agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Kaktüsadamspnc
  • 1 Gönderen Kaktüsadamspnc

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2019, 11:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2019
730 m2'lik Bahçe İçin Sondaj mı Şebeke Suyu mu?

Merhaba arkadaşlar. 730 m2'lik villa imarlı bir arsa aldım. Amacım, küçük bir bağ evi yaparak burayı bahçe olarak kullanmak. Sondaj düşündüm; fakat su çıksa dahi 30 bin TL gibi bir masrafı olacak. Sondaj değil de şehir şebeke suyu ile böyle bir alanı yeşillendirmek mümkün müdür acaba? Aylık su faturalarım tahmini ne kadar olur? Böyle bir deneyimi veya fikri olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

R.Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 12:51   #2
Ağaçsever

Kaktüsadamspnc's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2019
Merhabalar tahminimce malatyada oluyor aldiginiz arsa bunu soylemek zor olabilir ornegin ne ekeceksiniz ne siklikla sulamaya ihtiyac duyan bitkiler ekeceksiniz bunlar onemli bunu kabaca hesaplamak icin ise bulundugunuz bolgede malatya varsayiyorum malatya su isleri mudurlugunden suyun tonu ne kadar ogrenebilir bunun uzerinden bir hesaplama yapabilirsiniz saygilar.

R.Özkan beğendi.
Kaktüsadamspnc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 18:00   #3
Yeni Üye

Sayın Kaktüsadamspnc,

İlginiz için çok teşekkür ederim. Evet, arsa Malatya'da.Yanlışım yoksa burada 1 ton suyun fiyatı 3,5 lira. Arsanın 50 m2'sine bağ evi yapılacak. Maksimum 100 m2'si sebzelik olarak ayrılacak. Geriye kalan alanlara da her çeşit meyve ağacından dikilecek. Zannediyorum ki toplamda 40-50 ağaç olacak. Ağaçların 10-15 günde bir sulanması yeterli olacak. Sebze ise 3-4 günde bir damlama sistemi ile sulanacak. Ayrıca çocuklar için küçük bir yüzme havuzu yapılacak. Önce havuz doldurulacak, çocuklar tadını çıkardıktan sonra da o su ile sulama yapılacak.

Eski 30-06-2019, 20:18   #4
Ağaçsever

Kaktüsadamspnc's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2019
Sondaj icin 30 bin lira gibi bir maliyet fazla bence astari yuzunu gecebilir ama ilerde maliyetini kurtaracaktir lakin suan icin şebekeden devam etmek daha kârlı olacak gibi saygilar

R.Özkan beğendi.
Kaktüsadamspnc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 22:44   #5
Yeni Üye

Sayın Kaktüsadamspnc,
Değerli fikriniz için çok teşekkür ederim. Ne yazık ki sondaj maliyeti bana da çok yüksek geldi. Olmazsa biz zemin etüdü yaptırıp suyun kaç metrede çıkacağını öğreneyim, dediğim kadar maliyet çıkacak olursa vazgeçeyim. Tekrar teşekkürler, iyi forumlar.

Eski 05-08-2019, 10:14   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2019
Hemen hemen aynı büyüklükte bahçe için ben de sondaj vurduracağım.Keşif yaptırdığımda yaklaşık 70 metrede su olduğunu söylediler.metresini 160 tl civarında yapıyorlar malzeme dahil.toplam 11.200 tl pompasıyla jeneratörüyle 15-16 bin gibi bir rakam çıkıyor.30 bin tl için suyun 150 metrelerde olması gerekiyor ki bu çok fazla bence. Bikaç yerden keşif yaptırın bence.

noyedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2019, 15:39   #7
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Sayın:R.özkan; 730m² nin tamamını şebeke suyu ile sulasanız, sondaj maliyet ve masraflarının yanına bile yaklaşamaz, ama su derinliği 10-15 metre gibi yakın mesafede ise sondaj ile az bir maliyetle sulama yapabilirsiniz.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024