agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen bestahmet

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2020, 17:10   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Bu toprağın sorunu ne

Merhaba,

İstanbul Yeşilköy de sahile 550 metre mesafede bahçeli bir eve geçtim. 2019 ağustos ayında taşındım.

Yazın akşamları bahçede çok fazla salyangoz çıkıyordu. Biraz araştırmalarım sonucu tuz ve kireçle idare ederek yazı bitirdim.

Bu yılda aynı sorunla uğraşmamak ve kel olan alanları daha fazla yeşillendirmek için yardımınıza ihtiyacım var.

Öncelikli sorun olarak bahçedeki salyangozlardan kurtulmak istiyorum. Bu durumun ana sebebi nemli toprak olduğunu sitedeki araştırmalarım sonucu anladım. 1. fotoğrafta görüldüğü gibi bahçenin duvar tarafında sıra sıra çam ağaçları mevcut, özellikle ağaçların olduğu yerde 2. fotoğraki gibi toprakta kaymaklanmalar mevcut, çimlere doğru eğimin bittiği yerde de yosunlaşmalar var. (video daha net görülüyor)

Benden önce bahçeye komple rulo çim serme işlemi yapılmış.

Bu sorunların çözümü için neler yapmalıyım.

Virüsten dolayı evde kaldığım bu günlerde bahçeyle ilgilenerek vakit geçirmeyi düşünüyorum.

Toprağın asıl sorunu (Youtube Video)
https://youtu.be/YUftv1e8xqc

Bahçenin şuanki hali

Teşekkürler
Ahmet Turan

bestahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 11:28   #2
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Forumda salyangoz ile ilgili bölüme bakar mısınız ? Bira ile topladıklarını belirten vardı.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 15:07   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Evet onları okudum.

Bende denedim bir kaç kez ama asıl sorunu çözüp hiç çıkmasın istiyorum. Geçici çözümlerle uğraşmamak için kesin çözüm arıyorum.

bestahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 18:42   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Benzer bir kaymaklanma sorunumuz var, toprağa kum karıştırıp, hümik asit mi versem diye sorayım diyordum bu başlığı görmem iyi oldu.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 23:15   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Toprakta anaerobik faaliyet var. Duvar dipleri rutubetli. Sebepleri şunlar olabilir:
1-Suyun derinlere süzülmesini engelleyen sert bir tabaka oluşmuş toprağınızda, belki de aşağısı beton, beton olmasa da bir kaya tabaka var gibi.
2- Toprak çok ağır, fazla killi, su geçirgenliği az.
3- Çok sulama...

Muhtemelen sizin sorunlarınızın sebebi 1. seçenek. Su derine süzülemediği zaman yüzeyde tuzluluk, kaymaklanma, rutubet, oksijenlenme sorunları vs. gibi sorunlar olur. Normalde burası bir tarla olsaydı sebebine göre yüzeyden derine inemeyen su için drenaj uygulamaları veya dip patlatan gibi aletlerle bir nebze çözümleri olurdu. Toprağınız çapaladıkça alt tabakalara doğru sertliği çok artmıyorsa elinizden geldiğince derin çapa yapmalısınız. Hatta bel varsa onunla açın toprağı nefes alsın. Şimdilik sulamayı oldukça azaltın, hatta sebze yetiştirmiyorsanız sulamayı kesin. Bolca yanmış çiftlik gübresi(m2'ye en az 10 kg) uygularsanız problemlerinizde gözle görülür bir azalma olacaktır. Ama nihayetinde hem toprağınızı düzeltmek için hem de salyangozlardan kurtulmak için ya drenaj uygulaması yapmalısınız ya da toprağın altındaki sert tabakayı bir şekilde halletmelisiniz. Toprağınız tam salyangozluk, salyangozlar nemli(rutubetli) toprakları sever

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe, kaymanlanma, toprak, yosunlaşma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024