agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen aydemiraydın
  • 1 Gönderen Anti Kapitalist

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2022, 18:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2021
Gübrelemede oluşan zararlar nelerdir?

Gübrelemede oluşan zararlar nelerdir?

Düzenleyen Sınama : 05-08-2022 saat 23:04
Sınama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2022, 21:22   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Rekor Gelişim sıvı gübrenin içeriği bakır ve manganez. İkisi de mikro element sınıfında besin elementi. Mikro element yüklemesi, yaprak analizi sonucuna göre yapılmalıydı. Bitkiyi zehirlemişsiniz. Hortum takın yaprakları yıkayın, bahçeye de çok bol miktarda su verin. Bu, yapraklardan uzaklaştırdığınız mikro elementleri seyreltecektir ve bitki kökleri için zehirli sınırın dışına çıkaracaktır. Her zaman bol sulama yapın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2022, 20:53   #3
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Bakır ağır metal bir element ve fazlası zehir etkisi oluşturur ve yukarıda söylendiği gibi yaprak analizi yapılıp ona göre gübre miktarı,şekli uygulanmalıdır.

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 08:34   #4
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
sayın sıradan biri , bu gübreler ticari üretim yapanlar için dozu ayarlayamazsanız bitkiyi kurutur. Bayimize gelen hobicilere biz bu ürünleri vermiyoruz. yapacağanız en güzel şey fidanlara fermente olmuş hayvan gübresi vermek.

Tozlayıcı beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 15:40   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2022
Merhaba... 40 lt saksıda 6 yaşında lime limonum var...toz yarasa gübresini hangi dönemlerde ve hangi ölçülerde kullanmalıyım... aynı anda toz yarasa gübresini topraktan, sıvı gübreyi yapraktan kullanabilirmiyim ? 4 gün önce bir kilo solucan gübresi ve bir su bardağı güvercin gübresini toz haline getirip karıştırdım ve uyguladım...bu uygulamalardan sonra yarasa gübresi uygulamak bitkiye zarar verir mi ?

Hasip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2022, 01:30   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasip Mesajı Göster
Merhaba... 40 lt saksıda 6 yaşında lime limonum var...toz yarasa gübresini hangi dönemlerde ve hangi ölçülerde kullanmalıyım... aynı anda toz yarasa gübresini topraktan, sıvı gübreyi yapraktan kullanabilirmiyim ? 4 gün önce bir kilo solucan gübresi ve bir su bardağı güvercin gübresini toz haline getirip karıştırdım ve uyguladım...bu uygulamalardan sonra yarasa gübresi uygulamak bitkiye zarar verir mi ?
Azot miktarı oldukça yüksek, zarar verebilir.

Kokanat beğendi.
Eski 17-05-2022, 10:58   #7
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Azot miktarı oldukça yüksek, zarar verebilir.
Hocam bu yaprak gübrelerinin içerisine ağır metal element konmasının sebebi nedir ?

Eski 18-05-2022, 01:00   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Anti Kapitalist Mesajı Göster
Hocam bu yaprak gübrelerinin içerisine ağır metal element konmasının sebebi nedir ?
Bitki bünyesinde bazı enzimlerin oluşması için bu elementler gereklidir. Bitki besleme derslerinde iki gurup element tanımlanır:
Makro elementler (azot, fosfor, potasyum, magnezyum). Faydalı dozuyla, zararlı dozu arasındaki miktar çok büyüktür.
Mikro elementler (kobalt, bakır, çinko, manganez, molibden, demir, iyot, bor). Bu elementlerin faydalı dozuyla, zararlı dozu arasındaki miktar çok düşüktür. Bu nedenle tartım yapılırken hassas terazi terazi kullanılması gerekir.

Muda beğendi.
Eski 18-05-2022, 11:12   #9
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kokanat Mesajı Göster
Çoğu zaman azotun doz tehlikesinden korkulur, ancak az bilinenler arasında sanırım gübre yanığında bakır belki de ondan daha tehlikeli, olmaması olmasından hayırlı gibi.
Bence olmaması daha iyi çünkü toprak,yaprak analizinde belki de yeterince mikro element var ve onun üzerine de yaprak gübresi atınca,ağır metaller bitkiyi zehirliyor. Ticari bir bitki yetiştirilmiyorsa eğer en iyi alternatif bitkisel menşeili organik sıvı yaprak gübresi. Görüntüsü ve kokusu aynı pekmez.İçerisinde humik asit falanda var büyük ihtimal.

Dedemden,Seleda Azote Organomineral 18-0-0 +Bakır,Manganez,çinko sıvı yaprak gübresi aldım yarım su bardağı civarı,16 litrelik sırt pompasına koydum ve 11 yaşındaki ceviz ağaçlarıma attım hepsinin yapraklarını kararttı. Büyük ihtimal ölçüyü kaçırdım diye düşünüyorum.

Eski 19-05-2022, 09:25   #10
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kokanat Mesajı Göster

Eyvah umarım ağacınız kurumaz, büyük ağaçsa birde tüm emekler boşa gidince insan üzülüyor, gövde canlı mı, toparlama vardır umarım.

Bu paylaştığım görseldeki yaprak aktivatörü sizce nasıl, içinde zararlı içerik var mı?
Ağacım 14 yaşında,15 metre boya ve 1 metre genişliğe sahip. Yapraklar karardıktan sonra iyice su ile yıkadım ağacı baştan aşağı,şuan bir sorun yok çok mutluyum,iyi ki fazla vermemişim yoksa kurutabilirdik ve her şey boşa gidebilirdi. Meyveler,erik büyüklüğüne gelmeye başladı bile.

Eğer ticari bir üretim yapılmıyorsa ağacı doğal haline bırakılması gerektiğini öğrenmiş oldum.

Yardımcı olmak isterdim ama paylaştığınız görseldeki yaprak aktivatörü hakkında bir bilgim yok.

Eski 01-06-2022, 20:21   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sınama Mesajı Göster
Yaprak gübresinden kaynaklı sorunu mu yazmıştım, daha ağaç uyanmadı, dallar yeşilimsi ve halen esnek, canlı mı emin değilim.

Farzı misal kuruma sona erecek ve ağaç uyanacak ise; bu ne zaman gerçekleşir, vejetatif döngü için sizce daha vakit var mı?

Yani yerine yeni ağaç dikeyim bunu sökeyim diyeceğima ama, biraz daha beklemeli miyim, malum bu yıl iklim tuhaf toprak geç ısındı, bu hayal kırıklığını kabullenemedim, ne zamana kadar bekleyim?
Bu sene hiç bir şey yapmayın. Bahçeyi bol suyla sulayın (hiç bir şey dikilmemiş olsa da bunu yapın). Elementler yok olmaz, topraktan yıkanıp uzaklaştırmayı deneyin.

Eski 03-06-2022, 01:58   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2022
Emek katliamı var bedelini ödesinler bence. Toprak düzenleyici satıyorlar kuruyan ağaçları diriltiyorMUŞ, madem öyle ondan kullansaydınız, çözüm üretemediler mi?

Her videoda toprak düzenleyicinin mucizeymiş gibi tanıtımını yapıyorlar, internette ağaç kuruması yazıyorum rekor gelişim çıkıyor, kök çürümesi yazıyorum rekor gelişim çıkıyor, kanlı balsıra yazıyorum yine rekor gelişim çıkıyor, aşırı tuhaf...

Eee şimdi ağacın ölmesini mi bekleyeceksiniz? Adapde olmuş kök salmış bir ağaç değilmi bu? Tekrar dik ve sök çocuk oyuncağı mı?

Hayat kısa, zahmet ve uzun yıllar alan şeyler bu uğraşlar. Sahiden sinir bozucu, klasik bir yakınma olacak ama ülkemde sıradanlaşan facialar, ya bir değil de 100 adet ağacınız ölmüş olsa idi?

O değil böyle giderse, mağdur olan taraf değil, üstüne birde firmalar haksız oldukları halde aksine size dava açmaya başlarsa, nur üstüne nur olur, sessiz kalmayın.

Gübreleme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024