agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen mutlu_inan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2019, 18:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Orman üstü toprak

Merhabalar. Aşağıdaki resimdeki gibi orman üstü toprak dedikleri bir toprak aldım. Toprak ****** ormandan olduğundan üzerinde bir sürü odun parçası vs gibi şeyler var. Ben bunu balkonumda sebze yetiştirmek için kullanmak istiyorum. Ama uygun mudur bilemedim. Rica etsem fikirlerinizi soylermisiniz. Orman üstü toprak adı altında sebze yetiştirilmeye uygun denilen bir toprak olarak satın aldım.

Eklenen Resimler

cankaymaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 02:57   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Armillaria kök çürüklüğü hastalığı taşıyabilir (60-70°C sıcaklığındaki suda 7-8 saat tutularak pastörize ediliebilir). Bunun dışında pH değeri asit düzeyde olacağı için kalsiyum karbonat ilavesi ile kullanılması gerekir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 17:31   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Armillaria kök çürüklüğü hastalığı taşıyabilir (60-70°C sıcaklığındaki suda 7-8 saat tutularak pastörize ediliebilir). Bunun dışında pH değeri asit düzeyde olacağı için kalsiyum karbonat ilavesi ile kullanılması gerekir.
Buradan anlayacağım bu toprak sebze yetiştirmek için çokta uygun olmayabilir. Peki öneriniz nedir hazır toprak alabilecek biriyim

Eski 24-09-2019, 18:21   #4
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cankaymaz Mesajı Göster
Buradan anlayacağım bu toprak sebze yetiştirmek için çokta uygun olmayabilir. Peki öneriniz nedir hazır toprak alabilecek biriyim
Genelde bahçe toprağı + torf + perlit + vermikülit karıştırıp kullanabilirsiniz. Ya da sadece bahçe toprağı + yanmış hayvan gübresi de olabilir.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2019, 13:24   #5
Yeni Üye

Özellikle sebze ile ilgili ben ortalama bir toprağı nasıl yapabilirim. Mesela katı gübre var toprak zenginleştirici sıvı katkı besini vs gibi kullanıyorum. Marul maydonoz nane havuç vs yetiştirmeye çalışıyorum kendimce. Örnek bir toprak **** firma ismi vs önerebilir misiniz. Bahçe toprağı bulunduğum yerde herkes bu isimle satıyor

Bir de bu toprağı değerlendiremez miyim

Eski 26-09-2019, 13:47   #6
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Alıntı; https://emoji.com.tr/mikrodalga-firi...ilabilecekler/

11. Toprağı Arındırabilirsiniz

Share

Eğer toprağa tohum ekecekseniz öncelikle toprağın steril olmasını istersiniz. Bunun için hazır sterilize edilmiş toprak satın alabilirsiniz. Ancak bahçenizdeki toprağı kullanmak isterseniz bu toprağın içindeki zararlı maddeleri ve otları ortadan kaldırmak isteyeceksinizdr. Bunun için kullanacağınız toprağı 2-3 farklı kaseye doldurup mikrodalga fırında 2 dakika bekletirseniz toprağınız sterilize olur ve içindeki zararlı kimyasallardan vs. arınır.

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024