agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen estikey
  • 2 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen estikey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2015, 01:18   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2015
Damlama sulamada ana hat eğime dik mi olmalı, yoksa paralel mi olmalı?

Herhaba arkadaşlar

Şekil-1 deki benim bahçem. A-B-C yüzeyleri ev yapacağım (16mX16m) düz alan. Bu alan 2m. bahçenin üstünde duruyor. D-E-F'nin olduğu yer duvarın altı ve 2m. aşağıda DEF'den GJH'ye 56m. Bu 50m. lik kısımda her biri 3 sıradan olusan 10 sıra ağacım var.ABC ile GJH arasındaki eğim farkı yaklaşık 8m. civarındadır.

Damlama sulama ile bahçemdeki 3-4 yıllık ağaçlarımı sulayacağım. 10 tonluk plastik bir su deposu almayı düşünüyorum. sadece yerçekimi ve eğim farkını kullanmak istiyorum ve motor kullanmayacağım.

Sorunum şu arkadaşlar;

1. Şekil 2-3-4'den hangisi gibi bir damlama sistemi kurmaliyım? (Yani ana hattın yönü eğim ile aynı mı olmalı paralel mi olmalı?)

2. Ana hat ve yan hatlar için kaç cm. lik boru kullanmayım?

3. 8m. lik yükseklik bahçeyi sulamak için yeterli basınç oluşturur mu?

4. Zamanlayıcı kullanırsam GHJ ile DEF sırasındaki ağaçlara eşit su vermem mümkün müdür?

İlgileriniz için çok teşekkür ederim. Yorumlarınızı bekliyorum.
(sanki bir fizik problemi gibi olmuş )

Eklenen Resimler

gremlin06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 02:43   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Şekil 2 yi kullanman bence en kullanışlı olur. Bahçede çalışırken daha rahat edersin. Böylece daha az ana hat borusu da gider. 3 sıra da aşağıya doğru damlama borusu çekersin oldu bitti. Yalnız 8 metrelik eğim farkı taban ile üst kısım arasında 1 atm basınçtan fazla basınç oluşturacağı için muhakkak basınç ayarlı damlama borusu kullanman lazım. Yoksa aşağıya çok su yukarıya az su gider. Bu gübre vereceğin zamanda sorun oluşturur. Zamanlayıcı ile çözmen mümkün değil ve gereksiz masraf oluşturur. Bunu biçok kişi es geçer ama çok önemlidir.
Mesafeler kısa olduğu için 40-50 mm lik 6 ATU bir ana hat ve buna bağlanacak 16 mm lik basınç ayarlı damlatıcısı olan bir damlama borusu ile işi kolayca çözersin. Depoyu da 2 metrelik duvarın üstüne koyarsan pompa ihtiyacın da olmaz. Ordan çok rahat basar.
Kolay gelsin.

ozanemre ve gremlin06 beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 02:47   #3
Ağaç Dostu

Birde ağaçların taç izdüşümüne göre iki tarafından sulayacak şekilde ağaç sırasına iki hat damlama çekmen faydalı olur. Bu da 6 sıra damlama çekmeni gerektirir. Böyle cek daha iyi sulama yapmış olursun.

gremlin06 beğendi.
Eski 06-07-2015, 10:59   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bence bu bahçede en uygun sulama, depo çeşmesine takılacak hortum ve onun ucuna bir su tabancası alarak fidanları elle sulamak.
Otomatik sulayıcı ( açma- kapama) olmayacaksa böyle bir sistem bahçede gereksiz görüntü kirliliğine sebep olacaktır.
Bunun yanında, bu yaşı bulmuş fidanları çok sık sulamanın da gerekliliği tartışılabilir.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 21:06   #5
Ağaç Dostu

Sulama ihtiyacı ağacın yaşına, cinsine ve vermiş olduğu meyveye göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda toprağın killi-tınlı-Kumlu oluşuna göre de değişkenlik gösterir. Ancak yaş ilerledikçe yeşil aksam ve vereceği meyve miktarı artacağı için ihtiyaç duyacağı su miktarı ve beraberinde tüketeceği gübre miktarı artacaktır. Eğer gübrelemeyi damlamdan yapmayı düşünüyorsa (ki en kolay ve en yarayışlı sistemdir) mutlaka bu sistemi kurmalıdır. Öteki türlü elle sulama ve gübreleme daha çok iş gücü demektir. Aynı zamanda elle sulama ile bu meyildeki bir arazide su ve toprak erezyonla akıp gidebilir. Ilk başta bu sistem biraz maliyetli olsada bence görüntüye bakmadan kurmakta fayda vardır. Bahçe küçük ben öyle de hallederim derse de çok hatalı sayılmaz...

gremlin06 beğendi.
Eski 08-07-2015, 05:14   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Sulama ihtiyacı ağacın yaşına, cinsine ve vermiş olduğu meyveye göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda toprağın killi-tınlı-Kumlu oluşuna göre de değişkenlik gösterir. Ancak yaş ilerledikçe yeşil aksam ve vereceği meyve miktarı artacağı için ihtiyaç duyacağı su miktarı ve beraberinde tüketeceği gübre miktarı artacaktır. Eğer gübrelemeyi damlamdan yapmayı düşünüyorsa (ki en kolay ve en yarayışlı sistemdir) mutlaka bu sistemi kurmalıdır. Öteki türlü elle sulama ve gübreleme daha çok iş gücü demektir. Aynı zamanda elle sulama ile bu meyildeki bir arazide su ve toprak erezyonla akıp gidebilir. Ilk başta bu sistem biraz maliyetli olsada bence görüntüye bakmadan kurmakta fayda vardır. Bahçe küçük ben öyle de hallederim derse de çok hatalı sayılmaz...
Alıntı:
Birde ağaçların taç izdüşümüne göre iki tarafından sulayacak şekilde ağaç sırasına iki hat damlama çekmen faydalı olur. Bu da 6 sıra damlama çekmeni gerektirir. Böyle cek daha iyi sulama yapmış olursun.
Alıntı:
Şekil 2 yi kullanman bence en kullanışlı olur. Bahçede çalışırken daha rahat edersin. Böylece daha az ana hat borusu da gider. 3 sıra da aşağıya doğru damlama borusu çekersin oldu bitti. Yalnız 8 metrelik eğim farkı taban ile üst kısım arasında 1 atm basınçtan fazla basınç oluşturacağı için muhakkak basınç ayarlı damlama borusu kullanman lazım. Yoksa aşağıya çok su yukarıya az su gider. Bu gübre vereceğin zamanda sorun oluşturur. Zamanlayıcı ile çözmen mümkün değil ve gereksiz masraf oluşturur. Bunu biçok kişi es geçer ama çok önemlidir.
Mesafeler kısa olduğu için 40-50 mm lik 6 ATU bir ana hat ve buna bağlanacak 16 mm lik basınç ayarlı damlatıcısı olan bir damlama borusu ile işi kolayca çözersin. Depoyu da 2 metrelik duvarın üstüne koyarsan pompa ihtiyacın da olmaz. Ordan çok rahat basar.
Kolay gelsin.
Öncelikle teşekkür ederim yardımlarınız için.

Basıncın kurtaracağını sanmıyordum ama verdiğiniz bilgilere göre basınç kurtarıyormuş.
Damlama sistemini inşallah ramazandan sonra halledeceğim
Benim korkum şekilde ki her sistemde de aynı anda tüm ağaçları sulayamamaktı. Ama sizin öneriniz bırakın üçü altı hattı bile kaldırır diyorsunuz. Sevindim buna
Basınç ayarlı damlama borusu dediğiniz acaba damlama borusuna takılan suyun akış miktarını ayarlayan musluklar mı onu tam olarak anlayamadım.
Bir de tavsiye edeceğiniz markalar var mı bu konuda acaba

Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 08-07-2015, 05:27   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bence bu bahçede en uygun sulama, depo çeşmesine takılacak hortum ve onun ucuna bir su tabancası alarak fidanları elle sulamak.
Otomatik sulayıcı ( açma- kapama) olmayacaksa böyle bir sistem bahçede gereksiz görüntü kirliliğine sebep olacaktır.
Bunun yanında, bu yaşı bulmuş fidanları çok sık sulamanın da gerekliliği tartışılabilir.
Öncelikle bu fidanların hepsini 2014 sonbaharında diktim. Can suyu hariç gecen seneki yağmur ve kar haricinde hiç sulama yapmadım. Bir meyve bahçesi yaptım ve yaklaşık oniki farklı meyve var (Vişne, Elma,Armut,Beyaz dut,Kara dut, Kayısı, Badem, Ceviz, Erik, Alıç,Şeftali,Nektarin, Ihlamur). Meyveler erkenci ve geç olarak harmanlanmış olup fidelerin bazıları tüplü bazıları ise açık köklü olarak diktim. Fidanların bazıları 1 yıllık iken bazıları 5 yıllık. Hiç sulama yapmadığım için sulamayı gerekli gördüm. Hortum ve su tabancasıyla açıkça uğraşmak istemiyorum. Bir de damlamayla daha az su sarfiyatım olur düşüncesiyle damlamayı tercih ettim.
Tekrardan yardımlarınız için size de çok teşekkür ederim.

Eski 08-07-2015, 05:31   #8
Yeni Üye

sayın estikey ve sayın hosseda bahçe hakkında acaba başka fikirleriniz ve önerileriniz var mı? (damlama haricinde)

ben daha bu işlerde yeniyim

site başlı başına bir derya deniz araştırdıkça ve okudukça bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

Sevgiyle kalın....

Eski 08-07-2015, 20:52   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Ana hat eğim yönünde olmalı. Lateral borular arasında eğim farkı olmamalı. Hat döşerken önemli olan ana hatta oluşacak basınç ve damlatıcıların eşit su dağıtımı olmalı. Ana hattı en üst noktaya döşersen ve damlatıcı boruları eğimden aşağıya yönlendirirsen, hattın sonunda aşırı basınç olur ve sürekli hortum tamiriyle uğraşırsın. Bir aceminin deneyimleridir.

Bir de boru kalınlığını sormuşsun. Boru hesabını yaparken deponun kapasitesini göz önüne almanı öneririm. Şöyle izah etmeye çalışayım. Diyelim 63 mm lik kangal boru döşedin 50 metre boyu olacak ve ayrıca damlatıcı boruların içerisinde de su bulunacak. Devamlı sulama yapabilmen için deponda basıncı sağlayacak su bulunmak zorunda. Bu biraz matematik işi, benimde matematiğim biraz kıttır. Çarpma, bölme, toplama ve çıkarma ile işi çözebilirsin. Su kaynağı var mı onu resimden anlayamadım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 01:16   #10
Ağaç Dostu

Basınç ayarlı damlatıcısı borudan kasıt şudur. eğimin, lateral borunun başı ile sonu arasında 1 atm basınçtan fazla basınç oluşturacağı arazilerde kendinden basınç ayarlı damlatıcılara sahip damlama borusudur. Bu borulara ister eğime dik ister paralel yapın her damlatıcıdan aynı suyu damlatırsınız. Sizin arazide ana hattı dik lateralleri paralel yaparsanız o bahçede çalışmanızı zorlaştırır ve eğer basınç ayarlı damlatıcı kullanmassanız yine sulama farkları çıkacaktır. Her koşulda basınç ayarlı damlatıcılı damlama boru kullanmanız şarttır. Kendi bahçemde de de eğim farklı vardır fakat bu şekilde yapmış olduğum sistemle 10 dönümlük bahçemde 2500 ağacın hepsine aynı anda aynı suyu ve aynı gübreyi verebiliyorum. Benden sonra sorun yaşayan bikaç üretici de benim sisteme geçti.
Sonradan takılan damlatıcılar iki türdedir. Biri musluklu damlatıcı, diğeri basınç ayarlı damlatıcı. Bunlarla uğraşmak hem uğraştırıcı, hem daha maliyetli hemde daha sorunludur.
1 top (400 mt) normal damlatıcılı damlama boru fiyatları 80-120 tl arasında değişmektedir.
1 top (500mt) basınç ayarlı damlatıcılı boru fiyatları 250-350 tl arasındadır.
Benim kendimin kullandığı Netafim PC 16010 modeli damlama borusudur. Damlatıcı aralığı 50 cm ve saatte gönderdiği su miktarı 3 lt dir. Bu tabi benim bahçemdeki ağaç sıra üzeri mesafeme ve toprak yapıma göre seçtiğim bir modeldir.
Bahçeniz küçük olduğu için gidecek lateral boru ve toplam damlatıcı sayısı az olacağından, 10 tonluk bir su deposunu 2 metre üste kurar ve sulama esnasında bir yandan da doldurursanız tahmınimce ekstra bir pompaya ihtiyaç duymazsınız.

Eski 11-07-2015, 02:44   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ana hat eğim yönünde olmalı. Lateral borular arasında eğim farkı olmamalı. Hat döşerken önemli olan ana hatta oluşacak basınç ve damlatıcıların eşit su dağıtımı olmalı. Ana hattı en üst noktaya döşersen ve damlatıcı boruları eğimden aşağıya yönlendirirsen, hattın sonunda aşırı basınç olur ve sürekli hortum tamiriyle uğraşırsın. Bir aceminin deneyimleridir.

Bir de boru kalınlığını sormuşsun. Boru hesabını yaparken deponun kapasitesini göz önüne almanı öneririm. Şöyle izah etmeye çalışayım. Diyelim 63 mm lik kangal boru döşedin 50 metre boyu olacak ve ayrıca damlatıcı boruların içerisinde de su bulunacak. Devamlı sulama yapabilmen için deponda basıncı sağlayacak su bulunmak zorunda. Bu biraz matematik işi, benimde matematiğim biraz kıttır. Çarpma, bölme, toplama ve çıkarma ile işi çözebilirsin. Su kaynağı var mı onu resimden anlayamadım.

Alıntı:
Basınç ayarlı damlatıcısı borudan kasıt şudur. eğimin, lateral borunun başı ile sonu arasında 1 atm basınçtan fazla basınç oluşturacağı arazilerde kendinden basınç ayarlı damlatıcılara sahip damlama borusudur. Bu borulara ister eğime dik ister paralel yapın her damlatıcıdan aynı suyu damlatırsınız. Sizin arazide ana hattı dik lateralleri paralel yaparsanız o bahçede çalışmanızı zorlaştırır ve eğer basınç ayarlı damlatıcı kullanmassanız yine sulama farkları çıkacaktır. Her koşulda basınç ayarlı damlatıcılı damlama boru kullanmanız şarttır. Kendi bahçemde de de eğim farklı vardır fakat bu şekilde yapmış olduğum sistemle 10 dönümlük bahçemde 2500 ağacın hepsine aynı anda aynı suyu ve aynı gübreyi verebiliyorum. Benden sonra sorun yaşayan bikaç üretici de benim sisteme geçti.
Sonradan takılan damlatıcılar iki türdedir. Biri musluklu damlatıcı, diğeri basınç ayarlı damlatıcı. Bunlarla uğraşmak hem uğraştırıcı, hem daha maliyetli hemde daha sorunludur.
1 top (400 mt) normal damlatıcılı damlama boru fiyatları 80-120 tl arasında değişmektedir.
1 top (500mt) basınç ayarlı damlatıcılı boru fiyatları 250-350 tl arasındadır.
Benim kendimin kullandığı Netafim PC 16010 modeli damlama borusudur. Damlatıcı aralığı 50 cm ve saatte gönderdiği su miktarı 3 lt dir. Bu tabi benim bahçemdeki ağaç sıra üzeri mesafeme ve toprak yapıma göre seçtiğim bir modeldir.
Bahçeniz küçük olduğu için gidecek lateral boru ve toplam damlatıcı sayısı az olacağından, 10 tonluk bir su deposunu 2 metre üste kurar ve sulama esnasında bir yandan da doldurursanız tahmınimce ekstra bir pompaya ihtiyaç duymazsınız.

bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim sayın @tarku ve sayın @estikey

konuya tamamen yabancı olduğum için fazla bir bilgim yok. Ancak her ikinizin de söylemiş olduğunuz sistemler birbirinden farklı anladığım kadarıyla.

Ben Sayın Tarku'nun belirtmiş olduğu sistemden başka bir sistem olmadığını zanediyordum. Ancak sayın Estikey'in söylemiş olduğu sistem neredeyse 1989'dan beri israil'de de kullanılan bir sistemmiş ve çok eğimli arazilerde bile basınç farkı olmadan her damlatıcıdan aynı miktar su alınabiliyormuş.

Doğal olarak kafam karıştı ve Sayın Estikey'in söylediği sistemi biraz araştırdım. Ama orada da şöyle bir sorunla karşılaştım. Sayın Tarku'nın sorduğu gibi bir su kaynağım yok. Sadece 10 tonluk suyu tanker aracılığı ile dolduracağım. Burada da Sayın Estikey'in söylediği sistemler yanlış değilse 1 atm. basıncın altında çalışmıyor. (Tabi bunu tam olarak bilmiyorum. Sayın Estikey cevap verirse sevinirim). Bu da Benim 10 tonluk su depomda su seviyesi tam dolu iken basınç yaklaşık olarak 1 atm. olmasına rağmen su seviyesi azaldığı zaman basıncın 1atm. altına düşeceği anlamına geliyor ki, bu durumda acaba basınçlı damlatıcılardan verim alabilir miyim? sorusu aklıma geliyor.

Bu durumda acaba geleneksel damlatıcılar ile basınç yetersiz olursa diye ana hattı sayın Tarku'nun dediği gibi eğime paralel mi yapsam.

Özür dileyerek cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eski 12-07-2015, 02:00   #12
Ağaç Dostu

basınç olayını yanlış anlamışsınız. orda bahsettiğim eğimden dolayı yerçekimi kuralına göre su, hattın alt kısımlarına fazla basınç uygular ve eğer damlatıcınız basınç ayarlı değilse burdan fazla suyu verir. ama basınç ayarlı damlatıcı, suyun uygulayacağı basınç ne olursa olsun damlatıcıdan hep aynı suyu verir. hele de pompa koymadan sadece depodaki suyu salma olarak verecekseniz bence basınç ayarlı damlatıcısı boru kullanmanız şarttır. çünkü yukardan gelen su alttaki damlalardan fazlasıyla gidecek ve üst kısımları besleyemeyecektir. fizik kuralı...
özetle böyle bir eğimde eğer damlama sistemi kuracaksanız, her ne şekilde olursa olsun basınç ayarlı damlama borusu kullanmanız şarttır. elimden geldiğince ayrıntılı yazdım artık daha fazlasını damlama sulama sistemi kuran profesyonel bir bayiden öğrenebilirsiniz. şunu da diyeyim, her türlü malzeme satan ama yandan damlama borusu da satan yerlerde bu boru da bu bilgi de bulunmaz.
gerisi size kalmıştır...

Eski 20-05-2017, 08:43   #13
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Alıntı:
basınç olayını yanlış anlamışsınız. orda bahsettiğim eğimden dolayı yerçekimi kuralına göre su, hattın alt kısımlarına fazla basınç uygular ve eğer damlatıcınız basınç ayarlı değilse burdan fazla suyu verir. ama basınç ayarlı damlatıcı, suyun uygulayacağı basınç ne olursa olsun damlatıcıdan hep aynı suyu verir. hele de pompa koymadan sadece depodaki suyu salma olarak verecekseniz bence basınç ayarlı damlatıcısı boru kullanmanız şarttır. çünkü yukardan gelen su alttaki damlalardan fazlasıyla gidecek ve üst kısımları besleyemeyecektir. fizik kuralı...
özetle böyle bir eğimde eğer damlama sistemi kuracaksanız, her ne şekilde olursa olsun basınç ayarlı damlama borusu kullanmanız şarttır. elimden geldiğince ayrıntılı yazdım artık daha fazlasını damlama sulama sistemi kuran profesyonel bir bayiden öğrenebilirsiniz. şunu da diyeyim, her türlü malzeme satan ama yandan damlama borusu da satan yerlerde bu boru da bu bilgi de bulunmaz.
gerisi size kalmıştır...
Merhaba, sormak istediğim farklı bir konu, internette bilgi bulamadım.
Arazim yamacta, tam yukarımda 450 metre uzakta yaz kış akan su kaynağı var arazimin 500 metre yanına şelaleden dökülüyor. Ben 450 metre yukarıya boru hattı çekerek araziye su almayı, suyu bir depoya doldurmayı ardından damla sulamada kullanmayı düşünüyorum. Yan bahceler tarafından daha evvel yapılmış bir uygulama.
Burada eğim %30 civarı seçeceğim borunun kalınlık ve atü değeri minimum ne olmalı?
Sevgiler.

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2020, 21:19   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2020
Merhaba eski bir konu ama hangi sistemi uyguladığınızı iletebilir misiniz?

Sezgin Duman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024