agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2015, 23:39   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2015
Damla sulama için havuza taktığım ana borudan çıkan yan boruların birleşim bölgesine vana takılabilir mi? (Elezon vana)

Eklenen Resimler

Düzenleyen ceviz-ağaç : 26-08-2015 saat 23:41 Neden: ekleme
ceviz-ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 00:01   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Ana hattı 30 cm toprağa gömeceğinizi düşünerek (yoksa ne traktör sokabilir ne çalışabilirsiniz) ek yerine vana takarsanız toprağın altında kalır. Topraktan dışarı cıktığı yere vana koyabilirsiniz.
Basınç ayarlı damlama borularının fiyatı yaklaşık olarak normal damlama borularının 2-3 katı fiyata geliyor. Dediğim gibi yaparsanız hem az boru kullanır hemde aralarda boşa su akıtmamış olursunuz. Ayrıca kafanız rahat olur. Ilerde damlamadan gübre vermek istediğinizde de ara borularda boşa gübre akıtmamış olursunuz.

ceviz-ağaç beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 14:51   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2015
Onsekiz dönüm tarlam var. Bu tarlaya ceviz diktim ve tarlama damla sulama sistemi kurmayı düşünüyorum. Piyasada damla sulama sisteminde kullanılan boruların kalınlıklarının farklı olduğunu gördüm. Yan boru hattını (manifold) basınç ayarlı alıcam.
Aşağıda şeması olan sistemde kullanacağım boruların (Ana boru hattı, basıç ayarlı yan boru hattı (manifold) ve ceviz ağaçlarının izdüşümüne sereceğim damlama borusu (lateral) boru çapları neler olmalıdır?
Bir damla sulama sisteminde boru çapları neye göre değişir?

Eklenen Resimler

ceviz-ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 22:10   #274
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Damla sulama 16 lık deliksiz boru 400 m lik topu 90 tl damlatıcı 10-15krş arası adedi.izmir gıda çarşısı fiyatları

acar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 13:12   #275
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
Selam arkadaşlar kolay gelsin. Tarlam için depo aldım 3 tonluk artı bunu tarlada 10 metre yüksekliğe koydum depıya şimendifer koydum dolunca otomatik dolma işlemi bitsin diye. Damlama hortunlarını çektim bir ana boru ve 5 sıra şekilnde ancakbir jaç gün sonra gidip suyu açtığımda damlama sistemi çalışmadı. Su gitmedi bunun sebebi ne olabilir. 10 metre ikeri gittiğimde su yine yoktu. Hortumu kesip içşme doğru çektiğimde gelmeye başladı. Otçraya t koyup vana bağladım. Sonradan da aşağı indi su ancak 17 tane damlala vanasından karışık şekilde 3 ü damlıyprsa 1 i damlama yapmadı. Pislik birikme vs yok. Sebep ne olabilir. Ana boruyu 16 lık değilde 20 lik yapsam düzelir mi?

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 13:13   #276
Ağaçsever

Tarla 3 dönüm ancak lu an deneme aşamasında olduğum için 1 dönümünüdeğerlendiriyorum.

Eski 31-07-2016, 21:36   #277
Ağaçsever

Bu sorunla karşılaşan tek ben varım sanırım. Kşmse cevap vermemiş

Eski 07-08-2016, 00:38   #278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Tam olarak sorunu anlamasam da basınçın yetersiz geldiğini düşünüyorum. Depoyu yukarı kaldırmaktan ziyade deponun küçük olmasından kaynaklı 3 tonluk suyun basıncının boruları beslemeye yetmediği kanısındayım. Lateral borular 16 lık tan büyük olmasın. Her lateral borunun ana boruya birleştiği yerlere vana koyun. Basınç en fazla kaç laterali besleyebiliyorsa o kadar vanayı açın diğerlerini kapayın. Sonrada diğerlerini açar suladıklarınızı kaparsınız. Bu koşullarda en fazla bu olur gibi.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 20:12   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2016
Merhaba!
Bahçem için damla sulama kurmaya çalışıyorum. Bir yerde tıkandım. Yardımınıza ihtiyacım var. İkinci el bir su deposu aldım. Depoyu yağmur suyu ve şebeke suyuyla doldurup sulama yapmak istiyorum. Depodan çıkışa kaplin te koyup aşağı ve yukardaki bahçelere iki ayrı hat çekmek istiyorum. 50 lik kangal kullanmayı düşünüyorum. Depodan en uzak mesafe 30 metre. Bugün deponun üstündeki çıkış borusuna bakınca deliğin 25 lik olduğunu gördüm. Ben bu çıkışa redüksiyon bağlantı parçası ile 50 lik kangal bağlasam basınç elde edebilir miyim. Yoksa hiç fazla masraf yapmadan doğrudan 25 lik kangal mı alayım. Depo bahçeden 2m kadar yüksekte olabiliyor. Teşekkürler

ilknur10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 10:05   #280
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur10 Mesajı Göster
Merhaba!
Bahçem için damla sulama kurmaya çalışıyorum. Bir yerde tıkandım. Yardımınıza ihtiyacım var. İkinci el bir su deposu aldım. Depoyu yağmur suyu ve şebeke suyuyla doldurup sulama yapmak istiyorum. Depodan çıkışa kaplin te koyup aşağı ve yukardaki bahçelere iki ayrı hat çekmek istiyorum. 50 lik kangal kullanmayı düşünüyorum. Depodan en uzak mesafe 30 metre. Bugün deponun üstündeki çıkış borusuna bakınca deliğin 25 lik olduğunu gördüm. Ben bu çıkışa redüksiyon bağlantı parçası ile 50 lik kangal bağlasam basınç elde edebilir miyim. Yoksa hiç fazla masraf yapmadan doğrudan 25 lik kangal mı alayım. Depo bahçeden 2m kadar yüksekte olabiliyor. Teşekkürler
Damlama sulama konusunu tam anladığınızdan emin misiniz ?
Damlama deliklerinden 1 bar (10 m. yükseklik farkı demektir.) basınçta 2 l/d - 4 l/d gibi debilerde su akar. (Borunun üzerinde yazar.)
İlk gereksiniminiz 12-15 m yükseklik farkı. Depoyu yükseltemiyorsanız pompa gerekli.
Boru çapı büyüdükçe basınç artmaz. (Kayıplar azaldığı için etkiler ancak, bu etkiyi anlayabilmeniz çok zor.) Çap, içinden geçireceğiniz debiye (birim zamandaki su miktarı) göre seçilir.
Ne kadar su kullanacağınızı delik sayısı x delik debisi ile hesaplayabilirsiniz.
Yukarıda açıkladığım veriler olmadan size yardım edilemez
Az kot farkı ile damlama deliklerinden su akıtabilirsiniz. Çok az miktarda akabilir. (Garantisi yok.) Bunun için, büyük debili damlama hortumu ile deneme yapabilirsiniz. Oluyorsa, alanı bölümlere ayırarak, parçalı sulama denemelisiniz.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 14:52   #281
Yeni Üye

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Damla sulama konusunu anlamaya çalışıyorum henüz Bahçe pek büyük olmadığından ve pompa kullanamadığımdan mümkün olduğunca depoyu yukarı kaldırıp (ki çok da fazla yükseltemiyorum) sulayabileceğimi umut etmiştim. Eğer olmazsa şebeke suyuna bağlayabilirim.
Bahçenin bir bölümünde 4 sıra X 7,5 metre = 30 metre ekim alanı olacak. 20 cm delikli boru kullanıcağım. 30 /0,20 = 150 delik eder. Kullanmayı düşündüğüm damlama borusu için “Debi :0,7 Ton/H” yazıyor. Bu durumda kaçlık boruya ihtiyacım oluyor? Bahçenin diğer bölümü bundan biraz daha büyük ama orayı da ikiye bölebilirim. Yani bahçeyi üçe bölüp sırayla sulayabilirim.

chelik26 beğendi.

Düzenleyen ilknur10 : 24-04-2019 saat 14:53 Neden: Düzeltme
Eski 24-04-2019, 15:09   #282
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Damla sulama konusunu anlamaya çalışıyorum henüz Bahçe pek büyük olmadığından ve pompa kullanamadığımdan mümkün olduğunca depoyu yukarı kaldırıp (ki çok da fazla yükseltemiyorum) sulayabileceğimi umut etmiştim. Eğer olmazsa şebeke suyuna bağlayabilirim.
Bahçenin bir bölümünde 4 sıra X 7,5 metre = 30 metre ekim alanı olacak. 20 cm delikli boru kullanıcağım. 30 /0,20 = 150 delik eder. Kullanmayı düşündüğüm damlama borusu için “Debi :0,7 Ton/H” yazıyor. Bu durumda kaçlık boruya ihtiyacım oluyor? Bahçenin diğer bölümü bundan biraz daha büyük ama orayı da ikiye bölebilirim. Yani bahçeyi üçe bölüp sırayla sulayabilirim.
Depoyu küçük bir hidrofora bağlayın. Onun vereceği basınç size yeter, hatta direk şebekeye bağlarsanız o kadar yeri şebeke sular. 16 lık delikli damalama borular var, damalma araarı 15cm 25cm 35 cm gibi alternatifler var.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 15:23   #283
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Depoyu küçük bir hidrofora bağlayın. Onun vereceği basınç size yeter, hatta direk şebekeye bağlarsanız o kadar yeri şebeke sular. 16 lık delikli damalama borular var, damalma araarı 15cm 25cm 35 cm gibi alternatifler var.
Sayın chelik26 kullanmayı düşündüğüm damlama borusu 16 lık 20 cm delikli olanlardan. Ama kangal denen ana boruyu kaçlık döşemeliyim onu çözemedim henüz

Eski 25-04-2019, 08:06   #284
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
25 mm lik boru ile deneme yapmanızı öneririm. Basınçlandırma yapmayacaksanız, kullanacağınız debi için yeterli olacaktır.
Her sulama koluna vana takmalısınız. Denemek için, deponuzun seviyesini işaretleyin. Bir kolu 24 saat açık tutun. İlk seviye ile son seviye arasındaki farkı ölçerek, harcanan suyu hesaplayın. (Sulamanın yeterli olup olmadığını da kontrol ederek.) Eğer yeterli sulama olmuşsa, iki kolun vanalarını açarak tekrar ölçün. Bu şekilde denemeleri sürdürürseniz, yeterli sulama için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. (Denemeler sırasında, deponuz yarım doludan fazla olmasın. Depo boşaldıkça sorun olup olmayacağını görmek için.)
Depoyu şebeke suyu ile dolduracaksanız, doğrudan şebekeye bağlayabilirsiniz. Su kesintileri için önlem düşünüyorsanız, Te kullanarak hem şebekeye hemde depoya bağlayabilirsiniz. (Her iki kola da vana koyarak, seçebilirsiniz.)

Eski 13-05-2019, 20:34   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2010
Damlama Sulama Sistemi

s.a Arkadaşlar 9 dönümlük tarlamız var biz bunun 100m'lik alanını kullanıyoruz kendimize kadar ailemize kadar. pancar motor ve 2.5'luk 75 çap sulama boruları var. damlama sistemi için ne yapmamız gerek.yan tarladaki vatandaşlar yapıyor ama motor ve tulumbadan hariç huni gibi birşeyler var. biz direk 2.5 lük boruyu delip damlama için gerekli aparatları taksak.son 2.5luk boruyada kör tapa taksak olurmu borunun patlatma çatlama riski varmı.

Başka Bir Soru. pancar motor biraz arkası aşağıda duruyor santrafuj kısmı düşük devirde su geri kaçıyor eğikliktenmi yapar yoksa havamı alıyor anlayamadım

burak8480 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 22:58   #286
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak8480 Mesajı Göster
s.a Arkadaşlar 9 dönümlük tarlamız var biz bunun 100m'lik alanını kullanıyoruz kendimize kadar ailemize kadar. pancar motor ve 2.5'luk 75 çap sulama boruları var. damlama sistemi için ne yapmamız gerek.yan tarladaki vatandaşlar yapıyor ama motor ve tulumbadan hariç huni gibi birşeyler var. biz direk 2.5 lük boruyu delip damlama için gerekli aparatları taksak.son 2.5luk boruyada kör tapa taksak olurmu borunun patlatma çatlama riski varmı.

Başka Bir Soru. pancar motor biraz arkası aşağıda duruyor santrafuj kısmı düşük devirde su geri kaçıyor eğikliktenmi yapar yoksa havamı alıyor anlayamadım
100 m2 lik alan için pancar motoru ve 2.5 luk boru çok fazla. Takacağın damlama, motorun vereceği suyu tüketemez her yerden patlatır.
Suyun geri kaçması hava alıyordur, yoksa eğimden su kaçmaz hele çalışırken hşç kaçmaz. Hava alıp almadığını suyun çıktığı damlama deliklerinden **** yağmurlamadan anlarsınız sürekli hava çıkar o deliklerden.

Eski 13-05-2019, 23:15   #287
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Sayın chelik26 kullanmayı düşündüğüm damlama borusu 16 lık 20 cm delikli olanlardan. Ama kangal denen ana boruyu kaçlık döşemeliyim onu çözemedim henüz
30 m2 yer için şebekeden sulayacaksanız, ana boruyu 20 lik deliksiz düz boru alıp 2 ucu 20 lik bir ucu 16 lık T lerden de alıp 16 lıklara dağıtım yaparsınız.
Ama tarlayı 3 e bölmeden yapacaksanız şebekeden 25 lik ile çıkıp sonra 20 lik en son 16lıklara dağıtabilirsiniz. **** 25 likten çoklu şekilde 16lıklara düşürebilirsiniz

Eski 22-11-2019, 13:32   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2019
Merhaba arkadaşlar, damla sulama sistemi hakkında birkaç bilgi almak istiyorum
Aşağıda çizimini yapmış olduğum tarlamın ;
Sol tarafına Uzunluğu 180 metre olan 90 cm arayla 201 Adet Yeşil Leylandi
Sağ tarafına Uzunluğu 160 Metre olan 90 cm arayla 175 Adet Yeşil Leylandi
Tarlanın girişi olan ön tarafa 13 metre eninde 15 Adet Yeşil Leylandi diktim.

Cinsi Chandler olan Ceviz ağacımın 1. sini, Ön taraftan 5 metre ve Sağ taraftan 3 metre pay bırakarak diktim. Bu sıraya ağaçlar arası 5 metre pay vererek toplam 21 Adet ceviz ağacı diktim. Toplam 3 sıra ceviz diktim ve sıralar arası 6 şar metre bıraktım.
Sondaj olarak açtırdığım kuyunun yaklaşık 35 metre ilerisine tarlanın başına Su deposunu koymayı planlıyorum. Su deposunun olduğu noktada Rakım 125 Leylandilerin bittiği noktada rakım 123. Bulunduğum arazide elektrik yok. Benzinli motor ile saatte 800 kg su veren sondajdan depoya aktarım yapacağım.
2 Metre yüksekliğinde bir kulube yapıp depoyuda bunun üzerine yerleştirirsem 0.2 bar kazancım olacak ve deponun yükseliği kadar da bir basınç elde edicem. Ayrıca 2 Metrelik eğimden dolayıda 0.2 bar kazancım olacak yani toplamda 0.5 bar bir basınç elde edicem.(son leylandi için)
1-) Sizce basınç için depoyu kaç ton almalıyım ? Depoyu kaç metre yukarıya koymayalım?
2-) Basınç kaybı olmaması için kullanmam gereken boruların çapı,et kalınlığı ne olmalı?
3-) Damla sulama borularını siz olsanız nasıl döşerseniz ? Kaç ayrı hat kullanırsınız ?
Cevaplarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden herkesin yorum ve görüşleri için teşekkür ederim.

Mayıs Çiftliği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 01:18   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2017
Merhaba arkadaşlar, tecrübeli arkadaşlara danışmak istiyorum:
400 metrekare bahçemde, 20 meyve ağacı (8-10 yaş), 20 üzüm asması (10 yaş) ve 15 metre boyunda 6 karık sebzeyi damlama ile sulamak istiyorum.
Şuana kadar kuyudan, yerden 1,5 metre yükseklikteki 500lt lik depoya, oradan da damlama ile sadece sebzelere su verdim. ağaç ve asmayı kuyudan kalın hortumla, manuel ordan oraya taşıyarak suladım.
sormak istediğim kısım: kuyudan direk tüm bahçeye damlama ile su verebilir miyim? kuyudan gelen su tazikli, su fazla mı gelir kestiremiyorum.
kuyudan çıkan suyu saatte 10ton olarak hesapladım.

Saatte 10 ton suyu, 20 meyve ağacı + 20 asma + [15 metre x 6 karık x 2 (her karığa 2 sıra damlama)] şeklinde dağıtabilir miyim?
Teşekkürler.

yetsin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2021, 16:25   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2021
Damla Sulama hakkında yardım.

Herkese kolay gelsin. Kocaeli de oturuyorum ve bahçem Sakaryada. Bahçemde ki fidanlarımı sulama amaçlı her hafta gidemediğim için damla sulama kurmak istiyorum. Biraz araştırma yaptım ancak kafamda cevabımı bulamadığım bazı sorular var tecrübeleriniz ile yardımcı olursanız sevinirim.

Resimde görüldüğü gibi 2 tonluk tankı yerden 1.5m yukarıda platfom üzerine koyacağım.50 lik ana boru toplam 80m uzunluğunda olacak. Malzeme baktığım satıcı 200m damlama hortumu için 50 lik hortumun yeterli olacağını söyledi. Damlama lar 10 sıra ve toplam 200m uzunluğunda. Bahçe düz bir satıhda. Depo ve fidanlar arası max. 50 cm. yükseklik farkı vardır.

Her hafta bahçeye gelemeyeceğim için kendi kendine çalışıp, sulamayı tamamladıktan sonra devreyi kapatan bir sistem kurmak istiyorum.

Zamanlama için elimde Rain marka çeşme tipi zamanlayıcılardan var ama çıkışı 3/4" (19mm.), benim ana boru 50 lik .Redüksiyon ile araya bağlayabilirim ama basınç düşerse son fidana kadar yeterli su gitmez diye tereddütüm var.

Maddi açıdan en uygun çözümü düşünürsek,

1- Araya sadece elektrikli bir zamanlayıcı ve selanoid valf koysam 2 tonluk deponun basıncı 80m. ana boru ve 200m. damlama hortumuna yeterli basıncı sağlarmı?

2- Basınç yeterli olmazsa kaçlık su motoru koymam gerekir.Mesela 0.5 Hp bir motor yeterli olurmu?

3- Bu bahçe düzeninde ve benim gibi sürekli gelip gitme durumunuz olmazsa siz nasıl bir sistem kurarsınız? Tavsiyeniz ne olur. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

isml41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2022, 18:30   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2022
Damla sulama sistemi yardım.

Değerli forum üyeleri bahçemde 13 ton kapasiteli havuz var ve alttan kendi kaynağından doluyor. 700 m2 tarlamda geçen sene diktiğim yaklaşık 50 ağacı sulamak için damla sulama sistemi kuracağım. Tarla 2 bölümden oluşuyor 450 m2 si(35 ağaç var) havuzla hemen hemen aynı seviyede, 250 m2 si havuzdan ilk bölüme göre daha uzak ve 1 metre aşağıda iki bölümün arasında doğal taşla örülmüş bir set var basamak gibi. Basıncın yetebilmesi açısından Kafama takılan birkaç husus var;
1- ağaçların etrafına halkamı yapsam yoksa iki boru uzatıp sağ ve sol şeklinde 2 şer damlatıcı mı koysam
2- kangal boruyu(63'lük) boylamasına(uzun kenar) mı döşeyim yoksa enlemesine(kısa kenar) mi döşeyim
3- elimde su zamanlayıcısı var fakat su geçireceği delik küçük (16lık gibi). Bunu kullanmak basıncı çokmu etkiler?
Not; elektrik yok
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Gogo571 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2022, 10:14   #292
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gogo571 Mesajı Göster
Değerli forum üyeleri bahçemde 13 ton kapasiteli havuz var ve alttan kendi kaynağından doluyor. 700 m2 tarlamda geçen sene diktiğim yaklaşık 50 ağacı sulamak için damla sulama sistemi kuracağım. Tarla 2 bölümden oluşuyor 450 m2 si(35 ağaç var) havuzla hemen hemen aynı seviyede, 250 m2 si havuzdan ilk bölüme göre daha uzak ve 1 metre aşağıda iki bölümün arasında doğal taşla örülmüş bir set var basamak gibi. Basıncın yetebilmesi açısından Kafama takılan birkaç husus var;
1- ağaçların etrafına halkamı yapsam yoksa iki boru uzatıp sağ ve sol şeklinde 2 şer damlatıcı mı koysam
2- kangal boruyu(63'lük) boylamasına(uzun kenar) mı döşeyim yoksa enlemesine(kısa kenar) mi döşeyim
3- elimde su zamanlayıcısı var fakat su geçireceği delik küçük (16lık gibi). Bunu kullanmak basıncı çokmu etkiler?
Not; elektrik yok
Teşekkür ederim.
Pompa olmadan damla sulama kurmanız neredeyse olanaksız. Çok iyi hesaplanmış sistem kurmak için bile, deponun tarladan 15 m yüksekte olması gerekir. Damlama ağzında gereken basınç 1 bar yani 10 m yükseklik.
Ağaçlar için halka ya da halkalar gerekecek. Her ağacın su gereksinimi farklı olacağı için su gereksinimine uygun sayıda damlatma noktasını yerleştirmek gerekecek. Bu nedenle kenarlardan geçen borular ile yapılamıyor.
Don zamanı hattın boşaltılmış olması gerekir. Buna da dikkat etmelisiniz.

Eski 06-02-2022, 01:37   #293
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Atmosfere açık tank, havuz, depolarda her 1 metre için yaklaşık 0,10 bar basıç elde edebilirsiniz.

Su üst yüzeyi ile sulanan yer arasındaki mesafe (Mt.) x 0,1 = elinizdeki basınç.
Bu hesaplama yöntemi tatmin edici gelmedi. Havuzun en boy ölçülerinin hiç mi etkisi olmaz? Yani suyun üst seviyesi ile bahçenin arasındaki mesafe kadar suyun ağırlığıyla uygulayacağı basıncı da etkili olur diye düşünüyorum.

Eski 06-02-2022, 01:39   #294
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Pompa olmadan damla sulama kurmanız neredeyse olanaksız. Çok iyi hesaplanmış sistem kurmak için bile, deponun tarladan 15 m yüksekte olması gerekir. Damlama ağzında gereken basınç 1 bar yani 10 m yükseklik.
Ağaçlar için halka ya da halkalar gerekecek. Her ağacın su gereksinimi farklı olacağı için su gereksinimine uygun sayıda damlatma noktasını yerleştirmek gerekecek. Bu nedenle kenarlardan geçen borular ile yapılamıyor.
Don zamanı hattın boşaltılmış olması gerekir. Buna da dikkat etmelisiniz.
10 metre yüksekliğe 1 tonluk tank koymak ile 1 metre yüksekliğe 15 tonluk tank koymak hemen hemen aynı şey değilmidir?

Eski 07-02-2022, 07:34   #295
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
10 metre yüksekliğe 1 tonluk tank koymak ile 1 metre yüksekliğe 15 tonluk tank koymak hemen hemen aynı şey değilmidir?
ASLA !
İster 1,000 tonluk deponuz olsun isterse 1 tonluk. Damlama noktası ile suyun arasındaki kot farkı kadar basınç elde edersiniz.
10 m yüksekliğe 10 litrelik depo koyun. 10 lt su bitinceye kadar damlama belirtilen debide su akıtır.
Damlama ile aynı seviyede 1,000 tonluk depo koyun. Damlama belki ağlar gibi su akıtabilir. O kadar.
Bir kaç mesaj yukarıda nedeni belirtiliyor. Formül de var.

Eski 07-02-2022, 22:17   #296
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Bu hesaplama yöntemi tatmin edici gelmedi. Havuzun en boy ölçülerinin hiç mi etkisi olmaz? Yani suyun üst seviyesi ile bahçenin arasındaki mesafe kadar suyun ağırlığıyla uygulayacağı basıncı da etkili olur diye düşünüyorum.

En-boy ölçülerinden ziyade basınç için önemli olan yüksekliktir. Mesela 10 tonluk iki depo/havuz düşünün. Anlaşılması kolay olsun diye birinci deponun ölçüleri şöyle olsun 1x1x10m, ikinci deponun ölçüleri de 1x2x5m. Yani birinci deponun yüksekliği 10 metre ve deponun tabanında 1 bar elde etmiş olduk. İkinci depoda da aynı miktarda su var ancak yükseklik 5 metre, dolayısıyla 0,5 bar elde etmiş olduk.

Eğer hedefiniz tarla seviyesi ile depo tavanı arasında 1 barlık basınç elde etmek ise birinci depo için ekstra bir kot farkına gerek yok; ikinci depo için ya 5 metrelik bir kot farkı oluşturmak ya da pompa gibi ilave ekipman kullanmak gerekir. Ayrıca her iki durumda eğer sulama esnasında depoya su girişi sağlanmıyorsa su seviyesi düştükçe basınç azalacaktır...

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2022, 07:08   #297
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
En-boy ölçülerinden ziyade basınç için önemli olan yüksekliktir. Mesela 10 tonluk iki depo/havuz düşünün. Anlaşılması kolay olsun diye birinci deponun ölçüleri şöyle olsun 1x1x10m, ikinci deponun ölçüleri de 1x2x5m. Yani birinci deponun yüksekliği 10 metre ve deponun tabanında 1 bar elde etmiş olduk. İkinci depoda da aynı miktarda su var ancak yükseklik 5 metre, dolayısıyla 0,5 bar elde etmiş olduk.

Eğer hedefiniz tarla seviyesi ile depo tavanı arasında 1 barlık basınç elde etmek ise birinci depo için ekstra bir kot farkına gerek yok; ikinci depo için ya 5 metrelik bir kot farkı oluşturmak ya da pompa gibi ilave ekipman kullanmak gerekir. Ayrıca her iki durumda eğer sulama esnasında depoya su girişi sağlanmıyorsa su seviyesi düştükçe basınç azalacaktır...
Su seviyesini korumak için kullanılması gereken pompayı sulama hattına bağlayalım. Yüksek depo derdinden kurtulalım. Çünkü depo yüksekliği arttıkça hem üretim maliyeti artar hem de bakımı çok zorlaşır.
Sonuç olarak; çok özel durumlar dışında pompa kullanmadan damlama sulama olmuyor.
Çok özel duruma örnek : Su kaynağı tarlanın 10 m yükseğinde yer alıyordur.

mister73 beğendi.
Eski 10-02-2022, 07:15   #298
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Su seviyesini korumak için kullanılması gereken pompayı sulama hattına bağlayalım. Yüksek depo derdinden kurtulalım. Çünkü depo yüksekliği arttıkça hem üretim maliyeti artar hem de bakımı çok zorlaşır.
Sonuç olarak; çok özel durumlar dışında pompa kullanmadan damlama sulama olmuyor.
Çok özel duruma örnek : Su kaynağı tarlanın 10 m yükseğinde yer alıyordur.
Üstad iyide çevremde tarlayla aynı seviyede 10 tonluk tanklarla damla sulama yaptıklarını gözlerimle gördüm. Gayet güzel çalışıyordu damlatıcılar. Bence suyun akış cazibesini göz ardı ediyorsunuz. Ayrıca damla sulamada mantık damla damla akmasıdır. Ama bir çoğu ağaç havuzcuğunu doldursun gözüyle bakıyor. Eğer havuzu dolduracaksa o damlama değil yarı salma sulama gibi birşey oluyor

Eski 10-02-2022, 12:21   #299
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Üstad iyide çevremde tarlayla aynı seviyede 10 tonluk tanklarla damla sulama yaptıklarını gözlerimle gördüm. Gayet güzel çalışıyordu damlatıcılar. Bence suyun akış cazibesini göz ardı ediyorsunuz. Ayrıca damla sulamada mantık damla damla akmasıdır. Ama bir çoğu ağaç havuzcuğunu doldursun gözüyle bakıyor. Eğer havuzu dolduracaksa o damlama değil yarı salma sulama gibi birşey oluyor
Size yetiyorsa sorun yok.
Tarlanın her yeri eşit sulanacaksa, şu kadar zamanda bu kadar su verilecekse, damlama noktasındaki basınç sağlanmalı.
Damlama hortumunun üzerinde yazan debiye ulaşmak için 1 bar (10 m yükseklik) gerekiyor. Su bir şekilde akıyor ve sulama amacına ulaşıyorsa, siz bilirsiniz.

Eski 01-05-2022, 12:46   #300
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Damla sulama gübreleri ,(örneğin entec solub 21) damla sulama yoluyla değilde ,üst gübre gibi fidan,fide taç izdüşümlerine gelecek şekilde toprağa karıştırılabilir mi?

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024