agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen selim_50
  • 2 Gönderen estikey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2020, 11:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
2,5 dekar arazide damla sulama kurulumu

İyi günler. Edirne'de 2,5 dekar kumul bir arazimize bu sene badem ağırlıklı fidan dikme şansımız oldu. Kumsal bir yer olduğundan bu yere kendi imkanlarımla damla sulama kurmak istiyorum. Meyilli bir yapıya sahip olduğundan ana boru nereye döşenmeli, aşağı yukarı aynı oranda sulama yapılabilmesi için neler yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zafertopcu : 18-03-2020 saat 12:59 Neden: Fotoğrafı yenilemek maksadıyla
zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2020, 12:26   #2
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
tarlayı yatay olarak ikiye böl, alt sıraların ana hattını ayrı, üst sıraların ana hattını ayrı yap.
tank çıkışı aynı olsa da su ana hat olarak ikiye ayrılsın, böylece alt sıraların basıncı üst tarafın basıncını düşürmez.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2020, 13:00   #3
Yeni Üye

Selim bey fotoğrafı yeniledim yanlış anlaşılma olmasın diye sagdan ve soldan ıkı ayrı sulamamı onerırsınız ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
tarlayı yatay olarak ikiye böl, alt sıraların ana hattını ayrı, üst sıraların ana hattını ayrı yap.
tank çıkışı aynı olsa da su ana hat olarak ikiye ayrılsın, böylece alt sıraların basıncı üst tarafın basıncını düşürmez.

Eski 19-03-2020, 07:16   #4
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Bu şekliyle size yardımcı olmak kolay değil. Yapılması gerekenleri sıralamaya çalışacağım.
Sizin toprak yapınızda badem ağaçlarının sulama sıklığı ve su miktarını öğrenmeniz gerek. (Toprak yapısına göre drenaj miktarlarını belirten bir yazı okumuştum. Çim sulaması içindi sanıyorum. Anımsamıyorum ama verdiğiniz suyun bir bölümü bitkiye dokunmadan akıp gidebilir.)
Ağaca suyu ne kadar sürede vereceğinizi öğrenmeniz gerek. Çok miktarda su verirseniz, taşarak verimsiz olabilir veya kumlu toprağın geçirgenliği nedeni ile işe yaramayabilir. Toprağı nemli tutacak oranda sulamayı ayarlamanız gerek.
Su miktarları belli olduktan sonra ana boruların su taşıma kapasitesine göre saç tarağı şeklinde bölebilirsiniz. (Soldan, sağdan, soldan ve sağdan. Aynı şekilde üstten ve alttan da düşünebilirsiniz.) Öncelikler arasında çapalama, sürme vb durumunda sulamanın engel olmaması da yer almalı.
Ağaç sulamada su miktarını ayarlamak, eğime karşın da olsa kolay. Alacağınız damlama borusunun üzerinde yazan su debisi; 1 bar basınçta (10 metre su sütununda, mSS olarak gösterilir) verdiği su miktarıdır. Basınç arttığında ne kadar artacağını üretici veya satıcıdan öğrenebilirsiniz. Kullanma basıncındaki duruma göre her ağaca farklı sayıda delik olacak şekilde eşit sulama sağlayabilirsiniz.
Yapmadan önce iyi düşünüp, araştırıp, planlarsanız az sorun yaşarsınız. Kolaylıklar.

TCM ve zafertopcu beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2020, 07:45   #5
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

ağaç sırası çizime göre yatay yedi sıra, alt dört sırayı sağdan aşağıya doğru ana hat ile, üst üç sırayı soldan aşağıya doğru ana hat ile veya her iki ana hat aynı tarafta olabilir. Taban sıraların ana hattı dikey olarak aşağıya kadar, üst sıraların ana hattı ise tarlanın yaklaşık yarısına kadar olur, fazladan tarlanın yarısı kadar ana hat borusu kullanmış olursunuz.
Öneri olarak depo ortada olduguna göre her iki ana hattı tarlanın ortasından indirebilirsiniz, ama çapa ve diğer işlemlerde çalışmanızı biraz zorlaştırır.

zafertopcu beğendi.
Eski 19-03-2020, 08:55   #6
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Aslında benim düşüncem bu işte amatörüm ortadan bir hat çekerek sulamak amacındaydım. Ortaya bir vana koyarak gerektiğinde alt sıralara giden suyu gerektiğinde kapatarak **** 63lük boruyu alt sıralarda 50'lik boruya düşürerek dengeyi sağlayabilir miyim diye düşünmüştüm. Sanırım katif damlatıcı diye bir ürün var ayrıca bunu kullanmayı düşünüyordum eğimli arazilerde tavsiye edildiğini okudum .

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Bu şekliyle size yardımcı olmak kolay değil. Yapılması gerekenleri sıralamaya çalışacağım.
Sizin toprak yapınızda badem ağaçlarının sulama sıklığı ve su miktarını öğrenmeniz gerek. (Toprak yapısına göre drenaj miktarlarını belirten bir yazı okumuştum. Çim sulaması içindi sanıyorum. Anımsamıyorum ama verdiğiniz suyun bir bölümü bitkiye dokunmadan akıp gidebilir.)
Ağaca suyu ne kadar sürede vereceğinizi öğrenmeniz gerek. Çok miktarda su verirseniz, taşarak verimsiz olabilir veya kumlu toprağın geçirgenliği nedeni ile işe yaramayabilir. Toprağı nemli tutacak oranda sulamayı ayarlamanız gerek.
Su miktarları belli olduktan sonra ana boruların su taşıma kapasitesine göre saç tarağı şeklinde bölebilirsiniz. (Soldan, sağdan, soldan ve sağdan. Aynı şekilde üstten ve alttan da düşünebilirsiniz.) Öncelikler arasında çapalama, sürme vb durumunda sulamanın engel olmaması da yer almalı.
Ağaç sulamada su miktarını ayarlamak, eğime karşın da olsa kolay. Alacağınız damlama borusunun üzerinde yazan su debisi; 1 bar basınçta (10 metre su sütununda, mSS olarak gösterilir) verdiği su miktarıdır. Basınç arttığında ne kadar artacağını üretici veya satıcıdan öğrenebilirsiniz. Kullanma basıncındaki duruma göre her ağaca farklı sayıda delik olacak şekilde eşit sulama sağlayabilirsiniz.
Yapmadan önce iyi düşünüp, araştırıp, planlarsanız az sorun yaşarsınız. Kolaylıklar.

Eski 19-03-2020, 08:58   #7
Yeni Üye

Aslında benim düşüncemde ortadan çekmek ama tarlayı sürme olayını düşününce nasıl bir çözüm üretebiliriz düşüncesindeyim. Tek hat çekip ortaya bir vana koyarak **** 63lük boruyu alt sıralarda 50 lik boıruya düşürerek bir çözüm üretebilir miyim sizce?

Alıntı:
ağaç sırası çizime göre yatay yedi sıra, alt dört sırayı sağdan aşağıya doğru ana hat ile, üst üç sırayı soldan aşağıya doğru ana hat ile veya her iki ana hat aynı tarafta olabilir. Taban sıraların ana hattı dikey olarak aşağıya kadar, üst sıraların ana hattı ise tarlanın yaklaşık yarısına kadar olur, fazladan tarlanın yarısı kadar ana hat borusu kullanmış olursunuz.
Öneri olarak depo ortada olduguna göre her iki ana hattı tarlanın ortasından indirebilirsiniz, ama çapa ve diğer işlemlerde çalışmanızı biraz zorlaştırır.

Eski 19-03-2020, 09:26   #8
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

ortaya vana koyduğunda 50 lik boruya düşürmene gerek kalmaz, vana açıkken alt sıralar sulanır, üst sıralara yeterli basınç ve su gelmez, vanayı kapatınca üst sıralar sulanır. Ana hattı kenardan alırsan çapa ve işçilik işlemlerinde kolaylık sağlar.

zafertopcu beğendi.
Eski 19-03-2020, 11:40   #9
Yeni Üye

Peki sizce bu vanalı sistem kullanılabilir olur mu ne dersiniz ?

Alıntı:
ortaya vana koyduğunda 50 lik boruya düşürmene gerek kalmaz, vana açıkken alt sıralar sulanır, üst sıralara yeterli basınç ve su gelmez, vanayı kapatınca üst sıralar sulanır. Ana hattı kenardan alırsan çapa ve işçilik işlemlerinde kolaylık sağlar.

Eski 19-03-2020, 12:03   #10
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

tanktan gelen su basıncı yeterli ise neden olmasın, en kolayı deneme yanılma metodu, 2.5 dekar fazla bir yer değil, yeniden söküp takma işi çok bir zamanını almayacaktır.

zafertopcu beğendi.
Eski 20-03-2020, 08:29   #11
Yeni Üye

Peki Selim bey teşekkür ederim.

Alıntı:
tanktan gelen su basıncı yeterli ise neden olmasın, en kolayı deneme yanılma metodu, 2.5 dekar fazla bir yer değil, yeniden söküp takma işi çok bir zamanını almayacaktır.

Eski 23-03-2020, 23:13   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Turuncu ana hat olsun ve bunu toprağa sürüme engel olmayacak şekilde gömün. Bu ana hattan çıkış alıp bir vana ile yeşil çizdiğim şekli ile damlama borularını bağlayıp aşağı doğru çekin.
Kafada vana olacağı İçin istediğiniz sıraya verir istediğinizi kapatabilirsiniz.
Burada kritik olan kasım şudur; damlama borunuzun eğimden dolayı her damlatıcıda aynı suyu vermesi için muhakkak “basınç ayarlı damlama borusu” olmalı. Bunun İçin netafim in borularını pahalıdır ama özellikle öneririm, kesinlikle hakkını öder.
Ayrıca, toprağınız kumlu olduğu İçin debisi mümkün olan en düşük olanı olsun ki su akıp gitmesin.
Bu hem sürüm açısından hem sulama verimi açısından en iyi olan yöntemdir. Dilediğiniz anda toplaması da kolaydır.
Suyunuz sınırlı ise yeşil hattı damlamasız kör boru ile yaparsınız. Sadece ağaçların yanında ağacı saracak şekilde yuvarlak damlam hattı çekip kör boruya bağlayabilirsiniz.
Kolay gelsin

Eklenen Resimler

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2020, 07:55   #13
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim sayın estikey.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024