agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Ekrem Uslu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2012, 18:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Sıvı Bitki Besini

Arkadaşlar yeni üye oldum. Balkonda bikaç saksıda domates yetiştiriyorum. Sırıklarım domates verdi bazılarını yeni diktim ama bi sorum olacak bazı yerlerde okudum sıvı bitki besini gerek diye. Yakınlarda bi marketten cornus marka genel kullanım için sıvı bitki besini yazıyor,500ml. 1 kapak besin ile 1 litre su karışımı 10-15 günde bir verin diyor. Acaba yanlışmı almışım ,üzerinde çiçek resimleri var ama domateste kullanablrmiym herhangibi zararı olurmu sağlık açısından. Bide acayip çamaşır suyu gibi kokuyor çıplak elle kullanmayın yazıyor. Bunu kullanabilirmiyim ? Bu konuda bilgim yok.
İçinde değişik oranlarda şunlardan varmış.
Azot
Nitrat Azotu
Amonyak Azotu
Fosfor
Potasyum
Demir
Magnezyum
Molibden
Çinko
Mangan

Cevaplarınızı bekliyorum.

yasS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 19:17   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Azot
Nitrat Azotu
Amonyak Azotu
Fosfor
Potasyum
Demir
Magnezyum
Molibden
Çinko
Mangan

Oranlarını yazarmısınız.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 19:22   #3
Yeni Üye

Toplam Azot %4.000
Nitrat Azotu %2.000
Amonyak Azotu %2.000
Fosfor %5.000
Potasyum %6.000
Demir %0,020
Magnezyum %0,001
Molibden %0,001
Çinko %0,002
Mangan %0,010
Şeklinde yazıyor.

Eski 06-05-2012, 19:30   #4
Ağaç Dostu

İçerik fena değil.
Bitkileriniz saksıda.Sıvı gübrenizden 2 cc /2 lt su hesabı,her sulamada verebilirsiniz.Muhtemelen bitkileriniz saksılarda 2- 3 güne bir su isteyeceklerdir.Bulabilirseniz humik asit alıp aynı oranda verebilirsiniz.Humik asit sıvı gübrenizle karışır.Karıştırıp verebilirsiniz.

çiğdem42 beğendi.
Eski 06-05-2012, 20:35   #5
Yeni Üye

2 cc nasıl ayarlıcam, ne kadar ?

Eski 06-05-2012, 21:11   #6
Yeni Üye

hiç bir zararıda yok yani önemli olan oydu zaten.

Eski 06-05-2012, 22:33   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasS Mesajı Göster
2 cc nasıl ayarlıcam, ne kadar ?
Şırıngadan faydalanabilirsiniz. 2 ml kullanın.

Eski 07-05-2012, 00:30   #8
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Ben olsam saksıda yetiştirdiğim birkaç domatese sıvı çiçek besini koymazdım.

Marketlerde paketlenmiş doğal gübreler satılıyor bunlardan kullanmaya çalışırdım.

Zaten nasıl yetiştirildiğini bilmediğimiz yiyecekleri satın alıp yiyoruz.

Evde yetiştirdiğim sebzelerin organik doğal gübrelerle yetişmesini tercih ederdim.

Üzerinde çiçek resmi olan sıvı besini yenilen değil süs olarak yetiştirilen bitkilerde kullanırdım.

Yetiştirdiğim az miktarda sebzelere gübre koymam gerekirse böyle düşünüyorum, o zaman rahat ediyorum. Gübre şebeti verebilirsiniz.

Kolay gelsin..

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 08:23   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
İlginç.
O cornus tan bende aldım. 4-5 çeşidi var. Hepsini farklı amaçlarla öneriyor. Biri Genel Amaçlı, biri Yeşiller için falan. Döndüm, içeriklerini okudum, içerikleri de aynı. Neyse...

Bence genel maksatlı bir besi ürünü.

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 20:57   #10
Yeni Üye

Teşekkürler cevaplarınız için..

Eski 31-12-2014, 15:11   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
genta bitki besini

koçtaştan çiçekli bitkiler için genta isimli sıvı bitki besini aldım
bu ürünü nasıl kullanmalıyım
çiçeklere faydası varmıdır

nimet33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 18:00   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
******* en iyisi dogal gübrelerdir sıvı gübre yetişmesine olanak verir ****** ama tadı kalitesini beyenmeyebilirsin

kaleciks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2018, 20:45   #13
Ağaçsever

İber35's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2017
İyiakşamlar.Benim sormak istedeiğim şu.Sıvı besinlerin gerçekten bitkilere faydası varmı?Birkaç gün önce uğradığım çiçek serasında görev yapan ziraat mühendisi arkadaş, yaptığımız konuşmada sıvı besinlerin pek faydası olmadığını söyledi.Sıvı besinlerin oldukça sulandırılarak satışa çıkarıldığını o yüzdende öyle aman aman bir faydası olmadığını söyledi.Aklım iyice karıştı.Yaklaşık 150 saksıdan fazla çiçeğim var.Her sulamada yaklaşık 50 lt.su tüketiyorum.Kaba bir hesapla her sulamada ortalama 3 şişe sıvı besin kullanıyorum.anlayacağınız sulama maliyetimi oldukça yükseltiyor.Eğer sıvı besinlerin faydası az ise onların yerine kullanabileceğim başka ne olabilir?Yardımcı olursanız sevinirim.

İber35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2018, 21:16   #14
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İber35 Mesajı Göster
İyiakşamlar.Benim sormak istedeiğim şu.Sıvı besinlerin gerçekten bitkilere faydası varmı?Birkaç gün önce uğradığım çiçek serasında görev yapan ziraat mühendisi arkadaş, yaptığımız konuşmada sıvı besinlerin pek faydası olmadığını söyledi.Sıvı besinlerin oldukça sulandırılarak satışa çıkarıldığını o yüzdende öyle aman aman bir faydası olmadığını söyledi.Aklım iyice karıştı.Yaklaşık 150 saksıdan fazla çiçeğim var.Her sulamada yaklaşık 50 lt.su tüketiyorum.Kaba bir hesapla her sulamada ortalama 3 şişe sıvı besin kullanıyorum.anlayacağınız sulama maliyetimi oldukça yükseltiyor.Eğer sıvı besinlerin faydası az ise onların yerine kullanabileceğim başka ne olabilir?Yardımcı olursanız sevinirim.
Sıvı bitki besini bbe'lerinin su içerisinde belli oranlarda çözünmesiyle elde ediliyor,genelde seralarda veya profesyonel uygulamalarda pek tercih edilmeyen bir formdur yani çok fazla npk ve iz element içerikli sıvı gübre yok gibidir piyasada.Daha çok sıvı formda satılan ürünler safi ürünlerdir sıvı azot,fosfor,potas,kalsiyum,mg e diğer iz elementler şeklindedir,bunun yanında amino asitli deniz yosunu katkılı olanlarda vardır.
Benim önerim npk uygulamak isterseniz bunları sıvı değilde toz formda ve şelatlı seçerseniz bu hem bitkileriniz için hemde bütçeniz için daha ekonomik olur çünkü benim bildiğim bazı bu tarzda sıvı ürünlerin oranları pek kayda değer değildir ki genelde 5-5-5 vs gibi yüzde olarak düşüktür.Mesela biofer , kochman vs isminde satılan gübreler var karşılaşmış olabilirsiniz bitki tarafından %100 alınabilir olarak lanse ediliyor böyle birşey yok bbe alınabilirliğini etkileyen birçok faktör bulunmakta.
Bu yüzden benim size önerim şelatlı ve klor bulunmayan veya az bulunan ec'si düşük toz formda bir gübre kullanmanız ve elinizde var ise bu şekilde sıvı gübre onu sadece yaprak uygulamalarında kullanabilirsiniz.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2018, 21:24   #15
Ağaçsever

İber35's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Devrann.Peki bana isim ile önerebileceğiniz bir marka varmıdır?**** şöyle sorayım.Tavsiye ettiğiniz gübre ve besinleri nerelerden temin edebilirim ve nasıl teleffuz edeyim?Birçok çiçeğim olmasına rağmen bu konularda oldukça acemiyim.Yardım ederseniz sevinirim

Eski 10-01-2018, 13:43   #16
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Teşekkür ederim Sayın Devrann.Peki bana isim ile önerebileceğiniz bir marka varmıdır?**** şöyle sorayım.Tavsiye ettiğiniz gübre ve besinleri nerelerden temin edebilirim ve nasıl teleffuz edeyim?Birçok çiçeğim olmasına rağmen bu konularda oldukça acemiyim.Yardım ederseniz sevinirim
Bahçem Ürünleri

bu ürünleri denediniz mi?Ben bahçemde http://gubretasbahcem.com.tr/tarimsal-urunler linkteki ürünleri kullanıyorum.

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 16:41   #17
Ağaçsever

İber35's Avatar

Sayın celalamca siz bu ürünlerden hangisini kullanıyorsunuz peki?Ayrıca benim çiçeklerim iç mekan bitkisi.Yeşil yapraklı ve renkli yapraklı olanlar var.İç mekan süs bitkileri için uygunmudur bu gübreler?Teşekkür ederim

Eski 12-01-2018, 13:43   #18
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Sayın celalamca siz bu ürünlerden hangisini kullanıyorsunuz peki?Ayrıca benim çiçeklerim iç mekan bitkisi.Yeşil yapraklı ve renkli yapraklı olanlar var.İç mekan süs bitkileri için uygunmudur bu gübreler?Teşekkür ederim

BESTLINE - 1 Kg

ben yukardaki ürünü kullanıyorum, hem yapraktan hem kökten.

Sizin Ev/Ofis Bitki Besinleri bu ürünleri denemeniz lazım.

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 02:24   #19
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2019
Genta'nın bazı sıvı gübreleri carrefoursa kart ile 10 TL. Kaktüs için olan 7 TL.Genel kullanım için olanda indirim yok.

Kartta puan olunca aldım.

lime&mint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2019, 00:44   #20
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lime&mint Mesajı Göster
Genta'nın bazı sıvı gübreleri carrefoursa kart ile 10 TL. Kaktüs için olan 7 TL.Genel kullanım için olanda indirim yok.

Bir kere iki litre suya 1 kapak karıştırara uyguladım.2 litre su 3 tane 2,5 litrelik saksılara denedim bugüne kadar öyle bir fark gözlemlemedim bitkilerde.

Eski 20-07-2019, 00:45   #21
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lime&mint Mesajı Göster

Sadece acem halısında birazcık işe yaradı sanki.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024