agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen selim_50

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2020, 12:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2018
Sulama konusunda yardım istiyorum

Merhaba arkadaşlar. Bursa da 3 dönüme yakın tarlama bu yıl, sebze türü bişeyler ekmek istiyorum. Her türlü sebzeyi Domates biber fasülye ağırlıklı tohumdan üretip yetiştirmek istiyorum. Tarlamda 22 metre derinden çıkan sondaj suyu var. Dalgıç pompayı jeneratör ile çalıştırıp bu şekilde sulama yapacağım. Benim sizlere fikir danışmak istediğim konular şunlar. Sadece haftasonu ağırlıklı olmak koşuluyla nasıl hesablı ve tasarruflu bir sulama sistemi kurarım.

Eklenen Resimler

yckadir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 12:50   #2
Yeni Üye

Resimdeki su ile salma sulama olurmu?

Eski 29-01-2020, 13:04   #3
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
resimdeki su ile depolama yapmaz isen 3 dönümü sulamak çok zaman alır, zaman ve su tasarrufu için en ideali damla sulama, suyu depoda biriktirir gerekirse pil ile çalışan zamanlayıcılar ile depoda su bitinceye kadar sulama yapabilirsin

Portakal Rengi ve ebd beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 13:16   #4
Yeni Üye

cevap yazdığınız için teşekkürler Selim bey. Depolama için ne kadar tank işimi görür? Bide direk dalgıç pompadan damlama hattına verebilir miyiz?

Eski 29-01-2020, 14:13   #5
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

3 dönüm arazinin ne kadarında sulu tarım yapacağınız önemli, dalgıç pompanın gücü ve çıkardığı su kapasitesinde doğrudan damlama sulama yapabilirsiniz.

Eski 29-01-2020, 15:01   #6
Yeni Üye

3 dönümün 2 dönümü kadarı sulu tarım düşünüyorum.daldıç pompanın güçü 7,5hp diye biliyorum

Eski 30-01-2020, 01:10   #7
Yeni Üye

Damlama hortumunu 2lt mi 4lt olanını seçmeliyim

Eski 30-01-2020, 08:46   #8
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sn yckadir
Hiçbir fikriniz yoksa, forumdaki damla sulama bölümünü okumanızı öneririm.
Damla sulama hortumunun üzerindeki debiler 1 bar (10 m su sütunu) basınç için verilir. Arazide hiç eğim yoksa 22+10=32 mSS basınç veren bir pompanız olmalı.
Sulayacağınız alanın su gereksinimi ve sulama sıklığı bitkilerinize bağlı olarak belirlenir. Genel uygulama olarak, yenilebilir bitkilerde 2-3 gün arasında sulama öneriliyor.
Otomatik sulama sistemi kurmak düşünülebilir. Bir depo edinirsiniz. Depo boşaldıkça pompa depoyu doldurur. İkinci bir pompa ile damla sulamayı yaparsınız. Güneş enerjisinden (akülü sistem) yararlanırsanız, programladığınız şekilde sulama yapmak olanaklı.

ebd beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2020, 10:14   #9
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

kuyudan çıkan su resimdeki gibi ise dalgıç pompanın 7.5 hp olması mümkün değil, en fazla 2.5 hp dir. Elektrik olsa idi su tankına seviye rölesi koymak suretiyle tank boşaldıkça doldurulabilirdi, ama jeneratör olunca sistem çalışmayabilir. En güzeli yerden yaklaşık 1 metre yükseğe yaklaşık 5 tonluk bir tanker koyup hafta sonu gittiğinizde bir sulama yapmak, hafta içi ise pilli zamanlayıcılar ile ikinci kez damla sulama yapmak, böylece haftada iki kez sulama yapmış olursunuz, buda yeterli gelir.

ebd beğendi.
Eski 14-06-2020, 23:58   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2020
Akıllı sulama sistemlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz eğerki bilgi almak isterseniz https://reelsulama.com/hizmetlerimiz...ma-sistemleri/ burdan bize ulaşabilirsiniz.

reelsulama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 21:02   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2021
Merhabalar sayın @yckadir ne kadar litre/ton su deposuna ihtiyacınız olduğunu sormuşsunuz. Benim de bu konuda ihtiyacım olmuştu araştırma yaptığımda bu konularda tarımsal sulama havuzları ve hem sulama hem de gübreleme için Santaş firması ile tanıştım merkezi Mersin' de olan firmanın Türkiye geneli satış ve uygulamaları bulunmakta onların yönlendirmeleriyle 1 adet 300 tonluk sulama göleti yaptırdım. Gübreleme için de 5 tonluk su deposu satın aldım. Firma güvenilir sorularınıza da yanıt bulacaksınızdır. Firmanın internet adresini de paylaşıyorum. Sağlıklı günler dilerim.
www.santasizolasyon.com.tr

murat_endless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024