agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen the_mc
  • 1 Gönderen Cennet Hurması
  • 1 Gönderen estikey
  • 2 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen Arı Sütü
  • 2 Gönderen mutlu_inan
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen Abscisic acid
  • 1 Gönderen Hörmetler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2010, 14:44   #1
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
preplex-gribberellik asit

tarım ilacı satan kişi ne kadar su da eriteleceğini tam bilmiyor. hormonlar farklı dozlarda farklı görevler vapıyor. onun için bir bilene danışmamda yarar var. ne kadar suda eritmem gerekiyor bir tableti ?

Ticari Adı PERPLEX
Firma PLATİN
Grubu DİĞER MADDELER (OTHER COMPOUNDS USE IN PLANT PROTECTION)
Etken madde GİBBERELLIC ACIDE
Etkili madde miktarı 1g/tb. Gibberellic asit
Ruhsat tarihi ve no 11.11.2003 - 4501
Şekli İthal (Imp.)
Emsal / Denenerek Emsal ( Berelex )

Mabet ağacı beğendi.

Düzenleyen the_mc : 18-11-2010 saat 09:32
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 08:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2009
ne için kullamak istediğinize bağlı gibime geliyor.
konsantrasyonu amaçlanan işe göre değişir kanatindeyim.

metinata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 23:49   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1 gr lık giberellik tabletleri genellikle 100 litre su içindir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 08:58   #4
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
1 gr lık giberellik tabletleri genellikle 100 litre su içindir.
teşekkürler.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 10:50   #5
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Gibberelik asit sentetik asitlerden bir asittir. Çiçeklenmeyi artırmak için kullanıldığını biliyorum. Ama sentetik asitler yerine doğal mikroorganizma kullanmanızı tavsiye ederim.

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 00:26   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delete Mesajı Göster
Ankara merkezde yaşıyorum, dört adet 2,5 metre yüksekliğinde defne ağaçları diktim, sık gübreleme sonucu ağaçlarda kısmi yanma solmalar oluştu.
Adaptasyon için Gibberellic asit ve Hümik asit kullansam ne olur ve ne oranda kullanılır dört adet ağaça?
Gübreleme tarihi yakın, olduğu etkileşim yapar mı, yoksa gübreyle alakası yoksa hemen kullanılabilir mi?
Çok heves ettim ve emek verdim, ne olur kurumasınlar Acil detaylı fikir verebilecek biri varmı?
Fitotoksisite, adaptasyon ve stres koşullarında öncelikle aminoasit asitli yaprak gübrelerini tercih edebilirsin. Ayrıca toprak tan da uygulananları da var. Gibberellic asit özellikle çiçeklerde döl tutmasına ve sürgün yapmada etkili oluyor. Ancak yeni dikilmiş ağaçlar söz konusu olduğunda kök gelişimi önceliklidir. Gübrelemeyi fazla yaptıysan bundan sonra sadece humik asit ve aminoasit asitli uygulamalar yapman bence faydalı olur.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 07:10   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2021
Bunlar nereden temin edilebilir?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Fitotoksisite, adaptasyon ve stres koşullarında öncelikle aminoasit asitli yaprak gübrelerini tercih edebilirsin. Ayrıca toprak tan da uygulananları da var. Gibberellic asit özellikle çiçeklerde döl tutmasına ve sürgün yapmada etkili oluyor. Ancak yeni dikilmiş ağaçlar söz konusu olduğunda kök gelişimi önceliklidir. Gübrelemeyi fazla yaptıysan bundan sonra sadece humik asit ve aminoasit asitli uygulamalar yapman bence faydalı olur.

Mercek beğendi.
Cennet Hurması Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2021, 19:31   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mercek Mesajı Göster
Piyasada pek satışa sunulmuyor, birilerinin işine gelmiyor zannedersem...
Evet kimsenin işine gelmiyor piyasaya bir satışa sunulsa tarım devrim yapar ama işte malum kardeşim,Türkiye ve tarımını hep böyle geri bırakmaya çalıştılar.
Selam ve dua ile.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2021, 22:42   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cennet Hurması Mesajı Göster
Bunlar nereden temin edilebilir?
Sıradan bir zirai bayi de sıvı humik asit(en azından bitkisel menşeyli) ve amino asit çok kolay bulabilirsiniz. Bunlar sır değil, yeni keşif de değil.
Zirai bayiler bir ticarethane olduğu için talebe göre ellerinde ürün bulundururlar.

Mabet ağacı beğendi.
Eski 07-04-2021, 22:49   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Evet kimsenin işine gelmiyor piyasaya bir satışa sunulsa tarım devrim yapar ama işte malum kardeşim,Türkiye ve tarımını hep böyle geri bırakmaya çalıştılar.
Selam ve dua ile.
Kimin işine gelmiyor. Kim satmıyor da vatandaştan gizliyor. Herkes komplo teorisi ile kafayı bozmuş.
Arkadaşlar yukarda saydığım Ürünleri sıradan zirai bayilerde bulabilirsiniz. Yoksa bile alacam deyince getirtebilirsiniz. O da olmadı internetten de satışı yapılan ürünler var.
Tarımdaki devrim bunlarla olmaz. Hollanda’da ne kullanılıyorsa bugün Türkiye de bir şekilde temin edersiniz. Tarım da kalkınma işi politika işidir. Bırakın böyle komplo teorilerini.
Selamlar...

Eski 08-04-2021, 23:01   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şişşt Bakale Bi Mesajı Göster
Hangi markalar güvenilir?
Her ürün için farklı markalar söylenebilir. Burada benim dikkat ettiğim firmanın kurumsallığı, Ar-Ge yatırımı, sektördeki mazisi vs...
Adı sanı duyulmamış bi var bi yok, hiçbir kurumsallığı olmayan amiyene tabirle merdiven altı firma ürünlerden uzak dururum.
Aldığım her ürünün firmasına, ithalatçısına, üreticisine vs bakarım.

Eski 11-04-2021, 00:03   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Reklam olur diye marka ismi vermiyorsunuz zannedersem hayırlısı
Saklı birşey yok. Reklamını bilmem ama ben sonuç aldığım güvendiğim ürünleri şöylece sıralayabilirim.
Gübreyi damlamadan uyguluyorum. Kullandığım ürünler peters(çok pahalı arada kullanıyorum), dr.tarsa Ürünleri, gübretaş, igsaş vs...
Bu yıl yaprak gübrelerinde stoller ürünlerini toplu aldım, sadece onları kullanıcam. Ancak iz element olarak nutrimin ve fertilion kullandığım iyi gübrelerdendir.
Amino asit olarak ağırlıklı isabion, terra sorb foliar ve aminoquelant kombinasyonları kullanıyorum. Megafol de denemek istiyorum ama buralarda bulamıyorum. Biraz zorlarsam bulurum
Sıvı Humik asit olarak sezon başında Blackjak(leonardit menşeili), sezon içinde Biovin plus(bitkisel menşeili) kullanıyorum. Leonardit dikimden önce bahçeye yerel bir firmadan 4 ton uygulamıştım. Markası yok, ton işi Allah kabul etsin işte.
Deniz yosunu olarak Cytokin plus, gibberellik asit olarak da florgip kullanıyorum.
Ben armut yetiştiricisi bir ziraat mühendisiyim. Kullandığım ürünler genellikle piyasaya göre biraz pahalı ürünler ama en azından güvendiğim sonuç aldığım ürünler. Farklı yetiştirilen ürünlere göre değişik öne çıkan bitki besleme Ürünleri olabilir. Bunları direk baz almayın.

Eski 11-04-2021, 00:27   #13
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Saklı birşey yok. Reklamını bilmem ama ben sonuç aldığım güvendiğim ürünleri şöylece sıralayabilirim.
Gübreyi damlamadan uyguluyorum. Kullandığım ürünler peters(çok pahalı arada kullanıyorum), dr.tarsa Ürünleri, gübretaş, igsaş vs...
Bu yıl yaprak gübrelerinde stoller ürünlerini toplu aldım, sadece onları kullanıcam. Ancak iz element olarak nutrimin ve fertilion kullandığım iyi gübrelerdendir.
Amino asit olarak ağırlıklı isabion, terra sorb foliar ve aminoquelant kombinasyonları kullanıyorum. Megafol de denemek istiyorum ama buralarda bulamıyorum. Biraz zorlarsam bulurum
Sıvı Humik asit olarak sezon başında Blackjak(leonardit menşeili), sezon içinde Biovin plus(bitkisel menşeili) kullanıyorum. Leonardit dikimden önce bahçeye yerel bir firmadan 4 ton uygulamıştım. Markası yok, ton işi Allah kabul etsin işte.
Deniz yosunu olarak Cytokin plus, gibberellik asit olarak da florgip kullanıyorum.
Ben armut yetiştiricisi bir ziraat mühendisiyim. Kullandığım ürünler genellikle piyasaya göre biraz pahalı ürünler ama en azından güvendiğim sonuç aldığım ürünler. Farklı yetiştirilen ürünlere göre değişik öne çıkan bitki besleme Ürünleri olabilir. Bunları direk baz almayın.
Kullandığınız ürünler gerçekten iyi ürünler genelde altıntar firmasının ithal ettiği ürünler.Kullandığınız ürünlerden cytokin plus deniz yosunu ruhsatlı olsada içeriğinde kinetin hormonu bulunmakta daha çok meyve tutturucu olarak kullanılmakta,deniz yosunu olarak acadian kullanabilirsiniz yine aynı ithalatçının ürünü.Genelde Ecklonia maxima'dan üretilen yosunlar daha iyi ürünlerdir algaren twin gibi.

estikey beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2021, 15:33   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Kullandığınız ürünler gerçekten iyi ürünler genelde altıntar firmasının ithal ettiği ürünler.Kullandığınız ürünlerden cytokin plus deniz yosunu ruhsatlı olsada içeriğinde kinetin hormonu bulunmakta daha çok meyve tutturucu olarak kullanılmakta,deniz yosunu olarak acadian kullanabilirsiniz yine aynı ithalatçının ürünü.Genelde Ecklonia maxima'dan üretilen yosunlar daha iyi ürünlerdir algaren twin gibi.
Aynen Cytokin kullanma amacım da zaten onun için. Acadianı da biliyorum ama çiçek başlangıcı ve meyve tutumnda bu yıl flower power ve Fruit power gibi özel gübreler kullanıcam. Zaten deniz yosunu ile aktive etmeyi düşündüğümüz süreçlere direk özel hormon vitamin vb içeren biostimülant gübrelerle müdahale etme niyetindeyim. Bunları kullanma amacım verimi etkileyecek olumsuz hava koşulları hastalık toprak vs gibi etmenleri minimuma düşürüp verimi arttırmaktır. Ancak son zamanlarda artan gübre ilaç fiyatları ile maliyet-verim analizi yapınca gerçekten karşılığını alabiliyormuyum diye çok düşünüyorum...

Eski 14-04-2021, 01:00   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teos Tarım – Teos Tarım
Başkent de yaşıyorum tarım ürünü satan yer bulamıyorum, satıcı bu en iyisi dedi ısrarla ve aldım, 30 lira, iş görür mü?

5 litre suya üç kapak karıştır ağaç başına topraktan uygula dedi, bir kapakta sprey kutusuna suyla karıştırarak ağaçların gövde ve yapraklarına da püskürt dedi, umarım yanan defne ağaçlarımı kurtarır

Bu arada kutuyu açtım henüz uygulamadım, güneş yokken uygulayınca en iyi sonuç alnıyormuş, kokusu tıpkı sütlü kahveyi andırıyor

Teos amin:
Garanti edilen içerik ww / ww
Toplam organik madde %40
Organik karbon %12
Organik azot %2
Serbest amino asitler %15
pH aralığı 2.2-4.2
Bilmediğim bir ürün. O yüzden bişey diyemem. Umarım içinde dediği kadar amino asit vardır. Ve umarım aktif formda amino asittir. Eğer öyleyse faydasını görürsünüz.

Delete beğendi.
Eski 16-04-2021, 03:15   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2021
Bitkilere arı sütü verilir mi?

Mabet ağacı beğendi.
Arı Sütü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2021, 09:16   #17
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arı Sütü Mesajı Göster
Bitkilere arı sütü verilir mi?
Tamamen sizin zenginliğinizle alakalı , hiç bi zararı olacağını düşünmüyorum

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2021, 01:33   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yine bir facia, defnelerim ölmeye iyice karar vermeye başladı, anladım ki bi şey olmayacaksa ne yaparsan yap olmuyor

Yeni uyguladığım bu üründen sonra ertesi akşama ağaçlar iyice buruştu, çözemediğim bi şeyler var

Çevre komşularla ayrı uğraş, doğru ürün mü yoksa yanlış ürün mü o işle bi ayrı uğraş

Yahu ağaç dikiyorum; yok define mi arıyorsun, yok ceset mi gömüyorsun, artık yıldım, giden emeğe ve umutlara mı yanarsın, paraya mı yanarsın, şeytan diyor sök at ve aynılarından tekrar dik

Bi güldür güldür yağmur yağmadı ki, toprak iyice çöksün. Neyse ancak gövdeler de yanma yok gibi
Mümkünse bi fotoğrafını paylaşabilirmisiniz

Delete beğendi.
Eski 23-04-2021, 01:49   #19
Ağaç Dostu

4. ağaç hariç pek bi sıkıntı göremedim, ufak tefek yaprak hasarlarından başka. 4. ağaçta kırıktan dolayı olmuş olabilir.
Bu büyüklükte ağaç dikimlerinde tutması, tutarsa da toparlanıp gelişim göstermesi kolay olmuyor. Dikimde toprağa dap verdiyseniz bekleyin. Vermediyseniz şimdi verebilirseniz iyi olur. Onun haricinde yapraktan bişey uygulamaya gerek yok. Önce kökler tutacak. Kökler tutmazsa, üsten istediğini ver çare etmez. Dibini çok ıslak bırakmayın. Zaten güneş alamıyor. Kökleri iyice çürütmeyesiniz.
Geri nasip...

Abscisic acid beğendi.
Eski 27-04-2021, 15:50   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2021
Alıntı:
Rekor toprak düzenleyici vermiştim 25 gün önce, ardından amino asit verdim, faydası olmaya başladı sanırım, en son indol butirik asit verdim çok az miktarda. Bakalım ne olacak hayırlısı.
Allah razı olsun, bir kaç gündür yeni yapraklar çıktı küçük, hayat emareleri var hepsinde, çiçeklenmeye de başladı çok şükür, tabi hangisi fayda etti bilmiyorum.
Ankarada defne ağacı asla yetişmez, ölecekler ve şimdiden geçmiş olsun üzgünüm hakikat bu.

Zihin kontrolü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 00:30   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
İzahınız için teşekkürler; köklere muz kabukları ve ağaç başına bir kaç adet çiğ yumurta gömdüm, toz maya, ağaç yaprakları, tarçın tozu ve kahve tozu serptim. Evet arada olduğu için biraz gölgelik bir yerdeler, peki sulama sıklığı ne şekilde olmalı, bildiğim kadarı ile yaz hariç zaten geri kalan aylarda sulamaya hiç lüzum yokmuş?

Geçenler de, Defne aralarına 40cm 4 adet biberiye fidanları da diktim, daha önce lavanta dikmiştim ancak öldüler, ya topraktan yahut gölge olduğu için bilmiyorum.

Yalnız daha önce orada ağaçlar vardı, kestik, fakat gölge olmasına rağmen süs alıçı ve yeni dünya ağaçları yetişmişti, sanırım toprak kötü olsa gerek, taban hep moloz ve tuğla karışımı, o yüzden yumurta falan verdim köklerden, umarım ağaçları dikerken verdiğim rekor gelişim fayda sağlar.
Saygılar
Okurken beynim yandı. Çiğ yumurta, tarçın, kahve, maya, derken biraz un, az da süt ekleyin oldumu sana tiramisü Yalnız muzu dilim dilim araya döşemen daha lezzet katar
İşin şakası bi yana bu tarifleri nerden nasıl öğreniyorsunuz bilmiyorum ama ne duydum ne okudum ne de gördüm. Hani bukashi veya kompost yapıyonuz diyecem ama o da böyle olmuyor. Hayır apartmanı kokutacaksınız çiğ yumurta falan of...
Bence hiçbişey yapmayın az rahat bırakın ağacı. Arada toprağı elle kontrol edin çok kuruduğunu gördüğünüzde sulayın yeter...

Eski 23-06-2021, 18:40   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2021
Abscisic asit konusu hiç ele alınmamış gibi, oysa soğuk aylarda bitkinin strese girmemesi için bu hormon bir avantaj, iki kış mevsimi kullanılsa bitkiye adaptasyon için start verebilir, kökler zaten geliştikten sonra bitki kendini kurtarır.

Defne ağacı iç anadolunun soğuğunu tolere edebilir, andırın tarafında dağlarda üstüne kar yağıyor.

Mabet ağacı beğendi.
Abscisic acid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2021, 18:26   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2021
Leonardit, perlit, bazalt bu üçünün öğütülmüşünü karıştırın toprağa verin gelişime inanamazsınız, giberelik asit solda sıfır kalır.

Mabet ağacı beğendi.
Hörmetler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 19:06   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hörmetler Mesajı Göster
Leonardit, perlit, bazalt bu üçünün öğütülmüşünü karıştırın toprağa verin gelişime inanamazsınız, giberelik asit solda sıfır kalır.
Hiç güvenilir ve mantıklı bir tavsiye değil.

Rumuz & Nick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024