agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2021, 22:26   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2014
Arıtma su ile saksıda domates sulama.

Merhaba.
Binada yaşıyorum.
Burdan akan su arıtma ile içiliyor **** insanların çoğu damacana su kullanıyor.
Balkona saksıya domates ve biber ekiyorum.
Çeşme suyu kuruttuğundan bir yerden kuyu suyu getiriyorum. Damacanaya doldurup kata çıkartıyorum.
Eve arıtma taktırmak istiyorum.
Sorum bu eve taktırdığım arıtma ile domates ve biberleri sulasam ne olur verim olur mu ? Tadları nasıl olur ?

metaldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 04:00   #2
Yeni Üye

kuponburada's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2020
Bizde binada yaşıyoruz. Bitkilere su vermek için genellikle mustluk suyu kullanmıyorum. Daha çok damacana suları kullanıyorum. Bu benim mantık açısından düşünerek oluşturduğum şahsi kanaatim. Bence verimli olur. Neden? Çünkü arıtma cihazını suyu zararlılardan arıtmak için kullanıyoruz. Daha temiz ve kaliteli su içebilmek için. Zira sular artık çok kirli, içlerine kimyasal dahil birçok zararlı karışabiliyor. Bütün bu bileşenler insana zarar verdiği gibi bitkilerede zarar verecektir. Dolayısı ile arıttığınız takdirde ortaya çıkan temiz saf su bitki içinde adeta ilaç niteliği taşır.

Tabi dediğim gibi bu yazdıklarım benim mantık süzgecinden geçirerek oluşturduğum cümleler. Konu hakkında denemeler yapan **** daha tecrübeli olan arkadaşlar farklı açılardan bilgi paylaşacaklardır. Bizde bilmediklerimizi öğrenmiş oluruz.

kuponburada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 09:19   #3
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metaldeniz Mesajı Göster
Merhaba.
Binada yaşıyorum.
Çeşme suyu kuruttuğundan bir yerden kuyu suyu getiriyorum. Damacanaya doldurup kata çıkartıyorum.
Sorum bu eve taktırdığım arıtma ile domates ve biberleri sulasam ne olur verim olur mu ? Tadları nasıl olur ?
Kullanma suyunuzun özelliklerini belediyeden öğrenebilirsiniz. Binada kullandığınız cihaz yalnız fitreleme yapıyorsa sertliği değişmiyor demektir. İçme suyunun sertliği iki türlüdür. Geçici sertlik ve kalıcı serlik.
Geçici sertliği (temel olarak kalsiyum içerenler) katyon değişimli cihazlar ile giderebilirsiniz. Cihaz bir filtre düzeneğinden geçirdiği suyu serlik düşürme tankına gönderir. Buradan çıkan su ise yumuşak su olarak adlandırılır.Belirli aralıklarla, tuzlu su kullanarak ters yıkama yapıldıkça cihaz yeniden sertlik düşürmeyi sürdürür.
Kalıcı sertlik ise kimyasal işlem ile düşürürlür. Asit kullanmak gerekir. Daha çok endüstriyel amaçlar için kullanılır. Ev kullanımı çok zor olan bir işlem türü. Ek olarak atık üretirsiniz ki bunu bir şekilde depolamak gerekir.
Kalıcı sertliğiniz bitkiye zararlı düzeyde olacak ise arıtma ile uğraşmamak daha doğru bir çözüm.
Not: Genel olarak içme suyu bitkilere zarar verecek düzeyde mineraller içermez. (Dünya Sağlık Örgütü içme suyu sertliği için 10 ile 50 derece arasında olmasını ön görür. AB 15-50 arasını önerir. Sert su zararlı demek doğru yaklaşım olmaz, aslında. Daha çok damak tadımız ile ilgili bir durum. İçme suyunda kullanılan klor uçucudur. Bir kaç dakikalık bekleme süresinde suyu terk eder.) Sert suyun uzun süreli kullanımında toprak kireçlenebilir, ph değişebilir. Bunu gözlemlediniz mi?
Başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yatırıma karar vermeden önce olası sorunları elimine etseniz iyi olur.

Düzenleyen Portakal Rengi : 06-06-2021 saat 09:29 Neden: Düzeltme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 20:00   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuponburada Mesajı Göster
Bizde binada yaşıyoruz. Bitkilere su vermek için genellikle mustluk suyu kullanmıyorum. Daha çok damacana suları kullanıyorum. Bu benim mantık açısından düşünerek oluşturduğum şahsi kanaatim. Bence verimli olur. Neden? Çünkü arıtma cihazını suyu zararlılardan arıtmak için kullanıyoruz. Daha temiz ve kaliteli su içebilmek için. Zira sular artık çok kirli, içlerine kimyasal dahil birçok zararlı karışabiliyor. Bütün bu bileşenler insana zarar verdiği gibi bitkilerede zarar verecektir. Dolayısı ile arıttığınız takdirde ortaya çıkan temiz saf su bitki içinde adeta ilaç niteliği taşır.

Tabi dediğim gibi bu yazdıklarım benim mantık süzgecinden geçirerek oluşturduğum cümleler. Konu hakkında denemeler yapan **** daha tecrübeli olan arkadaşlar farklı açılardan bilgi paylaşacaklardır. Bizde bilmediklerimizi öğrenmiş oluruz.
Teşekkürler

Eski 06-06-2021, 20:12   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Kullanma suyunuzun özelliklerini belediyeden öğrenebilirsiniz. Binada kullandığınız cihaz yalnız fitreleme yapıyorsa sertliği değişmiyor demektir. İçme suyunun sertliği iki türlüdür. Geçici sertlik ve kalıcı serlik.
Geçici sertliği (temel olarak kalsiyum içerenler) katyon değişimli cihazlar ile giderebilirsiniz. Cihaz bir filtre düzeneğinden geçirdiği suyu serlik düşürme tankına gönderir. Buradan çıkan su ise yumuşak su olarak adlandırılır.Belirli aralıklarla, tuzlu su kullanarak ters yıkama yapıldıkça cihaz yeniden sertlik düşürmeyi sürdürür.
Kalıcı sertlik ise kimyasal işlem ile düşürürlür. Asit kullanmak gerekir. Daha çok endüstriyel amaçlar için kullanılır. Ev kullanımı çok zor olan bir işlem türü. Ek olarak atık üretirsiniz ki bunu bir şekilde depolamak gerekir.
Kalıcı sertliğiniz bitkiye zararlı düzeyde olacak ise arıtma ile uğraşmamak daha doğru bir çözüm.
Not: Genel olarak içme suyu bitkilere zarar verecek düzeyde mineraller içermez. (Dünya Sağlık Örgütü içme suyu sertliği için 10 ile 50 derece arasında olmasını ön görür. AB 15-50 arasını önerir. Sert su zararlı demek doğru yaklaşım olmaz, aslında. Daha çok damak tadımız ile ilgili bir durum. İçme suyunda kullanılan klor uçucudur. Bir kaç dakikalık bekleme süresinde suyu terk eder.) Sert suyun uzun süreli kullanımında toprak kireçlenebilir, ph değişebilir. Bunu gözlemlediniz mi?
Başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yatırıma karar vermeden önce olası sorunları elimine etseniz iyi olur.
Profosyonel değilim her kez gibi 2 bin civarı bi arıtma düşünüyorum.
Derseniz ki birini çağırın deneme cihazı taksın değerleri bana yazın öyle yapabilirim.
Getirdiğim suyu seviyor bitkiler özelliğini durumu nu bilmiyorum açıkçası.
Durup su içiyorlar ama ordan.

Eski 06-07-2021, 02:12   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metaldeniz Mesajı Göster
Merhaba.
Binada yaşıyorum.
Olmaz...
Hele de ters osmoz arıtmalar asla.
Sulama suları içeriğindeki minerallerle ayrıca bitkiler ve insanlar İçin besin kaynağıdır. Bu tür arıtmalar sudaki mineral yoğunluğunu 25 ppm in altına düşürmektedir. Her ne kadar mineral filtre ile mineral yoğunluğu arttırılmaya çalışılsa da bu en fazla 10-15 ppm katkı sağlar, zaten o da zamanla azalır. Yumuşak su içelim derken sağlıktan olunuyor. İnsan vücudu İçin sağlıklı su 100-150 ppm arasında mineral içermelidir. Belediye suları da genellikle bu aralıkta olmaktadır. Ancak içeriğindeki hijyen amaçlı kullanılan klor nedeni ile tadı hoşumuza gitmez. Bu fazla klor bitkilerinde hoşuna gitmez ama tolere edebilirler.
Damacana suları da çoğunlukla arıtma su olduğu İçin hem bitkiler hemde insanlar İçin tavsiye etmem.
En iyisi kaynağından doğal temiz bol mineralli su bulmak **** basit çok güşük mikronlu olmayan filtre + uv filtre(gerçek hijyen sağlayıcısıdır) sistemi kurmak.
Ancak bitkilerinize gönül rahatlığı ile Çeşme suyu verebilirsiniz, çok aşamalı ters osmoz arıtmaları tavsiye etmem...
Tekrar söylüyorum insan vücudu da bitkiler de yaşamları İçin gerekli bir çok minerali su ile karşılar. Gelişmiş ülkeler de bu yüzden normal sulardan ziyade mineralli su tüketilmektedir.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024