek kısımları,
Harman yeri ve hayvan yatmış yerler,
Fazla ağaçlık yerler ve ağaç dipleri,
Su biriken kısımlar, akarsu ve sel basmış yerler,
Yol kenarları,
Sap, kök ve yabani otların yığıldığı veya yakıldığı yerler,
Tarla hudutları ve bunlara yakın yerler,
Çakıllı ve fazla kumlu yerler,
Karınca ve köstebeklerin toprak yığdığı yerler,
Çit, kanal ve orman kenarları,
Sıraya ekim yapılan yerlerde sıra üstleri,
Tuzluluğun bariz olarak görüldüğü yerler,
Hafriyat veya arazi tesviyesi yapılan yerler.

Numune Alma

Tespit edilen sahadan genişlik durumuna göre en az 10 en fazla 20 noktadan numune alınmalıdır.

Numune Alma Noktalarının İşaretlenmesi

Numune alınacak noktalar belirlendikten sonra bu noktalardan “V” şeklinde çukurlar açılır. Bu çukurların derinliği 0-20 cm. olmalıdır. Çukurların düz kenarından paslanmaz çelikten imal edilmiş bahçıvan beli veya kürekle 2 cm. kalınlığında bir toprak dilimi alınır. Küreğin üzerindeki toprak diliminin sağ ve sol taraflarından çok dikkatli kesilir. Neticede 2 cm. kalınlığında, 3-4 cm. eninde ve 20 cm. boyunda bir toprak sütunu elde edilir. Bu toprak sütunu temiz bir plastik kova içine aktarılır.

Toprak Numunesi Alma Şekli

Kovada biriktirilen 10 veya 20 adet toprak sütunu, temsili numune elde etmek için el ile iyice karıştırılır. Karışımda mevcut olan kesekler el ile mümkün olduğu kadar iyice ezilir. El ile karıştırılan ve temsili numuneyi temsil edecek olan toprak sütunlarının karıştırma işlemini daha iyi bir şekilde yapılmasını temin etmek için kova, iki el ile kendi etrafında döndürülerek çalkalanır.

Böylece temsili numunenin yeknesak olması sağlanır. Numune içerisindeki bitki artıkları ve taşlar el ile ayıklanıp atılır. Geriye kalan numune, numune kabı veya torbasına (tercihen naylon torbaya ) doldurulur ve ağzı bağlanır.

Numune kabı veya torbasının içine veya dışına yapıştırılacak veya bağlanacak olan iki etiket kurşun kalem ile doldurulur.

Bu etikette aşağıdaki bilgiler bulunmalıdır:

Numuneyi alanın adı
Numunenin alındığı tarih
Numune numarası
Numunenin alındığı tarla veya arazinin sahibi
Numunenin alındığı yer

pars Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2007, 22:56   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Pars, hoşgeldiniz
Meslektaşlarınızla tanışmak ve kendinizi tanıtma için buraya da uğrar mısınız?

bonsaisever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2007, 22:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz Pars
Sitemizde genel prensib olarak, kendi yazmadığımız metinler için kaynak belirtiyoruz. Sanırım sizin bu yazdığınızda bir başka web sayfasından alıntı.

Kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında kısaca tanıtırsanız bütün üyelerimiz sizinle tanışmış olacaktır. Diğer başlıklarda da bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmayı diliyoruz. Bilgiyi paylaşmak için doğru yerdesiniz.
Tekrar hoş geldiniz.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2007, 08:47   #9
Ağaç Dostu

Bu sayfaya bilgilerini aktararak bizlerle paylaşan herkese teşekkürler. İnanın bilgiler izine gittiğimde çok işime yarayacak. İzini iple çekiyorum. Bir elimde bir kova bir elimde kürekle bizim tarlalarda olacağım ilk işim o.

Saygıyla.

Eski 09-08-2007, 09:44   #10
Ağaç Dostu

Bilgileri şöyle bir gözden geçirdim. Gittiğim yerde forma ulaşamayabilirim diye. Herkese teşekkürler.

Eski 03-11-2007, 14:37   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Tekrar merhaba,
Bu konuda benim de bir sorum olacak. Toprak analizi her yerde aynı ücrette midir? Todor Bey Yalova için fiyatları belirtmiş. İl Tarım Müdürlüklerinde de bu fiyatlar aynı mıdır? Ben ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Mikro elementleri mi yoksa makro elementleri mi inceletmeliyim? Sanırım 10 dönüm yer için tek analiz yeterli olur. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

cicekci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2007, 20:08   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Bir bahçenin toprak analizi neye göre yapılmalıdır. Bir sürü analiz çeşidi olduğunu gördüm. Mikro, makro, verimlilik, torf analizleri. Ben bahçemde ne yetişir öğrenmek için hangisini yaptırmalıyım?

cicekci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2007, 22:01   #13
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Siz analiz yaptırmak istediğiniz toprağı analiz yapacağınız yere götürüyorsunuz ve ayrıca ben şu bitkileri yetiştirmek istiyorum diyorsunuz onlar sizin toprağınıza göre gübre tavsiyesinde bulunuyorlar. Bunun dışında eğer elde edeceğiniz sonuçtan bir anlam çıkaramayacaksanız veya bunu bir uzman görmeyecekse ayrıntılı bir analiz yaptırmanın anlamı yok. yine de www.laben.com.tr adresini inceleyin gerekirse numune gönderin. Ama bana sorarsanız yerel analiz yapan (Tarım il md. gibi) yerlre ilk söylediğim şekilde analiz yaptırmanız yeterli olacaktır...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2007, 01:31   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2007
mersin silifkeden yazıyorum. En iyi ve enkısa sürede toprak tahlilini nerede yaptırabilirim. Yakınımızda bulunan Alata Tarımın tahlil sonuçlarını ziraatçı arkadaşlar güvensiz buluyorlar. Selamlar.

Tuncay Gökten Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2008, 14:09   #15
ziraat mühendis

Giriş Tarihi: 31-01-2008
tahlil kiti

toprak tahlil kiti nereden bulabilirim fiyat acaba nasıl?

vyigin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-02-2008, 00:21   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2007
merhabalar aşağıdaki tahlil sonuçlarına göre başta çeviz olmak üzere meyve bahcesine yapmam gereken gübreleme ve katkılar hakkında bilgi verebilecek var mı?
Fidanlar dikilirken perlit, yanmış çiftlik gübresi minerel karkılı 15x15x15 kompoze gübre ve kemisol kullanılmıştır.
Tekstür : kumlukillitın
pH : 8,1 ortalama
Tuz% : 0,01
Kireç CaCO3 : 4
Organik mad : 2,2 30cm, 0,8 60cm
Fosfor (P2O5) : 3,4
Potasyum(K2O):15,6
selamlar.

furkanutku Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2008, 00:27   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
bu konuda bir ziraat mühendisine başvurun başınız ağrımasın toprak analizi çok ciddi bir iştir onun için bu işi ciddi tutun .

akinal33 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2009, 21:28   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Tarsus Doğu Akdeniz Orman Müdürlüğü toprak ve su analizi yapıyor.

Bölgedeki arkadaşların dikkatine.

http://www.doa.gov.tr/toprak.html

Analiz fiyatlarından ikisi;

Toprakta PH 5 TL
Suda PH 4 TL

SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ KULLANABİLİRSİNİZ
Toprak analizi yaptırdım, toprak ıslahı için ne yapmalıyım?

k0900 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-06-2020, 18:20   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2020
Toprak analizi hk.

Merhaba Kırklareli Karahamza köyünde 20 dönüm arazim mevcut. Buraya toprak analizi yaptırmak istiyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlar bana ulaşırsa sevinirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tdengiz Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024